BINNENLAND. nes. I Zondag 20 Mei. N° 3934. Nieuws- en Advertentieblad, voor Gouda en Omstreken. r. Loop. LLAND. iek gebruik be en Hol- Ijjk van 45. Flacon iwtatt snT iche Cou- n door den Gouda. 1 in 1829. I I R. 'NG I GOUDSCHE COURANT l i den Heer worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN De insending van adverteatiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. staling van ERINGEN rraagd een 0.- 2.50 en in iejaren. W A 1 eene Medaille isael in 18S0. halve flestchen ei Hallens, Partji. tnnasor it wo ijne ciientelle .ND: i BRUSSEL S, Coiffeur. >odwagen> Jr. alhier. Door rle kinvereniging Frykeid en PuM te Alfen ijjn tot candidaat roor de Tweede Kamer gekozen, voor Gouda, de heer Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort (antir.) te Utrecht, aftredend lid. Voor Leiden O. baron Van Waaeenaer van Catwijok (antir.) te ’a-Hage, aftr. lid. Men soh Ook vtlul lijd van m tbonneerde. i op kaar- inds 10 tot en Kantore L)e uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 tranen per post f j.50. worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS des Konings in de provincie Friesland in kennis gesteld van de schandelijke handelwijze der Engel- sche visschers tegenover die vanjModdergat en Wierum, heeft terstond daarop de noodige bevelen uitge vaardigd, om Zr. Ms. schepen Bonairt, Marnix en Argui ter bescherming van onze visschersvloot, zoodra mogelijk, naar het Noorden van Friesland te doeu stevenen. GOUDA, 1» Mei 1883. Donderdagavond vergaderde de Kiesvereeniging «Burge^Sht" alhier in een der bovenzalen van »de RéijutP, tot bet stellen van een Caodidaat voor het Lidmaatschap der 2e Kamer. Met algemeene stemmen werd tot Candidaat ge proclameerd de heer mr H C. Verniers van der Loeff, lid ran den Raad] van State, te ’s-Grarenhage. Deze is reeds, vroeger ecus de candidaat geweest ran de liberale partij in ons dislriot en mocht toen, hoewel niet de vereischte meerderheid verkregen heb bende, toch een steminental op zich vereeuigen grooter dan eenig ander liberaal candidaat iu ons district. Naar wij vernemen hebben ook de andere liberale kiesvereenigipgen in-het district zich met deze can- didatuur verenigd. Tot Bestuurslid der Kiesvereniging is benoemd in de plaats van den heer D. G. van Vreumingen, welke zich de benoeming niet liet welgevallen, de heer C. C. H. Prince, die zich bereid verklaarde deze betrek king te aanvaarden. 8.— 3.— leerden van geleide een J AD VERTENTIËN Op Donderdag 17 Mei had te Berg-Ambaoht de jaarlijksche verpachting plaats der kaden en graslanden van den polder. De meeste perceelen brachten iets minder op loodst de geheele opbrengst ruim 40 minder bedroeg dan in het vorige jaar. De Standaard meldt.De vergadering van de- pntaten [der anti-revolutiotuire partij] (Dinsdag) te Utrecht gehoudeo, liep nitnemrnd af. Er bleek, dat men reeds in de meeste districten met ijver aan den arbeid vu getogen. De hope was levendig dat men ook nu weder niet zonder goeden uitslag den strijd voeren zou. Ka de candidature, in de meeste districten reeds vooploopig gesteld, deden de verwachting koesteren, dat ons volk met sympathie de voorgedrageue steunen zou,11 Het blad geeft voorts de redevoering, waarmede de voorzitter de vergadering opende, en zegt ten alotte„De voor stellen van Dokkum over Hare’s stelsel eu art. 168 syn, na korte toelichting,', uitgesteld tot een buiten- tengewom deputaten-vergadering, die in 1984, D. V., zal gebonden worden.' De afgevaardigde voor Groningen ter Tweede Kamer, mr. 8. van Houten, die onder de aftredende leden behoort, heeft op de hem gedane uitnoodiging, om te Groningen zijne beginselen nader te komen toelichten, afwijzend geantwoord. Hy meent, dat zoo iets niet noodig ia, en dat men hem uit zijne adviezen en geschriften genoegzaam kan kennen. De kiesvereeniging, met welke deze correspondentie werd gevoerd, heeft zich bij het antwoord neder- gelegd, maar niet dan na een voorloopig debat over de al of niet duidelijk gebleken beginselen en de handelingen van den heer van Houten in de Kamer. In zijn brief verklaart de heer Van Houten, dat ook de aanstaande strijd over xy’ne ai of niet herkiezing be in iu niets vau zijn eigen standpunt doet afgaan. Het cassatieberoep van mej. dr. A. H. Jacobs, tegen het vonnis der rechtbank te Amsterdam, bou« dende niet ontvankelijk verklaring vau haar verzoek om geplaatst Ie worden op de kiezerslijsten, is door den Hoogen Raad verworpen. Zoowel ten dienste van buitenlandsche regieringen of instellingen, die inlichtingen omtrent d^Rijks- postspaarbank wenschen te bekomen, als ten ge rieve van de vreemdelingen, die de internationale tentoonstelling bezoeken en in die rijksinriohting belang stellen, heeft de directeur der Rijkspostspaar- bank eene beknopte brochure in de Fransche taal samengesteld, getiteld Ménoire tnr Caisse d'épargne pottale de» Pay»-Bat, eu bestemd om de werking der Hollandsche inrichting te doen kennen. In het hoofdgebouw van de