Buitenlandse!! Overzicht. POLITIE. kun oude meet ten terug. Zij zijn in Terhougerdeu toestand en verklaren den oorlog moede te zgo. Com missaris Grové ia gemachtigd deu vluohtingen alle U P te verleenen. Den volgelingen van Mapoch wordt verzekerd, dat, als zy zich komen overgeven, hun leren gespaard en hun eigendom beschermd sal worden. By het fort ran Kommandant Afitjan iax een Kruppbora gebarsten. Er zyu twee burgers door gewond. De Rustenburgers hebben een aanval op den vyand gedaan eu doodden drie man. De vijand viel ook denselfden dag hun fort aan, maar werd terug geslagen met verlies van nog 3 dooden. Er werd een burger gewond. De burgers zyn bezig een fort te bouwen uaby Spitskop. Men schryft uit de Betuwe aan de N. R. Crt. Over een tiental dagen beginnen de verkoopingen ▼au het kersengewas in de vele boomgaarden, die hier worden gevonden. De boomen zijn zwaar beladen en beloven buitengewoon veel. Een flinke regen bui, waarop thans alle kans bestaat, zou voor dit gewas van pas komen eu de vrucht spoedig doen zwellen eu rypen. Het is haAst oubegrijpelyk voor voor welk een tal van menschen een goed kersenjaar voordeel oplevert. De eigenaars der boomgaarden, de fruitkoopers, de afuemers, de vervoerders, de plukkers, tot de jongens, die de vogels verjagen, in cluis, krjjgen ieder wat van de wiust. Ook de appel- en pereboometi beloven veel; vooral de peren hebbeu zich uitstekend gezet. Met het veldgewas is het over het algemeen ook vry gunstig gesteld. Het hooigras is door het drooge weer nog dicht begroeid, doch kan na een paar dagen regen reel bijkomen. De tabak is op vele hofsteden uitgepoot. Uit Beverwyk schryft men, dat reeds aardbeziën, in kleine hoeveelheden, naar Arasterdam worden ver zonden en het uitzicht op een overvloedige» oogst blijft bestaan. Men schryft uit Venendaal De ontevredenheid onder de wevers der „Veuendaal- sche stoomspinnerij wevery» is wederom groot. Algemeen is men van oordeel dat het uiet lang bij woorden zal blijven. Enkele ontevredenen zijn van de fabriek gejaagd. Men wenscht tbans voornamelijk verdeeling rau het batig saldo, dat de ziekenbus se dert verschillende jaren opleverde. De hoofdzaak blijft echter bet lageh loon, en zoolang daarin geen veran dering wordt gebracht is hier geen rust onder de arbeiders te wachten. Voorts wil met betere grondstoffen. Sedert eenigen tijd heeft de heer A. J. Brouk- hors'. Jr. te Haarlem zioh beziggehouden met het africhten van postduiven, die, losgelaten, naar een bepaalde plaais vliegen, daar eenige oogenblikken vertoeven en vervolgens uit eigen beweging naar de plaats van vertrek terugkeereu. Zulke zoo afgerichte postduiven verdienen ten volle den naam van heen- en-weer-vliegers. Dr. T, C. Winkler deelt omtrent een proef met het heen eu weer vliegen van duiven op Zondag 27 Mei eeoige belangwekkende bijzonderheden in de H. Cl. mede. De heer Broukhorst had vier van zijn postduiven naar Leiden gezonden; eeo commissie van liefhebbers uit Den Haag was exprcsselyk naar Leiden gegaan, om daar de duiven los te laten eu af te wachten of zy te Leiden zouden terugkomen. Ie 2 uren 25 minuten kwamen de vier duiven alle te gelyk op haar slag icn huize vau den lieer B. Uit een dépêche aan een der duiven gehecht, bleek dat zy allen losgelaten waren te Leiden te 1 uur 55 minuten; zy hadden derhalve de reis precies in 30 mluu'len gedaan. Alle vier waren door de Haagsche keeren te Leiden op de vleugels