TDIH i 20.- BINNENLAND. 1883. Zondag 29 April. N° 2915. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. mg IEV MAN. OTTEN ELS VU gevraagd. G. Popp, wn. s of I GOUDSCHE COURANT aan het Bu- te Gouda. ter te zyn, J. DRAGER. 't de hand 1 4 April e. k., m de West- zal idsche Cou- iden door den te Gouda. lel van -Schrijf- Te zien tua- fabriek alhier. 0 Sep. 1869. he Ipdere ge ste beroemde pijnen, welke nen zal zeer ondervinden. kost slechts overtuigen en pijn ontdoen. REETVELT, ul, Oudewater. kei. Zoetermeer. Alphen. lchlattm.il, Bodegraven, g, Haastrecht, elmus, Woerden de Hoogstraat; i Santen Kolft, uwe porcelein- nabilié. apoth.; ibiedam by C. te Amsterdam Uloth Co.; Wolf en Zoon .11te Utreht; ibry Porton, van Oud- vone Expeditie indwater. UEd. nemend gebruik er heilzaam is, heb ik dan ook lemend aan het lijn is het een ieder gebruiker Donderdagmiddag ten ongeveer 4 ure ontstond er brand in de bleekery van den heer P. van Straaten op den Pluweelen Singel alhier. Brandweer, Kbuttery en autoriteiten waren spdedig aanwezig. Het mocht echter niet gelukken de vlammen te blussohen dan nadat een groot gedeelte ran het gebouw en zijn inbond verbrand was. Het pand en de inboedel waren tegen brand- schade verzekerd. De bestekken au de teekeuingen voor den bouw eener nieuwe Ie kostelooze school en voor de ver bouwing der Tnascheuschool. Een voorstel betreffende de overdracht der con cessie verleend aan den Heer S. E. Oudschaus Dentz tot aanleg en exploitatie eener IJselwaterleiding aan eene naamlooze vennootschap. De benoeming van twee leden en twee plaats vervangende leden in het Stembureau voor de aan slaande verkiezing van drie Leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Donderdagavond had de aaugekondigde voorstelling plaats der Ouder-officiers-vereeniging «Kracht door oefening* met medewerking van «Excelsior* en op geluisterd door de etafmuziek van 4e reg. infanterie. Na een kort openingswoord van den Voorzitter werden de verschillende ars. van het programma nitgeroerd en welmet bet meeste succes. De gymnastische oefeningen, begeleid door de op wekkende tonen der muziek voldeden zeer en ook het overige, dat dezen avond werd te zien en te hoeren gegeven viel in den smaak van het publiek, dat meer dan eens door laid applandissement zyn bijval schonk. De opbrengst komt de Fereeniging van gepeneio- neerde onder officieren en minderen van het Nederland- sche leger ten goede, zoodat het doel der voorstelling zoowel als deze zelve loffelijk was. Nadat een derde locomotief in dienst genomen is bij den stoomtram GoudaBodegrave, heeft van dat oogenblik af de correspondentie met de Rhynspoor op en van Leiden te Bodegrave, en de co.respon- dentie op de treinen Ie Gouda geen enkele maal gemist, zoodat de reizigers, die de Rijnstreek, of Leiden, Haarlem, Katwijk enz. moeten bezoeken, of omgekeerd, tliat s gerustelyk de reis over Bodegrave kunnen ondernemen. Hoewej de Amsterdamsche Tentoonstelling nog niet eens geopend is, beeft zy in België reeds aan leiding gegeven tot een proces voor de burgerlijke rechtbank van Kortrijk. De belgische Slaat wil een rijtuigmaker aldaar eene som doen betalen van 540 fr. voor een plaa:s van twaalf meter, die men hem voorbehouden heeft in de Belgische afdeeling. De fabrikant verzet zich tegen dezen eisch. Hij bekent dat hy een stuk geteekend heeft, waarby hij «en plaats vroeg op deze Tentoonstelling; maar de circulaire, die hem had bewogen dit stuk te teekenen, duidde den prijs voor de plaats niet aan zij vermeldde alleen dat de prijs zeer gematigd zou zijn. Welnu 540 fr. voor 12 meter scbynt hem geen kleine prijs, vooral daar hij op de tentoon stelling te Brarnel voor dezelfde plaats slechts «O fr. heeft moeten betalen I De pleidooien hebben verleden Dinsdag plaala gehad. Het Openbaar Ministerie zal a. s. Dinsdag zijn advies geven, en de rechtbank zal later beslissen. Het 25-jarig bestaan vau de Stearine Kaarsen fabriek, dat, naar wij in een vorig nr. mededeelden. Maandag 30 April