BINNENLAND. N- 2930. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ld Zondag 3 Jinl. 1 n Mondwater iouden, alsmede ende adem weg snde, dat dage- i water uitge- rin Mondwa- leeoh. therin Mond kwaal waaraan ti, wanneer op »oh begint weg GOUDSCHE COURANT 60. den sink te Gouda. OM natuurlijke afzetsel er door landvleesch aan kte het Anat- le tier weken hel zieke land code kleur in rakte der vaten, len ia een stijve r zij het tand- i werkadightid het loopende w tanden schoon iluurlyke kleur aten van wijn uk. I kalle en bran dei de verdere -.'W-t- de Hoogstraat; Santen Kolff, uwe porcelein- nabilie. apoth.; hiedam bij C. te Amsterdam Uloth Co.; Volf en Zoon n te Utrehl; bry Porto», Te Sueek zijn Diusdag-avond drie net gekleeds mannen binnengebraoht, die in het naburige Goënga en Rauwerd valsohe bankbiljetten van honderd gulden in omloop brachten. De gemeeutO-veldwachter Sy- idwater goede ddeeeck en ale ontstaan door n. Het Anat- iten tijd en ge- ooit nadeelige De Ulreohtache kiezersvereeniging afd. IJselatein heeft voor de verkiezing van een lid voor de 2e Kamer (ul. voor do gemeenten, beboorende tot het boofdkieadiatriot Gouda,) oandidaat gesteld den heer ■r, W. Thorbecke te ’e Gravenhage. De R. K. kiesvereeniging Redt voor dllen, te Gouda, beeft met algemeene stemmen jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, aftredend lid, opnieuw oandidaat gesteld voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer. Mevr, de Wed. J. de Jaager, dezer dagen te ’s-Hage overleden, heeft gelegateerd aan de Diaeonie der Here. Gemeente alhier ƒ.000 inschrijving Grootboek gpCt. era Uit de rent.1 maandelijks aan de negen bewoonster* van de achterhuisje* op het Adriaan Jong- kiod-hofje op de Zeugstraal alhier l.— te geven, en bet overschot in den winter onder hen aan brandstof te verdoelen. Daar de uitgatchreven geldleening van 280.000, ten behoeve van de Krimpenerwaardsche stoomtram- maatschappij, zooals wy hebben medegedeeld, niet volteekend is, heeft de concessionaris, de beer A. Kaptijo, aan het dykoollrge conoessieverlenging voor 3 maanden aangevraagd. Op deze aanvraag is in de vergadering op 30 Mei afwyzeud beschikt. In de vereenigde vergadering van het dyksoollege met do hoofd ingelanden van de Krimpenerwaard, Woensdag jl. te Stolwijkorsluis gehouden, is do be- In de zitting der Rotterd. Arr. Rechtbank van Donderdag stond terecht W. B., veehouder te Gouda, bekl. van het niet afzonderen van besmet vee en bet niet aangeven van besmettelijke ziekte. Eisoh 3 boeten van 25 of 3 dagen gev. voor iedere boete, benevens ver beurdverklaring van het in beslag genomen vee. Orer 8 dagen uitspraak. Voor het Haagscbe Gerechtshof stond Donderdag jl. terecht de 23jarige dienstbode E. C. v. O., wonende te Gouda, die ia den avond van 17 Febr. jl. de woning van baar vroegeren meester, den stukadoor Cwiens dienstzij kort te voren verlaten had, ter sluiks wist binnen te sluipen, waar zy zich in eeu kamer ach ter eenige, aan een kapstok hangende, kleederen ver borg, tot dat alles in diepe rust was. Zij verliet toen haar schuilhoek en drong de kamer hsrer vroegere meesteres, welke kort te voren be vallen was, binnen, nam van onder de dekens een vrouwenzak weg en verwyderde zich daarmede door een achterdeur, welke zij zelve ontsloot. Bij het naaien der buit bleek haar, dat zy zich met oen portemonuaie, waarin 11, had verrykt. Zy legde Donderdag een volledige bekentenis af. Het O. M. requireerde 18 maanden celstraf. Mr. Saaymans Vader, aan wien de verdediging was opgedragen, voerde eenige verzachtende omstan digheden aan en beval zijn oliente in de clementie van den Hove aan. GOUDA, 2 Juni 18»3. VERGADERING van dzn GEMEENTERAAD. Dinsdag den 6 Juni 1883 des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Hel voorstel tot wyzigiug der begroeting van het Israëlietisch Armbestuur, dienst. 