DAKEBETUIGIirc. WONING HET TUIN Bulteolandsch Overzicht. ADVERTENTIÉN. DAGMEISJE MARKTBERICHTEN. Gouda, 2 Mei 1883. Burgerlijke Stand. Moordrecht Stolwijk: Haastrecht Vlist: of' PLAATS te huur gevraagd. genoote mewfouw Fides dc Vries, sopraan-zangeres de heer Fanre, bariton-zanger, en de heer Sirori, violist. Het Pa'korkest onder leiding van den heer Kes deed ziob mede hooren. Beginnende met de ouverture van GuUlaume Teil en eindigde met Weber's Jubelouverture, was het programma voor het overige, met uitsondering van één orkest nummer van Rubinstein, geheel aan bet Fransche concert repertoire ontleend. By gelegenheid der koloniale tentoonstelling sa' te beginuen op 14 Mei e. k. ea verder in den regel des Maandags en des Donderdags van elke week, eene reeks van voordrachten op koloniaal gebied door de voornaamste outer vaderlandsohe geleerden worden gehouden. De congressen over I Koloniale onderwerpen, II Handels- en Nijverheidsbelangen, III Fraaie kun sten en letteren, zullen eerst in het einde tan Au gustus en in September plaats vinden. Het letterkundig congres zal worden gehouden in dezelfde week, waarin de ociation Littéraire In ternationale te Amsterdam mfcadert. Het door de Commissie tot voorbereiding der weten- schappelijke voordrachten en congressen vastgestelde rijke program hopen wij weldra te kunuen raede- deelen, evenals de naamlyst van de leden dier Com missie, waarvan prof. ror. T. M. C. Asser voorzitter is, terwyl zij tot ondervoorzitters heeft de beeren A. G. C. van Duyl, prof. mr. G. A. van Hamel, mr. 8. C. J. W. van Mussenbroek en mr. C. M. J. Willeuraier, tot algemeen secretaris W. D. Josephus Jitta en tot secretarissen de heeren jhr. mr. J. E. Huydecoper, mr. J. Ludeu, mr. A. H. van Nierop en Th. M. Tromp. Een aantal der meest geachte beoefeoareu van koloniale land- en volkenkunde in Nederland en ook enkele buitenlanders hebben zich reed» bereid ver klaard tot het hoiden van wetenschappelijke voor drachten, terwijl ook reeds erkende specialiteiten op het gebied van handel en haudrlsreoht, staathuis houdkunde, nijverheid, letteren e» fraaie kunsten, ziob tot het inleiden der behandeling van aan de orde gcntelde vraagpunten op de te houden congressen heb ben bereid verklaard. Men mag daar dus een degelijk debat vyrwaohteu, vooral indien velen, die van de te behaudelen onder werpen eene bepaalde studie hebben gemaakt, aan de oougressen zullen deeluemen. (Hbl.) Omtrent de plannen, waarmede het nieuwe minis terie-Heemskerk voor de Kamer zal optreden, ver neemt de Haagsche kroniekschrijver van de N. Oron. Ctdat de grondwetsherziening ook bij den heer Heemskerk op den voorgrond staat. Hy zal even als den heer Gleichman dit beoogde, den heer Kappeyue in die commissie roepen. Overigens spreekt men van een stelsel van bezuinigingen op onderwijs en openbare werken en versterking der middelen door eenige indirecte belasting en door eene nieuwe wet op de personeele belasting, indertijd door den heer Grobbée ontworpen, toen bij nog als ambtenaar bij financiën werkzaam was. Het Alg. Ned. Werklieden-Verbond zal op de Pinksterdagen te Zwolle vergaderen en alsdan o. a. de volgeude vraagstukken in behandeling nemen: Middelen om aan het Alg. Ned. Begra/enit/ond» meer bekendheid geven en de woekerwinst van an dere fondseu in 't licht te stellen vooruitzichten van het Werklieden Pentioenfonds eu wenschelijkheid een eigen fonds in het leven te roepen op deu grond slag van pnderlingen waarborghet standpunt bij een eveutueele herzieuing der grondwet, ten opzichte vau de uitbreiding van het kiesrecht en van art. 194; den weg te bewandeleu tot verkryging