gelnerkl; de merken werden nagezien en opgeteekeud en ver volgens de duiveu in haar hok of slag geplaatst, waar zy terstopd op bet voeder aanvielen. Nu werden dezelfde duiven met andere merken op de vleugels gemerkt, eeu penneschacht inct ecu bericht van de goede aankomst te Haarlem aan den staart van eeu der reizigers gehecht en te 3 uren 10 minuten, dus 45 minuten na de aankomst, verlieten alle vier vrywillig het slag te Haarlem. Éven over 4 uren ontviug de heer B. bericht van baar terugkeer te Leiden, welk bericht te 4 oren te Leiden aan het telegraafkantoor was aangeboden. De duiven bleken nader den afstand tnsscheu Haarlem en Leiden te hebben afgelegd in 20 minuten. De heer B. beweert, dat een door hem als heen- en-weer vlieger afgerichte postduif te allen tijde vliegt; zoowel iu den winter als in den zomer dat zy zelden of nooit verloren gaal; dat zy storm, regen en mist trotseert, 't geen niet het geval is met een op de gewone wyze afgerichte postduif; als het regcut, wacht zy tot dat het droog weer is; als het misitg is, wacht tij tot dat de mist is opgetrokken, enz. Sedert den 11 n Augustus 18S2 heeft de heer B. een paar postduiven, die bijua dagelyks van Leiden naar Haar lem vliegen eu vervolgens uit eigen beweging naar Leiden terugkeereu. Tegenwoordig doen vier duiven dezelfde reizen. Uit de Vtrzekeringtbode nemeu wij op verzoek het volgende over Onder de maatregeleu van voorzichtigheid, die de eerste ^Verzekering-Maatschappij op het leven te- geu invaliditeit en ongelukken, te 'a-Graveuhage, (blykens een advertentie in een vorig nr dezer Courant ook hier ter stede vertegenwoordigd) ge nomen heeft, behoort in de eerste plaats het be- sluit om voorloopig personen, die een beroep uit oefenen, dan iu eene hoogere dan de zevende gevaarklasse is opgenomen, of die om andere redenen in eene hoogere dan de zevende klasse zoudeu moeteu gerangschikt worden, niet ter verzekering tegen ongelukken toe te laten; eu in de Iweede plaats, om voorloopig volgens art. 7 A, (verzeke ring tegen ongelukken met doodelykeu afloop) geen hoogere posten dan van 10,000.— voor de eerste drie gevaarklassen en van 6000.— voor de overige gevaarklassen af te sluiten. (Volgens art. 7 B. kan elk bedrag, mits niet be- neden 1000.worden verzekerd Beide maatregelen zyu slechts van tydelyken aard. Atj honden, wellicht, reeds spoedig op ron kracht te zyn, zoo het gelukt op soliede grondslagen een deel van de risioo's door ooutraeten van herverzekering te dekken. 6 Men wil eerst de resultaten van de litdividueelc Verzekering tegen ongelukken iu 't algemeen af wachten, alvorens de overige soorten van verzekering tegen ongelukken, die daarvan als ouderdeelen kun nen worden beschouwd en in het buitenland, vooral iu Engeland, reeds algemeen ingang gevonden hebben, in den werkkring der Maatschappij op te nemen. M.eu bedoelt hiermede het zoogenaamde Tioketstelsel, de reispolissen, de collectieve verzekering, enz. Langzamerhand hoopt men echter ook hiertoe over te gaan, hoewel de individueels verzekering, die de grondslag van de andere hier genoemde verzekerin gen is, ongetwijfeld de meeste aanbeveling verdient Achter de Instructie voor de Agenten vindt men een uittreksel uit de clossifioatiëii (7 klassen), lot de beroepen der le klasse (minst gevaarlijke) behooren de advocaten, geestelijken, onderwijzers, notarissen, rechters (geen rechters van iustruolie) enz lot de 7e klasse (meest