1882. Een voorstel tot wijziging der Gemeente-begroe ting, dienst 1882. Reclames tegen aanslagen in de plaatselyke directe belasting op de inkomsten voorkomende op bet sup pletoir kohier, dienst 1882. De benoeming van eene Bewaareohoolhoudereo ter assistentie by het onderwys aan de inrichting tot opleiding vau bewaarschoolhouderesaen. De benoeming vau twee leden en twee plaatsver vangende leden in het Stembureau voor de aanstaande verkiezing vau een Lid der Tweede Kamer van de Stalen-Geaeraal. Kennis genomen hebbende van de beschouwin gen, in een bijlage P. achter de punter, van be schrijving gevoegd, en op grond ran de daarin ver ratte overwegingen, besluite de algemeene vergade ring «lo. dat het 100-jarig bestaan der Maatschappij bij gelegenheid van de algemeene vergadering des jaar» 1884 op plechtige, door het hoofdbestuur nader te regelen, wijze zal worden gevierd „io. dat de departementen zullen worden uitge- noodigd, elk in zijn kring op 16 Nov. 1884 een feestelijke bijeenkomst te houden tot herdenking van den stiebtingdag der Maatschappij »3o. dat, ter herinnering aan bet eeuwfeest, medail les in goud, zilver en brons zullen warden geslagen, verkrijgbaar te stellen voor de leden tegen den kos tenden prijs ff4o. dat op de begroeting voor 1883/84 zal worden gebracht een som ran ƒ3400 voor aankoop en ver bouwing van het huis, waarin te Edam ten jare 1784 de grondslagen der Maatschappij zijn gelegd, welk huis, het eigendom der Maatschappij bly rende, ten gebruike zal worden afgestaan aan bet departement Edam, onder door het hoofdbestuur te bepalen voor waarden r5o. dat door de Maatschappij, als feestgave aan het Nederlandsohe volk, te Haarlem zal worden ge vestigd een kweekschool voor bewaarscboolbouderessen met daarbij beboorende oefenschool. „6o. dat, tot dekking van de blijvende kosten dier instelling, jaarlijks op de begrooting der Maatschappij zal wordeu uitgetrokken een som van ƒ6000 »7o. dat ter bestrijding van de kosteit van op-en inrichting van het voor bedoelde scholen noodige ge bouw, door tusschenkomst vau de departemeutsbe- sluren, een beroep zal worden gedaan op de leden, om 't zij giften ter beschikking te,'stellen van de Maatschappij, 't zy deel te nemen in een renteloose leening mei aandeelen van 1000, splitsbaar in onderdeelen van 100, en met een aflossing van 1000 's jaars een en ander te regelen door het hoofdbestuur.” 1883/84, vastgesteld, tot een bedrag van 80298,42* in ontvangst en 80613 ia uitgaaf, sluitende' dn* met een batig saldo van 885,42*. Door drie particulieren te Bleiswijk (een timmer man, een smid en een boer) is een stoomscheepje vervaardigd, lang 31/, Meter en breed Meter. Het heeft ruimte root 5 petsonen en wordt voortbe wogen door een machine van paardenkracht. 't t'ad. verneemt, dat H. K. H. Priuses Marianne haar zoon, Prins Albert van Pruisen, met de uit voering van baar uitersten wil hoeft belast. De Prins wordt Zondag op Reinhartshausen verwacht. Maandagmorgen zal de plechtige teraardebestelling van het stoffelyk omhulsel te Erbach plaats hebben. De Prinses heeft bepaald, dat zij naast baar dochter Prinses Charlotte van Saksen-Meiniagaa wensoht te rusten. De plechtigheid zal zeer eaavoudig en geheel plaats hebben volgens de voorschriften derDnitsche hofregle- meoten. Aan ons Hof is de kennisgeving van bet overlyden der Prinses op de gebruikelijke wijze gezonden, van wege het Hans-miaisterium te Berlijn. Z. K H. Alezander der Nederlanden, Prins van Oranje, ral zich bij de plechtigheid door majoor Beyerman, zyn adjudant, doei vertegenwoordigen. -s»- Men schryft uit den Haag aan de Midd. Cl.: Een opmerkelijk feit heeft rich hier voorgedaan. Dinsdagavond verscheen de Staatscourant met een rouwrand rondom de eerste pagina en met het volgend bericht bovenaan de kolommen ,Het heeft den Al machtige behaagd hare koninklijke hoogheid prinses Marianna tier Nederlanden dot zich la nemen. Hare koninklijke hoogheid ontsliep heden Dinsdag och tend omstreek» zes wast jg haat kasteel Reinharta- hausen.