I I I ll i II ELS BINNENLAND. .zier. JLEN. EU 1883. N'° 3907. SN, Woensdag 11 April. z erij. nge indaal, 14. '4 ida. SN. jer. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 1 1 I Eerste G 16 radend ieuwste NEER- is franco belegen co. i. enz. wegen bringen mag, in beter k Gouda. e BRUIN boom, te de een zeer n vele ge- Ismede bij ra in het de voor- ruiken en ffinerate aten gratis I age RAS- 1 V O GOUDSCHE COURANT. 1 In den Haag ia thana het aangekondigde nieuwe dagblad verschenen. Het heeft deu titel van.JfMgscAe Courantde rorni stemt veel overeen met dien van het Leidech Dagblad, maaar het kost slecht 6 in het jaar en afzonderlijke nommers 2 cents. Francisque Saroey zal bij gelegenheid van de ten toonstelling te Amsterdam de schouwburgen aldaar bezoeken en daarvan in de Tempt verslag geven. Het huldeblijk, dat vanwege de Vereeniging Het Groene Knie namens bet Nederlandsche volk aan zjjne Transvaalsohe stambroeders zal worden verzonden, zal, naar de Hollandeche Afrikaan verneemt, door den vertegenwoordiger van de Regeering der Zuid- afrikaansche Republiek op de Amsterdamsche ten toonstelling, den heer P. W. T. Bell, bij zyn terugreis worden meegenomen. Wie is de rider der journalistiek Een Chi nees, en wel niemand minder dan de eerste Keizer Hung-wu, die in het jaar 1366 het thans nog te Peking verschijnende Regeeringsblad Sin-Dao (Nieuwe tijdingen) stichtte. In Europa was men tot dus ver nog in onzekerheid omtrent de vraag, wie de eerste journalist was. Sommigen namen als zoodanig aan den Franschman 'ïheophrast Renaudot, die in 1628 te Parys het eerste geregeld verschijnend Fransche tijdschrift Homelier erdinairet de divere endroit (|ater, na 1631, Gazette de France) uitgaf. Maar ook dit Johann Carolus de geregeld verschijnende Straalt- burger Courant uitgaf. Van dat blad is nog een volledige jaargang in de Heidelberger bibliotheek te vinden. Het titeltje van dat blad luidt als •olgt.Relation Aller Fürnemmeu vnd gedenk- würdigen Historiën, so sich bin vnd wider im Hoch vnd Nieder Tentsohland, auch in Frankreich, Italien, Schott- und Engelland, Hisspanien, Hun gare, Polen, Siebenbürgen, Wallacbey, Moldaw, Tur key etc. Inn diesen 1609 Jahr verlauffen vnd zu- tragen möchte. Allee auf das trewlichste wie ich salehe bekommen vnd zu Truck verfertigeu wilk* Aan het laatste nr. van het Maandblad der vereeni- ging Teeeelechade ontleeueu wy de volgende mededee- lingeu: voor de op te richten kunst-naaldwerk-klasse te Amsterdam ie alsnog ingekomen of toezegging gedaan, zoowel van de afdeelingen, besluurderessen als parti culiere giften van een bedrag ad 484,50 makende met de vorige opgave eene som van f 1250. Voor het in de vorige maand gehouden examen in nuttige handwerken zijn van de 96 candidates die zich daaraan onderwierpen slechts 44 geslaagd, een cij-’ fer dat ontmoedigend mag heelen èn voor de oandida- ten èn voor de commissie zelve die zich voorgesteld had dat er meer grondige kennis en meer praoti- ache bedrevenheid zoudeu gevonden worden. Onder de candidaten wareu er die nauwelijks den leeftijd van 16 jaren haddeu bereikt en aangezieu de ondervin ding geleerd beeft dat meisjes van dien leeftijd nog te weinig gelegenheid hebben gehad om practirche kennis op te doen in de nuttige handwerken heeft de commissie besloten om candidaten beneden den 18- jarigen leeftijd in den vervolge niet meer tot het examen toe te laten. Voorts ia ia dit n o. opgenomen het pogramma van een door deemaatschappy tot nut van 't algemeen te Amsterdamse houden examen tot verkrijgen van een diploma als bewaanchoolbouderes. Candidaten moe ten den leeftijd van 19 jaar hebben bereikt. Het spoorweg-ongeval dat onlangs nabij Voorburg plaats had werd dezer dagen Weder in herinnering gebracht, tengevolge van het hooger beroep door den officier van justitie by de arrondissements-recbt- bauk te ’s Hage ingesteld tegen het