ER IT Klim ren prjjs. 1883. N° 2879. I BINNENLAND. Zondag 4 Februari. JWieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, i I VALE” München. fa fl. van 30, X S. &e1 nti- 'atten reiver onmis- i koude tegen zoogenaamde 1 GOUDSCHE COURANT dat bovenge- de manschap intüsschen moeite Az., Delft. f» II H H lil, Oudevrater. cel. Zoetermeer. Alphen. shlattman, Bodegraven. Haastrecht. ;lmus,Woerdeu WIG FA AAN- aver gering ge- eren een nitne- FURRER, fleaachen van geheel gebrek :eur aan ieder rNNER. 04 C 4. ruikt en ver- pel bevat 0,15 laren vorm a Fen kei-Honig bij keelpijn, t, kramphoeat 1 ets. en 1.— LDENRIJK, 2NK. ie prgzen. ing a f 2.7r KRAK etz it is hef een- imiddel tegen pjjsverteering, artkloppingen het inmaken n van groen- vten, boonen, i bewijst, in m worden GOUDA, 8 Februari 1883. VERGADERING van dsn GEMEENTERAAD. Op Diusdag den 6 Februari 1888, des namiddag. ten 1 ure, ten einde te behandelen: Het roor.tei tot wyziging der begroeting van het Bestedelingenhui., dienst 1882. Het voorstel tot wijziging der begroeting van het Israêlietisoh Armbestuur, dienst 1882. Het voorstel betrekkelijk bet verleenen Donderdag stond voor venhage terecht E. G. i. W. V., oud 28 jai 8de iet E 4 E 5 B 6 ueem?C 6 D 1 C 2 T 6 E 8 D 7 neemt C 6 D 8 D 5 van Begeren sin, in Tyrol BERNHARD hevige diarhae I het Gerechtshof te 's-Gra- ara, tonder ■awiwoorden wegens schriftelijke bedreiging - met moord onder voorwaarden. Beschuldigde, zijne moeder en zuster was sedert jaren onderhouden door den heer v. d. O. te Gonda en na diens dood hield de^oon, die daarioe geheel onverplicht was, dat nog tien jaren vol. Toen deze er echter mede had opgehouden, werd hij herhaaldelijk door beech, met sohriftelyke aanma ningen om onderstand lastig gevallen, en eindelyk werd hy roet den dood bedreigd zoo de heer v. d. D. zich niet verbond tot bet verstrekken eeber onder steuning van 5' 1>sr week, gedurende vier jaren. vervallen, hebben bestuurders het plan opgevat een geheel nieuw gebouw te stichten voor opname van een honderdtal kweekelingen. Zy hebben daartoe een terrein aangekocht van circa 1450 centiaren, gelegen aaa de Vossiusstraat en grenzende aan het Vondels park een viertal architecten, daartoe uitgenoodigd, hebben zich bereid verklaard plannen voor het nieuw te stichten gebouw te oulwerpen en hunne teeke- ningeu tegen 1 Maart a. s. toegezegd. Dat nu èn de aankoop van gezegd terrein, èn het nieuw te stichten gebouw, met zijne inrichting op een som van 150,000 geschat, de finantieele krachten, waarover bestuurders kunnen beschikken, verre te boven gaan, zal wel geeu betoog behoeven; daarom wenden bestuurders zich roet vrijmoedigheid tot alle Nederlanders met de bede, dat ieder naar zijne krachten een gift afzondere, opdat zy in staat gesteld worden een nieuw Instituut te laten bouwen, ten einde aan zoovele ongelukkige blinde natunr- genooten een behoorlijke opvoeding en voldoend ouder4ys te kunuen doen geiten. Wanneer er ouder onze lezers mochten zyn, die, geene circulaire ontvangen hebbeu, worden zij be leefdelijk verzocht die met Jiet daarbjj gevoegde bdjet ter invulling te willen aanvragen bij den heer J. R. Meijer, directeur van het Instituut, Heereu- gracht K K 270, oi.se oumiddellyk zal ovestenden. Het zelf doktertje spelen wordt niet dooreenig verstandig mensch goedgekeurd. Het vertrouwen op raajl (eu zelfs daad) van onbevoegden, van kwak zalvers, is nog meer afkeurenswaard. Maar man nelijk is bet, zielskrachlig en noodzakelijk dikwijls, dat men in de ure van opkomend gevaar niet bet hoofd veilieze en zich wete te helpen totdat des kundige htjlp aanwezig zy. Vooral waar deze niet soo -dadelyk by tfe hand is, mag hat onmisbaar heeten. De Geneeskundige Raad van Noord-Holland heeft daarom een uitstekende daad verricht door openlijk verkrijgbaar te stellen (door tuasohenkomst van dr. J. F. van Hengel, te Hilversum, tegen f 8 per 100 stuks, SAO per 50, f 2 per 25 en 10 ets. per ex.) van een flinke en duidelijke lijst van voorschriften tot voorloopige hulpverlyehing by alle