BINNENLAND. 2865. Maandag 1 Januari. 1883. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. fel ding van adyertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. AD VEBTENTIËN worden worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN De i l neer. tal- zonder werk. bet by deze gele- Ma de f - leden, oden. geplaatst van 15 regel.- a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS rijtuigen, J De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG. WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 rranco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT. bevriezen, dan ware het of met de grootste gevaren verbonden, of geheel ondoenlyk met paarden en rijtuigen den weg te passeeren en daardoor de ge- meenachap met Gouda aoo goed als afgesloten. Redenen waarom zij met de meeste bescheidenheid het Hoogheemraadschap beleefdelijk verzoeken in dese buitengewone omstandigheden ook buitengewone maatregelen te nemen om den weg in eenigszins berijd beren toestand te doen brengen, zoodra de weersgesteldheid het toelaat en vóór eventuëele vorst dit belemmert. Overtuigd van de vele zorgen, die steeds door bet Heemraadschap worden besteed aan de onder hun bestuur beboerende wegen, vertrouwen zy, niet te vergeefs een beroep op uwe welwillendheid te hebben gedaan. Schoonhoven, 29 Dec. 1882. *t Welk doende enz. De burgemeester van *s Hage, hoofd der ge- meente-polilie, heeft bepaald, dat voortaan op de publieke bals personen beneden 71 jarigen Ouder dom van beiderlei kunne, niet zullen worden toe gelaten. Uit Amsterdam seint men aan de N. R. Ct., dat de steariqe-kaarsenfabriek van de firma Brandon gieter gesloten is. 800 menschen zijn daardoor en meeste seeren. stand dat de wegen niet kunnen opdrogen, uitzakken, de oppervlakte aan een |__r"7 het oog op mogelijke vorst, is onderstaand adres door belanghebbende ingezetenen van Sc™xhc-“ ingediend aan het Hoogheemraadschap ran Krimpeuerwaard, terwyl de gemeentebesturen Schoonhoven, Berg-Ambacht, Vlist, Haastrecht Gouda uitgenoodigd zijn om l— 1I Aap het Hoogheemraadschap Krimpenerwaard. Met de meeste hoogachting nemen de ondergt leekenden, allen houders van paarden en r;!—:— en ingezetenen der gemeente Schoonhoven, de vryheid het onderstaande onder uwe belangstellende- dacht te brengen. De gemeenschapsweg tusschen Schoonhoven via Haastrecht naar Gouda, is in zulk een erbarmelijken toestand, dat bet beryden van dien weg met paarden en rytuigen schier ónmogelijk is en met groote gevaren gepaard gaat. De ondergeteekende zyn echter de eersten om te erkennen, dat de voortdurende natte weersgesteld heid en het ihooge water de roorpaamste redenen zyn, dat de anders zoo flink ondeijhiuden wegen als bet ware geheel zyn omgeploegd éjii'tpo doorweekt dat met de meeste omzichtigheid het verzinken van voertuigen in den weg, byua niet te voorkomen is en dat onder deze omstandigheden weinig of njet tot verbetering der wegen kan wordeu aangewend. Met de grootste bezorgdheid zien zij echter de toekomst te gemoet. Wanneer toch de zoo door weekte en doorploegde weg in dien toestand GOUDA, 1 Januari 1883. Bij beschikking van den Minister ran waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de surnumerairs by de posteryen J. W. Nortier en J. J. van Hou- weninge hunne functies zullen uitoefenen ten post- kantore te Gouda. De lot kapitein benoemde le luit, der inf' J. F. C. W. Adels van het 6e rrg„ wordt ingedeeld bij het 4e reg. alhier. In hel jaar 1882 werden by het Kantongerecht te Gouda niet minder dan 731 strafraken behandeld. Nooit werden by hel Kantongerecht le Gouda in één jaar zooveel strafzaken behandeld als in het jaar 1882. In het jaar 1881 Werden 486 strafzaken behandeld. De wet tot beteugeling der openbare dronken schap, in werking getreden 1 November 1881, droeg veel bij tot de aanmerkelijke vermeerdering der strafzaken. Acht personen, die zich bij herhaling aan open bare dronkenschap schuldig maakten, werden, na eerst door het Kantongerecht te Gouda tot boete of gevangt nisstraf veroordeeld te zyn, door de recht bank te Rotterdam tot cellulaire gevangenisstraf ver oordeeld. Het Huis van Bewaring te Gouda was in het jaar 1882 voortdurend zeer bezet met veroordeelden door het Kantongerecht. Eén persoon, herhaaldelijk veroordeeld ter zake van openbare dronkenschap te Gouda, bracht in het Huis ran Bewaring niet minder dan 118 dagen doorde Goudsche kermis, het Sint Nioolaasfeesl, hel Kerstfeest, Oud en Nieuwjaar herdacht deze veroordeelde in het Huis van Bewaring en kou zich dus op die dagen niet aan verdere overtredingen der drankwet schul dig maken, Op Oudejaarsavond hield D*. W. F. Barbiers, sedert 85 jaren predikant by de Er. Luth. Gemeente nlbier, aaa wien met ingang van 1 dezer eervol emeritaat was verleend, voor eene zeer talryk opge komen schare, zyne afscheidsrede. Met belangstelling en ingespannen aandacht werd die rede, naar aanleiding van Matth. 