vonnis, waarby de brugwachter is vrijgesproken ter zake van het door hem gepleegd verzuim van het niet sluiten der brug. Het appél in deze zaak werd Zaterdag door het ge rechtshof te ’s-Gravenbage behandeld. De bekl., die nog by de Rijnspoorwegmaatschappij in dienst is erkende in de bewuste ochtend zich te hebben ver slapen, maar meende dat ongeval aan hem niet kon geweten worden, daar de signalen het niet gesldten zijn van de brug aangaven, en de machinist daarop had moeten letten. Advooaat-generaal mr. Gregory wees er op dat bet .ongeluk niet had kunnen gebeuren, wanneer bekl. zyn plicht was nagekomen. Al was de chef van het statiou Voorburg ook nog zoo achteloos geweest, door het openlaten van de brug was gevaar voor den trein en verwonding het gevol/ geweest. Het requisitoir strekte tot vernietiging van het vonnis eu veroordeeling vau den bekl. tot 45 dagen eenzame opsluiting. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag, Omtrent bet nieuwe spoorwegplein tot verbinding van de tentoonstellingsterreinen te Amsterdam, met diep water, waar goederen kunnen worden gelost, leest men in bet HandeMlad ’t Klinkt wellicht ongelooflijk, maar de heer Bekker de bekende aannemer van groote werken, heeft aan genomen binnen acht dagen te leveren, een loskade van 200 M.lengte aan den Amstel roof de Govert- Flir.kstraat, een spoorweg loopende van den loskade door de Govert Flinck- en Gerard Doustraat naar de Ruysdailkade, een overbrugging van de Vest aldaar en aansluiting van den spoorweg op de terreinen met en benevens de plaatsing van drie stoomkraueu op de loskade. B. en W. hebben, de commissie van bijstand ge boord, reeds vergunning gegeven tot uitvoering van het werk, waardoor hit door hangende geschillen meente Berg-Ambaoht. Gisteren is te Amsterdam Hugo de Groot op de voorgenomen wijze herdacht. In de Afd. Let terkunde van de Koninklijke Academie van Weten schappen voerden de professoren Opzoomer, Tiele, Vissering, Brill eu Boot ter zijner eere het wpord en 's avonds was er een feestelijke bijeenkomst in Odeon, waar de hcer'Èrouweri het woord voerde eu mededeeling werd gedaan van den uitslag der by deze gelegenheid uitgescbreven prijsvragen. Voorts spraken nog Dr. H. C. Rogge, mr. Jpan Bohl.en prof. Alberdink Thym. Heden middag heeft de bekende plechtigheid te Delft plaats ter eere van Hugo de Groot en heden avond in het Theatre van Lier te Amsterdam een gala voorstelling. Naar men meldt, heeft H. De Kouing, de Gor- kumsche moordenaar, bekend dat hij voornemens geweest was ook de twee andere personen, bij wie hij des nachts vertoefde (nvnelijk de maa en eene GOUDA, 10 April 1883. De termijn voor hel storten van bet waarborgfonds voor de verleende concessie aan den beer A. Kaptyn alhier, voor een stoomtramweg van Gouda tot Schoon hoven was, wat de gemeente Schoonhoven betreft, na v-rscbillende malen te zyn verlengd, onherroep- pelijk rastgesteld op 81 Maart 1883. Naar men verneemt, wenscbte de concessionaris het waarborg fonds echter niet te storten volgens de concessie voorwaarden, omdat hem door het provinciaal bestuur de vereischte vergunning nog niet was verleend. Het is hedeu een ware feestdag voor twee in gezetenen onzer gemeente, nl. Gerrit Spruijt en Wilhelmina van Balen, die hun gouden bruiloft vieren en door jarenlang betoonde ijver, goed ge drag en trouwe plichtsbetrachting met voldoening mogen terugzien op het verledene en daardoor aan spraak hebben op de algemeene achting hunner stadgenooten. Het personeel der Stearine Kaarsenfabriek, waar Spruijt werkzaam is wilde dezen dag niet voorby laten gaan zonder het echtpaar een blijk zijner belangstelling te geven. Gedurende een jaar lang had het van zyn loon geregeld ’s wekelijks iets afgezon derd en bespaard, waardoor heden hun kameraad kon wordeu verblijd met een werkelijk schitterend cadeau, bestaande uil een aantal gouden tientjes, vervat in een keurig étui, waarop de woorden„Aan G. Sprayt en IK. van Balen by gelegenheid hunner 50- jarige Eehltereeniging, aangeboden door het gezamenlyk perroneel van werklieden der Stearine Kaareenfabriek „Gmrdrt* 18 April 1888.» De aanbieding van dit geschenk had plaats door den baas Straver en Mej. Klerck. HH Directeuren der fabriek voegden daaraan mede een stoffelijk blyk van hunne belangstelling toe. