w I NG tés, ;ht. :n ing. BINNENLAND. i - Woensdag 4 April. 1883. N? 3904. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. *83, AIDING Jr„ iken, i afgepaste iar. I 1 -w I w jM.” 1 I f j| It BEL. UGEN. SOM. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. T la vereerd te AD VERTENTIÈN worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN f kuiperijen i worden geplaatst van 15 regels h 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS tri 1883. emd, rzitter. Secretaris. lachte Pu- NDAG 2 r ter stede DAMES-, DERHOE- eer LAGE de HARD- J VEREE- onder de op VAN DBX ds ten 71/, larkt. IAG 10.45. ERT. aris. jsse, op Leiden, ier ter stede lig kunnen jn patroons 1 als soli- iheden als- odigdheden aan JOH. nendaal, T. al en JOH. sndaal, die dier werk- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 rranco per post 1.50. loorigheden i Hage circa 'plaatste in De Londensobe correspondent ran de ,N. R. Cl., had een onderhoud met den heer Jorissen, die daar uit de Transvaal ia aangekomen, met tea maan den verlof tot herstel van gesondheid. Toch kreeg de correspondent den indruk alaof hy tevens de of ficieuss sending had vredelievende oplossing der Transvaalquaestie te bevorderen. Volgers hem ras de toestand in de Transvaal on houdbaar gespannen; indien de grieven niet werden weggenomen, zouden de Boeren ongetwijfeld Enge land, suzereiuiteit opzeggen, waartoe reeds een recht matige groud aanwezig was. Als Engeland een nieuwen oorlog wilde, de Boeren waren tot nieuwe offers bereid. Alle moeilijkheden waren *1 gevolg van eener Nathalsche kliek en van enkele zendelingen en de verwikkelingen aan de zuidwesteljjke grens waren ontstaan door de onpraotisohe grenslijn, dwars over Kafferland getrokken, ondanks ’t protest der Transvaalsche Regeering. De heer Jorissen zou gisteren met Lord Derby en misschien ook met Gladstone confereeren. Uit Enge land komt hij naar Nederland om voor de Tran- vaalsche bank- en spoorwegzaken werkzaam te zjjn. De Haagsche kennis zal dit jaar wederom op haar oude en meest gewilde standplaats gehouden worden, nl. op het Plein, Buitenhof en in bet Lange Voorhout. Het cijfer der voorloopige aangiften van kamers bij het vreemdelingenbureau te Amsterdam is thans geklommen tot 3538 met 3708 bedden. Het bureau zul hulpkantoren vestigen op het terrein der tentoon- •sue onder algemeene iet den 16’ WEG i ander vee alzoo moet M. 't Belooft flink te worden en Rotterdam aan die zijde een grootsob aanzien te geven. De tegenwoordige Stationsweg blijft in zijn gewonen staat, het terrein waar vroeger het, om zijne Gothische bouworde, zoo vermaarde station stond, wordt met flinke huizen bebouwd; de ingang der Diergaarde wordt wat achteruit gebracht en de laan die daarheen leidt in een trotschen boulevard, ook links begrensd door huizen, die nieuw gebouwd moeten worden. De inrichting van den heer Doon zal verdwijnen terwijl een drietal nieuwe straten als verbinding- wegen worden aangelegd. De ingang van de Diergaarde komt tegenover den boulevard. Aan dezen laatste ie dus reeds terstond eene drukke passage verzekerd. Mr. C. van der Vlies, burgemeester en secretaris der gemeente Hazerswoude, lid der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland en lid van bet voormalige vrij willige jagerscorps derLeidnohe Hoogeschool in 1880, is, in den ouderdom van 17 jaren overleden. Omtrent bet in een vorig nommer vermelde uit Kol- horn betreffende eene te Schoonhoven gevestigde fir ma, die goederen verkoopt tegen wekelyksohe betaling vooruit wordt nader medegedeeld, dat de feiten niet juist zyn roorgesteld. De agent der Schoonho- vensohe firma was door deze ontslagen, een plaatsver vanger was zoo spoedig niet te vinden wegens de geringe voordeelen die hem konden worden aange boden. Aan hare verplichtingen is de firma overigens nog niet te kort gekomen. De rijkscommissaris van politie te ’s-Hage, de heer Dietz, en de inspecteur van Politie, de heer Oli vier, hebben Zaterdag middag, omstreeks 11 ure, in het Hotel Tninnburg aldaar, in arrest genomen een manspersoon, die aldaar intrek had geno men en verdacht werd de bedrijver te zijn van een den vorigen nacht te Gorinchem gepleegden moord op eene vrouw, wier hersens met een zwaar gewicht waren verbrijzeld. De aangehoudene moet reeds beleden hebben zich aan die gruweldaad te hebben schuldig gemaakt, ten einde in het bezit te komen van bet geld der venlagene. Hij ia een fatsoenlijk gekleed than van omstreeks 30 jarigen leeftijd. Meu 'meldt uil Catania aan de Indép. beigeEen nieuwe uitbarsting van de Etna schijnt op handen. De kraters gaan voort asch en steenen uit te wer pen; enkele steenen wegen drie of vier kilo grammen tij vormden heuveltjes van 100 a 200 meter. De aartsbisschop van Catania heeft bevolen alle kerken in de buurt te sluiten. GDUDSCHE COURANT. GOUDA, 3 April 1883. HH. MM. de Koning en Koningin hebben gisteren met het prinsesje de reis naar Engeland aanvaard. