Mi wncK. Zondag 31 December. N9 2864. 1882. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. isthma LLES o- ijk ’3' richt dat de steld zijn te szout ‘7’ en waar- g«- ipoth. te Zeul. ikmeester der '■V. ten roof lende 1’8 Cents. Groningen. Sn. 's Bosch, ht. test en Ver rot. >th. en l)ro- GODDSCHE COURANT. mende gebreken in dr verdring van den romp onderzocht heeft, is tot een schrikwekkend resultaat gekomen. Van de 336 meisjes, die door hem zijn onderzocht waren slechts 147 vrij van gebreken bij 189 vond hij afwijkingen in bonding of bousr dus bij 57 percent. Bij 112 van die 188 vond hij een afwijking aan de linkerzijde. Dr. Mayer schrijft dit voor een groot dtel toe aan de scheeve hou ding, djg wordt aangenomen bij het schrijven. (De IFeMer) De raad der gemeente Zevenhuizen heeft het.Bur gerlijk Armbestuur gemachtigd een uitdeeling van katoen te dpen aan die behoeftigen, welke zich op Nieuwjaarsdag niet aan het nieuwjaar-wensohen langs de buiten schuldig maken. De Afdeeling^ZevenhuizenWaddinxveen en Om streken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft besloten eene subsidie van f 50 toe te staan aan het Comité van de internationale land bouwtentoonstelling, te houden te Amsterdam in 1884. Be Ijsclub te Zevenhuizen, die ongevg^ 100 leden telt, heeft besloten zioh niet aan te sluiten by den Nederlandschen Sobaatsenryders-bond. Dr. Wilhelm Mayer, die sedert eenige jaren in de scholen in Fiirth de bij de kinderen voorko- bureau" van J. van Rennesj de tweede gaf „Onze Naasten” van G. J. Spootten beste, terwijl laatst genoemde „Betrachting” van J. van Maurik ea „Slecht geluimd” van Juliano ten gehoore bracht. Deze voordrachten werden afgewisseld door muzikale bijdragen. De heer J. Kiewi»t de Jonge en Mej. A.G. Kiewiet de Jonge speelden- samvn in twee gedeelten de 4e symphonie van J. Kaydn, gearrangeerd voor rier handen door Hugo Ulrich, terwijl de heeren P. J. Muntendam en W. T. Verhoef samen de Ouverture „Zampa” ten gehoore brachten. Een en ander werd door het talrijk opgekomen publiek met groot genoegewvuangehoord. --W Btaten-Generaal. Esrstz Kamer. Zitting van 29 December. De Eerste Kamer heeft ik hare gisteren gehouden zitting aangenomen de begroetingen van den arbeid der gevangenen en der landsdrukkerij. Van het domein fonds en verschillende andere ontwerpen, zoomede de hoofdstukken I. VII A en de wet op de middelen der staatsbegrooting. Tegende wet op de middelen stemden de hh. van Swingenden en Blydensleiu, op grond van bezwaren tegen de staatsloterij. De mi nister van financiën verklaarde, dat de middelen opbrengst geen zorg behoefde tt baren, dat hij zou voortgaan te trachten de staatsloterij van misbruiken te zuiveren, dat tegen den suikersmokkelhandrl in Groningen bij de aanhangig I wet is voorzien, dat de zoutsmokkelary aan de'Belgische grens schynlyk een lijdelijk karak ir heeft dat het kon. besluit tot vrijstelling van en accijns van het zout voor landbouwbedrijf zoodrs zal worden uitgeleerd als de middelen voorhandel gyn om tegen misbruik te waken. Tegenover den leer Muller, die het plak- zcgel zeer afkrtmk, irêrteWHe de vwhrinwr;^M ket e«n tijdelijk zegel was, dat vervangen zal worden door een kleiner formaat en geperforeerd, zoodra de landsdrukkerij er roede gereed is. Iedereen zal zonder betaling depotplakzegels kunnen verkrijgen. De kamer gescheiden tot 15 Januari. Het regent klachten over de plakzegels die met 1 Januari worden ingevoerd en die eindelijk in de allerlaatste dagen des jaars zijn verscheren. Het is bijkans onmogelijk ze slechter te maken. Ze gaan mank -San de volgende vier gebreken lo. het formaat is noodeloos onhandelbaar en onpractischde grootte van een postzegel ware vol doende eu reel gemakkelijker geweest; 2o. ze zijn niet geperforeerd een ondragelyke last op kantoren waar ze veel gebruikt' worden; 3o. het schrijven over het zegel is uiterst moeielijk, de