gevaarlyke) o. a. artilleristen hoefsmeden, jagers van beroep, spi- ritusfabrikamen, staalfabrikanten, tolbeambten enz. De tarieven zyn de vruchten van langdurige en grondige studie. Voor de eigenlyke oiigelnkken-kaus evenals voor de invaliditeiUljaas bestonden, tot dasverre, liter te lande geen genoegzame gegeveus. Het bijeenverzamelen heeft veel inspanning eu moeite vereischt. Wy hebben ons hiervan over tuigd. Wetenschap en ondervinding moesten hier elkander de hand reiken. Het spreekt intusschen van zelf, dat deze tarieven te gelegener tijd zullen moeten wordeu gewijzigd naar de ervaringen die de Muatschappy zelve opdoet. Zoogenaamde ervaringa- tafels {tableaux i'experience) zullen dan ook geregeld eu nauwgezet behooren 'te worden bijgehouden. Goedkeuring verdient ook, dat men zeer voorzichtig is te werk gegaau en te groote risico's heeft ver meden. Het geldt hier in Nederland een eerste schrede op het gebied der verzekering tegen invaliditeit en on- gelukken; eene eerste schrede op den goeden weg. j nlet 3èll°eg herhaald, het kan niet genoeg duidelijk gemaakt worden, dat zoodauige verzekering vooral voor den arbeidenden stand een groote wel daad is. Voor den arbeider is zyn werkkracht ziju kapitaal. Tijdelijke eu duurzame sloornis van deze kracht letdt tot tijdelijke of algeheele vemietigiue van dat kapitaal. Deze verzekering doet dus kapi taal beioudeniets wat uil een «taathuishoud- kunoig oogpunt vau het hoogste belang voor dc maatschappij.. i«. E" nu de philauthropisehe zijde van de zaak Byna geen dagblad kan men ter hand ne men, of men leest van ongelukkenongelukken die eeu geheel gezin ten gronde richten, armoede en ellende ten gevolge hebben, wanneer de broodwinner door liet ongeluk is getroffen. Te recht zegt Victor Hugo„Zoolang er een maatschappelyke vloek zal hestaau, die te midden der beschaafde maatschappij kunstmatig een bel opent, en de bestemming van den mensch, die goddelijk is aan eeu ^raeoschelijk noodlot onderwerpt Zoolang er op aarde onwetendheid eu ellénde 'ztil- len bestaan zullen boeken als Le» Miserablehun nut kunnen doen." Welnu, wil men een groot deel dier ellende verwyderen men steune met kracht en ijverde lofwaardige pogingen om voor den werkman toegiin- kelijk te maken: vertekering uiet alléén op het leven, maar ook tegen invaliditeit eu ongelukken. Militairen zijn in de 3e klasse geplaatst (namelijk militairen, die aan geen groot gevaar zijn blootgesteld.) In een parlioulieic correspondentie aan hel Bat Handthblai over dm toestand in Atjeh lezen wij o. a. het volgende v Maandag, 9 April 1883. Twee compagnieën van loengkoep en eeu van Lambaroe komen hier aan om *»<iht te helpen doen in den kraton' te Oieh-leb de waoht te versterken en voorts met een 80 man in een der kumpongs by laatatge- melde plaats in hiuderlaag te gaan liggen om den volgetiden nacht deu spoortrein van hier naar Oleh- "'J ,e. houdeu v°or de spoedig legtn den vijand uittrekkende troepen. Er moeten namelijk morgen, den lOn, ongeveer te 3 uur 's nachts, ruim 800 man troepen uittrekken' benevens de uoodige artillerie en dwangarbeiders' beueveus 37 tandoes en de docler met zyn ambulance' Gelooft dns niet, dat dit slechts eene gewoDe militaire parade of een vreedzame wandeling is hoe wel meu den lieden buiten Atjeh algemeen zoekt diets te maken, dat ouze troepen daar in het vredes- laud slechts de zegeningen van dien vrede genieten Het doel van dien tocht is