2)® an tend TIR. 17 te doen en BINNENLAND. 1883. Zondag 14 Januari. N? 3870. GEN.” Hooi, sthma OPING ie, uLES land, land. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Lange Tiendeweg D. 60, terwjjl de DRUKKER IJ dezer Courant ge vestigd blijft: :MOLENWEKF Ba 28. 7 X 1- AD VERTENTIËN ■worden >r No. 783 worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. openbare weet hoe ze ver te Gonda. 'WaJI. geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS heeft het ’8 lent.. s aldaar, be- IDERT na ÜARI1883, MONTUN él nieuw ist en Ver at,. tb. en Dro- n. Lanffe- lo». 38, 39, 1, 688, 689, 182. nnen mede- liven-Borst- eit als proef- i beescnheid voortdurend s mate ver- RI 1883. mt ter dam. 'auïik Jb. 7’/, uur. prijzen vorm zijn die lui ware paarlmoerschelpen niet poth. te Zeilt. ari 1880. het water een emmer Door onmiddehjk toegeacboten hulp werd lij op De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 ■ranco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT. 31 Dec. 1882 1390 m. 1819 totaal 2709. “1 welylten 22. Sterfte 1 op 56.5. Bevolking op 31 Dcc. 1881 477 Anuurtiol. Bevolking op 31 Dcc. 1881 477 m. 463, v. totaal 940 p. Geboren in 1882 28 m. 20 v., totaal 48 p., gevestigd 14 m. 12 v. totaal 26 p., gestorven IS in. t t. totaal 23 p., vertrokken 35 m. 29 v. totaal 64 p. Bevolking op 31 Deo. 1882 469 m. 458 v. totaal 92J p. Huwelijken 7. Sterfte 1 op 40. Op de Koloniale tentoonstelling te Amsterdam aal er gelegenheid ijjn de tentoonstelling zittende rond te gaau, namelijk in rolstoelen, die men voor 1 per uur huren kan eg dpor een beambte in uniform bestuurd worden. Menig, bezoekster zal voorzeker hiervan gebruik maken, daar bet vermoeiende van een 'tentoonstelling Ie zien, hierdoor grootendeels wordt weggenomen. nieuwe be- m. tend .potheker. hen a fl. 2. terwyl tot Irog of na- n een tinnen larop neven- gedrukt is. Berf-Ambackt. Bevolking op .31 Deo. 1881 1352 m. 1292 v. totaal 2644 p. Geboren in 1882 63 m. 47 v. totaal 110 p., gevestigd 48 m. 50 v. totaal 98 p„ gestorven 24 m. 24 v. totaal 48 p., vertrokken 49 m. 46 v. totaal 95. Bevolking op 31 Dec. 1882 1390 m. 1819 v. totaal 2709. Hu- rtog. tburg. nTer voorkoming van misverstand zij '"‘'■'’njj deze herinnerd, dat het BUREAU der GOUDSCHE COURANT voortdu rend bljjft gevestigd Zoowel de brieven voor de Redactie als voor de Administratie moeten bezorgd Worden op bet Bureau. Men wordt verzocht geen brieven voor de Redactie aan particuliere adressen te doen be zorgen, daar dit vaak aanleiding geeft tot ver traging. GOUDA, 13 Januari 1883. Bij Kou. besluit is, op verzoek, eervol outslag verkend aan den héér A. L. Schmidt Jr., met ingang van 1 Maart, als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. Blijkens een bericht in het Vaderland heeft de heer J. A. van Trichl, Commissaris tna politie alhier, van deu Minister van Justitie feu aanschrijving Ontvangen geen werk te maken van eOne woning, daar hem “binnen kort eene verplaatsing wacht. Blijkens achterstaande advertentie, zal de heer B. H. Heldt uit Amsterdam Maandag e. k. hier eeue voordracht houdén. Donderdagmiddag is de werkster van v. S. in van de Blauwst raat gevallen toen zij water wilde scheppen. Een Reuter telegram meldt, dat de Bey van Tunis voor 300,000 fr. heeft ingeschreven ten behoeve van de deelneming der ingezetenen aan de tentoonstelling te Amsterdam. Naar de druk. Cl. bericht, zullen de luchtreizigers Eugène' Godard ainé en Pierre Crommelin by gele genheid der aanstaande internationale tentoonstelling te Amslerdan eenige luchtreizen met hun reuzenballon ondernemen. In de Time» wordt medegedeeld dat er voor de Britscbe afdeeling op de Amsterdamscbe tentoonstelling meer plaats is beschikbaar gesteld nadat de haar toegeweren ruimte al zeer spoedig was opge vuld. Het blad betreurt het, dat er tot eene een voudige versiering van de Britscbe afdeeling volstrekt geen gelden beschikbaar zjjn. Eene officieele aan vrage, door dn Londcnsche commissie ten behoeve daarvan tot Financiën gericht, werd afgewezen. Er bestaat dus vrees dat de Britscbe afdeeling er ruw en onooglijk zal uitaten. Het goedkoope tarief voor retourkaarten tusechen stations van de Rhijn- en Centraalspoorwegcn, wordt met 5 Februari a. s. buiten werking gesteld. De reizigers zullen goed doen zich op de overgangs- stations der Ned. Rhynspoorweg-maatschappij te Arnhem en Utrecht van nieuwe retourkaarten te voorzien, daar het goedkoope tarief in locaal verkeer op dun Rhynspoorweg voorloopig blijft gehandhaafd. Aan een particulieren brief uit de Molukken, ge deeltelijk medegedeeld door het D. v. Z.