r. ie .EnC°. BINNENLAND. N? 2862. Woensdag 27 December. 8, rEN. deel. R merk ZOON, ieweg. .8 KOPPEN OEREN in JVieiiws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ER. 1ST e sortee- 1BAKS- ROE- alle tot bi) J Januari begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. I I DEL, era en jrden i blik, het doen ran eenige 'herstellingen tl Tot ouderwytenis in de Nederlandsche taal aan de meisjesschool te Delft ie benoemd mej. A. Schim ran der Loeff alhier. het mogelijk eeu Eere den braven U8IJ- nne n Ge- enz. otterdam, 44. links slechts den: ’IN 5. - ƒ0.90. «OUDSCHE COURANT ing heeft de edaan. De- Tinctuur, iringste pijn, ïorgoed ver- t zóóver ga- het gebruik heeft, eene betaalt. Met jn, dat dit istig gevolg flacon, in- ng Fl. 1.— epóts en 1 J Ill I I PfflMWl.UUUBBBB8—I minister whs van dezelfde méeniug. Hij herinnerde, i dat het spoorweg-ongeluk te Vogelenzang hoofdza- i kelijk aan verzuim was te wijten. De staatsspoorweg- begrooting is met 53 tegen 7 stemmen aangenomeiu nadat de minister had niedegedeeld nog niet in staat te zijn zyne rooroertens kenbaar te maken omtrent de overdracht van de exploitatie van den Centraalspoorweg aan andere maatschappijen. De heer van Kerkwijk wenschte' geen overdracht, dan met toestemming der regeering. De begrooting voor het departement van waterstaat, handel en nijverheid werd aangenomen met algemeene stemmen. De mi nister gaf nog kennis van zijn besluit om de dienst der pakketpost met 1 April a. s. tot al de kan toren des lands uit te breiden. Het wetsontwerp tot verhooging van een voorschot uit rijks schat kist aan de Indische geldmiddelen, bestreden door de hh. van Delden en Keacheuius als onnoodig, nadat onder de Indische middelen vqor 1883 een voorschot van 86 millioen uit de kas van het moe derland is gegeven, werd aangenomen met 38 tegen werden aangenomen en Curasao en met fdstuk Koloniën, waar- Lenchenius hun wau- Het Comité van de Vereeniging van Effecten handelaars te Rotterdam heeft, met het oog op de toepassing der nieuwe zegelwet, in verband met den fondsenhandel, ingevolge een iugewonneu rechtskundig advies, aan de leden barer Vereeniging, de navolgende mededeelingen gedaan De zegelwet belast alleen akten en geschriften, die tot bewijs worden opgemaakt, geenszins brieven, nota’s enz die aanvankelijk niet zegelplichtig zijn, die alleen aan die formaliteit behoeven te worden onder worpen als zij in rechten worden gebruikt en die dan, zonder boete, voor zegel worden geviseerd. Vrij van zegel zijn dus: lo. Indien gij uwe last gevers kennis geeft voor hen te hebben gekocht of verkocht. Mocht daarbij (echter vermeld worden, dat u bereids (bij aankoop) daarvoor ontvangen hebt zeker bedrag, dan is een zegel van 5 cent noodig; 2o. kennisgeving, dat ,men’ in rekening-courant heeft gecrediteerd; 3o. berichten (missiven, memoranda) dat men fondsen heeft ontvangen om die te ver- koopen, te beleenen enz.; 4o. berichten dat men gelden heeft ontvangen om die beschikbaar te houden tot dekking van wissels of dispositiën of voor eenige andere bestemming; 5o. alle nota’s met of zonder handteekening. Zegelplichtig zyn: lo. alle quitantiën, ook inden vorm van brieven, boven 10.zegel 0.05; 2o. brieven waarin mededeelingen dat de schuld geheel of gedeeltelijk is afgelostzegel 0,05; 3o. alle formeele akten of schuldbekentenissen zegel 0.15, met opcenten 0.221/8; 4o. akten van bfdeeuing blijven onderworpen (krachtens de wet van 1874) aan het formaatzegel van voortaan 0.8?Vg en f 0.75. werd met algemeene De kamer is Door de Kamer van koophandel te Goor is in zake het ingediende wetsontwerp kinderarbeid, aan de Tweede Kamer een adres ingezonden, waarin zy te kennen geeft, dat de maximum werktijd voor kinderen, sooals die in het ontwerp is opgenomen, zeer uadeelig voor den werkmansstand moet werken, want by