immers Kroeng Baba achter Boekit Seboen, in of liever achter het wes- telijk gebergte. Deu avond te voren reeds werden ▼oor dien tocht alle beschikbare wagens van Oleh- leh aangevoerd, terwyl Zr. Ma. „Koningin Emma" reeds tydig de order had ontvangen om den volgenden morgen Kroeng Baba van de zeezyde te beschieten en zoo den vyand in den waan te brengen, dat men van dien kant een aanval zou beproeven. Nog vernam ik, dat laatstleden Zondag den 8n dezer de manschappen van den post Glé Kambing de kampong Moereg hadden veroverd én verbrand maar dat wy bij deze kastyding en op den te rugtocht weder niet minder dan 12 gewonden be kwamen, eu eindelyk, dat in de vorige week twee dwangarbeid»! van Toengkoep naar den vyand over liepen. Dat deserteeren komt in den laatsteu tijd weer meer herhaaldelijk voor. Na een beschrijving van het vertrek der troepen in den nacht vau 9 op 10 April naar het terreia van den stryd, beschrijft de correspondent de terugkomst dier troepeu iu deu avond van deu lOn April: n s Avonds halfzeven komt de eerste trein hier, waarin ook de gewonden zyn, in kampong Gedab aan. By het licht der straatlantaarns werden 25 tandoes gelost, meest allen sterk door bloid gekleurd; hier verneemt men een pynlyk steunen, daar eeu zacht gekerm, ginds een ruw gerochel, terwyl iu de nabyheid van eenigen ons de aangrijpendste stilte trefi. Een-en-twintig dier taudoes waren ieder met eeu gewonde bevracht; vier bevatten ieder een doode, ter*«l eeu kapitein Bisschof was gelegd, welke officier by de bestorming vun een beuling door een zonnesteek was getroffen." Vijftien man waren by den aanval op de benting, de overigeu op den terugtocht gewond. Volgens dezen correspondent vureu de Atjehers zeer goed en schieten en raken op eeu afstand vun 1000 passen. Ook schynt er over eeu vry ruim gebied aansluiting en gemeenschap van den vijand te zyu geweest. By 't laatste aftrekken onzer troepeu kou men duidelyk iu de meeste kampongs kruisseiuen hooren, gegeven door dc inlar.dsohe trommels of tong-tougs. Zoodra die bommende toon over veldeu eu sawuhs klonk, volgden er ook onmiddelijk zeer gelyke, hevige salvo's en van verschillende kanten vlogen de kogels sisseud en fluiteud den onzen om de ooreu." De Atjehers verloren bij de affaire 34 dooden en 51 gewonden. In den morgen van 13 April zijn Pouteh Karang en nog op een anderen post weer eenige dooden gevallen. ^an -Njaq Hassan is eeu brief by den Gouverneur ingekomen, behelzende de betuiging in den naam vun Allah en Rabi Mahomed, zyu profeet, dat hjj, JNjaq, het leelyk vond, dat wy hein bij onzen aan val op Kroeug Raba niet gewaarschuwd hebben. Iu spijt daarover kondigde hy aan weldra Oleh-leh eu den Kraton te zullen aanvallen. t Is een bekwaam, stout en uitdagend tegen- stauder, die Njaq; een Aziaat met gêuzeubloed in de aderen, besloten ten bloede toe te strijden tegen hetgeen hij verdrukking noemt; die, reeds herhaaldelyk gewond, nog steeds van jeugdige kracht is eu zyn vaderland ziju 20 jaren ten offer brengt. De andere vyandige toekoes di Tiroe en Oeraar, de laatste tevens priester durven wellicht minder dan. hij zich te wagen aan ons vuur en vandaar gewis zijn groote invloed op den oorlog. n Hassan^ daarentegen gaat, zelfs in de kritiekste oogeublikken, soms met ecu revolver gewapend, achter zyn troepen staan en dreigt iedereen neer te schieten, die het zou durven wagen te vluchten terwijl hij op audere tijden weder vooraan