PPU I 51 N° 2939. Vrijdag 1 Juni. 1883. V BINNENLAND. agd. ST. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LLAND. liek gebruik :he en Hol- ilgk van 45. rui Vo. 15. ifl I De inzending van adverteutiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. J5 SMITS, te dejaren. R. e Gorinchem. n. ■3 41 li ?n, -Generaal, te 'ice-Prendent. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN bosch. s Grarenhage i Amsterdam. am, Heeren- i aard in en ratrekt door lokaal «taling van 1 allerlei aard premiebeta- ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 1Ó Centen. GROOTE LETTERS abonneerde. ,n op kaar- snds 10 tot en Kantore De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prps per drie maanden is 1.25 tranco per post 1.50. 10.- 2.50 GOUDSCHE COURANT. I 8.— 3— neerden van geleide een beeft nu te Londen een unr eene «vlugmare" te van een Het anrirevolntionair Centraal-rerkiezingsoomité beeft ook dit jaar weder een circulaire rondgezonden om geldelijke bijdragen voor het verkiezingswerk. De Standaard ondersteunt dit verzoek om geld met de venekering, dat er «o zooveel van ruime middelen afhangt bij den veldslag, dien de staats partijen elkander aan de stembus lei eren.' Waar zoo om geld, veel geld wordt gevraagd, komt onwillekeurig de vraag op, waartoe al dat geld bij de verkiezingen noodig is. Kost het «be werken" van de «broeders"'dan zooveel? De Minister van Binnenlaudoche Zaken heeft ah zijn gevoelen te kennen gegevendat art. 3 der drankwet het tappen verbiedt in een localiteit, die voor den openbaren dienst wordt gebruikt, onver schillig of dit dikwijls of zelden geschiedt. Al wordt slechts éénmaal ’sjaars in een vergadering gehouden van stemgerechtigde ingelanden, dan mag toch voor dat lokaal geen vergunning tot verkoop van sterken drank verleend worden. De wet, op den verkoop van sterke dranken in 't klein, schijnt men iu ons land uog niet overal naar behooren te handhnven. Men verneemt nog. al dik wijls van ontduikingen dier wet, ja zelfs op groots schaal. Hier en daar worden er nog kroegen of dergeljjke inrichtingen aangetroffen, waar zonder vergunning getapt wordt, en weet men er netjes een mouw aau te passen, dat niet voor den drank, maar wei voor den zetel, waarop de verbruiker een oogenblik geze ten heeft, eenige vergoeding geheven wordt. Zoo treft men in den omtrek van Eindhoven een dorp aan, waar zulke ontduikingen dagelijks plaats hebbenen oefent daar een broeder van een gemeen teraadslid op de omschrevene wijze bet bedrijf van tapper uit. x Men vindt het vreemd, dat zulke ingrijpende fei ten door 't hoofd dier gemeente oogluikend worden toegestaau. Uit de Transvaal melden de laatst ontvangen rechtstreeksche berichten, dd. 30 April, het volgende Laatste nieuws van het oorlogsterrein, 23 dezer Vele inboorlingen keeren van Mapoehs stad naar De dienst bestond uit het opzeggen van gebeden, waarby herhaaldelijk het teeken des kruises werd gemaakt en werd afgewisseld door de eigenlijke inzegening. De pope dompelde het kruis in een bekken met water, en liet bet water, dat van het kruis afdroop, neerdruppelen iu een ander bekken. Met dit alanu geheiligde water besprenkelde hij iu oen omgang de geheele afdeeling, ouder het prevelen van gebeden. Daarna werd voor het altaar de godsdienstoefening hervat en geëindigd. Men heeft bij ons GOUDA, 31 Mei 1383. De vrijzinnige kiesvereeniging Vaderland en Oranje te Oudewater heeft met algemeene stemmen tot candidaat gesteld roor de aanslaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer mr. W. Thor- becke te ’s-Hage. Gisterenmiddag ten 1 ure had ten Raadhuize dezer Gemeente de aanbesteding plaats tot verbouwing der Tusacbeusebool. Ingeschreven werd door Joh. de Jong voor 35,247.B. Hoogerwaard voor 34,847.—, W. de Jong Wz voor 34,910 K. Hollander voor 31,990.P. A. Burghout voor 31,900.G. Luyendijk voor 31,785. H. J. Nederhorst voor 30,843.C. P. W. Dessing voor f 29,829.allen alhier woonachtig. Maandag jl. had alhier bet volgende plaats, wel der vermelding waard. Omstreeks 12 uur ’s middags viel het dochtertje van den heer W. F. Schaap alhier voor de woning van den heer J. H. A. Denmers, kleerenblreker, op den Bleekensingel te water. Uit de stalling van de Wed. Gravesteyn schoot Jan van der Laan, oud 13 jaar toe, sprong er bij en hield het kind boven, doch zeker zouden beiden zijn om gekomen, zoo niet op het hulpgeschrei des knaape de huisvrouw van genoemden heer Denmers kwam toeloopen, die beiden op het drooge bracht met ver achting vau eigen levensgevaar. Zoowel de 13-jarige jongen als laatstgenoemde verdienen ten volle een maandschriften, weekbladen, dagbladen. Enkele uitgevers van dagbladen zijn er toe gekomen om tweemaal daags hnnne courant het licht te doen zien. Volgens het Athenaeum uitgever het plan om elk doen verschijnen tegen den prys vau een halve penny. Zij zullen telegrammen, handelsberichten, de laatste «gebeurtenis van het oogenblik" enz. bevatten. jongen als laatstgenoemde verdienen ten volle woord van lof voor hnnne flinke handelwijze. 