!0It I i 11 I DE. BINNENLAND. H. N° 3920. Vrijdag It Mei. 1883. OLLANB. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ...i'S’Sï' 3 3 ER. NG - B l 874 2372 De heer A. P. tends 10 tot ton Kantore Herkoten de J. T. Buys 476, P. J. de Fremery47ï, een teer fraai biljart dat alle ran stein- Q Z Getal Kiesen. 559 88 188 88 88 33 107 64 47 162 139 180 38 113 88 35 51 131 25 134 42 62 Getal uiig, ■temmen. 240 45 46 33 15 20 60 17 25 55 13 61 8 16 23 9 10 82 14 80 27 25 \alve netteken i lutieiu, Partyi. 'Indaor it toe Ine Clien telle <D: BRUSSEL FlicnktrMl Coiffeur. 10.— 2.50 bliek gebruik sche en Hol- mljjk van 45. eene flinke ^abonneerde, an op kaar- KAJJUI1&- eene Medaille ■•el in 1MO. goudsche courant. idejaren. -^3.- meerden van i geleide een betaling van Gouda Haastrecht Woerden Waarfer Barwoutswaarder Rietveld Oudewater. Hekendorp Lange Ruige Weide Waddingsveen Reeuwyk Schoonhoven Vli.t Stolwijk Ouderkerk a/d. IJsel Berken woude Gouderak Berg-Ambacht Ammerstol Lekkerkerk Krimpen a/d. IJsel Krimpen a/d. Lek Onder begeleiding van een der leeraren zullen de luitenants gedetacheerd bij den intendanten-cursus van de krijgsschool voor officieren in den Haag, eene reis naar verscheidene fabriekssteden doen tot het in oogenschouw nemen van verschillende indus- trieele bedrijven. Gisteren morgen maakten twee militairen in den Haag door een geweerschot een einde aan hun leven, namelijk de sergeant der veldartillerie v. L. en de sergeant der grenadiers B. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Krimpen a/d. IJsel, in plaats van wijlen den heer C. Hoogendyk, verkregen de heeren Ant. Teeuwe 14 stemmen, J. Hoeflaken 12 stemmen, H. de Jong 11 stemmen, en de heeren A. Teeuwe en W. van der Linde ieder één, stem. Herstemming tusschen beide eerstgenoemde. Te Gouderak is tot predikant beroepen de beer J. A. Looit te Aalsmeer. gevolg dat deze en een gedeelte der daarbij staande gebouwen verbrand zijn. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De uitslag der verkiezing voor de Provinciale Staten is in de navolgende districten aldus ^Ifen. Verkiezing voor twee leden, ter voorzie ning in de gewone aftreding. Uitgebracht 1027 stem men. Herstemming tusschen de heeren: J. v. d. Breggen 402, J. J. Duynstee 402, en tusschen de heeren S. van Beek 262, J. Herrewyn 256. De heer Rupke verkreeg 241 en de heer Zaalberg 149 stemmen. Verkiezing Benoemd te Haastrecht tot onderwijzers aan de openbare school de heeren M. de Rooij te Balk en M. A. A. den Toom te Zierikzee. De heer mr. W. Hemsing, ontvanger der registratie en domeinen alhier, is benoemd tot lid der Staats commissie, belast met het afnemen van het notaris examen, dat zal aan vangen op Maandag 2 Juli e. k. te ’s-Gravenhage. Naar wij vernemen is de heer R. P. M. van Al* derwerelt van Rosenburgh benoemd tot eere-voor- «itter van het bestuur der afdeeling „Gouda" van de Vereeniging van gepensioneerde Onder-officieren en minderen van het Nederlandsche leger. O M l M S w SS Q 25 3 Toen wij in ons vorig nr. het op de Amster- damsche tentoonstelling *uit Gouda ingezondene ver meldden, is abusievelijk eene étalage onvermeld ge bleven, die toch alleszins genoemd verdient te «orden. Wij bedoelen die der hh.J. Kortenoever en Zoon, garenfabrikanteu alhier. Deze zeer smaakvol opge maakte inzending verdient niet over het hoofd ge zien te worden, maar is tene bezichtiging ten volle waard. Verder is nog tentoongeileld van den heer A. W. Diestfclhorst alhier, aanspraak heeft om vermeld te worden. 