!BW, oren, KABI- IELEN, LE- LOK 8PIE- KOPER-, :,oüdpor- C, enz. BINNENLAND. m Co. l a N° 3898. 1883. rkooplng RIFT ikhoest. ER te Mainz, mtje leed in Jest, dat wjj Woensdag 21 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i ije rhoudend szout. ■1 groot. van vertrekken. gbearinfles- len, een Gnl- 'ooraien van tempel men ten Kan- 'RUIJT te Wynkooperjj 9 Dec. 1880 'nderwyzer i, ic iiaarieiniurrniccr, Bcuryit Zaterdagmorgen toe aan de den weeken ondergrond by sou een grond verzetting uit de den een zeer il in vele ge- alsmede by Iken in het n de voor- e kruiken en i Minerale iranten gratis Opmerkzaam thonig, liet n, en de reeds den lichter, de ykheden, de ne ALFONS id. verkoopdag, I .an den Nederlandrohen componist Joh. J. H. Verhuist is opgedragen. Door de sara-nwerking der muziek- en zangvereenigjngen te Amsterdam hoopt meu bet getal uitroerende musici, zangers eu zange ressen tot ongeveer duizend te rullen brengen. GOUDA, 20 Maart 1883. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot Majoor-Com- mandant ran het Se bat. rust. Schutterij in Zuid- Holland do heer A. K. van der Garden, gepeas. Ie luit.-der Infanterie. t IT 1883, des terfhuis van te Ouderkerk Met 1 APRIL muziek begint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. irtog. nburg. akende (JNI- een zeker raking, llart- jgbavr in ï/i cent en heele H. BOERS, n Bouwmees- Bodegraven bjj L. Varso- Bergen. Bij kon. besluit van 17 Maart is aan den heer 0. C. Krom, op zijn cl Har toe gedaan verzoek, vergund, met ingang vau 1 Mei 1888, zijne notarieele standplaats van Woubrugge over te brengen naar Oudshoorn. De kiesvereeniging de Grondwet te Amsterdam heeft giaterenavoud candidaat gesteld voor de 2e Kamer de hh. G. Gildemeester eu mr. J. Kappeyoe van de Coppello (oud-miuister). Onder de feestelijkheden, waarvan de opening der Koloniale Tentoonstelling iu tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin vergezeld zal gaan, zal ongetwijfeld wel de meest indrukwekkende zijn de uitvoering van een Feestcantate voor gemengd koor, waarvoor de levering van den tekst aan den Neder- landschen dichter J. J. L. Ten Kate en van de Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer, schrijft de aardsohudding vaa te zware belasting van en om Amsterdam. Het geweest zijn. De aardschok, die Zaterdag morgen omstreeks 5 uur te Amsterdam gevoeld werd, is in meer of minder hevige mate ook bespeurd: te Haarlem, Haarlemmermeer, Heemstede, Aalsmeer, Beverwijk, IJmuiden, Zaandam, Akersloot (maar niet te Alkmaar,) te Bussen, Leiden, Lisse (drie schokken,) Alfen (twee onmiddelijk op elkander volgende schokken) eu waar- schyulyk op eenige andere plaatsen. Van ongelukken of toegebraebte schade van belang hebben wy niets ver* nomen. Menschen die waakten, meenen gerommel als verwijderden donder te hebben gehoord, en nauw* keurige waarnemers komen hierin overeen, dat de schokken plaats hadden in horizontale richting en wel van Zuid naar Noord. Wat de oorzaak is van den schok, is nog niet met zekerheid te zeggen. Zoowel aan het meteoro logisch instituut te Utrecht nis aan de filiaal-inrichling te Amsterdam heeft men niets waargenomen; de instrumenten van het instituut vertoonden eenige afwijking. Waarschijnlijk van een grappenmaker is bet bericht afkomstig in het N. t>. d. D., dat bij den aardschok op het land melkboeren in de sloot getuimeld zouden zijn, van wien men den kreet moet vernomen hebben: WO Heere, ik zal nooit meer wasschen I” Zaterdag werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van leden en begunstigers der Algeiheeue Olympia-Vereeniging. De voorzitter, de heer R. A. Kerkhoven, wees in eene inleidende rede ,op den toenemenden bijval, dien het streven naar het verkrijgen van evenwicht tus- schen de opvoeding van den geest en die van het lichaam allcrwege mag ondervinden. Z. K. H. Prins Alexander heeft, naar aanleiding