8 C H A A K-CORRE8POND E N TI E. 29e Zet den Haag E 4 D 3 29e Gouda F 6 E 5 Tot leden van het Bestuur van den Polder den Achterbroek zyn herbenoemd de heeren G. Bnyense en J. Kooy, terwyl in de plaats van wijlen het lid H. Oudenes is benoemd de heer G. Oudenes. Bij kon. besluit ie, met ingang van 1 Juni, tot inspecteur van het Middelbaar onderwijs benoemd or. A. T. van Aken, schoolopziener in het district ’e-Gravenhage. Na een vrij langdurige ziekte is H. K. H. Prinses Wilhelmina Frederika Louisa Charlotte Marianna Dinsdagmorgen 5’/< uur op haar buitengoed Rein- hartshauseu by Erbach, in Hessen, op 73-jarigen leeftijd ontslapen. Zij was de laatst-overgeblevene der kinderen van wijlen Koning Willem I. Den 9n Mei 1810 werd de Prinses te Berlijn geboreu. Op 18-jarigen leeftijd schonk zy haar hand nan Prins Gustaaf van Zweden; die verloving werd om politieke redenen verbroken en ofschoon de trouw- beloften reeds deu 27n Juni 1828 op het Loo waren gewisseld, werd dit verlovingsfeest niet door een huwelijk met den Zweedscheu vorst gevolgd. Even 20 jaren oud op 14 Sept. 1830 trad zij daarop met wylen Prins Frederik Hendrik Albert van Pruisen, die toen ruim 21 jaren was, iu hel huwelyk. Hun echtverbond was niet gelukkig. Schoon gezegend met een drietal kinderen, Prins Albert en de Prinsessen Charlotte (Hertogin van Saksen-Mei- ningen, in 1855 overleden) en Alexaudrina, bleek de band te zwak en na 19 jaren, op 28 Maart, 1849, werd de echtvereenigiog ontbonden. Uil het huwelyk van Prins Albert, generaal in Prnisischen dienst, met Prinses Maria van Saksen- Altenburg zyn drie zonen geboren; Prins Charlotte liet een zoon en dochter na, terwyl Prinses Alexan drine slechts korten tyd gehuwd was met den Hertog van Mecklenburg-Schwerin. Door haar liefdadigheid verwierf zich de Prinses aanspraak op veler dank. Nooit werd Ie vergeefs op haar weldadigheid een beroep gedaan en in het bijzon der was de gemeente Voorburg, waar zy een groot deel van baar laatste levensjaren op «Rusthof" door bracht, veel aan haar verplicht. Menige instelling vau kerkeljjken of maaUchappelijken aard iu die gemeente en ook elders dankt haar bestaan aan Prinses Marianna of werd door baar met vorstelijke mildheid gesteund. Op de AmsterdanreebMentoonstelling ia o. a. een kiosk, die ten volle de aandacht verdient van alle be zoekers. Het is die van de Nederlandeche Vereeni ging De Stnere. Zoosls men weet levert deze te ’s Hage gevestigde vereeniging kunst-ledematen aan onvermogendvu kosteloos en dat zy h:ermeê een goed werk verricht zou de verminkte tramconducteur u kunnen verzekeren, die op 9 April 1882 tnsachen Laren eu Naarden door de Gooische stoomtram beide beenen afgereden werd en sedert hulpbehoevend aan zyn lot overge laten, eindelyk ontdekt werd door den heer Graaf van Limburg Stirum, de ziel der de Sluers-vereeniging, die den man van de beide kunetbeenen voorzag, waarop hij zich nu voortbeweegt. De geheele Czaarpeterslraat liep leeg, zoo verzekerde de man, toen hij voor het eerst de trap zyner woning afliep. Meu had hem steeds zonder beenen, op knikken gezien, en nu schijnbaar weer in het bezit van al zyn ledematen. Het deed dan ook goed te hooren, hoe hy over den graaf sprak, die zelf in zyn woning gekomen was, en zoo hartelyk en eenvoudig met hem omging. In de kiosk ligt een lijst, waarop ieder zyn naam teekenen kan, die als lid de vereeniging steunen wil. De contributie bedraagt slechts 2.50 per jaar. Men moet inderdaad dankbaar zyn jegens een wetenschap, die het zoo ver bracht, en jegens een vereeniging, die hulpbehoevenden op eren doel treffende als belanglooze manier weet te helpen. Zij verdient aller ondersteuning. Gisteren is de Russische afdeeling der Amster- damsche tentoonstelling, die in al haar eigenaardigen en karaktericticken rijkdom gereed is gekomen, godsdienstig ingewijd. Daartoe waren uit den Haag óvergekomen de Russische gezant met mevr, de Stolipine, benevens de pnpe en het personeel der Haagsch-Russische kapel, terwijl de plechtigheid tevens werd bijge woond door de Russische commissie, den consul- geurraal met mevr. Sohermantowsky en eenige te Amsterdam wonende Russische ingezetenen. Voor een met bloemen ontgeven geïmproviseerd altaar verrichtte de pope, in een donkergroen kleed met donkere, ryk met goud geborduurde eoutane den dienst, het oog gericht op het Russische ryks- wapen tegenover hem, of het Grieksche kruis dat op het altaar lag, bijgestaan door twee zangers, die welluidend de refreinen lieten hooren.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1