'ELS BINNENLAND. ET. )rk. •ER tda, ft O s 1 N° 2928. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, (TER. w IRP at 62. hte hines. JLLAND. iliek gebruik ebe en Hoi- iljjk van 45. ■•1 Woensdag 30 Mei. Ter. 'go ft - e I 1 h uds gere- voigens t bij den 11 Mi ends 10 tot :en Kantore Danruit bleek, dal than. Arnhem, den Haag en C SE NTEN 10.— 2.50 flejaren. iJEw e nette ge- ONTBIJT. ij de Boek- juda. f 8.— 3.- neerden van geleide een „Zich uit zij dwaas geworden." (abonneerde, in op kaar- heeft. Het dryven onzinnig beschouwd Hebl ge echt U'tramontaan by woord bij schering om ook de rmeerderde bedroeg. 122/ 123- totaling van GOUDSCHE COURANT. In eene der jongste bijeenkomsten van de Société cT encouragement is door Meijer een nieuw soort van onbrandbaar papier vertoond, met een daarvoor geschikten inkt, die evenmin iets door hitte veran dert. De samenstelling heeft hij nog niet bekend gemaakt, wijl hy nog de octrooien uit Amerika en Duitschlaud wachtende was. Hy vertoonde eene teekeuing in waterverf, die eenigen lyd aan de hitte van den porseleinoven was blootgesteld geworden. Een geschreven stuk hield hij eenigen tyd in eene gasvlam. Eene lithographic werd tussoheu twee lagen gesmolten glas gebracht, en daartnaschen gelaten tot het was afgekoeld. Al deze proeven toonden de volkomen onbrandbaarhéid zoowel van papier als van inkt. Een aardbesiënplanter, die jaar op jaar wanhopend dreigde te worden onder de verwoestingen der slakken heeft een middel gevonden om zich van dit ongedierte te zniveren en geeft bet allen medeplanters ten einde er een proef van te nemen. Men bestrijke kool of slabladeren met sterke boter of bedorven vet en legge die tussohen de planten. ’sMorgens zal men een heele menigte vinden, die er zich aan vergasten en met de bladen gemakkelijk zyn te verwijderen. Na acht avonden nieuwe te hebben neergelegd en acht ochten den ze te hebben weggehaald zullen de bedden geheel zyn gezuiverd. Bij art. 2 van het Kon. besluit Van 15 dezer. Blykeus ingekomen amtbeberichten, is in het tijd perk van vier weken, dat op 19 Mei jl. is geëin digd, één geval van longziekte waargenomen buiten het spoeliugsdistrict, in een stal te Overschie. In de slachterijen binnen het spoeliugsdistrict ble ken de longen vau 21 runderen van 14 veehouder, door longziekte te zijn aangetast. Mevrouw Kleine-Gartman verscheen gisteren avond voor het eerst na hare ongesteldheid weder op het tooneel en was bij die gelegenheid het voorwerp van een eenvoudig, doch recht hartelijk, eerbetoon van het talrijk publiek, dat in den Plantageschouwburg van den heer Van Lier bijeengekomen was, om de eerbiedwaardige kunstenares te begroeten. Men gaf Talent en Geboorte, van Erneat Legouvé, in welk too- neelspel mevrouw Kleine als vrouw Georges een harer uitstekendete rollen vervult. Dadelijk by haar optreden iu bet tweede bedryf met fanfares begroet, werden haar zeven schoone bloemruikers aangeboden, terwijl de toeschouwers als één man opstonden en door handgeklap en wuiven met hoeden of zakdoeken de geliefde herstelde welkom heetten. Ondanks de natuurlijke ontroering, welke zich by deze ontvangst van haar meester maakte, bleef mevrouw Kleine zich zelve geheel meester en speelde hare rol met de zekerheid, den edelen eenvoud en de waar heid die haar spel steeds kenmerken. De uitbundige toejuichingen die haar bleven volgen, behoefden dan ook de buitecgewone aanleiding van dezen avond niet om gerechtvaardigd te wezen. Na het vollen der gordijn werd mevrouw Kleine nogmaals ten tooneele geroepen en haar een bloe menkorf en een lauwerkrans overhandigd. Ook deze hnldebewyzen werden door de muziek en door het juichen en wuiven van het publiek bezegeld. De uiting der gevoelens had den geheelen avond een karakter van oprechtheid en hartelijkheid, dat bewees hoe, lerwyl men in mevrouw Kleine de groote kun