POFFEN. BS •ini, 18. m, n° aooo. BINNENLAND. Zondag 25 Maart. 1883. keermes, ELS elling Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, els MAN, M Buitenlandsch Overzicht. [■eest. DOES, LI» art 1883. >DT mgd f BOVEN- pend privaat. No. 817 aan iwste ubbins of ;en Met 1 APRIL een nieuw Kwartaal van de GOÜDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. Centraal-Station wordt opgerecht, Rang 30 Ct. 1881. 1882. AANOIVOIBD. hunne posten in de acht ure. yen toegang t aan boven tot 's avond. trtog. nburg. eeue cellulaire gevangenisstraf boete subs. 1 dag celstraf. bl. doe. voor lout en peper - (ook .1. melkkan le Ixmif Az., Delft. ,ulp ot voor jden, eene sods. uda. goüdsche courant. el van Gouda. Paarden Koeien. Kalveren Schapen Lammeren Varkena Biggen Bokken en Geiten Kilogrammen Kaas Boter en. 20 885 5972 2745 1188 4102 13976 382 900635 67120 achteruitgang middelen van m van zal hiervan de lande, eene te maken de ongebondenheid jonge lieden beneden den ou de vrouwelijke kunne op te wekken, te bevordeien of behulpzaam te zijn, tot van Vs jftnr. 25 atiek. die kwaal te nik geheel te de volgende De Haagsche coöperatieve bouwvereniging, teu doel hebbende den werkman, tegen een matigen huurprijs gedurci de eenige jaren, ecu eigen woning te verschaffen, hield Dinsdag avond eene vergadering ter nadere bespreking van de wyze van handelen. De gedachtenwisseling had echtereen zóó socialistisch karakter, dat de fungeereude voorzitcr, de heer van der Velde uit Haarlem, die aldaar met goed gevolg GOUDA, 24 Maart 1883. De Goüdsche .Gymnastiek- en 8chermvereeniging« heeft Donderdagavond in hare algemeene vergadering, op voorstel van deu president den heer D. van der Laar Dt., besloten eene uitvoering te gereu ten behoeve tan de nagelaten betrekkingen der verdron kenen te Moddergat. Uit 't midden der leden werd eene Commissie benoemd, aan wie de regeling der werkzaamheden is opgedragen. Om een meer varieerend programma te verkrijgen «al «ij de medewerking inroepen ran eenige dilettanten. Men verneemt dat de heer Gleichmande opdracht tot vorming van een Kabinet «on hebben nedergelegd. De Passage aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam ral op 15 Mei e. k. feestelijk worden geopend. Aan het Verslag ran de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over 1882 ontlsenen wy bet volgende Deaauvoer op de markten bedroeg in 1881 en 1882: in café Krmutopulaky te Amsterdam, stoommeelfabrick De Weichscl" aldaar, Westerauikcraffinndery, aldaar, euikeraffinadery van de hh. Spatieren Tetterode aldaar, machinale wolspinnerij te Groningen. In aanleg rijn da verlichting van de zett.rij van het Bbld. te Amsterdam, van het Leesmuseum aldaar en van de zettery van de N. R. Ct. te Rotterdam. Centraal- stations zullen opgericht worden te Amsterdam ach ter het café Kraanapolsky, welk station 1000 A. lampet, ral kunnen voeden. eeue gelyke vereeniging heeft in het leven geroepen, tich verplicht «ag de vergadering te sluiten, alvorens er eenige beslissing was geaomen. Naar wy vernemen heeft hel bestuur van het de partement Delft der Nederl. Maatschappij ter bevor dering van Nyverheid het voornemen opgeval, om te dier stede eene tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen, die door Delftaohe iogeseteuen naar de Internationale tentoonstelling te Amsterdam sullen warden gezonden. Men vleit tich met de gedachte de tentoonstelling in de eerste dagen der volgende maand te kunnen openstellen. Hel model, volgens miuisterieele kennisgeving dd. 3 Maart jl., aangenomen voor de in te voeren offi cierskantines, is als volgt i Een langwerpig vierkante beslagen kist, uitwendig op en koperen plaat van het nummer, ent van het onderdeel, waartoe «ij behoort, voorsien. Inwendig bevindt tieh legen deu deksel, behalve een inventaris, een'opgevouwen ewilkeu ta fellaken. Verder bevat de kist 10 afdeelingen ot vakken. Er bevindt zich Mt No. 1 een petroleum- kau, petroleumtoeetel, waterketel, lampje, lampkatoen, schaar eu theedoekjeno. 