OPING AR1S s- ïREU. binnen: D. Ï8^ Vrijdag 25 Mel. N? 2926. 1883. en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, fa f Markt. mts. hoort en oed loo- alsinede van Ho- s in zeer AG, des voor het TVOLI” Gouda, ien staat i Mast met w. rugr weg bij het TOPS, Deurwaarder. anifL- dscne- rood), TBR^ T*1 en d. te Gouda. ida.flazere- irden onder- Polderweg banruitende weg. loemd, een ander gevaar voor genoegzaam toezicht op 3e W. de ring ral rich ln heden, doch onthoudt rich lu de sitting van voorstel van de commissie ta. JDERS van irlgemeene t Rijtuig s Weken, zal ZIJN BRINKMAN «komen AZEN, geschilderde Janskerk te lenis der St. :eningen, enz. erlyk levens- le Gebroeders abeth, mei kr<|on. rfer'js., 'ÉREN Kz.i GOUDA, 34' Mét 1883. Uit hel hieronder voorkomen^ bericht aangaande deu uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten tyijkl dat Ie Alfeu de hb. van der Breggen eu Her- rèwyri niet herkozen fijn. t ‘H Wy mogen een woord van leedwezen niet achter houden over bet treurige feit dat men zulke bekwame, degelijke mannen uit een Collegia heeft gestoolen, waarin zij zoo ten volle eene pliats waardig waren. Het rampzalig drijven van de clericale partij beeft ten gevolge dat de stem van etui vau der p---- die in provinciale belangen in vele opzichten die een deskundige mocht heelen, niét meer U -C vinoiale Staten zal worden gehoor?! en dat twee mannen, die jhren lang op hoogst verdienstelijke wijze de taak vervplden, hun door de kiezers opgedragen, op sma delijke wijze worden uitgespannen. Vóorzeker, waar zoo iels geschieden kan als thans te Alfen is gebeurd, is bet treurig gesteld met de ontwikkeling der kiezers, die verre van uit eigen oogeu te zien, slechts blindelings volgen wal hun van hoogerband wordt bevolen. De niet-herkiezing van de hh. van der Breggen eu Herrewijn is een feit, dat door alle welgezinden ten volle betreurd zal worden GOUDSCHE COURANT. Tot directeur der Gasfabriek te Alkmaar is gisteren benoemd de heer S. Kenen», te Gouda, met 8 stem* men, tegen 7 op deu heer J. Spruyt te Dordrecht. De Stedelijke Zwemschool is dezer dagen wederom ▼oor het publiek toegankelijk gesteld. Als vorige jaren van 122 ure (Zondags van 10—2) kosteloos. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen werd o. a. veroordeeld A. J. v. D., werkman te Gouda, bekl. van ver wonding, tot 15 dagen gev. cell. Den 2n Juni e. k. des voormiddags ten 10 ure, zal eene gewone vergadering plaats hebben van onderwijzers in het Arrondissement Gouda en wel in de Sociëteit //Ons Genoegen" alhier. Op de Agenda komt voor: a. Verkiezing van twee bestuursleden. b. De omwenteling van de aarde om de zon en van de maan om de aarde, aanschouwelijk gemaakt door deu Heer O. G. Veenstra. c. De onderwijzeressen in de school, in te leiden door den Heer D. C. de Koning. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Den Haag 28ste set wit D 8 E 4 Gouda 28ste M swart E 7 F 6. schriften, om bet adres van den heer van Vlijmen, betrekkelijk den bouw van dc Koninklijke stallen, naar den Min. van Waterstaat te renvoyceren, met verzoek om inlichtingen. De Kamer behandelde voorts de conclusie van het rapport der commissie voor de verzoekschriften, uitgebracht door den beer Buma, op een nader adres waarby invoering van den leerplicht wnrdt verzocht en gezegd, dat niet deze tot "slaverny" lijdt (gelijk in een vorig rapport, door den hqpr Clerx uitge bracht, is gezegd,) maar wel bet niet bezoeken van de school, dat tot slavernij en tot tuchthuis leidt. De heer Clerx bleef den leerplicht bestrijden, als indruischende tegen de vrijheid van den huisvader en alt werkelijk leidende tot een zekere soort van slaverny. De Kamer besloot het adres ter griffie neder te leggen. De Kamer behandelde daarop de hierna te noemen wetsontwerpen lo. Machtiging van de algemeene rekenkamer tot verevening van betalingen, gedaan ter zake van hefr stelling van de schade aan Rijksgebouwen en werken onder het beheer der genie, toegebracht door storm en water. Dit werd aangenomen. 