E, avenhage BINNENLAND. 1 ging Nieuws- en ONEN, LHEE, i te letten) tappij der Wereld) Mend t122)23. EN. 1883. - Woensdag <6 Juni. ÏNO 2931. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, oele tRT lz. - menbileering droevig ongeluk ge il. en W. Ontvanger ter nakoming i Gonda. proef gele- op dat een igdelykheid voor dat Welke om Themaat prof. Van i 121 was van betaling. maal, welke daat gekozen tefte Cou- n door den Gouda. GOUDSCHE COURANT. '■r, mburg IÜDA. tereenirinr e r d e n» eerden. )N van ITER- eiideni. He., Penning. t LEE. SLDE. UHRI 8NET- ecretarie. rden afgele- :jes van vijf, tn Ned. on» Nommer en nevenstaand Pet gedepo- ing van ge- ende uda. 2 Juni alhier de 4753.95. Door de pokken werden in 1882 aangetut personen, waarvan de groote meerderheid niet gevaccineerd of gerevaccineerd. De desinfectie woonhuizen, huisraad, kleederen, beddegoed en der gelijke, had met de meeste eorg plaats, terwyl •lies, wat voor ontsmetting niet geschikt was, werd onteigend en verbrand. Eeu en ander geschiedde onder toezicht van Dr. F. H. G. van Iterson, plaats- rsrvangend lid van den Geneeskundigen Raad, die zich bereidvaardig daarmede belastte en zoodoende veel bij droeg om de epidemie te beperken. De beer rau Iterson heeft hierdoor aanspraak op de erkente lijkheid der Gemeente. Er bezweken in het geheel 29 lijden Ia Mei ver klaarde de Inspecteur dat de pokken niet meer epide misch heerschten. De totale sterfte in 1882 was, na aftrek van 42 levenloos aangegevenen, 762 of 41.2 per duizend. Van de geheele sterfte bedroeg die der kinderen beneden de 2 jaar 48.1 pCt. In het verslag wordt het verlies herdacht, dat de Gemeente leed door den dood van het raadslid Muller en herinnerd aan het met leedwezen vernomen be sluit van den heer Prince om zijn ontslag te nemen als Lid van den Gemeenteraad, die meer dan 34 jaar in het plaatselijk bestuur had zitting gehad. De raad besloot hem dank te zeggen voor hetgeen door hem in het belang der Gemeente werd verricht. Het verslag wijdt voorts de volgende woorden aan de nagedachtenis van deu heer D. D. Lulius van Goor De Majoor-Kommaudant der dd. schutterij, d' heer D. D. Lulius van Goor, wiens benoeming wij in ons laatste verslag met ingenomenheid mochten vermelden, werd reeds in dit jaar in deu rollen bloei des lerens door den dood aan zijn gezin en zyne veelvuldige maatschappelijke betrekkingen ont nomen. Ofschoon hy slechts korten tijd aan het hoofd van bet bataillon wns geplaatst, was die tijd lang genoeg om te doen zien dat in hem voor die moeielijke betrekking eene uitstekende keus was gedaan. De schutterij verloor in hem een waar, digeu Chef, wieus toewijding aan hare belangen steeds in erkentelijke herinnering zal blijven. lu een volgend nr. komen wij op het Verslag terug. Gisteren-voormiddag ten 10 ure werd op de aan- gekondigde eeuvoudig-pleehtige wijze, naar het door de Overledene uitgedrukt verlangen, op het kerkhof te Erbach ter aarde besteld het stoffelijk overblijfsel van H. K. H. Mevrouw de Prinses Marianne. Een groote menigte was samcugerloeid|om de eerbiedige getuige van dezen droeve» tocht naar deu doodenakker te zijn. Talrijke deputation waren bij de groere vereeoigd, om aan de afgestorven Vorstin, die een Weldoenster was voor zoo veel en zoo velen, de laatste hulde te bewysra. Gelijk men weet, bevonden rich te Erbach de Zoon van de Ontslapene. Prins e-Albrecht van Pruiasen, Haar Dochter Prinses Alexandrine, wed. van Hertog Wilhelm van Mecklenburg-Schwerin, on Haar Klein kinderen uit het huwelijk van haar overleden Dochter Prinses Charlotte met Hertog George van Saksen- Meiningen: Erfprins Bernhard en Prinses Maria Eli sabeth. Dat majoor Beijerman als vertegenwoordiger van Z. K. H. den Prins van Oranje en de Burge meester van Voorburg als vertegenwoordiger dier gemeente bij de begrafenis aanwezig waren, is bekend. De plechtigheid liep in de volmaaktste orde af. De