pen haakt, men moet opnieuw indoopen, ên de letters ettelyke malen overtrekken; 4o. de kleur en de stempel verdwijnen, als een vochtige doek of ook maar een warme hand met de oppervlakte in aanraking komt. Had men hier met een' geheel nieuwe uitvinding te doen, het kon door de vingers worden gezien, ofschoon zulk gebrekkig werk niet pleiten sou voor de vindingrijkheid of den praolisoheu blik der ambte naren, door den Minister hiermede belast. Maar erger wordt het, nu men te rade heeft kunnen gaan met de ondervinding in andere lenden opgedaan. Als men bovendien inlichtingen by de mannen der praktijk bad willen inwinnen, zou het dan mogelijk geweest zyn zulk onpraktisch werk te leveren En waarom die plakzegels eerst in de allerlaatste dagen verkrijg baar gesteld, zoodat, nu de ondervinding reeds de totale onbruikbaarheid heeft bewezen toch nog ge- ruimen tyd van deze stukken gebruik moet worden gemaakt, eer het mogelyk is nieuwe in omlodp te brengen F Waarom eindelijk blijft nog steeds een verordening uit om ze op alle postkantoren verkrijg baar te stellen al het mogelijke behoort althans gedaan te worden om hel publiek tegemoetkomen, nu een ernstig streven zioh openbaart om aan de wet te gehoorzamen en een belasting te betSlen, die een belangrijke bate voor den staat zal kunnen afwerpen. (N. R Cl.) GOUDA, 30 December 1882. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Jutphaas den heer W. F. Smits, met toekenning vau eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Nieuwerkerk a/d. IJseJ. De collecte bij bet voltrekken van huwelijken *op het stadhuis heeft in 1882 opgebracht 259.49*. wit 1 1111 1 In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Donderdagmorgen stoud terecht G. H., schoenmaker te Gouda, bekl. van bedelarij. Eisch 15 dagen gev. en opzending naar een bede- laartgeaticht. In deze zaak over 8 dagen uitspraak. Donderdagavond hield Dr. A. Kuenen, hoogleeraar te Leiden, in de afd. yGouda en Omstreken’* van het Nederlandsch Protestantenbond de aange- kondigde voordracht. Hy sprak over de toekomst van het Christendom. Na allereerst te hebben aangeloond hoe het Chris tendom juist het meest afbreuk wordt gedaan door ben, die zich voor vrienden daarvan uitgeven en zü ’t ook met de beste bedoelingen door hen zeer wordt tegengewerkt, betoogde spr. hoe het Chris tendom ook in onzen tyd nog wel degelijk een grootsdie taak heeft Ie vervullen en geroepen is om by de nieuwe maatschappelijke toestanden, die allicht tot eenzijdige ontwikkeling aanleiding geven, de behoeften van hart on gemoed te vervullen, wier eischen anders onbevredigd bleven. Het Christendom Wfjft ook toekomst zijn waarde behouden. Voor hen, die het vereenzelvigen met den kerke- lyken vorm, waarin zy het belijden, spreekt zulks van zelf, maar ook zij, die dat niet meer doen, kunnen ten volle vertrouwen hebben in zyn toekomst daar het universalisme van het Christendom hun de verzekering eh de overtuiging verschaft dat zijn levenskracht niet is en nooit wordt uitgeput. De boeiende vorm en degelijke, inbond van de sohoone voordracht van Prof. Kóenen lieten niet na diepen rndruk te maken op de aanwezigen, die in grooter getale dun gewoonlyk waren opgekomen. Een woord van dank aan den spreker en aan het Bestuur van de vereeniging, die hem uilnoodigde hier (PP te treden, mag niet achterwege blyven. Uit Zevenhuizen schrijft men ons van gisteren: In de vergadering vau het Leesgezelschap „Tot Nut en „Vermaak" werd gisterenavond de .spreekbeurt vervuld door den heer J. I. Arbous te Geervliet. Spreker behandelde tot groot genoegen der talrijke aanwezigen het spreekwoord „Ieder ziet zyn eigen uil vrior een valk aan." Een daverend applaus bewees hoe ieder met de voordracht ingenomen was. De bydragen van den heer Arboua en die der leden A. C. W. van der Starren, D. Vonte en L. A. Prins droegen niet Weinig bij ons genotvolle