BULLETIN r ,-»ir .morn ik. i De UITSLAG van de gisteren plaats gehad hebbende VER KIEZING voor 3 Leden van de Provinciale Staten in het Hoofdkiesdistrict Gouda is als volgt: Uitgebracht werden 874 stemmen van onwaarde 14 A'zoo geldig 860 stemmen Volstrekte meerderheid 481 stetninen Daarvan vereenigden op zich de hh. Mr. A. A. van BERGEN IJZENDOORN te Gouda G. A. v.tr HOUWENINGE Gt». te Moordrecht R. BLOK te Lekkerkerk H. W. OTTO te Gouda t t- vt» GELDEREN Cm. te Schoonhoven Jhr. Mr.fjK. A. GODIN db BEAUFORT D- ®aTr0" WASSENAER van CATWlick; 25 Jhr.fr. J. T. BEELAERTS v.» BLOKLAND 24 8. Baron van HEEMSTRA J. C. FABIUS te Delft f, en nog eenige stemmen op verschillende personen. Herkozen zijn dus de aftredende leden Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, G. A. van Houweniige Gzn. en R. Blok. 692 st. 672 667 r 116 115 101 telefoon bedienen, dikwijle welopgevoede dames, en bovendien moet ieder deelnemer aan de telefoon voor beleedigingen gevrijwaard zijn." De vloeker moest toeaien, dat aijn telefoonkastje werd wegge nomen en lioh aldus de gelegenheid zien afgesneden, ruwe taal door de electriciteit heinde en ver te verspreiden. Op de Zaterdag gehouden vergadering der Stoom vaart-Maatsohappij Nederland werd kennis genomen van het verslag en werd benoemd tot ooromissaris iu plaats van wijlen jbr. mr. Den Tex mr, J. C. de Vries, terwyl herbenoemd werden de heeren A. C. Weriheim en G. A. baron Tindal. Eenparig is be sloten artikel 4 der statuten aldus te wijzigen, dat het kapitaal bepaald wordt op 7 millioen overeen komstig de tegeuwoordige werkelijkheid, dewyl de volgens de statuten gtoorloofde uitbreiding tot 10 millioen onooodig is. Eukele andere artikelen onder gingen redactie-wijzigingen, en in art. 22 werd voortaan commissarissen de bevoegdheid gegeveu den secretaris buiten hun midden te benoemen en hem in dat geval een bezoldiging toe te kennm. Hei dividend is door de vergadering bepaald op 6l/i pet. Huizen al» steden. Het stelsel van woningen be stemd om ééne familie te herbergen, wordt hoe langer hoe meer iu ouze groote steden verlaten. Bij de uitbreiding der stad legt men er zich op toe, huizen te bouwen, die tal van gezinnen een onder komen kunneu bezorgen. Maar nergens geschiedt dit op znlk een schaal als. té New-York. Daar vervalt men tot een ander uiterste. Men heeft daar huizen gebouwd, die de bevolking van eene kleine stad Ücunuen herbergen en, als de logementen, esn byzonderen naam dragen. Zoo telt by voorbeeld Dacota" £ien verdiepingen, waarvan de beide bovenste droogzolders en de dienst boden vertrekjes bevatten, want van elke familie, welke deze reuzenkazerne betrekt, wordt veronder steld, dal zy minstens drie dienstboden er op na houdt. Vier dusgenaamde „ascenseurs" brengen de huurders naar de verschillende verdiepingen, die eik voor acht families zyn ingericht. In htt gebeej vinden aldus 64 gezinnen in „Dacota" hun onder komen. Op de eerste verdieping is een restaurant, waaruit de huurders hun maaitijd kunnen krijgen. Nog reusachtiger is het dusgenaamde „Navarro- block", dat een front heeft van 400 voet en een diepte van 200 voet. Het huis heeft van voren negen, van aohteren twaalf verdiepingen en bezit het voordeel een plaats als tuin aangelegd, in het tnidden te hebben. De bouw kostte drie millioen dollars. Eindelyk is nog een reusachtige wyk met niets dan wouiugen voor ougehnwden, elk bestaande uit twee kamers en twee kleine vertrekjes te vermeldeu. De huur is in verhouding tot de geringe ruimte zeer duur, en wisselt af tusschen de 450 en 900 dollars. Al die reusachtige gebouwen zijn voorzien vau ascenseurs, telefoon, electrisohe verliohting, enz., en de huurders kunnen uil de winkels, in de sous- t er rains opgeslagen, al hunue benoodigdheden