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE. Wit 25ste zet H 2 H 8. Zwart 25ste H 5 neemt G 4 en, indien door wit teruggenomen wordt, Zwart 26ste zet B 7 B 5. Staten-Generaal. Tweede Kamee. Zitting van 9 Mei 1883. In deze zitting zjjti ingekomen verschillende stukken, meest allen reeds bekend, en een voordracht tot ver vulling eener vacature in den Hoogen Raad. De heer Heemskerk leidde het nieuwe kabinet met een korte rede in. Hij deelde mede dat hij aan* vaukelijk aan den Koniug had geadviseerd een mi nisterie uit de meerderheid te kiezen doch, nadat dit mislukt was, had hij de opdracht daarvan volbracht. Dit ministerie is dus een extra-parlementair en niet een anti-parlementair, ten bewijze waarvan kan strek ken intrekking der kieswetten, omdat het niet voegzaam en nuttig kan zijn zoo kort voor de periodieke ver kiezingen deze te behandelen. De kiesrecht-quaestie vordert nochtans oplossing, hetgeen zal geschieden door de benoeming eener commissie tot grond wet- herziening, welke, behalve over de voor het onder werp noodzakelijke, ook over andere punten zal loopen. Inmiddels zullen eenige onderwerpen worden af gedaan, echter niet de aanhangige finantieele Wetten en ook niet die betrekkelijk het wetboek van straf recht. Maar het Ministerie zal vooral zorg dragen voor ’s lands finantiën; het zal ernstig streven naar herstel van het evenwicht der Staatsbegrocting door zelfbeperking, des noods ook door versterking der middelen, maar zeker door tempering van de uit zetting der uitgaven. Van de tegenwoordige bijeen komst wenscht de Regeering slechts dat zij alleen administratieve zaken zal afdoen. Door den heer van der .Hoeven werd gevraagd het debat op heden te bepalen. Aan het slot der zitting zijn de sectien hernieuwd, die tot centrale afdeeling kozen de heeren Wybenga, Wawenaer, Graüma, Beaufort en Blussé. Woensdag 16 Mei e. k. heeft eene vergadering plaats der afdeeling „Gouda" van het Ned. Onder- wijzers-GeuootscLap, des avonds te T’/j uur, inde Sociëteit „Ons Genoegen" alhier. Op de agenda komen o. a. voor de volgende punten: a. Door de kruistochten is het gebruik der moe dertaal zeer in de hand gewerkt, in te leiden door den heer R. Leopold. b. Hoe moet het onderwijs in den zang op de lagere school ingericht worden, opdat het ook vruch ten drage daarbuiten, in te leiden door den Heer A. Willers. c. Hoe moet de natuurkennis in de school on derwezen worden, in te leiden door den Heef P. van Trotsenburg. Gisterenmorgen werd op een terrein bij de Van Baerlestraat, in de onmiddelijke nabijheid der ten toonstelling te Amsterdam, een tent geopend, die een hoogetbelangrijk beeld ter aanschouwing geeft namelijk de Zuiderzee ingedijkt, drooggemaakt en in cultuur gebracht, volgens het plan, dat vóór 20 jaren door den heer Wenmaekers bij de regee ring is ingediend. De nieuwe provincie zou in 16 polders worden verdeeld, alle door kanalen afgescheiden, waarvan het water door op de hoeken der polders staande stoomwerktuigen, op de vereischte hoogte zou wor den gehouden. Elke polder zou daarenboven door talryke kanalen, wegen en grachten worden door- De 106e algemeene vergadering en het 26e Con gres der Nederl. Maatsch. ter bevordering van Nij verheid zullen op Dinsdag den lOen Juli en twee volgende dagen te Rotterdam worden gehouden. Tot de punten van behandeling behoort de vraag over de vestiging van