ongewyzigde aanneming van het wetsont werp worden de verdiensten tot de helft gebracht, daar van 2 ploegen zal moeten gebruik gemaakt worden, terwijl juist door den beperkten werktyd verwaarloozing van kinderen moet ontstaan, door straatloopen, niet naar school gaan, enz. Zij acht alzoo eene wijziging- van art. 7 dringend noodig en geeft verder in overweging: lo. of om den leeftijd dat kinderen mogen arbeiden te stellen op 13 in plaats van 12 jaar, zonder beperking evenwel van den werktyd2o. óf, om bet maximum werktyd voor 13- en 14jarigen op 9 en voor 15ja-’ rigen op 10 uur daags te bepalen, doch moet dit dan ook de uiterste grens zyn 3o. eene bepaling in het leven te roepen, dat kinderen beneden 14 jaar niet mogen arbeiden tenzy voldaan •hebbende aan een door een Ryks-commissie af te nemen exa men, waaruit blijkt dat zy met vrucht de school bezocht hebben, en den by de wet voor het arbei den geoorloofden leeftijd dan te stellen op 12 jaren. In de dezer dagen gehouden vergadering v. den genees- GOUDA, 26 December 1882. In deze gemeente heeft zich eene Sub-commissic gevormd tot het byeenbrengen van gelden voorde Internationale Landbouw-, Veeteelt- Tuinbouw- en Zuivelbereiding-tentoonslelling, die in 1884 te Am sterdam zal worden gehouden. Deze beslaat uit de heeren Mr. A. A. van Ber gen IJzendoorn, voorzitter, G. J. Steens Zjjnen, pen ningmeester, Mr. J. Fortuyu Droogleever, secretaris, A. H. van Dillen, J. M. Noothoven van Goor, W. Grootepas, H. W. G. Koning, C. C. H. Prince en A. van Veen. De kap. J. M. H. van zoen, is overgeplaatst Haarlem. T der Ko.g alhier in garoi- rnaar het 3e bat. 4e reg. in De kap. J. F. Rods naar het 4e bat. 4e reg. in Leiden. Wy herinneren onze stadgenooten, dat Prof. Kuenen, nil Leiden, Donderdagavond a. st. alhier de aangekon- digde voordracht houdt in eene vergadering der Afd. „Gouda en Omstreken” van het Nederlandeoh Pro testantenbond. Wij hopen, dat zyn optreden alhier die belang stelling zal ondervinden, welke die gevierde godge leerde zoo ten volle verdient. Door B. en W. van Groningen ie aan den Gemeenteraad een nieuw plan van heffing van den boofdelyken omslag ingediend, dat in enkele be langrijke punten van bet bestaande afwijkt. De eigen aangifte zal afgeschaft worden eu de aanslag ambtshalve door B. eu W. geschieden. Ieder belas tingschuldige ut evenwel op straffe van het bepaalde by art. 270 dgvv. Gemeentewet, de op een beschry- vingebiljet gevraagde inlichtingen moeten geven, met welke B. en W. al of niet rekening kunnen houden. B. en W. sullen zich hierbij doen bystaan door een Commissie uit ingezetenen buiten den Raad, jaarlyks op nieuw te benooemen. Aan den Raad verblyft het regt om bezwaarschrift te onderzoeken. B. W. zijn by deze voorstellen uitgegaan ran de overwe ging, dal de tegenwoordige wijze van heffing geen zekerheid aanbiedt dat zy regelmatig geschiedt, terwyl by de aanzienlijke verhooging van den omslag, .die baar toppunt nog niet heeft bereikt”, voor een zoo goed mogelyk verdeeling van de lasten behoort te worden gezorgd. 18 stemmen. In de zitting van Zaterdag de begroetingen voor Suriname 19 tegen 5 stemmen het hoofc by de heeren Insinger .en £e trouwen uitspraken op grond, der houding van den minister in de Billiton-zaak. Dejninister verklaarde de nota op het rapport dor Hmer-commissie dit jaar of in de eerste dagen keu Januari te zullen indienen en geen inlichtingen uit Indië te behoe ven. Troepenvermeerdering in Atjeh was niet noodig de reden van pensioeuaanvzage van den heer Pntys vau der Hoeven wu door dezen niet opgegeven. De wet op de middelen wen' s'.emaeen aangenomen, na bamryding van het finan cieel beleid door den heer Wintgens. De kamer is op reces gescheidendaags na hare terugkomst is de Billiton-zaak aao de orde. Een reiziger die 22 December jl. met een trein van den Ryuspoorweg