bekomen. Ziekte in de koffie. De koffie wordt door een eoortgelyk gevaar als de aardappel en de druif bedreigd. De koffie-plantages worden door een eigenaardige schimmelplant bezocht, die, als hij slechts op een blad heeft wortel gevat, zich met ongelooflijke snelheid over de geheele plant verbreid en ze doet sterven. Op die wijze heeft deze schim melplant in de heuvelachtige deeleu van Ceylon, op Java en Fidschi-eilauden, waar zy zich reeds verbreid heeft, veel onheil aangericht eu groote verwoestin gen veroorzaakt. Op dp F.dschi-eilanden trad de plaatselijke regeering tusschen beiden, kocht nl de aangestoken plantages aan, roeide de planten uit door ze te verbranden, om aldus de ramp paal en perk te stellen. Voor de geleerden, die nog al met de Phyliotcra Vastabrix te strijden hebben is in de schimmelplant een nieuweu' tegenstander gegroeid, die de menschheid bedreigt. Aan een particulier achryven uit Atjeh ontleent de Sum. Ct. de volgende korte berichten „De nieuwe gouverneur is aangetomen en heeft door zijn cordiale manier van doen ons aller hart gestolen; iedereen herkent iu hem den oud-officier van ons leger. „De overg ?e en overname van'het civiel bestuur hfeeft 'op de gebruikelijke wyze met de noodige plechtigheid plaats gehad, doch men kon 't den af- tredenden gouverneur aanzien, dat deze plechtigheid voor hem geen aangename was „Het vertrek van den heer Prays van der Hoeven kenmerkte zich niet door bovenmatige drukte; slechts de hoofd-officiereu en eenige ambtenaren deden hem, onder bet spelen der muziek van het 3e bataljon, uitgeleide naar Oleh-leh, van waar de inscheping .plaats had. „De kapitein vau der Dassen, die by een terug tocht op pl. m. 300 passen van den vijand een schot in het been bekwam, verkeert in ernstige om standigheden; de lnit. Lnske echter, die drie schot wonden en achttien klewanghouwen ontving, maakt 't naar omstandigheden beter; er bestaat hoop op behoud vau zyn leven. De echtgeuoote van een officier is overleden en met groote praal en aigemeene deelneming ter aarde besteld." Uit Pelantoengan sohryft men aan de Loc. dd. 27 Maart Heden middag ten 5 ure kwam plotseling een hevige bandjir opzetten. Een vrouw met twee nog zeer jeugdige kinderen bevond zich aan de rivier om zich te baden en had geen tyd meer zich voor deu onverwachts op komenden stroom iu veiligheid te brengen. Toen de nood het hoogst was en de stroom baar en de kinderen dreigde mede te sleepen, kwam een dwangarbeider met name Alimoedin aansnellen, aar zelde geen oogenblik, met een touw iu de hand, dat door de toeschouwers aan de wal werd vast gehouden, zich iu de brandende stroom te werpen en mocht het geluk smaken toet boveniueuscheiijke krachtsinspanning de vrouw met baar kinderen vau een anders zekeren dood te redden. Tot driemaal moest hjj om dit fdele werk te kuunen volvoeren, zichzelven op eigen levensgevaar af in den stroom werpen, die ook hem had kunnen medesleepen en tegen de steenen verpletteren, doch mocht toen ook de voldoening smaken drie men- schenlevens gered te hebben. Reeds meermalen onderscheidde deze dwangar beider zich door zijn onversaagdheid in hachelijke omstandigheden; wij hopen, deze daad vau zelfop offering mededeelende, dat Alimoedin daarvoor ook van regeeringswege beloond moge worden met een -aanmerkelijke vermindering van straftijd. Op uitnoodiging vau de heereu P. Smit Jr. en Aar- denoe werd dezer dagen te Rotterdam eene vergadering gehouden van eigenaren en pikeurs van Nederlandsche harddravers. In deze vergadering is besloten eene vereeniging op te richten, ter behartiging der belangen van eigenaren, die paarden van inlaudsch ras op de bauen doen wedijveren. Alle aanwezigen zijn tot hel bond toegetreden. Als leden ran bet bestuur werden