mogelyke plotselinge ongevallen'. Hey formaat ia van dien aard, dat in publieke gebot/wen de ly'st voor een ieder ter inzage kan worden gehangen. Een doelmatig kinderstoeltje. Ouder dit opschrift geeft de heer J. G. Milo Jr. in uo. 17 van De Huie- vrome antwoord op de vraag, hem door zorgvuldige moeders herhaaldelijk gedaan, hoe een doelmatige stoel moest zijn voor kinderen van jeugdigen leef tijd en waar een zoodanige stoel verkrijgbaar was. Zal een kinderstoeltje goed zyn, zegt hy, dan moot het aan de volgende eischen voldoen lo. Hét mag geen strafstoeltje zyn, waarin het kind gedwongen wordt recht te zitten. Eene ge dwongen houding is niet vol Ie houden. Het moet dus zóó zyn ingerichl, dat het kind daarin vrij, ongedwongen eu toch gemakkelijk zit. 2o. Het kind moet, zonder byzpndere spier-inspau- ning, de juiste houding van hoofd, rug en boenen, kunnen aannemen. 3o. Het stoeltje moet alzoo een voorbehoedmiddel zyn tegen habituëele verkrommingen, veelal door onjuiste houdingen ontstaandoch ook tevens een steunmiddel, om by het reads bestaan van genoemde afwijkingen vjn den normalen liohaamsbouW het ge brek zooveel mogelijk te helpen beteugelen en der kuur, welke tol herstel wordt aangewend, behulp zaam te zyn. Zooals gezegd is, vond tik geen stoeltje, dat aan deze eischen kon voldoen. Nadat ik my maten bad verschaft uit een groot aantal mijner jeugdige patientjes, alsmede uit de bevolking van eenige gestichten van liefdadigheid, waar ik werkzaam ben, heb ik my een model doen vervaardigen voor kinderen van 8 tot 6jaar, over eenkomende met deze maten. - By eene gewone tafelhoogte (75 cM.) is het zit vlak op zulk eene hoogte gesteld, dat het kind de rechthoekig gebogen afhangende armen op de arm- leggers steunen kan, zonder den rug te krommbn of de schouders op te heffen. De breedte der zit- Deze brief werd in handen der justitie gesteld en had de terechtstelling van beach, ten gevolge. Hij legde eene volledige en berouwvolle bekentenis af en zeide, dat het natuurlijk zijn plan niet was aan de bedreiging gevolg te geven. Adv.-gen. mr. Byleveld eischte 8 maanden celstraf. De verdediger, mr. Lette vau Oostvoorne, wees op den ongelukkigen toestand waarin besch. zich bevindt en op de om standigheden, waaronder het misdrijf was gepleegd, die z. i. aanleiding gaven tot het opleggen van een zachte straf. Heden Zaterdag uitspraak. Tot onderwijzer aan eene openbare school te Amster dam is benoemd de heer G. B. Lallemau Jr., te Moordrecht. Men meldt uit Ouderkerk, a/d. IJsel: De gemeenteraad besloot hel schoolgeld op de open bare scholen te beginnen met het loopende jaar, bij vooruitbetaling te doen innen. Met het oog op het jaargetijde, waarin de werkzaamheden schaars en de loonen gering zyn, zal de maatregel erenwel niet op eenmaal, maar geleidelijk worden ingevoerd. Eene milde uitbreiding van den kring voor ge heel of gedeeltelijk kosteloos onderwijs (thans zeer eng getrokken), hoezeer ook gewensoht, laat echter nog op zich wachten. De boekdrukkersknecht L., die beschuldigd wArdt van bigamie, is van Breda naar 'e-Hage overge bracht. In 1868 is hy te Schoonhoven in het huwelijk getreden met zijn darde vrouw, niettegen staande zyn tweede wederhelft nog springlevend is. In 1869 werd hij in het Politieblad gesignaleerd, d<yh niet opgespoojrd, tot dezer dagen zyn verblijf plaats werd bekend gemaakt en hij gearresteerd. Boos opzet schijnt hier niét tn het spel Ie zijn; want ie het waar, wat de overigens zeer oppassende man beweert, dan zou hy indertijd echtscheiding hebben aangevraagd. .In de veronderstelling dat dit voldoende was om van zijn vrouw voor altijd af te zijn, stapte onze vriend ten derden male in het huwelijksbootje, waarvan de manschap intüsschen aardig ft toegenomen. Een onzér lezers deelt ons mede, dal by ran den Minister van Financiën, op eene vraag betreffende de nieuwe Plakzegels, het volgende antwoord heeft ontvangen, dat ook voor anderen van belang kan zyn «Bij gebruik van plakzegel mag de handleekening niet door een cliché worden