T sok N° 3938. 1883. VrUdag 8 Jani. <e EJLS I '1 1 els Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. 1 g 1 f inecht, le van goede HAN. I UNG VAT.g» vdigex aak. r gering ge- n een uitne- I ;hFIacooberlodl g z w 9 25 n Deki der kunst gebouwd. 1SOON, biedt aan het Bu- zuid-westen Tuekoe Hoekoe Hassan Ali aan Toekoe Omar, prijzen. XJ .2 •n D 3 E 3 G 7 G 5 il van saamgetrokken, R. Hol e, waar liederen SC H AA K-COR RESPONDENTS. Wit 30ste Zet Zwart 30ste Zet Zondag-avond juist om elf uur was te Venloo by een zeer helderen sterrenhemel, een meteoor zicht baar. Hij had het voorkomen van een ontploffend.cn vuurpijl,.,welks kern de dikte had van een dubbele okkernoot. Het licht, dat hij verspreidde, was bij zonder schel, in het blauwe overgaande. Hij bewoog zich in de richting van bet zuid-oosten naar het zz:d “ccion In zijn val naderde hij de aarde onder eene hoek van 10 graden. De lichtstreep, die bij achter liet, was eerst pylrecht, daarna slangvormig en eindelijk achtvormig en was meer dan l’/i minuut dat boven- tvangen. «1 prjjs. GOUDSCHE COURANT. e ld eene Medaille ruaael in 1880. halve /lesschen des Italiens, Parijs. Windsor is too nijne Clientelle AND: ps. BRUSSEL Coiffeur. gekeerd, vergezelde hem op zijn bezoeken. Vrijdag vertrekt de Prins naar Amsterdam, alwaar bij de mar kiezin, De Villeneuve, zijn zuster, hoopt te ontmoeten. Naar de Dordt. Cour, verneemt, komen onder de onlangs bij het korps pontonniers te Dordrecht opgé- komen 95 miliciens vele gevallen van typhus voor, zoo men zegt tot heden 17, waarvan er reeds een paar zijn bezweken. De bedoelde miliciens waren allen dezer dagen door den officier van gezondheid ingeënt en hoeverre deze operatie nu met bedoelde ziektege vallen in verband staat, weet men niet. Er schijnt echter eene commissie van drie geneeskundigen be noemd te zijn om de koepokstof en wat dies meer zy te onderzoeken. Nicolaas Geerekink, arbeider, wonende te Zevenho ven en laatst verblijf houdende te Uithoorn, is door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde twee misdaden van vergifti ging, ten gevolge waarvan zijn broeder, Daniel Gee rekink, is overleden. Hij is deswege tot een levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. De vorige week zijn gevallen van pokken voor- gekomen: te Ter Aar 1 (le geval), oud Beierland 4, Delfshaven 3, Gouda 1 (l e geval), Hillegersberfc 1, Hillegom 1, Leiden 6, Rhoon 1, Schoonhoven 2 en IJselmonde 1 (le geval). Rotterdam 36. Verschillende bijlagen tot de ^dtfer-stukken, die aan de Tweede Kamer zyn toegezonden zijn thans in druk verschenen o. a. een missive van den direc teur en commandant der Marine te Amsterdam en een memorie in zake het vergaan van Zr. Ma. ram- monitor Adder, ten behoeve van de Tweede Kamer der Staten-Generaal samengesteld door den directeur en commandant der Marine te Hellevoetsluis. De tot het doen redden van de schipbreukelingen en geeft als zijn oordeel te kepnen, dat de persoon, d’e aan een commandant van een monitor bevel geef1' om naar zee te gaan en niemand anders, wie hij ook zyn moge, persoonlijk verantwoordelijk is, dat bijtijds worde kennis gegeven van een eventueel te lang in zee blijven van dien monitor en zoo uoodig maatre gelen worden genomen tot het doen verkenen van hulp aan dat vaartuig. Het gesticht Bronbeek ii met een geschenk ver eerd, dat zijn weerga wel nergens zal vinden. Het kunstgewrocht bestaat uit eene vitrine meer dan 1 M1 groot waarin met mooi weer en kalme zee, acht scheepjes zijn geëtaleerd, als vijf in verschillende richtingen bij den wind en drie van den wind, zynde 2 fregatten, 2 barken, 2 'brikken, 1 schoenerbrik en 1 schoenerenkele daarvan zeilende met onder-, boven-, bram- ee boveubraia-Iijzels. Deze scheepjes, die te zamen geen Vs kilogram wegen, zijn in de fijnste details afgewerkt en geheel volgens de regels masten en raas be staan uit fijn ivoor en het touwwerk uit geslagen zijde. Ook de man aan ’t roer en die op den uitkyk zyn niet vergeten en dienen wel degelijk een goed oog in *t zeil le