om 5 uur uit Amsterdam naar den Haag vertrok, welke trein te Nieuwersluis, Gouda en Voorburg stopt, meldt aan het Faderlatd bet volgende: „Gereten in een waggon 2e klasse, synde een der beide laatste rytuigen, gevoelde ik voor Nieuwer sluis een hevigen schok, ontstaan door het breken van de as of van een der wielen van een waggon 3e klasse. t Te Nieuwersluis aangekomen, werd door de rei zigers, die in den waggon zaten, de hoofdoonducteur op die zaak opmerkzaam gemaakt en werd hem ver zocht den stationchef te roepen. Dere verscheen echter idet en de hoofdoonducteur verzocht de rei zigers in te -stappen of te Nieuwersluis achter te bljjven. Hy verzekerde dat er geen gevaar was en tot geruststelling der passagiers nam hy zelf in den beschadigden waggon plaats en wel in 't achterste gedeelte. Daarop werd de reis vervolgd. Volgens verslag der personen, die in dien waggou zaten, aoht reizigers waaronder twee kinderen schokte het rytuig hevig, de paneelen en het plafond scheurden en een der deuren sprong van zelf open. Gelukkig stopte de machinist kort daarop ongeveer by Breu- kelen. Ik sprong uit tnyn waggon en zag dat de buffers van het rytuig 3e klasse byna laugs den grond sleepten. De beangste en verschrikte passa giers uit dat rytuig werden in andere waggons overgebracht, terwyl de laatste wagens met de be schadigde afgehaakt werden. De reis werd daarna, opnieuw vervolgd. Wat er geschied was, vernam ik te Gouda. De machinist die zoo ter juister lyd had gestopt, bad by een kromming der loa, langs zyn trein riende vuur ontdekt, ontstaan door de wrijving van het beschadigde rytuig en had daarop stilgehouden. Hem was van hetgeen te Nieuwenluie was ontdekt, niets ter oore gekomen. - Dank dus zyn waakzaamheid was ernstig ongeluk td voorkomen, machinist, die, toen de dankbaarheid zich in gelde- lyke belooning lucht wilde geven, weigerde het hem aangebodene aan te nemen. De trein kwam natuurlijk te laat aan. Zaterdag 23 December II. is aanbesteed het onder houden van- eu het doen van eenige herstellingen aan het Gebouw van de Ryks Hoogere Burgerschool alhier gedurende 1888 en 1884. Minste inschrijver was N. Konings Hz. alhier voor f 1600. In de Slaahanrant maakt de Minister van finan ciën bekend: Aan de depothouders van postzegels, alsmede aan hen, die van wege het departement van financiën, ingevolge art. 6 der wet van den 3den October 1843 (Slaahblad no. 47), tot den verkoop van zegels zyn gemachtigd, zal eene uitnoo- diging gericht worden om zich te belasten met den verkoop van plakzegels van vyf cent, tegen eene belooning van een ten honderd van het bedrag der door hen gekochte zegels van die soort, over eenkomstig koninklijk besluit van den 17den De cember 1872, no. 18. Staten-Generaal. Twiznz Kami*. Zittingen van 22 en 23 December. In de zitting van Vrijdagavond antwoordde de minister van waterstaat op de vragen van de hh. Dirks en Gleiohman, dat van de verbinding van de Gouwe met den Ouden IJsel de verbetering van den waterweg van Amlterdam naar Rotterdam kan worden verwacht en dat hij voornemens is de be slissing der staten van Noord- en Zuidholland, zoo noodig 'n buitengewone vergaderingen, in te roepen. Nog deelde hy mode, dat een wetsontwerp betreffeude de verbetering Van het kanaal van Ter Neuzen in gereedheid gebracht is. De heer Dirks wensohle maatregelen ter voorkoming van onge lukken als onlangs op den Holl. spoorweg bij Vo gelenzang plaats vonden, b. v. door h(k der verplichting tot het maken van een bij vernieuwing of herstelling van den weg. De heer van Nispen hield vol, dat op een gedeelte van den Rhynspoorweg vermolmde dwarsliggers aan wezig waren, doch weet aan dien slechten toestand niet het jongste 'spoorwegongeral op die lijn. De ter voorkoming van onge en Irolpspoor

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1