gekozen de heeren P. Smit Jjr tot voorzitter, jhr. Quarles van Ufford van Loosduinen tot ondervoorzitter, terwijl de heer Enthoven te' 's-Gravenhage tot se- cretaris-penningmeesler is benoemd. De contributie voor het lidmaatschap ml bedragen voor eigenaren, vau inlandsohe harddravers 5, voor pikeurs en honoraire leden 2.50.. In de volgende vergaderiog zullen de statuten ter tafel, worden gebracht, terwyl velen, ter bevordering van het groote belang dat deze vereei iging op het oog heeft, tot bijwoning dezer vergadering zullen uilgenoodigd warden. Door den invloed der locomotieveu, zou, gelijk de militaire docter Burg heeft pogen te bewijzen door middel van allerlei statistieke mededeelingen, het klimaat in een reeds van steden in Noord-Amerika, met name van New-York tot Philadelphia werkelijk zich hebben verbeterd. De Frausche geneesheer Léon Colin valt over het algemeen zijn AmTfikaanschen collega bij een toont daarop aan, dat bet ontsteken van vuren reeds lang als middel om miasmeii te verwyderen is bekend. Te Rame heerscheu in de volkrijkste buurten, waar zich de meeste vuurhaarden bevinden de koortsen het minst. Ook de Civita-Vechia en io den om trek vau het station Rome, hebben de spoortreinen een gunstigen invloed uitgeoefend. Doch de schoor- steenen te Rome werken niet op het klimaat, doch slechts op de kiemen van de malaria, die zij als veulilatietoestellen den hoogeren luchtstroomingen te gemoet voeren en door de ontsraetteude bestanddee- len van den rook onschadelijk maken. Hoeveel moeite de heer Heemskerk gehad geeft om zijn Kabinetsmannen bijeen te krygeu, daarvan weet de Haagsche correspondent der Zutph. Ct. een en ander mede te deelen. Hij schrijft o. a. „Een myner vrienden, die zelf in de crisis ge moeid is geweest, heeft eens een lysfje opgemaakt van alle die door Heemskerk tiju aangezocht om in ziju Ministerie zitting te nemen, en hij is gekomen tot het cijfer eeu-en-zestig I En dan durft men nog te zeggen, dat het bont, waarvan men Ministers maakt, in Nederland zoo schaarsch is. Het meeste hoofdbrekens hebben blijkbaar den premier de porte feuilles vau Justitie en Finaucten gekost. Voor de portefeuille van Justitie is door heer Heemskerk minstens met acht, voor de portefeuille van Financiën minteus met zeven aan het onderhandelen geweest. Voor Financiën kwamen naar volgorde in aanmerking de heeren van der Loeff, Hartsen, Bloem, Schimmelpen- ninck van der Oye van Kuyk en Grobbée, ter wijl er ook n<»g eer. oogeublik sprake van schijnt geweest te zijn, dat de heer Heemskerk de porte feuille van Financiën zelf zou nemec. Nog op het allerlaatste oogeublik dreigde de combinatie weer in duigen te vallen, want de heer van Kuyk trok zich terug. Vrydag begaf zich daarop de Kabinetsfor- meerder naar den heer Grobbée en terstond was de vacature weer vervuld. Dit nam niet weg, dat er elk oogenblik opnieuw een afvallige kou komen, en spoed te makenwas das in de bestaande omstandigheden aeer raadzaam." Dezer dagen heeft te Londen een aigemeene ver gadering plaats gehad van de aandeelhouders der „Electrical Power storage Company." De naam der vennootschap duidt reeds voldoende aan op welk ge bied en boe zij zich daarop beweegt. Zij heeft om zoo te zeggen electrische kracht opgeslagen in hare magazijnen eu die er van gediend belieft, kan zich bij haar van groote of kleine hoeveelheid dier koopwaar voorzien. In draagbare „accumulatoren", zoo heet men de werktuigen, waarin n'e electrische kracht wordt bewaard en afgeleverd, vindt men by genoemde maatschappij 't geen men noodig beeft om zijn huil of zijn fabriek te verlichten of te verwarmen of om er als beweegkracht zich van de te bedienen voor een of ander werktuig groot of klein, al wu het om een stoomboot in de vaart te