bevolking toonde door baar deelneming ten volle te beseffen, hoe veel voor haar met deze Vorstin ten grave daalde. Ouder presidium van deu heer Schoolopziener Dr. jongens. Deze kostte met inbegrip van D. Terpstrs, werd op Zaterdag E _"L. zometvergaderiug gehouden der onderwijzersvereeni- ging in het arrondissement Gouda. Behalve de tal rijk opgekomen leden, waren ook de heeren Mr.. A. M. de Cock, districtp-schoolopziener en Dr. A. M. Mensing, oud-schoolopziener, beiden van Rot terdam, ter vergadering opgekomen. Door den heer O. G. Veenstra, van Waddinxveen, werd op eene zeer duidelijke wijze de beweging der aarde om de zon, der maan om de zon, zon- en maaneklipsen, enz. verklaard en door eeu eigenhandig vervaardigd toestel aanschouwelijk gemaakt. Tot ondervoorzitter werd gekozen de heer J. Ver- boon, van Krimpen aaa den Usel, tot bestuurslid de heer D. A. Kip, vau Ouderkerk aan den IJsel, respectirelijk in plaats der Aftredende, niet herkies bare heeren A. Van Noordwijk, van Ammerstol, en J. Kiviet de Jonge, vau Oudewater. Al de leden schaarden zich, na afloop der ver gadering aan den gezelligeu disch. Thans is in druk verschenen het Verslag van den toestand der Gemeente Gouda orer 1882. Daaruit blijkt dat de eigendommen der gemeente in goeden toestand zyn. Het onderhond van het exercitie- en echietterrein wat in het afgeloopen jaar zeer kostbaar. Ten einde de veiligheid der Schiet baan zooveel mogelyk te bevorderen, werd de kogelvanger aanmerkeljjk opgehoogd, terwijl bij wyze van proef van de eerste twee traversen bij den kogelvanger de bovenbedekkingen werden verwjjderd. maatregelen echter ook genomen worden aan de onveiligheid der baan tegemoet te komen, zy tullen weinig baten. De ligging van het Schiet- terrein tusschen drukke communicatiewegen zal steeds aanleiding geven tot klachten, zoodat weldra wel licht moet worden overwogen of diet een ander terrein kan worden aangewezen voor een. nieuwe en doelmatige schietbaan. De restauratie van den voorgevel van het Stadhuis werd vóór het einde van ’tjaat voltooid. Dé kosten der restauratie hebben tot 1 December jl. bedragen 37418.64‘, in welke som het Rijk bijdroeg 24020. In het St. Catharine-Gasthuis werd een vertrek ingericht voor de opneming en tydelyke verpleging van krankzinnigen terwijl een ander vertrek in ge bruik is gesteld als kraamkamer voor krankzinnigen. Tqdens de pokkenepidemie kocht de Gemeente eeu verplaatsbare houten ziekenbarak voor 1425, die in „de Manege" werd opgesteld voor de ver pleging van poklyders. De nieuwe le Burgerschool voor meisjes met on- derwijzerswoning werd in gebruik geuotnen. Deze kystte met inbegrip van meubileeriug 40943.92. Het schoolgebouw io deu Langen Groenendaal werd GOUDA, 5 Juni 1883. Gisteren is alhier aangehouden B. Stevens, sjouwer, die zich vermoedelijk aan diefstal by nacht op een bewoond vaartuig heeft schuldig gemaakt. Io de hedenmiddag gehouden zitting vau den Ge meenteraad kwam in een adres van de Directie der IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij, die verzocht de bepaling uit de eoncessie-voorwaarden voor de lyu Gouda—Otidewater enz. dat „binnen de wateren der stads-siugels de wagens niet door stoom, maar alleen door paarden in beweging mogen worden gebracht" zóó te mogen uitleggen, dat binnen de wateren der stads-singels met paarden vóór de locomotieven en wagens geraden moet worden, waarbij echter stoom als hulpkracht kan gebezigd worden on roorwaarde dat geen stoom ontsnappe en de werking ran den stoom op de cylinders op onmerkbare wyze plaats vinde. Dit adres is gesteld in handen 'an B. en W. om bericht en raad. Door den rasd werden goedgekeurd de voorstellen tot wijziging der begroeting vau bet Israëlitisch Arm bestuur, dienst 1882 en tot wysiging der Gemeente- begrooting, dienst 1882. In dese zitting werden behandeld eenige reclames tegeu aanslagen in de plaatselyke directe belasting op de inkomsten, voorkomende op bet suppletoir kohier dienst 1882. De raad besloot 0. G. van Dyk aan te slaan naar een inkomen van 400 in plaats van naar een in komen van 222 en den aanslag van M. J. Wes sels te roieeren. BntomtD werden tot- s. Bewaarschoolhouderes ter assistentie bij bet onderwijs aan de Inrichting tot opleiding van bewaar- Mhoolhouderessen Mej. E. P. Schotel, hoofdonder- wijseres aan de 2e openbare bewaarschool, met 12 stemmen, tegen13 stemmen op Mrj. de Wed. F. H. WeermanBelonje. 