van de aanbieding der brochure van den voorzitter, zijn instemming met de daarin vervatte denkbeelden uitgesproken. Het Kamerlid de Bruyn Kops heeft nog na de aanbieding van het bekend adres aan de Regeering gewenscht GOUDSCHE COURANT. Hel bestuur ran de Amslerdamsche vereeniging de Dageraad is, naar aanleiding van het bekend incident, in de Tweede Kamer voorgevallen bij de behandeling van een adres over den leerplicht, opgekotnen tegen de bewering in de rapporten der commissie voor de verzoekschriften, dal leerplicht met slavernij gelijk te stelleu is. Het vraagt, dat de wetteiyke regeling vau dea leerplicht zoo spoedig mogelijk tot oplossing moge worden gebracht. leeszaal hoopt men met medewerking van de uitge vers eene verzameling te plaatsen van de voornaamste «erken over Nederland en andere boeken, die .den vreemdeling nuttig kunnen zijn. Voorla zal daar eene plaats worden gegeven aau alle dagbladen en tijdschriften, die tijdens de tentoonstelling ten behoeve vau het Paviljoen der pers worden gezonden. Het Comité der Tentoonstelling zorgt voor de rnwe betimmering, terwyl de journalistenkring de verdere versiering cu het meubelen op zich heeft genomen. Het meende daarbij op den krachtigen steun van binnen- en buiteulandsche indnalrieelcn Ie kunnen rekenen, daar zy, die er toe medewerken, niet alleen als inzenders op deu offieieelen catalogus worden gebracht, maar ook genoemd zullen worden in eeue afzonderlijke beschrijving van het Paviljoen, die in verschillende taleu voor de bezoekers beschikbaar zal zijn. Ook kan het Paviljoen gedurende enkele uren van den dag voor het publiek worden opengesteld. Naar men hoopt, is de ruwe betimmering vau het gebouw iu het begin van April gereed, zoodat zij, die tot de verdere afwerking en het meubelen wil len bijdragen, zich tegen dien tijd dienen aan te melden. ,De noodige plaatsruimte wordt kosteloos afgestaan. De ligging van het Paviljoen is zeer gunstig. Het zal eene plaats krijgen niet ver vau het post eu telegraaf kantoor en wordt ook met het telephoon-uet verbonden. Men hoopt, met de restaurateurs op het terrein de noodige overeenkomsten te kunnen sluiten, terwijl ook pogingen in het werk worden gesteld om den journalisten, wat vervoer en logies betreft, zooveel mogelijk te helpen. Industrieelen, die hunne medewerking wenschee te verleeneu eu journalisten die de Tentoonstelling wen- schen te bezoeken, behoeven zich slechts te richten tot den Secretaris van den Journalistenkring (Bureel Algen. Handeleblad), ten einde de uoodige inlich tingen te verkrygen. De le luitenant J. H. de Wildt, van de 2e comp. 5e bat. 4e reg. inf. wordt op den laten Mei a. s. overgeplaatst bij de 4e comp. 3e bat. te Haarlem. De heer 8. F. Grebe, predikant te Edam, heeft het beroep naar de Evang. Lulherscbe Gemeente alhier aangenomen. Uit het door den kerkeraad der Christelijk Gere formeerde gemeente gemaakte drietal is door de Ge meente tot haren Leeraar beroepen de Heer A. H. Ge- zelle Meerberg, Predikant te Basra. De surnumerair bjj de posterijen J. M. Paossen, zal zyne functiën uitoefenen aau het postkantoor te Gouda. Tol stationschef ran den Ned. Rhynspoorweg te Voorburg is benoemd de heer Lantermans, thans amb tenaar op het station Gouda. Het Weekblad Recht voor Allen, het orgaan der Socialisten in Nederland, geeft een kort verslag van de Zondag 11 Maart te Gouda gehouden vergadering in Twoli. Daarin wordt melding gemaakt van bet rumoer, dat .het publiek maakte eu hel gesis en getrap, dat men telkens boorde, waarna de vraag wordt geelt: Is het niet Ireurig, dat de burgerij, die het voorbeeld moest geven van beschaving en ontwikkeling, zich zoo gedraagt Wij betreuren het met Recht voor Allen, dat het publiek op bedoelde Socialistische vergadering niet wat rustiger was, maar moeten opnieuw (evenals itt ons verslag der meeting) verklaren, dat de on handige, uittartende