van alg. stemrecht; regeling van het krediet, zoowel in het voordeel van den werkman als tot welzijn der geheeJe Nederl. maatschappij; wenschelijkheid om in het belaug van de Ned. nijverheid in elke markt plaats oen bazaar of verkooplokaal op te richten, dat, als onderdeel van een „hoofd-dépót", uits'ui- tend de artikelen van Nederlandsch fabrikaat aan de markt brengt; middelen om de «zoo hoog noo- dige wet op den arbeid7' te verkrygen; stappen tot het verkrijgen van het 10 unrstelsel; middelen tegen gevangeniswerk; id. om de Ned. boerenarbei ders uit de onwetendheid van de politieke en maat schappelijke toestanden en vau de bestaande wetteu, enz., op fe hefftn; oprichting van een alg. Nederl. wedutcenfondt', afschaffing van niet noodzakelijken nachtarbeid; toezicht van staatswege op dewerk tuigen; verantwoordelijkheid van de patroous voor de gevolgeu van ongelukken; middelen om de mili tairen meer op de hoogte der werklieden beweging te brengen; opheffing der staatsloterij; het oprichten van een algemeene weerstandskas; het leerlingwezen; en ten slotte de vraag; is het dienstig dat een redac teur ook president vau het verbond is Een tegenstelliug. De vorige week Maandag jl. brak een knaapje te 's Hage het been door de gladheid 't gevolg van de sneeuw. En Donderdag dezer week plasten twee zwemmers in de Waal te Tiel lustig rond, als waren we in 't hartje van den zomer. De Jrnh. Ct. schrijft bet volgende: De heer Kool had de welwilleudheid, naar aau- leiding van onze opmerking omtrent de rede», waar om door hem het maudaat als afgevaardigde van Arnhem werd nedergelegd, ons eenige medederlingen te doen, om daarvan gebruik te maken. De heer Kool acht zich te jong om zijn eigenlijke loopbaan, de militaire, voor goed vaarwel te zeggen en hij vreesde, wanneer hij herkozen werd rn nog maals vier jaar in de Tweede Kamer zitting had, zyn geschiktheid voor bet leger voor een groot deel te hebben verloren. Wilde hij zioh niet voorgoed aan het parlementaire leveu wijden, dan moest hy het nu wel vaarwelzeggen. Hierbij komt nog een andere reden. „Op het oogenblik," zegt de beer Kool, „ziet het er niet naar uit, dat w^ op de een of andere wijze in gewapend conflict met onze naburen zouden kunnen komen. Die mogelijkheid bestaat evenwel, en dan zou ik geen oogenblik aarzelen myn plaats in het leger weer in te nemen. Nu heb ik voor eenige maanden vernomen, welke werkkring in gevèl van mobilisatie voor mij is weg gelegd, en deze is zoo veelomvattend en rereisobt zooveel voorbereiding, dat ik mij niet verantwoord tou achten, wanneer ik daaraan in de naaste toekomst niet al myue krachten en al myn tijd zou wyden. Met een behoorlijke en concientieuse opvatting van myn parlementaire taak is dit niet te rijmen." Het verheugt ons, dat de opmërkingeu van andereu aan de courant aanleiding hebben gegeven tot de enkele woorden, die zij schreef, omdat daardoor thans de reden bekend werd, die den heer Kool bewoog zich niet bereid te verklaren tot het weder aanvaarden van zyn mandaat; een reden, die ieder eerbiedigen en billijken zal. Het schijnt dat de moeilykheder, die nopens het loopen der treinen van deu staatsspoorweg van en naar het station van den Ned. Rijnspoorweg te Utrecht zijn gerezen, nog niet zijn uit den weg geruimd. Althans wij vernemen dat ook gedurende den aanstaanden zomerdienst de convooitreinen zullen worden voortgezet, en zulks ondanks het ongerief dat daarvan bet reizend publiek ondervindt en niet tegenstaande de lallooze klachten die daaromtrent zijn gerezen. Toch werd indertijd, toen tot de op heffing van bet Staatsspólrwegatation voor personen