of wel te middeu zijner manneu is, dezen aanvurende en encourageerende". //Een kenmerkende eigenaardigheid van hein is, dat hij alleen de wapens wil neerleggen, indien men hem zyn vröeger gebied de XXVI moekiras teruggeeft, benevens nog een maandgeld van 5000." In de jongste algemeene vergadering van leden der Vereeniging tot instandhouding en bevordering fto den bloei der Kweekschool voor zeevaart te Leiden kon de voorzitter dr. A. Rutgers v. d. Loeffmede- deelen, dat de iuriehting zioh iu gewenschten staat beviadt. De secretaris, tevens directeur der kweekschool, de laitenaut ter zee le kl. C. H. De Gorje bracht verslag uit over bet afgeloopen jaar. De organisatie onderging een wijziging, doordat werd bepaAld dat, met ingang van I Juli 1882, twee luitenants ter zee 2e kl. bij de Kweekschool zouden worden gedetacheerd gedurende 5 maanden, om, na ifloop van den cursus, met de jongens, die reeds hier aan bun zorg waren toevertrouwd, over te gaan uo boord vun de opleidingsschepen, eu daarna door andere te wordeu vervangen. Gedurende 1882 was het getal jongens 645. In Januari verlieten 40, in April 192 en iu October 197 de inrichting, terwyl 7 wegens lichaamsgebreken, of te weinig aanleg, ontslagen werden. In 1883 werden er als kweekelingen geplaatst 241, waarvan, na afloop van den proeftijd, 125 iu dienst traden. Na bet jaarverslag las de secretaris nog een door beat gesteld werkje voor, bevattende, onder meer, een korte geschiedenis der Kweekschool, de middelen van onderwys eu opvoeding en de vereischten tot plaatsing en vooruitziohteu der jongeus. Dit werkje werd gevoegd bij de, reeds vroeger bseohrevene, inzending ter Koloniale Tentoonstel ling te Amsterdam, bestaande uit: lo. bouwkun dige teekeningen vau het gebouw; 2o. photogra- pbieën; 3o. een model der geheele inrichting op /too ('er grootle. en is ter beschikking van belangstellenden. Zooals men zich herinneren zal is indertijd te Utrecht een maatschappij opgericht, den lieren naam dragende van «Een nationaal belAiig" en zich ten doel stellende het bepooten van spo.irwegbermen te bevorderen. Aan haar derde jaarverslag ontleeoeu wij het nlgeude: De toestand der mantschappij is even gunstig als het weder iu 1882 voor den groei der nieuwe aanplantiugen was. Meo hoopt dan ook nu reeds eenige opbrengst te hebbeu. By Geldermalzeu werden indertyd het eerst boomen gepoot. Deze beplanting bad veel teJyden door de werkzaamheden voor de lyn DordrechtEist. Dezeu wiuter zijn de doode of zieke booraeu door andere vervnngen en op het oogenblik beloven vele een rijke opbtengst. Te Houten zyu pruimeboomen ge plant, welke naar men hoopt dit jaar zooveel zullen dragen, dat de oogst verpacht kau worden. Zeer aauzieuljjk werd de aanplauting van pruime boomen in deu afgeloopen wiuter uitgebreid, zoo dat die zich thans uitstrekt van Utrecht tut aan den Lekdyk, overal waar dc breedte der bermeu daarvoor voldoende bleek. Iu 't geheel werden er 3128 half- en hoogstam pruimeboomen bijgezet, zoo dat op dat gedeelte thans 4663 prairaeboomeu staau, beuevens 60 hoogstam appelboomeu in het talnd vau den oprid by de Kuilenburgsche brug. Kort bij de b/£g aan de noordzyde vau de Lek, werden ook uog 2 kleine besseutuiueu aangelegd en met 100 roode besseu beplant. Alle beplantingen te Kuilenburg zieu er voor treffelijk uit; te Zwyudrecht gingen zij mede zier goed vooruit eu braohten de bessen reeds een kleine 40 op. 4 Het natte