vervangen. Het Ko ninklijk besluit van den 18 December 1882 (Staate- blad 218), houdende vaststelling van de wyze waar op het plakzegel voor kwitantie» en handelspapier behoort gebruikt te worden, bepaalt uitdrukkelijk, dat de onderteekening met inkt op of over het zegel geichrenen moet worden.” (A. e. d. D.) Aan de directie van de Ned. Rijnspoorweg-Maatsch. is vergunning verleend tut iuvoer van schapen uit Duitschlaud lange het grenskautoor Zevenaar, bestemd om naar Engeland te worden vervoerd over Rot terdam en Amsterdam, mits elk vervoer gedekt zij door eene verklaring van een Duitscbén Gouver- nements-veearts, dat ter plaatse van afzending of herkomst geene besmettelyke veeziekte binnen de laatste drie maanden heeft geheerscht. Het Bestuur van het Instituut tot onderwys van Blinden te Amsterdam beeft een circulaire verspreid, met het doel om gelden in te zamelen voor het bouwen van een nieuw Blinden-Instituut. Het ge bouw, waarin de kweekelingen sedert 1823 verzorgd worden en dat algemeen bekend is, kan onmogelyk langer voldoen aan de steedo klimmende aanvragen om plaatsing. De inwendige inrichting daarvan laat, wat lucht eu ruimte betreft, zeer veel te wenschen over; terwijl er veel ontbreekt van datgene, wat tegenwoordig voor dergelijke gestichten als onmisbaar beschouwd wordt. Het getal kweekelingen bedraagt meer dan bet dubbele van dat, hetwelk er redelyker wijze slechts in zoude moeten gehuisvest worden. Nadat de aankoop van een belendend perceel door te hoog gestelde eischen mislukt was, en daarmede vergrooting van het bestaande Instituutkwam te Donderdag stond beroep eu wonende te Amsterdam, te ver: Het voorstel betrekkelijk het verleenen van een pensioen aan J. Roedolf, agent van politie der derde klasse. Een voorstel betrekkelijk de verlenging van den termyn binnen welken de concessionaris der IJssel- waterleiding verplicht zal zyn de werken, tot den r.anleg dier waterleiding behoorende, te voltooien. Het adres van F. J. van Kleef en eenige andere ingezetenen betrekkelijk hel plaatsen van tonnen voor chemisch gezuiverd drinkwater in de Korte Akkeren. Benoeming van eeuen Stads-Geneesheer. Benoeming van eeuen brugwachter aan de brug over het Nonnenirater bij het Amaterdamsohe Veer. In de zitting der Rotterd. Arr.-Rechtbank vau Donderdagmorgen stond o. a. terecht J. T., werkman te Gouda, bekl. van beleediging van een bed. beambte. Eisch 12 boete. In deze zaak over 8 dagen uitspraak. Blijkens aau de huizen bezorgde biljetten zal mor genavond ten 7 ure in de Zaal „Nut en Vermaak' op de Haven eene vergadering plaats hebben van den Sociaal-Democratücken Bond in Nederland, voor ieder toegankelijk tegen den prys van 5 cents. Woensdag had in onze gemeente een byzondere gebeurtenis plaats pi. een ijsclub gaf een feest en was als zoodanig zeker de eenige in Nederland, die in bet seizoen 1882/83 iets van zich deed hooren. Het was de IJeclub tot onderetenning van minver mogenden, Aigt daartoe in staat gesteld door tal van bydrageu van Goudsche ingezetenen, aan behoeftige kinderen een prettigen dag bereidde. Dit feest slaagde zóó goed dat de heeren, die zich daarvoor zoovele moeite eu zorgen getroostten alleszins aanspraak hébben op een woord van dank. Daar onze verslaggever verhinderd was het feest by te woben, zouden onze lezers zich met dit weinige moeten tevreden stellen, ware het niet dat door de welwillende tuasohenkomst van iemand, die* het feest bijwoonde, ons een stuk werd bezorgd, 4at te vinden is op pag. 2 van dit nr. Ifenderdagavond had in de zaal „Nut en Ver maak" het aangekondigde concert plaats van de ge zusters Worlicèk uit Praag. De uitvoering voldeed goed en het kunstgenot, dat werd aangeboden, bezorgde het opgekoroep pu bliek een aangenamen avond. De violiste, mej. Lud milla Worlicèk, ondervond het meest by val. Het accompagnement van de pianiste mej.Cgmila Oswald, verdient evenéïer een woord van lof. SCHA AK-CORRE8 PON DENTIE. Vereeniging den Haag Pnlamedes Gouda. 6de 7de 8ste 1

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1