2 (binneuvakje) 1 veldflescb, (sijvakjes) 2 kaarsen in wasdoekno. 3 vijf tinnen drinkbekers en 1 glas in lederen kokerno. 4 blik ken soepterrine, tevens tot berging van koud vleesch no. 5 blikken trommel (voor koffie, enz.) met maatje no. 6 blikken trommel (voor brood, ent.), blikken, bak, waarin slechts 5 servetten, liuks 5 messen, 5 lepels, 5 vorken, 5 eierlepeltjes, 1 klein mes, 1 noot muskaat rasp no. 7 blikken trommel (voor thee, enz.), bl. trommel met potje (roor boter), id chocolade no. 8 blikken koffiekan, waarin lampeglas, 1 spons1 bl. doos voor «out en peper - go. 9 blikken theekau 10 soeplepel, vleeschsobotel, schaal voor aardappelen, 1 voor groen ten, l vleeschbraadpan, 5 diepe borden, 1 trechter. Waren er nog een ankertje fijne wyu en wat manilla’s by, men «on vreezen, dat die ooriogs-nitrasling haast al te aanlokkelijk ware. De arts, mej. dr. A. H. Jacobs, heeft deu ge meenteraad van Amsterdam verzocht haar op de lyst der kiezers te brengen en daardoor hel oude vraagstuk weder te berde gebrachtHeeft volgens de Nederlaudscbe wet do vrouw kiesrecht? De Baad heeft ontkenneud geantwoord, op voor stel van den burgemeester, die aanvoerde, dal de vrouw volgens den geest onzer staatswetten, geen kiesrecht beeft, als niet in bet volle bezit van bur gerlijke en burgerschapsrechten, daar «y byr. geeu voogdes kan zyn over andere dan bare eigen kinderen. De laatste reden is, zegt het Handeltbl., weinig af- doetide. Wie jonger is dan 30 jaar mag geen lid der Tweede Kamer zyn; is daarom geeu enkel Ne derlander onder 30 jaar in het volle bezit zijner burgerschapsrechten? Neon, volgens de regelen der wetouillegging, gel den van vrouweu zoowel als van mannen alle be palingen, waarbij geen uitzondering uitdrukkelijk gemaakt wordt (bij de militiewet wordt gesproken vau mannelijke ingezetenen) of ’t iu den aard tier zaak ligt. Zulke uitzonderingen bestaau niet bij het kies recht, zoodat de vrouw thans reeds wettelyk stem recht bezit als men alleen op de woorden let. Maar de bedoeling is het niet geweest en ook die bedoelng heeft bij wetsuitlegging wat iu te brengen vooral bij staatswetten. j Volgens het verslag der «Nederlandsche Eleotrici- teil-Maatschappy" over de 8 eerste maanden van haar bestaan (10 Juni 1 >82) is versterking van de finaii- oiëele krachten der Maatschappij noodzakelyk en zul len commissarissen eerlang gebruik maken van het hun bij art. 4 der statuten verleende recht en de inschrijving openstelleu op éen of meer der volgende seriën van hel kapitaal, elk ten bedrage van twee honderd duizend gulden. Eleotriech licht is door de Maatschappij aangebracht van de Londensche politie- eene jaarlijksebe uitgave Een eenvoudig landbouwer, sedert een lange reeks vau jaren gevestigd in een eenzaam oord in het .verre westen*' van Noord-Amerika, bezocht onlangs op een marktdag de naastbij gelegen stad. Heel wat vreemds bad hy vernomen betreffende de wonderen van den telephoou. Voorzichtig in het aannemen van alle hem vreemde denkbeelden schudde bij on- geioovig het hoofd, zoo dikwerf men hem nieuwe wonderen van die zonderbare uitrindiug mededeelde. «In de stad zal ik er wel achterkomen”, zei onze vriend en bij «yu eerste bezoek aldaar deed bij de noodige cavraag. Toch bleef hij nog twyfelen, toen hem de verzekering werd gegeven, dat hij door den te- lephoon met ver rerwyderde personen kon spreken. .Neem er de proef van*, zoo voegde meu hem toe, en vraag T een of *t auder aan je vrouw.” Hy plaatste zich voor het werktuig, bracht deu koker aan zijn oor en riep met luide stem.Holah Sarah I” Op dat oogenblik ontlastte zich een hevige donderbuide bliksem trof den telephoondraad eu wierp hem op den vloer. Toen hy van den schrik en den ontvangen schok was bekomen, riep hy uit.Nou weet ik er al alles van 't is precies haar manier vau doen I” Innig overtuigd van de wonderen van den telephoon verliet hy de