weder gaf zeer veel werk voor het schoonhouden der beide fruittuineu te Zwyndrecht eu te Kuilenburg, doch bet groote belang, dat er by betrokken was, om deze tuiuen vooral in deu begiur.e goed zuiver te houden, gaf vrijheid, om daarvoor geen uitgaven te ontzien. Te Zwijndrecht werd een aanvang gemaakt met den aanleg van eeu teenbosch, uitsluiteud bestaande mt zoogenaamde grauwe dodteen, de beste soort voor pakteenen. w Het griendbosch bij Tricht, in het voorjaar van 1882 aangelegd, sloeg uitstekend aan en de teeueu die daar reeds het eerste jaar groeiden, werden iu publieke veilingen voor 120 verkeóh'.. Werden de bestaande beplantingen nanzienlyk uitgebreid, dit jaar werdeu buitendien nieuwe be- 'angryke gedeelten aangelegd. De bermen van de epoorweglijn Geldermalsera Kesterea, die de Betuwe iu hare lengte doorsnijdt werden aait de Maatschappij in gebruik gegeven eu voor een belangrijk deel ook iu cultuur gebracht Te Tiel werd eeue tot dusverre nog niet door de maatschappij toegepaste cultuur-methode op touw RW, naraeiyk het planteu van dwerg-morellen, appel- eu pereboorneu, om deze, als struik gekweekt, door een doeltreffende behatideliug, spoedig in "ruchulragendeu staat te breugeu. Ongeveer 4250 van die kleine appel-, morellen- en pereboompjes werden daar geplant. Tusscheo Geldermalsem en Tiel werden 2646 appelboomen en 1007 pruimebbomen geplant, alle halfstammen. By Tiel werden mede nog 2160 zwarte bessen geplaatst. Tusschen Wye en Olst werden 1050 pruime- ett 325 appelboomen geplant. In het geheel heeft de Maatsch. gepoot11323 pruimeboomen, 1589 pereboomen, 4878 appelboomen, 3600 kruisbessen, 14460 zwarte bessen, 7500 roode bessen, 4800 frambozen, 200 hazelnoten. Elf H. A. grond zijn met griendhout bepoot. Men schrijft uit Seheveniugen Wanneer men de toestauilen vau bet vorige jaar, vnoral wat betreft de haringvisschers, vergelijkt met de tegenwoordigen, is eeue tastbare verbetering alhier waar te nemen. Vroe ger hoorde meu veel van desertiëo, die nu en dan nogal eens vau dronkeraanstooueeleu en rechtpartyen verge zeld giugeu thans is van dat alles niets te bemerken; alles gaat zoo geregeld mogelijk, dank zij voor een zeer groot deel het flinke optreden van den waterschout alhier, die in zulke geva len proces-verbaal opmaakte, waardoor de schuldigen gevangenisstraf beliepen, en daarenboven zorgde, dat zy tot het seizoen aan boord van hun vaartuig de visschery uitoefenden. Wat het geven vau geschenken aan zoogenaamde //buitenlieden" betreft, is Scheveningeu mede goed op den weg van voornitgaug. Betaalde meu vroeger aan dergelijken ƒ20 tot ƒ50, plus ƒ5 tot ƒ10 reisgeld, thans zijn de eischen minder eu betalen de rseders dit jaar ƒ5 a ƒ10 reisgeld zouder meer; eeu enkele maal nog wel eens ƒ15. Er bieden zich dan ook veel meer uienscheu uit de plaats zelve aan als matroos dau vorige jaren. De pernamente commissie uit de reedery te Sche- vcuingeu heeft naar aanleiding van bet schrijven van den minister van marine een circulaire aan de schip pers aldaar doen toekomen, waarin hur. verzocht wordt by vinding van bet wrak van de Adder dit af te ba kenen, te meer daar zoovele schuiten daarann netten met boomen en staven, sprenkelt enz., hebben verlo ren. Eene stoomboeft kruist te Scheveningeu voor den wal ter opsporing van het wrak van de Adder. De commandnut kreeg van enkele schippers van genoemde plaats inlichting omtrent de ligging, doch het wrak schijnt uog