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen van hoofdiogelauden en plaatsvervangers van Sohieland zyu verkozen In bet !e district, hoofdplaats Overachie, tot hoofd ingeland de heer J. Ruis, die tevena tot hoofdin geland plaatsvervanger gekozen ia. In het 2e district, hoofdplaats Bleiswyk, tot hoofd ingeland de heer H. Breugem en tot hoofdingelanden- plaats^ervangers de heeren A. Visser en L. Biemond, laatstgenoemde ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den beer A. van Hoboken tot hoogheemraad van Sohieland. Ia het 3e district, hoofdplaats Nieuwerkerk aan de IJael, tot hoofdingeland de heer E. Hoogendijk van Lange, en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de hper D. P. van Cappellen. In het 4e district, hoofdplaats Moordrecht, tot hoofdingeland de beer H. I. vau Gennep en tot boofd- inge land-plaatsvervanger de heer P. Vrijland!. De mazelen zyn' epidemisch verklaard in de ge ruster der vermoorde vrouw), te vermoorden, niet is niet juist, daar reeds in 1609 de Straatsburger met het doel om diefstal te plegen, doch om den ,-L- - moord van de vrouw bedekt te houden. Gelukkig ia dit voornemen niet vervuld. Naar de H. R. Ci. verneemt, is de heer dr. Steyn Parré, inspecteur van het tniddelbaar onderwijs, zeer ernstig ziek. In het gebouw voer de diamanthandel en nijverheid, op Let tentoonstellingsterrein te Amsterdam ópge trokken, zal men oen diamantslijperij in volle wer king zien. Tweeënvijftig inzenders stellen er diamanten ten toon, die naar voorloopige schatting een waarde vau ander half millioen vertegenwoordigen. Nacht en dag zal deze schat natuurlijk worden bewaakt, en tegen ver rassingen van handige boosdoeners zijn afdoende maatregelen genomen. By de minste drukking toch op de glazen wanden, die de ijzeren kistjes bedekken, zakt de plaat weg en de kistjee komen terecht in ijzeren kasten, die zich vanzelf sluiten De inrichting wordt door de heeren Becht fc Dyserinck vervaardigd. In hel gebouw wordt een brandschel aaugebracht. Men spreekt er van om op 1 Mei na de opening van de koloniale tentoonstelling te Amsterdam een groot banket te houden, waarop bet Kon. echtpaar zou worden genoodigd, met een groote receptie na afloop. Ook wordt van een bal op 2 Mei gewaagd. Eene algemeene illuminatie zal tot een beter seizoen worden uitgesteld. In de Economiet geeft de heer I. van Wickevoort Crommelin eenige beschouwingen over de spoorweg- enquête en het persouen-vervoer. In dat artikel be handelt hy de ook by de enquête behandelde vraag der stationsgebouwen, wier inrichting noot. het alge meen hier te lande, a; i., veel te wenschen overlaat. Lof wordt door hem toegekend aan de algemeene inrichting des stations van den Rijnspoorweg. Zoo wordt bet zoogenaamde eilandstation te Gouda zeer ge prezen vooral in tegenstelling met het station der Hollaudsche Spoorwegmaatschappij té Hilversum, dat bij gelijkheid van verkeer, ongelyk groote gevaren voor de reizigers oplevert bij bet oversteken vau de rails aldaar. Het niet bouwen van een eilandstation als nieuw centraalstation te Amsterdam .wordt zeer door hem afgekeurd. Daardoor toch alleen kan een gebouw verkregen worden, dat bij een drukken dienst, een groot personenverkeer eu de vereeniging van vier kopstations en twee parallelstations, eeu gemak- kelijke exploi takte voor het personeel aanbood en in het belang van de reizigers, practisch ingericht kon worden.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1