een handelsmuseum in Ne derland. Het departement Amsterdam was door de algemeene vergadering van 1882 uitgenoodigd om de middelen te overwegen, die tot de vestiging van zoodanig museüm in Nederland konden leiden. Dat departement heeft zijn rapport daaromtrent uitgebracht dat te dien aanzien ongunstig luidde. Naar aan leiding van dat verslag wenschen directeuren der maatschappij het gevoelen der departementen te ver nemen omtrent het door het departement Amsterdam geopperde denkbeeld van een nader overleg met het bestuur der internationale, koloniale en uitvoerhandel- tentoonstelling te Amsterdam. GOUDA, 10 Mei 1888. De uitslag van de Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing voor 3 Leden van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Gouda is als volgt Uitgebracht werden 874 stemmen, van onwaarde 14 stemmen. Alzoo geldig 860 stemmen. Volstrekte meerderheid 431 stemmen. Daarvan vereenigden op zich de hh.: Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn alhier (aftredend lid) 692, G. A. van Houweninge Gzn. te Moordrecht (aftre dend lid) 672, R. Blok te Lekkerkerk (aftredend lid) 667, H. W. Otto alhier 116, P. van Gelderen Czn. te Schoonhoven 115, jhr. mr. K. A. Godin de Beau fort 101, J. D. baron van Wassenaer van Catwyck 95, jhr. G. J. T. Beelaerts van Blokland 24, S. ba ron van Heemstra 23, J, C. Fabius te Delft 15 en nog eenige stemmen op verschillende personen. Herkozen zijn dus de aftredende leden mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, G. A. van Houweninge Gzn. en R. Blok. {Reedt gieteren bij af tonder lijk bulletin aan onze abonnét binnen de ttad medegedeeld.) Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor 3 Leden der Provinciale Staten is in de verschillende ge meenten van het kiesdistrict Gouda het volgende aantal stemmen uitgebracht. Verkiezing van één lid ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den beer mr. C. van der Vlies. Uitgebracht 962 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. Herrewijn 245 en J. J. Duynstee 206 stemmen. Zaalberg verkreeg 154 stemmen. Rotterdam. Uitgebrachte stemmen 1424; onwaarde 6. Volstrekte meerderheid 710 men. Herkozen de heeren: H. ’de Bie met 847, mr. 8. A. Vening Meinesz met 863, G. van Stolk met 860, mr. J. A. Vaillaut met 850, mr. C. van Vollenhoven met 835 en mr. D. van Weel met 838 stemmen. (Allen liberalen). Voorts zijn uitgebracht op de heeren J. B. Altona 552, mr. M. Bichon van IJselmonde 574, P. Gi- Hssen 532, mr. W. H. Jansen 534, mr. L. W. C. Keuchenius 559 en J. M. Voorhoeve 563 stemmen. Ridderkerk. Herstemming tus«chen de heeren mr. H. M. Barendregt (nftr.) en mr. M. Bichan van IJselmonde (antir) Zoetermeer. Aantal kiezers 1451. üitgebrachte geldige stemmen 1043. Herkozen de heeren C. J. van der Oudermeulen met 934 en mr. P. L. F. Blussé met 575 stemmen. Leiden. Uitgebracht 693 stemmen, heeren: mr. I. mr. P. du Rieu 476. De beer Donner verkreeg 205, In ons vorig nr. deden wij opgave van hetgeen er i baron van Heemstra 186, baron van Wassenaar 192 op de Amsterdamsche tentoonstelling uit Gouda was stemmen, ingezonden. Wij noemden daarbij ook de keurige inzending van haarwerk van den heer van de Pavoordt, doch diens voornaam bleef tft de pen. Wijl er meer dere heeren van dien naam zijn in deze stad ver melden wij daarom thans, <Ut bedoelde étalage is van den heer George van de Pakpordt. F

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1