2. Verboogiug van de begrooting van Binnenl. Zaken (medesche politie, |»okziekte te Rotterdam en longziekte onder het rundvee.) De heer Wintgens wees op menschen, nl. het gemis van den invoer en de fabricatie van buskruit en andere ontplofbare stoffen, meer bepaald het knalzout. De heer Heemskerk heeft indertijd, in 1879, een wets ontwerp iugediend, houdende bepalingen op het ver voer te water eu te land van dergelyke stoffen. Dat ontwerp is later ingetrokken. Heeft de Minister phn die taak weer ter hand te nemeö? De Minister antwoordde, dat een ontwerp betrekke- lyk dit zeer gewichtig punt reeds bij den Raad van Ministers in overweging is en, naar de Miu. hoopt weldra zijn verderen koers zal volgen. Op een aanmerking van den beer de Jong gaf de Minister te kennen, dat ter bestrijding van de long ziekte onder het vee in het spoelingdistrict, des noodig, het toezicht aldaar zal worden versterkt. Op een vraag van den beer Keuchenius antwoordde de Minister, dat hij niet zou willek reageeren tegen de wettelyke voorschriften betrekkelijk de vaccinatie waarop de heer Keuchenius hernam, dat hij het Mi nisterie niet zou kunnen steunen, indien het in dese richting voortgaat. Na de verwerping met 40 tegen 26 stemmen van de motieVan Houten tot uitstel der behandeling van de onteigeningswet voor de nieuwe straat te ’s-Graveuhage, op dat de Raad gelegenheid krijge te overwegen, of niet een onteigening op breeder schaal wensohelyk is, is het ontwerp aangenomen met 52 tegen 16 stemmen. Een wetsontwerp tot provinciale regularisatie wegens de voorschotten aan Indië is verworpen met 38 tegen 23 stemmen, omdat zulks onnoodig werd geacht. Den 4den Juni zal de eedsweigering van den heer A. B. H. Jr. te Amsterdam voor den Hoogen Raad behandeld worden. De uitspraak van dit lichaam wordt in deze zaak met dubbele belang stelling tegemoet gezien. Men kent de omstandig heden dezer zaak. De heer H. geeft voor tot geen kerkgenootschap te behooren en daar hij zegt in gelen wrekend God te gelooven, is hij van meening dat hij, met niet minder recht dan de Doopsge zinden, volstaan kan met eene belofte. Wy ontvingen de prospectussen van twee wed strijden, welke naar aanleiding van de in IE84 te Amsterdam te houden Int. Landb.-Tentoonstelling zyu uitgeschreven. De eerste, met grasmnaiwerk- tuigen, hooischudders en paardenhooiharken, zal plaats hebben in de tweede helft van Juli a. sop de bouwhoeve van jhr. mr. P. van Foreest te Heilo, bij Alkmaar. Voor elk der drie genoemde werktuigen is een gouden en een zilveren medaille als le en 2e prijs uitgeloofd. De tweede hierboven bedoelde wed- l strijd geldt de graanmaai- en graan bind werktuigen I en zal in Augustus a. s. in een van de IJpolders i Een gouden en l nu 'der Breggen, - J:? van in de Pro- Te Krimpen a/d IJsel is bij herstemming gekozen tot Lid vau den Raad de heer J. Hoeflake met 25 van de 41 geldig uitgebrachte stemmen. De heer Ant. Teeuwen verkreeg 16 stemmen. Men schryft uit Ouderkerk a/d. IJsel van 21 deyer, dat door het classicaal bestuur te Gouda in zijie vergadering van Woensdag 16 Mei, is besloten dat het ontslag door den heer G. Boer, laatstelijk predi kant aldaar, genomen blijkens brief aan den kerke- raad dd. 29 September 1882, zal iugaau na afloop <au de schorsing, hem onlangs, wegens onchristelyken wandel, opgelegd door het provinciaal kerkbestuur vau Zuid-Holland, en dus met 15 April 1884. De uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten is in de volgende districten aldus Alfen (1665 kiezers). Herstemming (voorde bui tengewone vacature) tussohen de heeren J. J. Duyn- stee (245) en J. Herrewijn (206), en voorts, voor de periodieke vacatures, tusschen de hh. J. vau der Breggen, aftr. (402), Duynstee (402), S. van Beek (262) en J. Herrewijn (256). Uitgebracht voos de buitengewone vacature 1214 stemmen, van onwaarde 102 stemmen. Gekozen de heer Duynstee met 667 