T M n prijs. i -I BINNENLAND. 1883. Zondag 21 Januari. N° 3873. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ELS- VALK” Lsthma LLES els MAN, •i“S iaS IC- I ar, I’S eder. a a Z 3* K S Z S M Z z a s e w z lat bovenge- Br. te Gouda. i prijzen. ;t, J. G. Bettiuk en -eld genoegen werden Cents. 45 cents. jDENRUK, INK. iest en Ver in t. >th. en Dro- si van Gouda. DIGE5 AAX- er gering ge in een uitne- Men schrijft uit den Helder: Dezer dagen werd alhier hoegenaamd geen teekeneu van rende anderhalf uur behandeld weder op te wekken. Eerst na De heer H. P. Schim vah der Loeff, predikant bij de Rtmonstranlsche gemeente alhier, tal in bet vervolg ook bij de gemeente te Zevenhuizen dienst doen .2 Z poth. te Zeilt. BCOmo kan om de groei het uitvallen en 90 cents. In flacons Behoort er veel toe om |pt dit doel te geraken, en bezitten rele landbouwers niet genoegzaam ka pitaal om dit uit eigen boezem te doen, dat alsdan toenadering ran pachter en grondeigenaar de grond slag worde, waarop root de toekomst kafi worden gebouwd, om aan den landbouwstand de welvaart van vroegere dagen te verzekeren, welke een groot deel uitmaakt van ons volksbestaan. GOUDA, 20 Januari 1883. Morgenmiddag ten 1 ure heeft eene groote parade plaats op de groote Markt ter installatie van den nieuw benoemden Majoor-Kommandant H. W. G. Koning. Heden ochtend ongeveer te half acht ure ontstond er brand in een der arbeiderswoningen staande op de Oude Werf te Moordrecht, eigenaar de heer Abr. Tom. Men meent dat de brand is ontstaan door het vlam vatten van gepluisd touw van de Werkinrich ting, dat te dicht bij het ruur opgehangen was om te droegen. De vier gezinnen, die daar woonden heb ben een groot gedeelte hunner inboedels verloren. Op Donderdag jl. werd in de vergadering der ver- eeniging „Wiulerlezingeu" te Berg-Ambaoht de spreekbeurt vervuld door deu heer F. den Hertog, hoofd der 2e Openbare School te Streefkerk. Het ontstaan van den 3eu of burgerstand in. ons va derland, werd door spreker fn eene boeiende rede geschetst. Na de pauze werden nog eenige bijdragen geleverd door deu spreker, msj. E. Jeltema, en de hoeren D. Oskam, G. de Vrengt, - - - J. G. Bettink Jr. Met onverdeel lezing en bijdragen aangehoord. GOUDSCHE COURANT. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichting van 1882, die by de regi menten infanterie na 1 Mei 1883 voor het blijvend gedeelte onder de wapenen moeten worden gehouden, den 16 September 1883 met onbepaald verlof naar hunne haardstede moeten worden teruggezonden. een drenkelinge, die leven gaf, gedu- om de ademhaling Eerst na dit tydverloop ge lukte het aan vier onderofficieren en hunne vrouwen, onder leiding van dooier Peltzer, de levensgeesten weder op te wekken. De hter Peltzer maakte met grooten lof melding aan den garnizoene-commandant van'de doeltreffende maatregelen, onverwijld door deze militairen genomen, en van hun volhardenden ijver, waaraan het meisje, volgens zijn oordeel, haar be houd te danken heeft. Hoewel T in den laats'.en tijd meermalen is voor gekomen, dat de levensgeesten van een drenkeling eerst na langdurige toepassing van de kunstmatige ademhaling weder werden opgewekt, kan het nuttig zijn er op te wijzen, dat bier anderhalf uur inge spannen arbeid noodig was, om eenig teeken van leven te verkrijgen. In populaire voorschriften ter behandeling van drenkelingen, slechts weinige jaren geleden uitgegeven, vindt men nog vermeld, dat de pogingen om de ademhaling op te wekken ongeveer „een half uur” moeten voorgezet worden. Donderdag werd te Amsterdam eene buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders in de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij die door 18# aandeelhouders, vertegenwoordigende 269 aandeelen en uitbrengende 140 stemmen werd bijgewoond. Aller eerst werd zonder debat met algemeene stemmen goedgekeurd het bestuurs-roorstel tot het aangaan eener leiding van negen millioen voor de aanschaffing van materieel, noodig geworden door de uitbreiding van het spoorwegverkeer. Daarna kwam het tweede voorstel aan