zal wordeu herdacht, zal aan leiding geven tot een openbare festiviteit, waarvan het geheele Goudsche publiek kan genieten. Des avonds ten 8 ure zal op de Groote Markt eene muziekuitvoering plaats hebben door het Corps Muzikanten der dd. Schutterij alhier en des avonds ten 10 ure zal op de Markt een groot schitterend vuurwerk worden ontstoken. Dit wordt den Goud- scheu ingezetenen aangeboden door tien heer G. J. Steens Zijnen bij gelegenheid van het 24-jarig feest en syne benoeming tot Ridder van den Nederland- schen Leeuw. Het wordt dus een openbaar feest en wij drukken heden bij vernieuwing de hoop uit, dat de Goudsche ingezetenen Maandag hunne woningen zullen ver- sieren met de vaderlaudsche vlag, opdat de algemeene belangstelling blijke in het feest eener inrichting, die van soo groot belang is voor de gemeente Gouda! In een Woensdag te Alfen a/d. Rijn gehouden vergadering der kiesvereeuiging Burgerplicht te Alfen en te Bodegrave zijn tot car.diilateu voor leden van de Provinciale Staten van Zuld-Holland gekozen de heeren J. v. d. Breggen Ai. en J. Herrewijn Jz. Door de kiesrereeniging Xrimpenerwaard te Schoon hoven zijn in eene Donderdag gehouden vergadering de aftredende leden der Provinciale Staten van Zuid Hol land: mr. A. A. Van Bergey Dzendoorn te Gouda, G. A. Van Houweninge Gsu. te Moordrecht, en R. Blok te Lekkerkerk, met algemeene stemmen als caudidaten gesteld voor de a. s. verkiezing. Woensdag is aan de marine aanbesteedhet ver richten van eenige onderhoudswerken. Minste in schrijver de heer Ph. Verbruggen te Waddingsveen, voor de som van 5284. In het le district van de Krimpenerwaard zyn herkozende heer D. de Jong te Berg-Ambacht als hoofdiuiieland en de heer H. Uiltenbogaard te Haas trecht als hoofdingeland-plaalsvervangerin het 2e district werden herkozen de beer N. Dogterom te Stolwyk, als hoofdingeland ea de heer D. de Jong Cz. te Berkenwoude als hoofdingeland-plaatsvervanger. In bet 3e district waren ditmaal geene periodieke vacaturen. Onder het opschrift «de herziening der Trans- vaal-conventie” zegt de PaU.-Mall.-Oazette, dat de niet-officiëele zending van den beer Jorisseu naar Europa met onverwacht succes schijnt bekroond te zyn. Lord Derby’s verklaringen in bet Hoogerhuis maken het zoo goed als zeker, dat de Hollaudsche pleitbezorger den secretaris voor koloniën van En geland tot zijne zienswijze heeft bekeerd. Het onbetwistbaar resultaat van des heeren Jorissens «zeer volledige openhartige mededeelingen omtrent hetgeen de regeering der Transvaal begeerde en hetgeen zij bereid was te doen* is geweest, dat de Engelsche regeering ieder voorstel tot wijziging der conventie in overweging wil nemen. Lord Derby aarzelde niet te verklaren, dat de tegenwoordige betrekkingen tusschen Harer Majesteit’s regeering en die van de Transvaal niet van zeer bevredigenden aard waren, en dat het hem aangenaam zou zijn, indien hij een middel kon vinden, om hierin ver betering te brengen. Wat dit beteekent is duidelijk genoeg. De conventie zal worden herzien en zoodra de gouverneur der Kaapkolonie, Sir Hercules Ro binson, iu Engeland komt, zal men van voren af aan beginnen met bet brengen van overeenstemming tusschen de termen der conventie en de bestaande feiten. De tegenwoordige conventie is volkomen ongeschikt om te worden toegepast. Zij heeft een maximum vau ergernis gegeven met eeu minimum vau gunstige uitkomsten en moet, in het dringend belang van alle partijen, spoedig worden herzien. Wat verlangt de regeering van de Transvaal? In de eerste plaats minstens evenveel vrijheid in het bestuur voor haar eigen volk <n van de inboorlingen binnen hare grenzen, als de kolonisten aan de Kaap, die de volle sourereiniteit van Koningin Victoria erkennen. Ten tweede wensohen de Boeren hunne zuidelijke grens te wijzigen, zoodat een deel van het Bechuanagebied daar binnen valt. Een derde punt in quaestie is de betaling der aan Engeland verschuldigde som; een vierde de titel der republiek; een vijfde de funotien