4. Leden van het stembureau voor de verkiezing van een Lid dor Tweede Kamer de hb. G. Straver on II. Jager. Plaatsvervangende Leden van genoemd stem bureau de hb. G. A. Oudyk en C. Hoogenboom. In deze zitting kwamen nog in 1. Een voordracht voor onderwijzeres aan de le kostelooze school. Daarop staat mej. P. W. B. Bouwer kweekelinge. Ter visie. 2. Een adres van eenige kerkbesturen (dit adres is ondertekend door den kerkeread van Ned. Herv. Gemeente, Evang. Luth. Gemeente en Chr. Ger. Gemeente benevens door de pastoors P. O. Tb. Ma- lingré, G. Pouw en J. H. de Jamaer) verzoekend» dat de kermis hier ter stede zal worden ingekort, zoo dot althans des Zondags geen kermis zal worden gehouden. Dit adres ie gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. 3. Een adres vau eenige eigenaars vau huizen aan de Wydstraat en Markt, Oostzijde, verzoekende ver gunning dat de Directie der Goudsche Waterleiding- Maatschappij in zóóverre afwyke van de bepalingen dat de buizen der leiding achter hunne woningen worden gelegd, dus Achter de Kerk in plaats van op de Markt. Dit adres werd dadelijk behandeld en besloten adressanten mede te deelen dat de raad daartegen geene bedenkingen heeft, zoo de concessionaris daar toe bereid is. 4. Een voordrecht voor Libryemeester, waarop voorkomen 1. Mr. D. N. Brouwer. 2. H. W. F. Bonte. Ter visie. In deze zitting werd nog door den Voorzitter medegedeeld, dat de heer Wester zich bereid heeft verklaard de 25000 gedeponeerd bij den Gemeente ontvanger ter nakoming van de verplichtingen van den Concessionaris der Waterleiding Oudsohans Deuz, gedeponeerd te laten ten behoeve der Goudsche W aterleiding-Mantschappij Zondag is te Amsterdam een droevig ongeluk ge beurd. Te half één sloeg op het IJ eren beoosten Scbel- vischhoofd de giek „de Vriendschap", vau de Zeil-en Roeirereenigiog „Fortuna”, door het breken rad het roer en door b^t volloopén van het vaartuig, om. Van de opvarenden wisten twee zich aan het omge slagen vaartuig vast te houden. Dezen werden na tien minuten door de sloep van bet Noordsche stoomschip, aan de handelskade liggend, gered. De drie anderen, allen tamelyke zwemmers, verdronken, waarschijnlijk door deu sterken golfslag en belem merd als zy waren in hunpe bewegingen door de booge schoenen. De verongelukten, zijn allen jongelieden tusschen de 20 en 25 jaar. Men zal zich herinneren, dat de Kon, Academie van Wetenschappen, afdeeling Natuurkunde, zich ten vorigen jare met 25 tegen 9 stemmen verklaard heeft voor bet gunstig advies van prof. Van Bemmelen omtrent het adres der Vereeniging van Lijkverbran ding, ofschoon de overige leden der commissie, die over bet adres verslag uitgebracht heeft, ziph in een anderen zin hadden verklaard. In de zitting, waar dat besluit genomen werd, werd o. a. door dr. M. C. Verloren vau een advies uitgebracht in den geest van Bemmelen. Dat advies van een geleerde, die ver klaarde zelf geen bepaald voorstander van lijkver branding te zijn, maar deze zaak niet onmogelijk wilde maken, is thans met een Naschrift opgenomen iu de berichten en mededeelingen der Vereeniging voor lijkverbranding 1883 No. 2 In datzelfde nummer vindt men o. a. ook een opstel uit le XIXnie Siècle overgeuotnm omtrent het I wetsontwerp, dat ten vorigefl jare bij de Fransche Kamer is inuediend door eabtO-tal leden, waaronder

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1