24, vs. 13 aaugehoord en zeker niet het minst door degenen, die hem by zyne komst tot en verbinding aan <le gemeente, op den 7 November 1847, als thuonen leeraar hadden begroet, en by wie zoo menige herin nering aan het in die 35 jaren ondervonden lief en leed,- door hem gedeeld, werd opgewekt. Het gesprokene zal bij hen, evenzeer als by andere leden der gemeente, ongetwijfeld lang in herinne ring blyven. Na de eigenlyke afscheidsrede richtte de spreker menige hartelyke toespraak tot de aanwezigen, o. a, ook tot den waardigen em. leeraar D'. Vorstman. Nadat de zegen over de gemeente was uitgesproken, werd door haar den scheidenden leeraar biddend en plechtig toegezongen het daartoe opzettelijk vervaar digd volgende gezang Dat ’s Heerer. zegen op U daal Zijn licht uit Sion U bestraal; Dat zingen wij en bidden. Wij roemen d’ Oppermajesteit Den heer J. C. de Graaf ia met ingang van 1 Jau. op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Utrecht. Niet onaardig is het by deze gele genheid te herinneren, dat ia 1750 de heer Nico- laas de Graaf, in 1780 de beer Jaeob Christiaan de Graaf, in 1811 de beer Nioolau de Graaf, en in 1863 de heer'Jacob Christiaan de Graaf, tot notaris werd aaugesteld, welke laatste nu tot 1883 werkzaam was, zoodat gedurende 138 jaar in rechte lijn de eerstgeborenen uit het geslacht de Graaf, het notarisambt te Utrecht bekleedden. Op een vergadering van het sociaal demoora- tenboud, Zondag te Rotterdam gehouden, werd tot verbetering van den maatschappelyken toestand door het lid Sohröder uit Amsterdam, het denkbeeld ont wikkeld, dat concurrentie in stryd is met het be- belang der maatschappij. Het eenige middel tot verbetering ware z. i., dat de Staat zelf alle gron- den in bezit had, zelf het graan verbouwde en maalde en het brood deed bakken, en alzoo alle K concurrentie onmogelijk maakte; dan zon het brood zoo goedkoop zijn, dat het weer het algemeeue volksvoedsel werd. En de Staat zou zeer gemak- kelyk in bet bezit van alle gronden kunnen komen door slechts alle jaar met 1 a 2 pCt. het succes sierecht te verhoogenna vyftig. jaren ware dan nagenoeg alle grond in het bezit van den Staat. C'ett simple comme bonjour. Men zou alleen de vraag kunnen doen wie zich dan nog eeuige moeite zou geven om door arbeid of besparing zyn ver mogen te vermeerderen, wanneer na zyn dood niets voor zyn vrouw en kinderen overbleef. Het stre ven om zijn vermogen te vergrooteo is nochtans i'e groote dryfkrnoht^ van verreweg de meeste maat schappelijke handelingec, en zonder dit motief staat de maatschappij stil als een uurwerk zonder veer. Dit souy'ut den heer Sohröder in bet vuur zyner improvisatie ontsnapt te zijn, zegt de Ant. Ct. maatschappij stil als ontsi.apt te zijn, zegt de Ank. Ct. Voor ’t Woord, door U geruimen tijd Verkondigd in ons midden. Geef eer dien HeerJ Hallelujah I Hallefagah I Dat onz’ klanken Hem, den God der liefde danken 1 Ja, God der liefde 1 Myf hem by Uw vreed’, uw gunst in Christus zij Zijn uitzigl, zijn verblijden. Wij bidden U, o Opperheer I Zie zeegnend op den leeraar neer, Die nu van bus gast scheiden. Blijf Gy Hem by In zyn ruste. Tot by ruste r Van zijn arbeid, In Uw zalige nabijheid. Hierna vereenigden zich leeraar, kerken* leden der gemeente en .andere belang* waaronder de beide oudste leeraren der Hi Gemeente, in de ruime anniji||giekamrr. die^l ryk opgekomeuen uauwlyks kon bevatten Aldaar werd door den secretaris des kerkerende, den heer D. J. van Vreutningen Ds., met een ge voelvol woord van hartelyken dank èn voor den geestelijken èn voor den stoffelyken arbeid gedurende zyn dienst in deze gemeente, namens herberaad en leden den nu afgetreden leeraar een prachtig geschenk aangeboden, b-staande in een'sierlyk compleet zilveren theeservies met inscriptie als blyk van liefde en aohtiug, eu ter blijvende herinnering aan zyne ge meente van Gouda. De toestand van de wegen tussohen Schoonhoven Gouda is van dien aard, dat zy alleen met de behoedzaamheid met voertuigen zyn te paa- De aanhoudende regen en de hooge water- van de binnenwateren zijn o. a. oorzaken, _r" en papmassa gelijk wordt. Met Schoonhoven de van en dat adres te ondersteunen, van de

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1