verkeer besloten werd letf gevolge van die opheffing onder goedkeuring van de Rcgeering, tusschen de beide maatschappijen overeengekomen, dat alle treinen van deu Staatsspoorweg op de dienstregeling voor komende, waarmede in de richting van of naar Houten reizigers vervoerd worden, die reizigers zullen lossen en laden op het slation Utrecht Ned. Rijn spoorweg. Te Poitiers is, naar men zegt, het reliquisnkistje teruggevonden, dat Keizer Justinus uit Konstan ti- nopel aan St. Radegonda zond in de tweede helft van de zesde eeuw. Sedert lang achtte men het ver loren terwijl het slechts verdwaald was in een kastje zonder waarde. Het heeft den vorm van een plankje, is van goud en bedekt.met geoloisouneerd émail. Vroeger stond bet midden in een triptiek, die tijdens de Revolutie verdween. Deze ontdekking heeft groote waarde voor de geschiedenis der kuust. Het is de oudste proeve va» Bysantynsche juwelierskunst, welke men kent. Hierna volgt het gouden altaar van St. Ambrosius te Milaan, dnt eerst uit de negende eeuw dag- teekent. Omtrent het ontstaan van de mode onder de vrou wen om oorriugen te dragen, geeft eene Moharoe- daansohe legende opheldering. Sarah, yverznehtig omdat Abramham aau Hagar de voorkeur gaf boven hasr, zwoer de gehate mede minnaris te zullen verminken. Zy zou niet rusten dit beloofde zij ziobzeive by alles wat heilig was voor zij bet rozengelaat barer diensimaagV verminkt zou hebben. Abraham, die den eed der wrake ver- nomeu bad, deed alles wat in ziju vermogen wa9 om de verbitterde huisvrouw tot andere gedachten te bren gen. Lang bleven zijne woorden zonder gevolg. Ein delijk echter gelukte het hem door zachtmoedige toe spraak de verbolgeu vrouw tot kalmte te brengen. Zy beloofde den patriarch haar voorgenomen wraak plannen op te geven. Wat kan echter gedaan worden, om toch de eenmaal uitgesproken gelofte na te komen? Na rijp nadenken was een uitweg gevonden; in plaats van het liefelijke gelaat van hare dienstmaagd, stuk te snijden, boorden zij slechts twee gaatjes in de roozeroode oorlapjes. Of Abraham later den daardoor veroorzaakten misstand zelf zocht weg te nemen door ooringen, dan wel Hagar deed dit, zigt de- legende niet. BevallingtadvertentienAlle oude vryers hebben zoo hunne liefhebberyen. De omstandigheid, dat zij zelf zich buiten deu eohtelyken staat houden» verhindert hen evenwel niet dezen een theoretische belangstelling te wyden en waarnemingen te doen. Zoo hebben wy onlangs een van dit gild ontmoet, die een verzameling vau advertentiën, waarbij eene bevalling werd medegedeeld, aangelegd bad, „Ad vertentiën van bevalling?" vraagt men missofaien met eenige verwondering. „Maar die zijn immers volkomen eensluideud en hebben een stereotiep ka rakter 1 Hoe ia het mogelyk dat iemand die tot bet voorwerp zijner bijzondere belangstelling maakt Dat dacht ik ook eerst, en toch„Kijk eens," dus antwoordde onze oude vryer, terwijl hy zes pakketjes adverteutiën uit zyn borstzak haalde en voor ons uitspreidde. „Er zyn in hoofdzaak zes soorten var. bevallingsadvertentiën, die zeer te onderscheiden zyn. l)e eerste soort is de gewone, waarin het geval met te veel noch ie weinig woorden wordt medegedeeld. Zoo byr..