de orde om de geldleening van 11 milloen aangegaan in 1874 vóór den bepaalden tyd af te lossen. Na bestrijding door de heeren Velt- man en Beliafante en verdediging door den heer Visser van Hazerswoude en den voorzitter mr. Rahusen werd het voorstel goedgekeurd met slechts 19 stemmen tegen. Drie aandeelhouders bleven buiten stemming. De Commissie, die zich in den zomer van 1882 vormde om golden byeen te brengen «oor 't plaatsen van een bybeltent op het terrein der internationale tentoonstelling te Amsterdam heeft andermaal tot het geven van bijdragen opgewekt. De later opge treden Commissie van de heeren Lohman, Heemskerk c. s., die een uitgebreider plan wilde tot stand brengen heeft haar werk gestaakt. De volgende week zal worden beslist of de bier bedoelde Commissie met hareu arbeid zal voortgaan. Iemand ie Dordrecht is op bet denkbeeld gekomen, zijn naam te doen drukken onder verklaringen, die hij voor quitanties schynt te willen houden, en welke beweerde quitantiëu dan vry van zege) zou den zyn. Dit is volkomen juist; er wordt geen zegelrecht van geheven omdat bei ook geen quitanties zyn, en de naam er onder is geplaatst door een ander dan de schuldeiecher, in dit geval een letterzetter. (d. Ct.) Uit de mededeeling van de Transvaalsche bladen o. a. van de FolMem, blijkt, dat vau de Zuid- Afrikaansche Republiek een belangrijke inzending is te wachten ter Internationale tentoonstelling te Am sterdam. De tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, mag het streven der Commissie om de jonge Republiek zoo goed mogelyk vertegenwoor digd te zien, vry wel geslaagd genoemd worden. Wel ia men overtuigd dat te Amsterdam veel kun stiger, prachtiger en kostbaarder zaken zullen worden tentoongesteld, doch niettemin zal ieder, slechts een’ge zins bekend met de bezwaren aan transport, door oorlog, verkeerde opvatting enz. aan zulk ten zaak in dit land verbonden, moeten toestemmen, dat in de nu bijeengebrachte verzameling toch *t onomstoo- telyk bewys geleverd wordt, dat de bevolking dezer De heer Justus van Maurik Jr. heeft een letterkun dige curiositeit het licht doen zien, nl. een Roman in Advertentien. Deze komt voor in de Amsterdammer van heden. Een heele levensgeschiedenis wordt daarin ver haald. Het begint met de geboorte vandeh held Willem Wapders, wiens vader eenige jaren later gaat sukke len, om welke reden hy zyn zaak, een goed beklante leerlooierij, ter overname aanbiedt. Toen Willem 7 jaar was, verloor hy zijn vader door den dood, waarop hy met zyn moeder naar Amsterdam ver huist, die van alles moet aanpakken om zich en haar zoon te onderhouden, als het verhuren van kamers, het verknopen van thee, linnen, enz. Het jonge meosch zoekt plaats op een kantoor, komt bij de hh. Meerhof, Berg en Co. terecht en past zoo goed o,>, dat hy na 8 jaren daar geweest te zyn pro curatiehouder wordt om 4 jaar later te worden op- genomea in de firma. In het volgend jaar vertrekt hij naar Indië, komt rijk terug met een paar Indi sche kinderen en wordt na eenigen tyd burgemees ter van Rhenenbrug, om ten slotte op 10 September 1882 te trouwen met mej. Coralie van Dremme- luer, wier afkomst eveneens in den roman wordt geschetst, terwyl daarin nog tevens is gevlochten de geschiedenis van Alfred van Streelen, die zyn loop baan begint als) student te Utrecht, om die na vele wederwaardigheden te eindigen in de ambulance te Atjeh. De heer van Maurik voegt bij zyn romanhet oordeel der pers, waarin bij op geestige wijze een loopje neemt met de letterkundige critiek, zooals die vaak wordt uitgeoefend. Wy kunnen onze lezers wel aanraden dezen „roman” eens te lezen. Toen tot vóór korten tyd de pogingen mislukten van de liberale partij in de Herv. kerk te Meppel tot het verkregen van een predikant in haar geest, in plaats van den destijds verttekkenden modernen leeraar Dr. A. J. Oort, besloot men tot oprichting eener eigen gemeente. Voor het behoud van zekere fondsen voegde zij zich bij de Remonstrautsche Broederschap, en sedert verheugt zij zich iu het bezit van een eigen, net