brengen. In bedoelde vergadering heeft de voorzitter uit voerige mededeeliugen gedaan, ten aanzien vnn 't geen de maatschappij heeft verricht iu de afgeloopec vier raaauden dat zy bestaateu daaraan ontleenen wij eenige bijzonderheden. In de eerste plaats zy ver meld, dat de maatschappij gedurende drie maanden een stoombootje in de vaart beeft gehouden op de Theems. In alle weer eu wind heeft het zich uit» rnuulend gekweten. Zoodra de maatschappij door aankoop zich iu 't bezit had gesteld van gemeld stoom schip, werd de stoomketel uit het vaartuig genomen en vervangen door nccuroulalorcu eu een motor van de maatschappij. Sedeffc doet het scheepje dienst even goed en even snel als toen het nog door middel van stoom in beweging werd gebracht. Binnen weinige weken zal te Louden eene elec trische tramwagen in dienst worden gesteld. En gelyk 't geval is met het stoomschip, zal ook hier de accumulator de vereisebte beweegkracht aanbrengen. Een groot aantal particuliere instellingen, kanto ren en dergelijke worden verlicht door middel van de electrische kracht, aanwezig iu accumulatoren; ook openbare gebouwen, van nrooien omvang, te Londen, worden verlicht door de electrische kracht, afgeleverd door de maatschappij en daartoe behoort onder anderen het nieuwe paleis van justitie. Een der trans-Atlan tische stoomschepen wordt verlicht door middel van electrische kracht, afromstig uit de magazijnen der vennootschap. Het „Grand Hotel" te Londen onderhoudt 400 lichten gespijsd uit accumulatoren der maatschappij De Pullman-wagons op den Londen-Brighton spoor weg, maker, van deze electrische kracht gebruik, om de rijtnigen te verlichten. Ook op bet vasteland van Europa levert de maatschappij de benoodigd heden voor verlichting, verwarming of beweegkracht, naar gelaug vtfn de bestaande behoeften. Zoo wordt te VVcentn het Operagebouw op die wijze verlicht, en in andere; Stalen van het vasteland zyn accumu latoren dezer maatschappij insgelijks in gebruik. Dezer dagen heeft de directie een overeenkomst gesloten, naar de voorzitter mededeelde, met een Franscbeo maatschappij, welke met de Londensche voortaan in rechtstreeksere verbinding zal staan. Het erlangen der noodige lichtkrncht door middel van accumulatoren verdient, naar de voorzitter aan toonde, in verschillende opzichten de voorkeur boven het gebruik van dynumo-eleotrische machines. Ge durende de maanueu dat deze maatschappij licht* kracht heeft geleverd, is nog peen enkel voorbeeld aan te wyzen, dat het licht is uitgedoofd, tengevolge van gebreken aan de gebezigde werktuigen, 't geen herhaaldelijk heeft plaats gehad bij het aanwenden van dynamo-electrische machines. Daarenboven heeft het nog een under groot voordeelgestadig in de hoogste mate brandt de vlam, welke bare lichtkraoht ontvangst uit accumulatoren. (H.) Te Brussel zijn berichten ontvangen van Stanley. Zy loopen tot het midden van December. Na zijo manschappen te ZanzibHT met 223 inboorlingen, onder bevel vau den Belgischen reiziger De Cambier ver sterkt te hebben, was Stanley naar Vivi getogen Van daar wilde by een spoorlijn aanleggen tot aan de kast, maar door volstrekt gebrek aan lastdieren vorderde het werk slecht. Tot half December war^n er echter reeds zeveu posten gevestigd, te Vive, Is- anghila,, Manyangha, Lutété, Stanley Pool, Ibohn Nkoutou en Boboio; laatstgenoemde is nog 700 En- gelsohe mijlen (230 nar) van de kast. Van de vier medegebrachte stoomsloepeo waren er reeds drie ta wnter geluten. De zeven posten oefenden reeds een merkbaren invloed uit op de bevolking. Hoornvee was te Vivi aangevoerd, te Leopoldsville slaagde de DEB GOUDSCHE COURANT. Hu - (aftredend lid) (aftredend lid) (aftredend lid) Gouda. Druk

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2