- (Hier uarn by nit pakjes No. 1 een uitknipsel eu las): Bevallen van een zoon, Mevrouw Eva Meier, geb. Robert. Het tweede soort is het vrome; Hy nam een papiertje uit pakket No. 2 en las „Door Gods goedheid beviel gisteren myn geliefde eohtgenooie Gelestiue Klipvisch van een zoon. Clemens Gunicke). Het derde soort is het studentikoze. Men ziet als men het lee9t, als het ware dien jongen vader, terwijl hij zijn mats naar den zolder werpt en juichend de wereld toeroept Hoeru 1 Bij Wadeulachel ia de ooievaar gekomen eu heeft eeu termen jongen gebracht. Het vijfde is het blufferige „Gisteren om één uur des nachts, beviel mijne innig geliefde vrouw, Theodora, geboren Jonkvrouw van Pimpelhagen—Rackewitz voorspoedig van een welgeschapen dochter. Jozef Klein. Het zesde is het verlegene: „Heden beviel myn echtgenoote voorspoedig van eeu meisje. Arnold Schuw. „Merk ge het wel op voegde de oude vryer er by alleeu mijn «clitgenoote; had deze een mooien naam, dau zou dieir wel bij gevoegd z^n. Maar daar durft hij zeker niet mede voor den dag komen. Dronkenschap in Engeland. De kanselier der schat kist in Engeland moet in wanhoop zyn over het afne men van de opbrengst der belastiug op geestrijke dran ken. Die afneming echter getuigt van oeue toeneming der matigheid vooral bij de arbeidende klassen. Daarentegen stijgt de onmatigheid in het gebruik van spiritualiën hy de vrouwen der burgerklasse op waarlyk schrikbarende wyze Het driukeu ge schiedt in het geheim, onder de merkwaardigste voorwendsels en vermommingen. Er bestaan eeu aantal medicyneu, die eigeulyk niets anders zyn dan gewone schnaps, onder eene andere benaming verkocht. Die zoogenaamde medicijnen worden in ongelooflijke hoeveelheden ingenomen, en de dame die moeilijk een flesch brandy voor zieh zou kunuen laten haleu, kan oubevreesü de medioyu in de apotheek koopen. Bij eeu lyksohouwing, die kort geleden gedaan werd, bleek bij de opening dat de dood het gevolg was van een bovenmatig gebruik van sterken drank, en de officier van justitie merkte op, dat by tot zijn leedwezen moest verklaren, dat te oordeelen uaar bet aantal van dergelijke gevallen, de drankzucht by de vrouwen steeds toenemende was. Ter Tentoonstelling te Amsterdam zal de nog jeugdige fabriek Hollandia, te Vlaardingen, haar geconserveerde melkproducten exposeeren, gecon denseerde melk in blikken en flessohen door de fabriek volgens de Zwitserfobe methode bereid. Een eigenaardige étalage-kast is daartoe door den heer Luarman Jr. met medewerking van een onzer kunstschilders ontworpen en vervadrdigd, in renaissance-slyl (omstreeks 1650) in het pud-Fritsch karakter; vorm, kleur en ornament zijn stipt gevolgd; verschillende koperen melkgereedschappèn zijn in ornameutiekeu zin aangebracht en de Versieringen met oud-Delftsoh aardewerk, op bet melk bedrijf be trekking hebbeude, geven aan het geheel den indruk van de keurigheid en zindelijkheid, waarvoor de Hollnndsche boerderij van ouds vermaard is. De kunstwaarde wordt verhoogd door de keurige be schildering van de twee deurpaneelen door een onzer Haagsche schilders. Als waar niet aan te twyfelen valt de inhoud dier kast aan het uitterlijlc beantwoordt, nl. een vereeuiging van Hollandsohe (legt lijkheiil en fijnen smaak, dan zal Hollandia te Amsterdam een goed figuur eu goede zaken maken. Uit de Holl. Afrikaan neemt de Standaard een artikel over, waarin zeer geprezen wordt dr A. Kuyper, het hoog geacht voormalig medelid der Zuid-A/ri» kaansche Vereeniging en een der sieraden van zijn vaderland. Het artikeltje waariu dit voorkomt is van S. J. dn Toil, superintendent van het onderwy», die me dedeelt dat de verwijdering (lees uittreding) van het vrijzinuige element in die Vereeniging de rechtzinnige bevolking van Zuid-Afrika deerlyk beeft teleurge steld. Mocht men meeueu, dat de lof op dr. Kuyper misschien minder op zyn plaats was in deu Stan daard, dan zal men misschien antwoorden Ware grootheid kent geen bescheidenheid." (Arnh. In het TbéfUre de la Porte Saint-Martin te Parys heeft de nieuwe directie, Maurice