ujen te verschaffen.' Uit Oudewater schrijft men ops van fisteren Op de gisteren alhier gehouden Nutsvergaderiug traden als sprekers op de heeren Dr. H. P. van Praag, J. Boer en C. Snellemau. De eerste droeg voor „Spoorwegbeambten" en „Een avondje op het Het jaarverslag der vereeniging tot bescherming van dieren is nog niet gereed en kon daarom Woensdag op de algemeene openbare vergadering te ’s-Hage niet voorgelezen worden; de secretaris, de heer Salomon, moest zich derhalve bepalen tot eene korte toelichting van de punten, die in ’t verslag behandeld zullen wordendeze punten zijn de vivisectiehonden als trekdieren; beweerde overdrijving der dierenbe schermers. Het adres aan de regeering in zake de vivisectie is van 3000 handteekeuingen voorzien. Tot bestuursleden warden vervolgens herkozen of gekozen de heeren P. Romyn, M. G. van Heel, mr. A. W. Jacobson, A. Gleidin.au en J. van Brau- deleraan den hoogbejaarden president, den heey Delprat, werd bij zijn aftreden het eerelidinaatschap der vereeniging aangeboden. Aan enkele personen werden belooningen toegekenoVoor hunue bijzondere zorg voor dieren. Dat te Londen ook een informstieburehu i bedelaars bestest, vernam onlangs een aldaar wohi Duitscher, die als welgesteld bekend staat. Hij ontviyg een bezoek van een Landgenoot, die hem eene geldelijke ondersteuning verzocht en tegelijk vertelde, dat bjj eerst den vorigen dag te Londen was aangekomen. Op dA> vraag hoe hy bem dan direct Wist te vinden, wilde de bedelaar eerst geen antwoord geven, doch toen hem een halve kroon beloofd wfcrd, wanneer hij zeggen zou, wie hem zijn adres verschaft had, deelde hy mede, dat in de Whitekapel een huis bestaat, waar boek houden wordt van die Duitachers, die gewoon zyn hunue compatriotten geld te geven, «n in ver houding hunner giften, zooals die gewoonlyk zyn, moet voor het bekomen van het adres betaald worden. Zoo had deze bedelaar voor het adres van den Duitscher, die gewoon was een halve kroorf te geven, een shilling aan de speculatie moeten wagen. Men schrijft uit den Oranje-Vrijstaat Eene pottenbakkerij zou het hier wel halen, indiën py'pen, vooral voor waterleidingen, konden worden vervaardigd. Klei ie in dit land van goede qualiteit verkrijgbaar, en het eenige bezwaar tegen het ge bruik van dergelyke pijpen is het vervoer en bet kost bare daarvan. Zoude geen pottebakker uit Holland lust hebben te emigreeren Hij moet natuurlijk ge heel op de hoogte van zijn vak zijn en de noodigë machinerie uit Europa medebrengen. Kapitaal voor het oprichten der bezigheid bier te lande zon zon der moeite gevonden worden. Het fabriceeren van fijner aardewerk zou veel tot hei Welslagen der onderneming bijdragen. De Kaffers maken werkelijk fraaie potten en vóór eenige jaren was hier een Duitscher, die vloer- en daktegds maakte,maar on gelukkig aan den drank verslaafd was. Ook voor tuinlieden, de bloementeelt en boomkwee- kerij verstaande, ware hier opening. Ieder die soldaat is geweest weet, in welke ge moedsstemming de jeugdige militair verkeert, wanneer hij, na een afwezigheid vart een of twee jaren, het ouderlijk huis weder mag betreden. In dien gelukkigen toestand bevond zich 11. Zaterdag een jong cavallerist, die „met Kerstmis” eenige dagen verlof had bekomen. Gedurende de reis ziet hij reeds in zyu verbeelding „vader” aan den haard, zyn pijpje smokend, met „moeder” in overleg tre den, wat' ze doen zullen als Melis morgen komt euz. Ook zijn gedachten houden zioh onophoudelijk bezig met „Wannende”, hoe zy er uit zal zien, of zij niet „veranderd” is, enz. enz. Het spreekt van zelf dat in dien toestand van gelukzaligheid de reis veel te lang duurthet jeug- ikende ÜNI- een zeker raking, Hart- igbaar in 1/i cent en heele H. BOERS, 1 Bouwmees- Bodegraven bij L. Varoe- Bergen. j enezing door tégulatiurrm ikmeeaLor ucC van verschil- Antwerpen.

Goudsche Courant | 1882 | | pagina 1