tentoonstelling is een kamertje ingericht, waarin allerlei graphische voorstellingen, formulieren en brochures ter bezich tiging en kennisneming zijn voorgehangen0 of ge deponeerd. Een register op de tafel verschaft den belangstellenden bezoekers de gelegenheid, om daarin hunne wenschen tot het kosteloos ontvangen van nadere inlichtingen kenbaar te maken. De direc teur zelf of zijn chef van dienst zal zich iederen Dinsdag, des namiddags van 2 tot 4 lire, in het direotiegebouw bevinden, tot het verstrekken van mondelinge inlichtingen. De Minister vau trarine, door den Commissaris Gisteren middag werd op het Raadbois alhier aanbesteed c. Het bouwen vau een Hooiberg by de aan de Gemeente Gouda toebehoorende Bouwmanswoning aan de Goudsche sluis. Ingeschreven werd door C. van Leeuwen, Wad- dingsveen, voor ƒ749; P. van Rooyen, Wad- dingsveen, 653; G. van Otterloo, Waddings veen, 647 Gb. Hengeveld, Alfen, f 682 P. van Rooijen, Waddingsveen, f 628 C. van der Kuij, Moordrecht, 550 B. Hoogerwaard, Gouda, f 524 W. van Lokhorst, Alfen, ƒ512; J. H. Guldemond, Boskoop, ƒ485. b. Het maken van een vaate brug over de we tering langs den Stationsweg. Ingeschreven werd door C. van der Kuy, Moordrecht, 595; W. Bok hoven, Gouda, 488; H. J. Nederhorst, Gouda, 455; B. Hoogef waard, Gouda, 874. By Kou. besluit zijn benoemd tot burgemeester van Barwoutswaarder, Waarder en Rietveld, A. Knijff Hin.; tot burgem. van Alfen, A. P. Zaalberg; tot burgem. van Koudekerk M. Crommelin. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers van Moddergat, Paesens Urk, is in de gemeente Haastrecht 70,78* en de gemeente Vlist 20.70 iugezameld. Op Vrijdag 25 Mei zullen te Bergambacht de stemmingen plaats hebben voor de aftredende leden ▼an het polderbestuur. Als heemraden zijn aan de beurt van aftreding de beeren C. Oskam At., hn P. vau Wijngaarden Az., als gecommitteerde ingelanden de heeren W. Verduyu Pz., K Benschop, D, Oskam, T. van Vliet en W. Verduijn Wz. St at en-Generaal Tweede Kameb. Zit tin van 17 en 18 Mei. In de zitting van Donderdag zyn o. a. aangenomen de ontwerpen tot verlenging van den termyn ter vervul ling van leerstoelen aan de universiteiten, bekrachtigd de nieuwe overeenkomst met de Ned. haudelmaat- schappij (na aanneming van een amendement, voor schrijvende de wettelijke bekrachtiging bij verlenging van L-x - 1 van het voorstel uaromtrent de Minister zich bel der Kamer, ia de pevan- l, maar besloten tot een tweede den raterstaat, dat de Regeering ?miug van een amendement, schappij (ui bet contract over 5 jaar). Door aanneming met 50 tegen 19 ptqnmen van het voorstel van den heer de Vos, daaromtrent de Minister zich refereerde aan hel geniswel uiet behs actieonderzoek. den heer Rocll verzekerde de Minister van Waterstaat, dat de Regeering over eenstemming beoogt tusschen de Maasmondwet en de contracten der provincie en het waterschap van Noord brabrant. Aao deu heer Van Dedem ver zekerde de Minister van Koloniën dal opdrijviug der landrente geen gevolg kan zijn van eene Indische ordonnantie en dat hij inlichtingen zal vragen, terwy’l hij een voorstander is van fixiteit. In de zitting van gisteren is het afdetlings onder zoek van het ontwerp over den Suikeraccyns be paald op Dinsdag, dat op het wetsontwerp, waar gevangenisstraf enz. zal worden ondergaan, op Woens dag 28 a. s. Met 36 tegen 21 stemmen is aan genomen het wetsontwerp tot regeliug vaa de grensverandering tusschen de gemeenten Enschedé en Loneker, nadat het door den heer Carter Hooft bestreden was. Het ontwerp om toe te treden tot de verlenging van de termijnen van de gemengde rechtbanken in Egypte, werd nadat de Miuister van Buitenlandsche Zaken op het gewicht der zaak had gewezen en aan den heer Wintgens verzekerd had, 'dat de regeering zou waken voor de i.ederlandsoht belan gen bij het Suez-Kanaal, met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens werd goedgekeurd het ontwerp inhoudende de intevnationale overeenkomst, regelende de politie op de visschery in de Noordzee. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat spoedig een ontwerp zou ingediend worden om aan de tractaatbepalingen poenale bekrachtiging te verzekeren. Hij bevestigde het bericht, dat de Bonaire, de Marnix en de drgu» naar de Noord- friesche kust waren gezonden om de Nederlandsche visschers te beschermen, en hij drukte zijn vertrouwen uit, daar nummer en letter vau één schip bekend waren, een vruchtdragend onderzoek te kunnen instellen naar de voorgevallen ongeregeldheden. iryft uit Amsterdam: lucbtreizen zal men hier gedurende den ff tentoonstelling kunnen genieten. De heeren Gouard en Crommelin hebben met de directie van het Parklokaal een overeenkomst gesloten, om uit den tuin, die daartoe ingericht zal worden op te stygen. Het zullen echter nachtelijke reizen zijn, daar de opstijgingen des avonds te elf ure plaats hebben. Het terrein zoowel als de ballon, zal dan §3

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1