Bernhardt, de zoon van Sarah, een groot drama gegeven, Le Paeé de Parii, van Belot. De intrigue is zeer iugewikkéid, maar het stuk is geheel verscholen onder changement» a we en true» van allerlei aard. Hen ziet er twee spoorwegstations met eeu echte locomotief; het station wordt eensklaps verlicht met electrisch licht. Ook is er eeu hnis dat langzaam opstygt, om de illusie te geven, dat iemaud al de verdiepingen afdaalt tot den kelder. Prachtig gemachineerd, maar waar blijft de litteratuur? In Japan wint de lykverbrandiug veel aanhangers. Jaarlijks worden thans gemiddeld ongeveer 9000 lyken verbrand. De lokalen waariu de verbrauding geschiedt, zijn gewoonlyk uit steenen en cement op getrokken en hebben een zeer hoogen schoorsteen. Hekken vou bamboe met roode bloemen omringen het geheel. In het voorportaal worden steenen ur nen enz. te koop aangeboden orn de asch der ver brande lyken in te verzamelen en te bewaren. Achter dit voorportaal bevinden zioh vier kamers, waarvan de grootste door grauieten zuilen wotdt gesteand. In dit laatste vertrek worden tie lyken tegen be taling van eet» Yen verbrand. Farailiëu, die een gebee) afzondelyke verbranding wenschen, betalen vijf Yen. Na de lijkplechtigheden in het sterfhuis, wordt het lyk naar de verbrandingskamer gedragen, waar een priester tot 8 uur avonds er by blijft waken. Daarna wordt het vunr ontstoken, dat den ganscheo nacht daar brandt. Te 6 nar 's morgens wordt de asch by een verzameld eu iu een urn gewor pen, welke vaak met groote plechtigheid op de be graafplaats ter aarde wordt besteld. Geenerlei onaan gename reuk wordt gedurende het verbrandingsproces opgemerkt, hetgeen toegeschreven wordt aan deu hoo gen schoorsteen De eenvoudige middelen, waarmede bet resul'aat wordt verkregen, steken gunstig af hy de ingewikkelde inrichting, waarvan men zich it» Europa bedient. Pneumatische klokken. De regeling der uurwerken van een centraalpunt uit geschiedde meermalen met be- hnlp van «lectrioiteit en wel zoodanig, dat of de el«c* trische stroom het uurwerk iu beweging hield, of ook dat de beweging op de gewone wyze verkregen werd door veereu of gewichten, maar dnt de klokken met behulp vau deu electrischeu stroom werden gere geld. Dit laatste gtsobiedt met eenige uurwerken op openbare pleinen te Berlijn. Sedert geruimeu tijd zyn echter door de Com pagnie géuérale des horloges pneumatiques te Parijs inrichtingen gemaakt om door middel vau lucht druk een groot aantal uurwerken vau eeu centraal punt uit te regelen 1881 waren reeds 8000 klokken aangesloten; in dat jaar verkreeg de maat schappij concessie voor het inrichten eu onderhouden vau uurwerken op de publieke plaatsen en in par ticuliere woningen gedurende 50 jaren. Wat de kosten betreft zoo kan men rekenen dAt voor de Parysche toestanden ééu centraalstation een straatlengte van 60 kilometer kau bedienen, rekenende op 6000 zich aansluitende huizen met 2000 uur werken. Yoor eer. dergelyke iustallatie met inbe grip van alle kosten rekent de maatschappij te behoeven 1,204,500 francs. De jaarlijksobe abonnementskosten bedragen 18.25 franos voor het eerste, 14.40 voor het tweede en 10.05 voor bet derde uurwerk. Eeu van zelf opengaand regenscherm. De firma Knautb en Co. te Leipzig heeft octrooi gevrmgd op een regenscherm^ dat van zelf opengaat, zoodra men op bet handvat iu den stok drukt, en op dezelfde wijze weder toeslaat. Het eerste wordt door een veör die zich iu het binnenste van deu stok be vindt bewerkt, en die by bet sluiten weder saam- gedrukt wordt. Nieuwe tabaksculturen. De Franscbe regie van de tabak heeft het departement der Gironde zeer