van den Britschen resident. De eenige ernstige quaestie heeft volgeue de I Pall. Mall. betrekking op de behandeling der in- Te veel ijver schaadt. Dit geloofde echter niet een jong politie-agent le Helmond. Sedert de nieuwe wel op den verkoop van sterken drank in ’t klein had een vrouw het borreltjes schenken vaarwel gezegd en verkocht nog slechts aan haar gasten een heerlijk schuimend glaasje Helmondsch gerstebier. Doch zie, een kwaadsprekende tong had der politie weten diets te maken, dat er bij genoemde vrouw jenever ge schonken werd. Zondag jl. trad een iu burgerkleeding gestoken politie-agent haar lokaal binnen en eischte een glaasje «klare». De vrouw ging naar den kelder en bracht welwillend bel gevraagde bij haar be zoeker, en toen deze haar een rijksdaalder ter hand stelde, stak zij dien niet minder bereidvaardig in haar zak. Zij was echter niet te huis, toen de man geld terug verlangde. «Gegeven blijft gegeven", sprak de vrouw, «ik trakteerde je met genoegen op een glaasje, gij gaaft mij een rijksdaalder, dank je wel voor je goedheid I” By de opening der Amsterdamsche Tentoonstelling zal aan H. M. de Koningin een ruiker worden aan geboden, uil enkel ooitersche bloemen samengesteld. In de Belgische afdeeling der tentoonstelling te Amsterdam zal o. a. prijken bet kasteel te Arolsen, de geboorteplaats van H. M. de Koningin, vervaar digd uit stukken band, veters en dergelyke arti kelen. De oer van deze aardige gedachte komt toe aan de firma F. Van Damme er. Zonen, te Hamrne bij Dendermonde. De heer J. C. H. M. Denis, oud-assietent- resi dent, heeft op de Amsterdamsobe tentoonstelling in gezonden een door hem uitgedacht en door de firma Cuijpers te 'e Gravenhage vervaardigd instrumentje, waardoor dilettanten (b. v. pianisten in het binnenland van Indie) in slaat worden gesteld hunne piano’s zalven te stemmen. Het werktuigje draagt den naarn van polychord. Volgens de Anut. verzekerde de Koning aan de leden van den Amsterdunsoben gemeenteraad, dat hij zijn aandacht gevestigd heeft op het zoeken van nieuwe bronnen ,van welvaart voor Amsterdam. Reeds heeft hij confereutiën met invloedrijke personen gehad eu hy hoopt, dat by een aanstaand beroep op het kapitaal de bezitters hieraan bun medewerking zullen ver- leenen. In gelyken geest sprak de Koning tot de Kamer van koophandel. Z. M. verzekerde zyn steun aan de stoomvaartlijn op Suriname, welke kolonie eens het tweede Java van Nederland moet’ «orden. Op de algemeene vergadering van het Nederlaiidsch Rundveestamboek, werd het verslag uitgebracht, waaruit o. a. bleek, dat thans 245 runderen inge schreven zyn. De Vereeniging bloeit, zegt het ver slag. Het ledental nam van 195 tot 27 1 toe, voorname lijk in Groningen, Noord-Holland en Drente. De rekening over 1882 sluit met een voordeelig saldo van f 1100, ongeveer gelyk met dat vau het voorgaande jaar." De rekening 1883 werd vastgesteld met een vermoedelyk voordeelig saldo van ƒ353. Naar aan leiding ran bet voorstel tot uitgave van het stam boek in drie vreemde talen werd herinnerd, dat het voorgaand jaar aan het bestuur daarvoor eeu crédiet van 100 was geopend, hetgeen geheel onvoldoende bleek te zyn. Na eenige discussie over het nut van een dergelyke uitgaaf werd met 19 tegen 10 st. tot die uitgave besloten en het bestuur vrijheid gelaten de zaak uit te voeren. Een voorstel om hel stam boek over twee jaren te sluiten, werd met groote meerderheid verworpen, evenals hel denkbeeld om voor de verschillende kleuren van het vee afzonderlijke stamboeken aar. te leggen. Tot leden van het bestuur werden verkozen de hh.:W. J. Hoffman en Brantjes. De volgende vergadering zal ook te Amsterdam ge houden worden. GOUDA, 28 April 1888. VERGADERING van dïn GEMEENTERAAD. Dinsdar den 1 Mei 1883, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De rekening van het Stedelijk Museum beden, dienst 1882. De voorstellen tot wijziging der Gemeente-be- grooting, dienst 1882.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1