stenares eert, men in haar tevens de beminnelijke vrouw lief heeft. de Kaap hebben wij niets met de maar houden wij ons liefst by het van God, waarvan dr. Kuyper met zyn verblind yveren voor de Gereformeerde leer meer en meer schijnt af te wyken Ook hier is het woord des apostels vau toepassing gevende voor wijzen, zijn r“ J- Wy slaan deu strijd in het vaderland met belang stelling gade en bidden, dat de Heer de oogen van dr. Kuyper opene om zijn dwaling in te zien, en hij nog tot een zegen voor de vnderlaudsche kerk moge worden." wordt? Aan traditie op, levend Woord Een medewerker van de Londeusche Timet meldt aan dit blad in eeue correspondentie uit Parijs, dat hy de zonderlinge nalatenschap van Jacobus II ont dekt heeft, wiens hersens iu een looden omkleedsel aan een Scbotschc instelling te Parijs, de „Scotch College' vermaakt werdem Het looden omkleedsel, neiwelk het awasiea van eene likenrflesch zonder hals vertoont, was onder de stormen der groote revolutie verloren gegaan. Volgens zekere overlevering echter was het bij de herbegrafenis van het stoffelijk overschot van den verbannen Koning ten jare 1824 in het Engelsche Benedictijnenklooster te St. Germain mede in den grond bedolven. Dezer dagen verrichte kanalisatie- werken in de kapel v.n het Sohotache seminarie leidden thans eerst tot de terugvinding der interes sante reliquie. De arbeiders stieten nlOp een graf waarin ook een iooden omkleedsel met de henens van Jacobus II gevonden werd alsmede het hart der hertogin van Perth, eveneens in lood. De corresponded zegt dat het gebouw der Scbotsche stichting nog in goeden staat is. Boven het portaal vindt men het opschrift„College Escossois.' In genoemd gebouw zat ook Danton gevangen in af wachting van zijne terechtstelling. Opmerkelijk is het wat de correspondent te Kaap stad van het antirevolutionair „Wageningsch Week blad" schrijft over de meening in de Transvaal over dr. Kuyper, den mah, die steeds verzekert, dat niemand anders de Boeren begrypt en kent dan by en zyn geestverwanten .In hei kerkelyke is er weinig nieuws te ver melden; ds. De Vos vau Riversdale heeft de be noeming als derde professor vau de Theologische kweekschool aangenomen, maar zal eerst een reis uaar Europa doen, voor hy zyn betrekking gaat aanvaarden. Professor Marais laat zich in het «Zuid-Afrikaansohe Tijdschrift" op een alles behalve vleiende wijze over de Heraut, het blad van dr. Kuyper, uit. Hy noemt de Heraut dat ultra-Calri- nistische en niet zeer tolerante Weekblad, en elders schrijft hijDe Heraut is schynbaar op de hoogte vau wat Satanisch ia, eu plaatst zich in den rechterstoel om als rechter in de godsdienstige wereld te oordeelen, te beoordeeleu, en, helaas I te dikwyls te veroordeeleu." Ik deel dit mede, omdat <ls. Lion Cachet niet zoo lang geleden in de Zuid-Afrikaan heeft willen te kennen geven, alsof dr. Kuyper op theologisch gebied hier een aanhang van dr. Kuyper wordt hier als en vindt weiuig goedkeuring. ook opgemerkt, hoe dr. Kuyper als een de traditie zweert, en dit er. inslag door hem gebruikt GOUDA, 29 Mei 1883. In eene hedenmiddag ten 2 uren gehouden ver* gadering van de Kiesvereeuiging „Burgerplicht" alhier ie mal algemeene stemmen tot Candidaat voor het Lidmaatschap der 2a Kamer gekozen Mr. W. Thorbecke te ’s Gravenbage. De liberale kiesvereeniging Krimp enerraard heeft in eene te Schoonhoven gehouden vergadering met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamerden heer mr. W. Thorbecke, advocaat en procureur bij den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gntvenhage. Mr. Thorbecke heeft zich die candidatnnr laten welgevallen. Door de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oratye alhier ia met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer het af tred, lid, de heer jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort. Vrijdag 