stad, Terwijl de pai lemen ten op reces zijn en destaats lieden, onder ijzige koude, zich tot het Paaschfeest voorbereiden, is van zelf het politieke nieuws schaarsch. Het Belgische parlement heeft nog teekenen van leven gegeven. De Senaat heeft na eene korte re devoering van den minister, generaal de Gratry, de begroot!ng van oorlog aangenomen met 35 tegen 5 stemmen terwijl 6 leden buiten stemming bleven. Na afdoening van een aantal zaken van ondergeschikt belang, is de begrooting van onderwijs aan de orde gesteld. De ontploffing in Westminster zal als eerste gevolg hebben eene versterking macht met 500 man, tegen van ongeveer 50,000. Een tweede gevolg zal wellicht wezen de verwij dering van den academischen roeiwedstryd naar een stuk van de Thames wat verder buiten Londen. Immers de minister Harcourt klaagde in bet Par lement bitter over zzhet ontzaglijke ongemak en kwaad11 dat er voor de overheid uit zulke volks- vermakelijkheden voortvloeit. De roei wed strijd, die juist met de ontploffing samenviel, was oorzaak dat er 1500 man politie van hunne posten in de stad gemist moesten worden. De bordd. Allg. Zt. zegt, dat de verklaringen, door den heer Mancini in het Italiaansob Parlement afgelegd, betreffende de buitonlandsche politiek van Italië, overal gunstig zyn opgenomen, en vooral in Duitschland en Oostenryk. 67 1393 6884 3877 2041 2868 19763 354 924310 68975 Uit deze cijfers blijkt opnieuw de van onze markt. De verbetering der verkeer, waardoor het bezoek der ruiddelpuntei den handel gemakkelijker wordt, ca! hierra voornaamste oorzaak wel zyn. De prijs der kaas was gemiddeld 2.50 a 3. lager dan verleden jaar, doch door meerdere op brengst en door het aanhoudend koele weder was de qualiteit beter, zoodat de finantiëele toestand gunsti ger voor de landbouwers was. De handel was zonder groote fluctuaties; op het laatst van het jaar kwam er meer levendigheid. Amerika, ofschoon hoogere prij zen kunnende bedingen, blijft op de Engelsche en daarmede verwante markten onze grootste concurrent. De oprichti g van een weekmarkt in de naburige gemeente Bodegraven was van weinig invloed op den aanvoer onzer markt. De margarine-botei fabriek werkt annvaukelyk niet ongunstig. De hooge rechten in Frankryk en Duitsch- landgeheven, beletten den invoer iu die landen. W)rdt vervolgd.} De nrrondissements-rechtbank te Rotterdam veroor deelde Donderdag Th. S. wonende te Gouda, ter zake van het zich feitelijk vergrijpen tegen de zeden, met er haar werk van of onzedelijkheid van derdom van 21 jaren van Het gebouw is ontworpen door den architect C. B. Salm. De ketels, die reeds gereed zyn, werden vervaardigd door de maatschappij „de Atlas" te Amsterdam, terwyl de stoommachines in bewerking ajjn bij de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te 1 Over het stichten van een Centraal-Station in het blok tusschen de Heeren-, Keizers-, Leliegracht en Hartenstraat aldaar is de Maatschappij nog steeds iu onderhandel! ng. Te Rotterdam heeft de Maatschappij terrein ge huurd, alwaar een Centraal-Station wordt opgericht, dat binnen korten tyd zal gereed zyn. Het terrein, op een gedeelte waarvan zich pakhuizen bevinden, die voor het beoogde doei zeer geschikt zijn, is gelegen aan de Baan op ongeveer 200 meter van de passage. De stoommachines met daaraan verbonden ketels voor dit station zyn besteld brj de firma Ruston Proctor Co. in Engeland. Voorloopig zullen 4 dynamo’s van 250 A. lampen elk worden opgesteld. Verschillende bewoners van de Passage en van de Hoogstraat te Rotterdam hebben hun wensch te kennen gegeven om voor de verlichting te worden aangesloten. Zoowel daar als te Amsterdam zullen zoo spoedig mogelyk de electrometers in toepassing worden ge bracht, ten einde de afnemers in de gelegenheid te stellen na te gaan hoeveel electriciteit door hen wordt verbruikt, en hen ook naar evenredigheid daarvan te doen betalen.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1