stemmen op den heer Her rewijn hadden zich 445 stemmen vereenigd. Voor de gewone verkiezing zijn uitgebracht 1220 stemmen, van onwaarde 5 slertimen. Gekozen de hh. van Beek met 707 en Duynstee met 685 stemmen. De heeren van der Breggen en Herrewijn bekwamen respjctievelyk 484 en 445 sfemmen. Ridderkerk (843 kiezers). Herstemming tusschen de bh. mr. M. Bichon van IJsselmonde (246) en mr. H. M. Barendregt van Chariots, aftr. lid (189). Voorts had op 8 Mei de heer P. J. A. de Bruine 61 st. Gekozen de heer Bichon van IJsselmonde (antir.) met 393 van de 705 geld. ft. Breukelen. Uitgebracht 535 st. Gekozen de heer I. N. Baatert (aftr.) piet 385 at., tegen 130 op den heer J. G. de Voogl (mede aftr.) IJtielitijn. Gekozen jhr. mr. W. H. De Beaufort (afstr.) met 661 st.; de heer J. A. Van Buma (mede aftr.) verkreeg 290 st. Leiderdorp. (1244 kiestra). Herstemming tusschen de hh. dr. A. C. Vau Ewyck (318), A. Van den Burg (307) en de aftredende leden Steengracht van Duy- veuvoorde (268) en Hubrecht (267), terwyl op Mei de heeren S. baron Vat Heemstra 211 en L. Sillevis 176 st. hadden. Uitgebracht 1021, waarvan 1016 geldige, stemmeu. Gekozen de hh. Steeugracht van Duy ven voorde en Hubrecht (aftr. leden) met 540 en 534 st., tegen 479 en 472 op de hh. Vau Ewyck en Van den Burg. De uitslag der door Dykgraaf en Hoogheemraden van Schieland den 22 Mei gehouden aanbesteding is als volgt I. Het doen van eenige herstellingen aan de Maas Schermhoofden. Voor dat perceel waren ingekomen 7 biljetten, waarvan de minste inschryver was W. Romeyn te Cappelle a/d. IJsel voor desom van 1290. niet gegund. II. De leverantie van Timmerhout in 2 peroeelen. le. pero. in gekomen 5 biljetten, gegund aan W. Hoogendyk Wz. te Gouda voor 796. 2e perceel ingekomen 5 biljetten, gegund aan J. en A. van Volleuhoven te Rotterdam voor 387. III. Het herstellen van de defecten aan Sohielands Hoogen Zeedijk, in 3 percrelen. le perc. ingekomen 4 biljetten, gegund aan T. van Herk Gz. te Nieuwerkerk a/d. IJsel voor 1446. 2e perc. ingekomen 6 biljetten, gegund aan Romeyn te Cappelle a/d. IJsel voor f 1694. perceel ingekomen 6 biljetten, gegund aan W Wit te Cappelle a4d. IJsel voor f 530. De Gemeenteraad van Alfen a/d. Ryn heeft de politie-verordening aangevuld met een strafbedreiging van ƒ3 tot 10 boete tegen het strooien van suiker goed of andent» lekkernijen bij het bruiloftrijden op de openbaro wegen,” Staten-GeneraaL Tweede Kamer. Zittingen van 22 en 23 Mei. w De Minister van Koloniën heeft in de zitting van Dinsdag medegedeeld dat den gouverneur-generaal machtiging is verleend naar Atjeh te gaan, ten einde een persoonlijk onderzoek naar den toestand in te stellen. Ondanks het verzet van sommige leden der Kamer is met 45 tegen 22 stemmen besloten tot behandeling der onteigeningswet voor het gedeelte van het Merwede-kanaal van Vianen naar Gorinchem, nadat de Minister van waterstaat sterken aandrang tot behandeling had uitgeoefend, tegensprekende de bewering omtrent het verband met andere onteige ningswetten voor het kanaal en waarschuwende tegen I de reactie tegen de kanaalwet zelve. van eenige dat tot regularisatie dal het tekort over 1881 bedraagt ruim 12 millioen. Op een ningswetten By de behandeling vau eenige kleinere wetsont werpen, o. a. dat tot regularisatie van saldo’s van vroegere diensten, heeft de Minister van financiën medegedeeld dal het tekort over 1881 bedraagt ruim 12 millioen. Op een desbetreffende vraag heeft de Minister verder verklaard dat hy, zoo noodig, voor stellen zal doen tot versterking der middelen. De Minister vau binneulandsche zaken heeft er byge- voegd, dat de financieele ontwerpen der vorige Regee- niet konden worden overgenoraeu. De Regeering bezig houden met de financiet-le aangelegeu- 5 van bepaalde toezeggingen. gisteren besloot de Karner, op I en zal in Augustus a. s. in ten voor de verzoek- naby Amsterdam worden gehouden

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1