-H.t zyn de volgende bijzonderheden ontleend omtrent de inzending der bevolking van Ternate op de Koloniale Tentoonstelling: Het is te hopen en en trouwens ook wel te verwachten dat in Nederland geschikte personen deel uitmaken van de commissiën en sub-commissiëu voor de Tentoonstelling, in staat om van het he terogene voldoende inlichtingen te geven. Dit is in eau vooral noodig, »vaar het geldt de zaken, die oogenschijnlyk het bekijken niet waard zyn, doch I eerst belangrijk worden, als men weet hoe ze ver kregen werden of tot stand kwamen. Zoo wordt, om maar iets te noemen, van hier een collectie papoevehe afgodsbeeldjes uit Nieuw-Guinea inge zonden. Die voorwerpen zien er allerzonderlingst uit, maar als men hoort dat ze zijn uitgesneden zonder hulp van mes of eenig ander stuk ijzer, alleen met behulp van steenen, die de van alle hulpmiddelen nog te eenemale verstoken bevolking voor dat doel weer met andere steenen slijpt, dan krijgt men voor die woesie natuurmenschen respect, en moet men hun geduld en volharding bewonderen. Zoo is ’1 met meer dingen. Een product van al foersche industrie b.v. zijn een paar doosjes, door alfoersche dames geknutseld. Oppervlakkig beschouwd is aan die dingen niets bijzonders; men zou zeggen dat ze met allerlei stukjes gekleurd papier beplakt zyn en met stukjes glas belegd. Die menschen hebben echter glas noch papier; wat ge voor gb s houdt, zijn plaatjes mikka, met primitieve hulpmiddelen uit granietblokjes gespleten, en ’t zoogenaamde papier is een plantaardige vezelstof. Ware nu de bewuste doos werkelijk papier en 'glas, dau zou men ze, die in ’t water werpende, spoedig stuk zieu weken; leg evenwel hei bedoelde staaltje van alfoersche kunst vlijt zoo lang ge wilt in ’t water, ge haalt het er volkomen onbeschadigd weer uit. In vlechtwerk van allerlei meesters, in ’t slijpen van minder. Doch laat ik over die dingen niet verder doordraven. De Amsterdamsche afdeeling van het »Wilte Kruis" heeft zich tot B. en W. aldaar gewend met een adres, waarin zij verzoekt baar in de ge legenheid te stellen, het aantal leerlingen van haar cursus tot opleiding van ziekenverpleegsters uit te breiden, door voorloopig iu het Buitengasthuis en later ook in het Binnengasthuis kosteloos kost en inwoning te verschaffen aau die leerlingen, welke dit mochten verlangen. Daardoor zou het bezwaar worden weggenomen van vele meisjes, die den cursus wenschcn te volgen, maar niet gedurende haar opleidingstyd zelf in haar onderhoud kunnen voor zien, en alzoo het aantal bekwame verpleegsters ongetwijfeld spoedig toenemen, en tevens zou, naar de afdeeling vertrouwt, de verpleging in het Gast huis zeer worden gebaat. In het adres wordt nog medegedeeld, dat het bovenvermelde verzoek reeds in 1878, by de oprichting van den cursus, aan de directie der Gasthuizen werd gedaan en sedert gedurig werd herhaald, maar geen gehoor heeft ge vonden. Het Hbl. maakt den minister Pynacker Hordijk een grief van de uiterst schrale toelichting, die hij by zijn wetsontwerp tot herziening van de kiestabel e* gevoegd, wat te meer verbazing wekt, omdat niet de eerste keer is, dat die verandering besproken is. Dé voordeelen van de enkelvoudige districten komen het Hbl. zeer twyfelachtig voor, en verrassend inderdaad is de bewering van den minister, dat hij niet inziet, dat er groote nadeel en uit kunnen voortvloeien daarmede toch wordt weg gecijferd al wat ten gunste der groote districten vroeger is aangevoerd, nog wel door Thorbecke, den 'groeten ‘staatsman, op uien de minister zich zoo gaarne beroept. De volgeling, die zoo gaarne aan de voeten des meesters zich nederzet, stelt voor, wat steeds door dezen krachtig is bestreden, zonder de argumenten van zijn voorganger ook maar met het drooge gebracht en kwam met den schrik rry. Gisterenmorgen ging een paard gespannen voor een wagen op de Gouwe op hol, laugs de Gouwe, Turfmarkt, Kleiweg tot de Autoniestrhnt, waar de wagen tegen een paal stuitte en hel paard werd gegrepen. Behalve de bestuurder, die eene kneuzing aan het been bekwam en een broodwagen, waaraan schade is toegebracht, is alles ronder ongelukken afgeloopen. Men herinnert zich ongetwijfeld, dat tijdens de alge- meene tentoonstelling der Holl. M. v. Landbouw alhier des vorigen janrs melk aanwezig was, door prof. dr. E. H. von Baumhnuer, te Haarlem, geconserveerd, die toen, zonder in het minst veranderd of in «maak gewijzigd ‘te zijn, de reis naar Oost-Indië heen en terug gemaakt had. De jury keurde die merkwaardige vinding eenbestuursprys waardig. Thans heeft het hoofdbestuur van genoemde Maatschappij bepaald, dat deze bestuursprys zou zyn de verguld- H ’n,e? me^n’^e’ ffe8^ftKen °P den stempel der Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school No. 1 te Zevenhuizen zyn geplaatst de heeren J. W. Schippers te Gersloot, D. Veer te Delft en W. Carets te Cadzand.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1