niet teruggevonden te zijn. Te Nieuwediep hebben Zondagavond ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de politie en een groot aantal werklieden van de Kon. Fabriek Stoom- en andere werktuigen- te Amsterdam, die aldaar tijdelijk werkzaam zijn aan het Engelsche stoomschip Strathmore. Iu beschonken eu opgewou- deu toestand sloegen de balddadigen iu eeu koffiehuis aan het Molenplein de rniteu stuk, waarua zy met de politie slaags raakten. Een brigadier der rijks- veld wacht werd erustig aan de b ind verwond. Eiu- delyk gelukte {iet aan de pol tiedienaren, bijgestaan door burgers eu militairen, eeuige der belhame's achter slot en grendels te brengen. Te Sydney (Australië) werd onlangs eeue Maat schappij opgericht. The Eattern and Auttralian Freshtneat Company Limitedom Java en Singapore vau versch Australisch vleesch te voorzieu. Zij heeft teu dien einde eene stoomboot met de daarvoor benoodigde machinerie aangekocht, om het vleesch steeds gedureude de reis op het vriespunt te houden eu te Batavia wordt een huis gebouwd waar het vletsoh door het drooge-lucht systeem in versohen staat wordt gehouden. Te Singapore wordt eene hulk in gereedheid gebracht, waarin door de uoodige machinerie volgens hetzelfde sysleen het vleesch wordt bewaard eu waardoor men niet genood zaakt wordt bet direct te moeten verkoopen, zoodat men het bij gedeelten kan afzetten. Door het slechte vleesch op Java en Singapore en de duurte op Juva, veroorzaukt door de ontzuchelyke sterfte van het vee in de laatste jaren door de aldaar geheerscht heb- beude veeziekte, wordt een goede cousumtie van het sappige en mnisohe Australische vleesch tegemoet ge- zieu. Het kapitaal is geheel volteekencl. De Engelsche pers betreuit eenstemmig het ge beurde in Tonkin, eu vooral deu dood vau zulk een dapper en loyaal man, als de oommandaot Rivière. Men billy kt de argumenten, die verleden Zater dag in de Fransche Kamer hebben gezegevierd, doch gelooft niet, dat het bewilligde krediet toereikend zal zyu tot bestryding der eerste kosten van zulk eeu ver verwijderde expeditie. De Times meent te weten, dat het afbreken der diplomatieke betrek*ingeu tusschen Fmnkryk en China ophanden is, tengevolge der Tonkin-quaestie. De maudarijn Lihang-Shang, benoemd tot opperbevelheb ber der drie provinciën welke aan Tonkin grenzen, zou in die hoedanigheid bevel hebbeu ontvangen, maatregelen te nemen om de Fransche troepen tegen te houden. Vau een anderen kaut verneemt de Pall- Mall-Gazette uit Berliju, dat China besloten was, van de Fransche expeditie in het Tongkinsche een catut belli te maken. Le Tempt, van deze berichten melding makende, voegt er by, dat de voortdurend vijandige gezind heid van een groot deel der Engelsche pers ten opzichte der Fransohe koloniale ondernemingen, bet grootst mogelijk voorbehoud noodzaakt. Gladstone had Diusdagmorgen de liberale leden van bet Lagerhuis uitgenoodigd met hem samen te komen iu het Ministerie van buitenl. zaken, om over den stand van de werkzaamheden te beiaad- slagen. Ongeveer 250 leden waren opgekomen. De premier wees er op, dat het debat over de troon rede en dat over de eedwet zeer lang hadden ge duurd, en dat ook de discussie over de begrooting zeer langzaam vorderde. De Regeering kon dus baar programma niet teu uitvoer brengen en moest de hoop opgeven bijv. de bül regelende het bestuur vau Londen, nog in deze zitting aan de orde te stellen. Wat de andere