houding van den voorzitter groo- teudeels aauleiding gaf tot het rumoer. Waar men in het orgaan der Socialistische partij op afkeurende wyze meende te moeten spreken over de houding van het publiek, had de eerlijkheid, billijkheid en rechtvaardigheid woorden, die de Socialisten zoo dikwerf in hun mond nemen medegebracht dat ook de houding van den voorzitter dezer vergadering ware gebrandmerkt, zooala deze dit in alle opzichten ten volle verdiende I Heeft men dit bij ongeluk verzuimd, dan hopen wy in het volgend nr. van Recht voor Allen dit verzuim te zien hersteld. Omtrent deu stand der werkzaamheden op hel tentoonstellingsterrein te Amsterdam meldt het HU. dal vau bet koloniaal gebouw, op den gerei en •enige versieringen na, het buitenwerk gereed is, terwyl de inwendige decoraliën, die in moorscheu stijl wordea aangebruobt, ook weldra tullen gereed zyn. Het geheele gebouw la op ’toogenblik opgeruid met kielen, manden en vitrines, die iu orde zullen worden gebracht, zoodra bet wider dal zal toclateu. Achter het koloniaal gebouw aal da machiue- galerij verrijzen. Op de palen na, is vau di.1 gebouw nog zoo goed als «iets te zie», omdat de iutendera roo lang hebben gewacht met de juiste opgave hunner inzending, waarvan de grootte en hechtheid der fundamentatie afhing. Het hoofdgebouw ia, wat het groote werk betreft in gereedheid De twee vierkante houten torena, rechts en linka van bet gebouw, zyn van indruk wekkende afmeting. Er zHJeu wenteltrappen in worden aangebracht, oaa'aan menschen, die vau uit de hoogte op de tentoonstelling wenschee neer Ie zien, daartoe gelegenheid te geven. Aan de achter zijde van het gebouw wordt de laatste hand gelegd, aan de uitbeiding van de Duitsche afdeeling. Het gebouw van achoone kunsten, rechte van het hoofdgebouw, ie inwendig geheel in gereedheid. Het ia met zorg en naar deeiachen dea tyds gebouwd en zal zeker de binnen- en buiteulandsche schilders goed bevallen. De zalen zyn niet te hoog en te groot. Het licht is uitstekend eu getemperd, terwyl de kleur der wanden hier donker groen, daar donker rood, a«n de verkiezing der inzenders ie overgelaten. De gevel, van het gebouw wordt nog gemist. Behalve de Hollandsche afdeeling, zal ook de Belgische voor rekening der Belgische inzenders, van buiten worden versierd. De rechterhelft van het terrein ral het park worden en daarin zullen teveus de gebouwen van beschei dener omvaug een plaats krijgen. Twee zchilderachtige paviljoens zyn reeds verrezen, terwyl twee andere gebouwtjes in wording zyn. Ook het kouingspaviljoen is aan die zyde gelegen het staat onder kap. Vrees, dat de epeuing der tentoonstelling niet zal plaats hebben op 1 Mei bestaat er voor ’t oogenblik niet, naar het oordeel van het Hbl. Het voornaamste wat nog moet gedaan worden, hangt af vau de inzen ders. Zoo zy ziëh haasten met het inzenden en uit stallen hunner zaken, komt alles terecht. Het Bestuur van den Amaterdamschen Journalis tenkring, bestaande uit de heeren A, G. C. van Duyl, Voorzitter, H. de Veer, Dr. A. Knijper, F. A. van den Heuvel, J. de Koo, O. B E. Enklaar, Secretarie, heeft de volgende circulaire verspreid, die het ore verzocht ter kenuis te brengen van onze lezers. Ouder toezicht van den journalistenkring, die zich te Amsterdam heeft gevormd om tydens de Intern. Koloniale en UitvoerhanJel-Tentooustelling den ver tegenwoordigers der binnen, en buitenlandsche bladen het verblyf *n hoofdstal! zoo nuttig en aange naam mogelijk te maken, zal door hel Comité der tentoonstelling, met welwillende medewerking van den architect der Rijks-Musea, den heer Cuypers, op het terrein een Paviljoen voor de pers worden opgericht. Dit paviljoen ztol berstten een ruime leeszaal, een zaal voor correspondentie, een salon, een bureel voor het bestuur en eenige kleinere vertrekken. In de I

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1