25 Mei jl. is te Haastrecht herkozen voor de polders Roosendaal, Beneden-Haaatreoht en Hoog en Laag Bilwjjk tot polderaohout, deu heer T. J. den Hartog en voor den polder Groot Keulevaart herkozen tot poldermeester den heer J. Brouwer de Koning. Vrydag jl. ia te Vlist als voorzitter van. bet bestuur dezer polders herkozen de beer mr. G. L. van Oosten Slingeland en ah leden van het bestuur' Zyn herkozen de hoeren J. Kasbergen en G. Nobel. overleg met de commissie van vertegenwoordiging der Nederlandsche landbouw-maatsebappyen, gemeend in het belang drr zaak te handelen, het programma voor die landbouwtentoonstelling te verspreiden. Dat programma is voor belanghebbenden op franco aanvraag kosteloos verkrijgbaar by den secretaris van bet uitvoerend comité den heer P. F. L. Waldeck te Looadttiuen bij 's Gravenbage. Zoo spoedig mogelyk zal dat programma iu de Frausche, Engelsche en Duitrohe talen verschijnen. "V De aitloringen by bet programma bedragen voor paarden /27,61O, roor rumjvee ƒ34.180, voor wolvee 5530, voor varkens 3000, voor boter en kaas ƒ10.050, voor werktuigen 12.690, voor landbouwonderwijs 1000, roor bijen 510 te zamen 94.930. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche Bell Telrphoon Maai- schappij werd door den ditectenr verslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat thans ia Amsterdam, Rotterdam Arnhem, den Haag en Groningen centrale bureaux in werking zijn, terwijl de aanleg in Utrecht en Zaandam wordt voorbereid. De balans en de winst en verliesrekening werden goedgekeurd en na ver- eischte afschrijvingen tot erne uitkeering van 5 pCt. besloten, te betalen over het gestorte kapitaal in verband met de storting In termijnen sedert de opriebting der Maatschappij. By beslissing van 30 April jl. hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verklaard dat er geen termen bestaan om den weg onder volgnummer 9, op den legger der wegen en voetpaden der gemeente Bodegrave voorkomende, onder de benaming uitweg van het Broekveidsche dykje en loopende van de grensscheiding met de gemeente Zwammerdam lange den Oostenlyken kant der Goudscbe vaart tot den hoogen Rijndijk, vau dien legger af te voeren. Tot voorzitter van het Bestuur van den polder Esse Gansdorp en Bltardorp, onder Nienwerkerk a/d. IJseel, is, in plaats van wijlen den heer A. Hoogendyk Hz., met 258 van de 406 stemmen ge kozen de heer E. Hoogendyk Az. In een dezer dagen te Schoonhoven gehouden vergadering der afdeeling „Krimpenerwaard" van de Holl. Maatschappij van Landbouw, hield de heer A. F. Marlet, van Hontenisse, eene belang rijke rede over het gebruik van zout bij den land bouw. Hy schetste in flinke trekken den invloed van het zout, lo. by bemesting; 2o. by de voe ding van vee; So. by de bewaring 'Sn voeder, en drong er vooral op aan, dat proefnemingen op dit gebied zouden plaats hebben. Spreker hoopte, dat zoutmsgazynen in iedere gemeente zouden geves tigd worden, als een gerolg der meer algemeene waardeeriug van bet gebruik van zout by den landbouwer. Deze rede gaf tot belangrijke vragen en antwoorden aanleiding. Na de pauze behandelde spreker de meest belang rijke punten, waarop wy te letleo hebben bij het vetmesten onzer dieren. Ook deze rede werd met de meeste belangstelling aangeboord eu wekte zeer nuttige discussiën. Blijkens een hier te lande ontvangen particulier bericht, is de heer J. P. Th. van der Lith, con troleur in Atjeh, aldaar Donderdag II. in een gevecht met Atjehers gesneuveld. In het vertrouwen, dat door de Nederlandsche Vertegenwoordiging des Rijks subsidie zal worden toegeslaan, waarvoor een wetsontwerp is ingediend (de Tweede Kamer nam op 24 dezer dit wetsvoorstel reeds aan), heeft het uitvoerend comité voor de groote landbouwtentoonstelling te Amsterdam, in

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1