belangwekkende proeven doen nemen betreffende den tabaksbouw. In Havanna gaat de qualiteit der ta bak achteruit, terwijl de prijzen hooger loopen, vooral in de ordinaire soorten. Vandaar dat de Fran- aohe administratie alle bijzonderheden betreffende de cultuur in Havauua heeft doen onderzoeken en nu tn Frankryk die gaat toepassen. De voorloopige Uitkomsten brengen de Frnnsobe administratie er toe te onderstellen, dat (o. a. tusschen de Garonne en de Pyreneëa) in Frankryk bodem eu temperatuur volkomen geschikt zyn, om een tabak gelyk aau die van Havauua voort te brengen. Aau een aau tul ta baksplanters arrondissement Bazas is nu zauizaad uit Havanna 7an 1882 rondgedeeld. Ook is men te Bordeaux bezig na te gaan, hoe de bijzondere toe bereiding moet worden verkregen, die aau de Havan na-sigaren eigen is eu ze zoo gewild maakt. In bet Engelsche parlement is het debat over den parlementairen eed nog niet afgeloopen. De Engelsche bladen melden, dat door de Lon- densche politie buitrngewoue maatregelen zijn geno men tot bescherming vau Guildhal. Door een anouie- men brief had zij keuttis gekregen van het plan der fenians, om (Jen 6den Mei, den verjaardag van den moord, gepleegd op lord Cavendish en deu heer Burke, het gebouw in de lucht te doen vliegen. Verschillende Franschc bladen deeieu mede, dat de overeenkomst van den Staat met de Lyonsche Spoorwegmaatschappij op bet punt staat vau gesloten te worden; de maatschappij zal op zich nemen onge veer 2000 km nieuwe spoorwegen aan te leggeu en de benoodigde gelden vinden door de uitgifte van schuldbrieven, waarvan interest en amortisatie teu laste tan den Slaat zullen komen Het beweren vau de Kreuezeit. dat de Regee- riug volstrekt niet verstoord is over de beruchte Wind- horst-motie van de conservatieven, wordt thans uit drukkelijk tegengesproken door de Norddeuttckewelke verzekert, dat de Regeering er zeer door bemoeielijkt wordt by de onderhandelingen te Rome. Duitschland betreurt een man der sociale weten schappen, wiens naam onafscheidelijk en voor altijd verbonden is aan de vestiging der coöperatie. Zoowel in den rijksdag als iu de volksvergaderingen eu ver- eenigingen wydde Schulze-DeHtzsch al zijne krachten aan het groote doel, om doOr betere besteding der beschikbare krachteu den arbeider, meer dan vroeger, zijn evenredig deel te geveu van de som der pro ductie. Daartoe was samenwerking onder de werk lieden noodig; en zoo kragen dc voorschotkassen het burgerrecht, zoo werden de producte-vereenigingen en die tot gezamenlyken inkoop vau levensbehoetteu onmisbaar, zoo ontstonden ook de bouwverenigingen. In 1864 werd op Schulze's werk de kroon gezet door de stichtiug van den Allgemeinen Verband der coö peratieve vereeuigingen in Duitschland, in deuzelf- den tijd waarin de felle stryd tusschen hem en Lassalle werd gestreden. Vqg bet standpunt der „yeeren loonwet" had deze geen grooie verwachtin gen van den arbeid van Schtilze Delitzscb, die even wel in zyne laatste levensdagen recht had met vol doening op zijn strijd terug te zieu. Dit onder scheidt hem vau Lassalle, dat by practischer is, dat hy minder een grooten sprong waagt in de toekomst, maar zich vergenoegt met eene schrede voorwaarts. Hij was een onvermoeid arbeider en aan practische resultaten is zyn werk rijk. RECLAME. Zelfs bij het hooplooste lijden hebben de Zwitser- sobe pillen van Rich. Brandt meermalen bare uitwer king niet gemist en moet men vooral by hardnek kige aandoeningen der lever en der gal, Aanbeiën, opstijging van het bloed naar het hoofd eu de borst, gevoel van onbehageiykheid, miltzucht, zwaarmoedig- heidn et verzaimen roet dit