opgetrokken kerkgebouw, ’t Aantal leden en begun stigers beloopt reeds oen hoog cijfer en dezer dagen begon de nieuwe gemeente voor bet eerst baar be- roepingsarbeid, en is men tot de keuze van het volgende zestal gekomen Dr. J. A. Beijerman, te Leiden Ds. W. M. de Vries, te Dokkum Ds. H. P. Schim van der Loeff, te Gouda Dr. J. G. Hagen, te Oudc-Wetering A. K. E. Horst, te Lochem, en Dr. J. Herman de Ridder, proponent te 's-Hage. 1.25. In flacons De te dezer stede bestaande IJecM tol onder- sleuning tas minvermogenden, welke, naar men zich herinnert, op zoo gelukkige wyze het aangename met het nuttige wist te vereenigen door schaatsen-wed- strijden te organiseeren, waaraan de uitdeeling vau levensmiddelen gepaard ging, waa tot haar leedwe zen dit jaar nog niet in de gelegenheid een ijs- feest te doen plaats hebben by gebrek aan de noodige vorst. Ofschoon de winter tot nog toe niet bijzonder streng is, zoo heerscht er toch veel armoede. Genoemde Vereeniging, die zich daarvan overtuigd heeft, heeft nu besloten een honderdtal der armste kinderen te verzamelen in de sociëteit „Ons Genoegen" en die dan een aangenamen dag en een gezonden warmen maaltyd te verschaffen, terwijl aan hunne ouders bons zullen worden uit gereikt voor levensmiddelen en brandstoffen. Tót deze bedeeling zal zij echter niet overgaan dan nadat haar gebleken is door een bij bevoegde personen ingesteld onderzoek, welke personen het ’t meest noodig habbeu, zoodat men verzekerd mag zyn dat slechts zy iets ontvangen, die daaraan het meest behoefte hebben. De datum, waarop de kinderen zullen worden ont haald, zal nader worden bepaald. Gelyk by vorige gelegenheden zal de Vereeniging zich ook ditmaal wenden tot de Goudsche ingeze tenen met verzoek om bijdragen en ook thans wij zyn er van overtuigd zal dat verzoek gaarne worden ingewilligd, Het motief, waarom vroeger giften werd gegeven, was by de meesten niet gelegen in de' hardrydery, maar wel in de uitdeeling, die daarmee gepaaid ging eu nu de gelegenheid de eene verbiedt, zullen toch velen gaarne willen medewerken de andere te doen plaats hebben. Het Bestuur der Vereeniging, die zich binnen kort tot de burgerij zal wenden, moge alzoo met roialiteit worden ontvangen I Nauwelijks had men te Nieuwerkerk aan deu IJsei Donderdagmorgen vernomen dat de heer J. F. van Voorlhuijsen benoemd was tot burge meester aldaar, of de ingezetenen gaven blijk vau ingenomenheid door het uitstéken van de driekleur. De heer A. Kool, lid der Tweede Kamer, hield Maandagavond te Breda eene voordracht in de daar gevestigde afdeeling van de anti-dienstvervangings- boud over de thans by de Kamer aanhangige militie- en schutterywetten. Hij stelde in het licht, dat een afdoende oplossing van het vraagstuk eener behoorlyke regeling onzer levende strijdkrachten niet te verkrijgen is zonder de invoering van den persoonlijken dienst bij de militie, terwyl hij ten slotte mededeelde op welke wyze, naar zyn oordeel, met dit brginsel als grondslag, een geheel vol doende strijdmacht te verkijgen zou zyn, zelfs zouder verhooging van het militiecontingent. In een vergadering van de afdeeling IJselmonde der Holl. Maatsoh. van Landbouw werd door den heer Marlett te Houtenisse de volgende vraag be antwoord: „Wat is in dezen tyd het meest gewenschte bedryf, akker en tuinbouw of veeteelt en zuivelbe reiding Naar sprekers meeniug was onder de tegenwoor dige omstandigheden uitbreiding van tuinbouw aan bevelenswaard ig, doordien niet iu alle behoeften kan voorzien worden, getuige de gestadige invoer van verduurzaamde tuinvruchten uit het buitenland. Hij waarschuwt echter tegen overdrijving van tuinbouw; de afval toch is zoo gering, dat dit in geen ver houding staat tot hetgeen aan den grond wordt ontnomen. Wordt dus door bemesting daarin niet voorzien, dan zou men spoedig in roofbouw ver vallen. Wat den akkerbouw betreft, spr. lel op de enorme invoeren uit Amerika van granen, dus is uitbrei ding van veeteelt en weidebouw aan te bevelen. 2 M ■z, 2 M

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1