* Aldus kwamen er echter slecht» enkele exemplaren van de pera. Midden onder het drukken kwam er bevel om den rouwrand weg te nemen en tevens het bericht vau het overlijden der prinses. De later afgedrukte exemplaren van het officiëele blad maken dan ook van het sterfgeval io de koninklijke familie geen melding, ofschoon alle overige dagbladen van het Nederland en ook die van hét buitenland bet doodbericht beheleden. Wij deelen het zonderlinge feit mede, zonder ons aan eene verklaring te wagen. Het U. D. schrijft het volgende Het heeft de aandacht getrokken, dat de Ned. Staatscourant Dinsdagavond geen melding maakte van het overlyden van H. K. H. prinses Marianne, of schoon dit reeds in den vroegen ochtend bekend was. De verklaring h voor ieder, die in de oflicieële Wereld geen vreemdeling ia, nochtans zeer eenvoudig. Wy meenen nl. te weten, dat het Nederlandsohe hof nooit officieel de echtscheiding der prinses heeft meenen te moeten erkennen, en baar bij voortdu ring als eohtgenoote, laatst als weduwe, van prins Alben, dus als Duitsche prinses is blyven beschou wen, tengevolge waarvan nu dan ook de kennis geving vau het overlyden in optima forma, namens prins Albert moet voorafgaan, alvorens Z. M. de Koning den gebruikelijker hofrouw voor buiten- landsohe bloedverwanten en de overige formaliteiten kan bevelen. Dezelfde reden is oorzaak, dat H. K. H. vermoe- delyk niet in bet graf der Oranjes te Delft zal worden bijgezet, erenmin als andere in den vreemde gehuwde prinsessen van ons rorstelyk buis; ook in de laatste rustplaats volgt de vrouw den slaat des mans; gelyk Delft hel gebeente van aan onze prinsen gehuwde vreemde prinsessen bwaart, zal het dar van prinses Marianna moeten derven. Het stoffelyk overschot zal dan ook, naar wij ver nemen, naast dat van H. Dr. overleden dochter worden ter aarde besteld. In de 98ste Algemeene Vergadering vau de Maat schappij tot Nut ran ’t Algemeen op 14 en 15 dezer Ie Amsterdam te houden, komt het volgende I voorstel aan de orde van de Commissie tot voor- daarvan aan te cheu de tanden bederf dezelf- n een kqalyk de het glaeuur I gunstig gevolg g legen gaal, tintje van een dus ontblootte waardoor de tanden aanga- Iemand had midden in het vereeuigingsjaar zyn lidmaatschap eener vereeniging schriftelyk opgezegd, maar het Bestuur achtte hem oog tot het eind van dat jas- aaosprakelyk, te meer omdat kort te roren in het reglement een wijziging was opgenomen, waarbij het oude reglement, dat het lidmaatschap met alle aanspraken op de roordeelen deed vervallen door „schriftelyk bedanken", was aangeruid met de bepa ling, dat het lidmaatschap het geheele jaar doorloopt en ook voortduurt voor het volgende, behoudens opeegging 6 weken vóór bet begin vau dat jaar. De Rechtbank te Amsterdam heeft echter op 6 Ftbr. jl. bet eischend Bestuur in het ongelijk gesteld, omdat zij de nieuwe bepaling van het reglement niet verbindend achtte voor dc leden. Die bepaling was ui. wel in een vergadering der Vereeniging in be ginsel goedgekeurd, maar tevens werd besloten, de redactie aan den rechtsgeleerden raadsman over te laten. Daar nu die redactie zelve nooit door de Ver gadering is goedgekeurd en het reglement slechts wijzigingen kent, door die Vergadering er in gebracht, was de Rechtbank van oordeel dat die nieuwe bepa ling geen bindende kracht bad; zy kon eerst haar beslag krygen door een besluit der Vergadering, nadat deze in de gelegenheid was gesteld te beoordeelen of de bewoordingen, waarin de wijziging was vervat, bet gehuldigd beginsel juist uitdrukten. De Rechtbank nam verder aan, dat waar enkel „schriftelijk bedanken" is voorgeschreren, hel lidmaat schap ophoudt met het oogenblik waarop aan bet Bestuur schriftelyk van het ontslag is kennis gegeven, en dat by het ontbreken vau byzondere bepalingen, die anders luiden, met het verlies van bet lidmaatschap tegelijkertijd de verplichtingen van het lid ophouden ook gedurende den nog overigen tijd vau jaar. ii i’ van en vau het Eeuwfeest der Maatscbappy.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1