ontwerpen aangaat, de Re geering zou baar best doeo die er door te halen eu daartoe zouden Dinsdags en Vrijdags ook mor- genzittiugeu wordeu gehouden. De Regeering wint daardoor op die dagen 5 uren. Gladstones voorstel vond bijval bij de vergadering. Hij zou daarvan in het Lagerhuis meedeeliug doen. Aangaande de nieuwe Italiaansche ministers deelt Le Temps de volgende bijzonderheden mede: De heer Gianuzzi Savelli, minister van justitie, is vau geboorte eeu Naoolitaan. Hy bekleedde in den laat- sten tijd het ambt van president aan het hof van appel te Rome. Aan het einde van het vorige jaar werd hij tot senator benoemd en was nog niet in de gelegenheid deel te nemen aan het debat, Hy wordt beschouw^ ais een hoogst kundig jurist, een goed redenaar en een man van gematigd liberale beginseleu. De heer Gcnaia, de nieuw benoemde minister van openbare werken, is te Cremona geboren. Hij is hoogleeraar in de staathuishoudkunde en tevens directeur van de school voor sociale wetenschappen te Floreuce. Als afgevaardigde in 1875 nam hij zit ting in het linker-centrum en onderscheidde zich als een der ijverigste leden der spoorwegcommissie, waarvan hij vice-president en rapporteur was. Al de Europeesche vorsten hebben den Czaar hun gelukwenscheu doen toekomen; bijzonder hartelijk geschiedde dit door den Duitschen Keizer; de ge- lukwenschen werden natuurlijk even hartelijk beant woord. Te Petersburg hadden bedenkelyke onge regeldheden plaats; van welken aard wordt niet gemeld; zy zijn echter zoo ernstig geweest, dat de verdere kroningsfeesten door de politie zijn verboden, naar het beet //om de groote stremming van bet verkeer" bij de illuminatie. De Koning van Denemarken ontving een deputatie van een meeting, waarin een motie werd aaiigeuomen ten gunste van de politiek van de linkerzyde der Tweede Kamer. De Koning antwoordde, dat hij de Kamerafgevaardigden beschouwde als de wettige volks vertegenwoordigers, maar dat eeu deel der Tweede Ka mer niet het recht had om als uitsluitende vertegen woordiger van het volk op te treden; de Koning eerbiedigde de volksrechten, maar wenschte ook zijn koninklijk recht door het volk geëerbiedigd te zien; v tot dit recht behoorde, dat de Koninig vrij de Minis- ters koos. Toen de deputatie na dit antwoord nog iets wilde zeggen, zeide Koning, dat de zaak was afgedaan. RECLAME. Waarom ziek en ongesteld zyn wanneer gij door Hop-Bitter gezond kunt worden Zorg dat uwe niereu gezond en werkzaam blyven door het gebruik van Hop-Bitter en gy behoeft niet voor ziekte te vreezen. IJswater wordt frisscher en onschadelijker door een scheut Hop-Bitter iu eiken dronk. Er zijn honderdlei ziekten doch slechts ééne gezond heid. Daarom trachte dan ook een ieder dezen kost baarsten aller schatten te bewaren en door het ge bruik van enkele der Zwitsersche pillen van Rich. Braudt zich te vrijwaren van drukkiug op de maag, pijnen ia het onderlyf, verstopping en dergelijke; daar door wordt het zwaarder lijden, dat zoo dikwijl- dit de verwaarloozing van ligterc pijnen voorkomt, vermeden. De Zwitsersche pillen ziju in doozen van 70 ots. verkrijgbaar te Gouda by Hoefhamer. GEVONDEN" en aan het Bureau van Politie ge deponeerd: Een Zilveren laarsje met eiudje Ketting behoorende aan een brei toestel, een paar witte om brassen. MARKTBER ICHTEN. Gouda, 31 Mei 1883. By tarwe kooplust bleven graanprijzen met weinig i

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2