wereldberoemd geneesmid del eene proef te nemcu. De Zwitsersohe pillen van Rioh. Brandt z$ti te bekomen i 70 ct. de doos te Gouda by Hotfhamer. Met eene doos heeft tnen voor 5 weken genoeg. Als gewoonlyk, wanneer de marktdag op een an deren dan op den gewonen dag plaats vindt, was de graauhandel zonder eenige beteekenis eu bannen prijzen slechts nis voren nominaal genotoerd worden. Beste tarwe 9.75 tot 10.60; gewone en polder rau f9 tol f 9.60. Rogge de beste f 6.75 a ƒ7. mindere 6.25 a 5,50. Gerst 5.a 6. Haver 3 50 a 4.25. Maïs 6.40 a 6.60. Andere grauen naar behoefte eu kwaliteit. De veemarkt met gewonen aanvoer; hoewel de prij zen hoog waren, was de handel in kall'koeien en vaarkoeien iets trager, vette varkens van 24 a 27 ot., varkens voor Londen van 20 a 23 ct. per half kilo, magere vnrkens en biggen traag, biggen ƒ0.90 a ƒ1.25 per week. Schapen niet aangevoerd. Kaas aangevoerd 88 partyen, le kwaliteit 28. a 30.2e kwaliteit 24.sf 27.Noord- hollandsohe 28.— a 34.Handel matig. Goebotcr 1.15 a 1.25. Weiboter 1.A 1.10. GEBOREN30 April. Frookie Ebelina, ouders E. de oecht en G. de Moed. Johaoua Pietornella, ouders J. P. van dir Pool en C. Potuijt. Gerrit, oudera A. de Jorg en M M. Schaap Pieter, ottders A Revet en J. C. Planten. 1 Mei Henriette Christiua tternardina Gerardina Maria, ouders C. S. B. Smelt en 3. C M. de Mol. OVERLEDEN; 1 Mei. C. de Vos, 72 j. GEHUWD: 2 Mei. 1). H van der Koogh en L Grim- melikhuisen. F C. de Weger en M. C. Ulrich. T. J. Zuijdveld en J. M ven Ardennen A. Palegraaf en A. Tempelman. C' Klever en A. Nobel. Burgerlijke Stand vau onderstaande gemeenten vau 21 tot 27 April 1883. GhBOREN Willemina, ouders A Marelisse en J Botter 1Jan Hendrik, ouders J. H. van Draanen en N. Kisman. OVERLEDEN: K. Rupke, 64j. - J. Verburg, 32j. ONDERTROUWD; J. van Krauenborg, 25 j. en D. de Jong, 24 j (wonende te Gooderak). GEBORENNeeltje, ouders J. Stoppelenburg en J. Noo- men. Leendert, ouders S. Koolwijk en A. Bergen. OVERLEDEN: J van Eek, 67 GEHUWD: A ten Eijk en M. de Vries. GEBOREN: Pieter Lambertos, onders B van der Sprong en J Compier. OVERLEDEN: H Veerman, 10 m ONDERTROUWD: M Vergeer en J Blom. GEBOREN: tntonetta Neeltje, onders T van Dam en G van Eijk. Voor.poedig bevallen van eene Dochter J. C. M. SMELT-de Mol. Gouda1 Mei 1883. Beambten en Werklieden van de Stearine Kaarsenfabriek Gouda, betuigen H.H. Aandeelhouders, Commissarissen en Directeuren bonnen oprechten dank voor de milde FEE8T- GIETEN bun geschonken, bij de herdenking van het 25-JAKIG BESTAAN der VENNOOT SCHAP en bovendien voor de Stichting van de «VOORZORGSKAS» als aandenken aan dezen gewichtigen dag. Dat de Vennootschap onder het tegenwoordig Bestuur lang bestaan en zich in voortdurenden bloei verhengen moge. Namens Beambten en Werklieden, P. de MINK. A. C. C. VERZIJL Gouda, 1 Mei 1883. Allen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalatenschap vanwjj- len den Heer MOZES BAREND vis LEER, in leven Commissionair in Eftecten, gewoond hebbende te Gouda op de Markt, en aldaar overleden den 8sten April jl., worden verzocht daarvan vóór 15 Mei e. k. opgaaf te doen aan den ondergeteekende. A. B. van LEER, Executeur-Testamentair. De TANDHEELKUNDIGE INRICHTING van E. STARK is gelegen aan den Amstel- djjk 96. Zoowel van het Centraal- als van het Rjjnspoor-Station te bereiken per Tram met een overstap-kaartje. Huurptjjs 200 tot 250. Brieven franco onder No. 827 aan het Bu reau dezer Courant. In een klein Gezin wordt GEVRAAGD een Fatsoenlijk P. G., boven de 16 jaar. Adres onder No, 835, an het Bureau dezer Courant.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2