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Loosduineu, mr. H. A. van de Velde, mei toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gem. Bodegrave. Ook in het Direebtecb Dagblad werd dezer dagen geklaagd over de bepaling aan ons station geldende om perron-kaar'.en te moeten nemeu a 50 cents. De redactie van genoemd blad verneemt daaromtrent (waarschijnlijk van de zydeder Directie der Rijn spoorwegmaatschappij,) dat die maatregel genomen ia in *t belang van eene vlugge uitoefening van den dienat en het gerief der reisigers, en ook om te beletten, dat lieden, die op tuMoheustations zonder geldig plaatsbe wijs in den trein waren gekomen, te Gouda uitstappende, te midden van de daar heerachende drukte, grooten- deels door niet-reizigers veroorzaakt, de met het ontvangen der plaatsbiljetten belaste ambtenaren konden mialeiden, door voor te geven, dat zy niet ala reizigers op het perron waren gekomen. Daarom ia besloten den toegang tot het stati- onsterrein voortaan alleen te verleenen aan beo, die van een toegangsbewijs voorzien zyn. Dat bewys kon niet kosteloos worden uitgereikt, omdat dan het misbruik der vracht-outduiking niet ge heel zou worden gekeerd, doch het bedrag, dat voor 't bekomen er van gevorderd wordt, wordt by ’t verlaten van het station weder terug gegeven. Vrijdag morgen om 11 uren werd de nieuwe school aan den Lekdijk te Bergambacht plechtig geopend en bet Hoofd der school in zyne nieuwe betrekking geïnstalleerd. Tegenwoordig waren de Arrond-School- opziener, Dr. Terpstra, de Burgemeester en de leden van den raad, uitgenomen de heer Mahlstede, die door ambtsbezigheden verhinderd was. De Burgemeester herdacht in eene sierlijke rede de geschiedenis van de wording der school en wees op het openbaar onderwys als middel van volksopvoeding en bescha ving; verder wenschte hy het Hoofd der school zegen en heil in zijnen nieuwen werkkring toe, beval den Raad ten zeerste de belangen van het openbaar onderwys aan, terwijl hij den architect geluk wenschte met het tot stand brengen van dit fraaie gebouw en der jeugd tot plichtsbetrachting eu getrouw school bezoek aanspoorde. De Arrond-Schoolopziener nam daarna het woord om den Raad te danken voor de zorgen, moeiten en opofferingen, waarmede dit ge bouw was daargeateld, eu voor de levendige belang stelling, door hem steeds in zake onderwys betoond. Eindelijk nam het Hoofd der school het woord, om ie bedanken voor de eer hem aangedaan en den leerlin gen op te wekken zich zoo doende het soboone gebouw waardig te maken. Onder het gebruik ran chocolade eu andere versnaperingen werd de tijd verder doorge bracht. De lessen begonnen gisteren met circa 40 leer- pugen. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft den predikant G. Boer te Ouderkerk a/d. IJ tel roor een jaar gischorst in zyne betrekking met verlies van tractemeut, wegens onchristelijken wandel. Meer dan 50 Eugelsche vissebers oefenen, naar men uit Soheveningen meldt, hun bedrjjf op de Holl. kust uit, zeer ten nadeele der Holl, reederyen, ter wijl de aanwezigheid gevaarlijk is, omdat de Holl. vaartuigen gevaar loopen door de trol dier schepen hunne netten geheel of gedeeltelijk te verliezen. Het Pad. verneemt, dat bij het optreden van het Ministerie-Heemskerk de afdeeling handel en nijverheid van het Departement van waterstaat naar het Departement van binnenlaudsche zaken zal worden overgebracht. In de vergadering van den Schoolraad van het 6e district, is tot voorzitter benoemd dr. A. G. Th. Jonkrr te Rotterdam en tot penningmeester da. W. Koelman te Maasland. ‘Als secretaris is door het hoofdbestuur reeds aangewezen ds. H. Maloomesius te Maassluis. De Christelijke scholen in dit district sullen, te beginnen met April, door twee leden van den Raad worden geïnspecteerd. Hiertoe behooren alleen die, welke zioh bij de Vereeniging voor Chr. nat. school onderwijs hebben aangesloten, namelijk Kapalle a/d. IJsel, Gouda, Waddinxreen, Barend recht, Overschie, Schiedam, IJsblmoude, Ridderkerk, Maasland, Maas sluis (v. Dalen), Maassluis (r. Dooren), Rozenburg, Oudewater, Brielle. Een voorstel om aan de burgemeesters van ge noemde plaatsen het verzoek te richten om de open bare scholen te mogen bezoeken, om door vergelyking van inrichting der lokalen, leerplan en methode van onderwys tot juiste beoordeeliug van hel onderwijs op de Christelijke scholen te komen, is tot een vol gende vergadering aangehouden. De inzending uit China voor de Internationale Tentoonstelling is Vrijdag te Amsterdam aangekomen. Een aantal Chiueesen begeleidden ze. Aan de Pali, waarmede de Koning naar Engeland oventeekt, zyn eenige oorlogedniven medegegeven, die voor den zeedienst bestemd zyn eu bij den over tocht van Z. M. zullen opgelaten worden oin bericht te geren van de reis. Gedurende het le kwartaal dezes jaars zyn van Amsterdam naar New-York vertrokken 2793 land verhuizers. Dezer dagen kwam de kaart in ’t licht van het nieuwe stratenplan aan de Delftsche poort te Rotter dam nl. het terrein van het voormalig station der H. S. -ff UB 1'3

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1