houden, omdat allen met denzelfden wind zeilen en dus nauwkeurig acht moeten geven dat er behoorlijk voor gezorgd worde, elkander in dit betrekkelijk klein bestek te kunnen passeeren. Reeds meermalen, o. a. op de in 1876 te Amsterdam gehouden nationale tentoonstelling, was men in de gelegenheid dergelijke scheepjes, in snipperuren vervaardigd, door den heer H.G.Cramei te Arnhem, te bewonderen, maar de bouwmeester heeft ditmaal zichzelren overtroffen, ’t Zal een blijvend stuk iu bet museum vanBronbeek zyn, en als zoodanig wordt het ook ’W den generaal Smits beschouwd, die het eene eereplaats wenscht te geven onder de andere kunstschatten daar verzameld. GOUDA, 7 Juni 1883. Jhr. M. C. F. J. de Rotte, die dit jaa; aan de beurt van aftreding is als lid van den Gemeenteraad, ver langt, naar wij vernemen, als zoodanig niet meer in aanmerking te komen. Ten gevolge hiervan en door het vertrek van Mr. H. J. Kranenburg zullen alzoo twee nieuwe raadsle den moeten worden verkozen. Voorts zijn aan de beurt van aftreding de hh. W. J. Fortuijn Droogleever, W. Brandt van Straaten en G. A. Oudyk. Het verslag van den toestand dezer Gemeente o*er 1882 (zie ons vorig nr.) deelt aangaande de Muziekschool mede, dat het aantal leerlingen weder is toegenomen. Werd de cursus in het vorigejaar begonnen met 251 leerlingen, bij het hervatten der lessen in Januari 1882 telde de school er 269 (108 jongens en 161 meisjes) waarvan 28 kosteloos on derwijs ontvingen. De lessen werden gedeeltelijk gegeven in het ge bouw „Arti-Legi" en voor een ander deel in het lokaal van den heer Hardyzer. Bij het vocaal-onderwijs werd voor de laagste klasse de verbeterde leerwijze van Galin Chevé en voor de overige klassen de methode van en J. Worp gevolgd. In de hoogste klasse, de ontwikkeling der stem aanvangt, werden 1. van Mendelsohn en Schubert beoefend. Voor het viool-onderwijs werd de leerwijze van Hen nig en Danola gevolgdvoor het piano-onderwys die van Dam en Urbach. Van de klasse der élèves voor de Schuttery wer den drie leerlingen als élève-muzikanl bij bet mu ziekkorps iugedeeld. De orchestklasse was voor de oefening der meer gevorderde leerlingen zeer gunstig. Zy heeft echter door het vertrek van enkele leerlingen aan kracht verloren. De Commissie voor de Muziekschool is hoogst te vreden over de gemaakte vorderingen en in haar ver slag wijst zij er met voldoening op, dat de heer Richard Hol bij het examen wel wilde tegenwoordig zijn en zyne bijzondere ingenomenheid uitspreken over de terkregen resultaten. De Commissie roemt zeer den ijver en het uitmun tend onderwijs der aan de school verbonden onder wijzers en is ook tevreden over de belangstelling en het gedrag der leerlingen.1 De uitgaven voor de Muziekschool hebben be dragen f 2622.87. Aan schoolgeld werd ontvangen de som van f 1618.50. Gisteren namiddag ten 3^ ure had de heer J. H. Kok, wonende op de Zeugstraat, de zelfvoldoening voor de achtste maal een menschenleven uit het water te redden. Zekere Frans van Dan, oud 8 jareu, had het ongeluk in het stroomende water van de Zeug straat te vallen en zoude zeker verdronken zyn, indien niet op zijn hulpgeschreeuw genoemde heer Kok was toegeneld, die zich geheel gekleed te water begaf en het jonge mensch redde. Samüel Pach, sjouwerman en venter te Amsterdam, van wien wij onlangs melding maakten dat hij bij vonnis van de arrondissements-rechtbank te Amsterdam van 18 April II. wegens het uitgeven van een bon van 60 sigaren voor een bankbiljet van 60 gulden tol 183 dagen celstraf was veroordeeld, kwam van die beslissing in hooger beroep en werd ook nu bijgestaan door mr. Rud. B. Benjamins. Ter terecht zitting van 30 Mei trachtte pleiter aan te toonen, dat beklaagde te goeder trouw was geweest, voorna melijk op grond, dat hij niet kon lezen. Maar bij arrest van 4 dezer vereenigde zich het hof met het requisitoir van den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie tot bevestiging van het vonnis. In een particuliere correspondentie wordt het vol gende gelezen omtrent den toestand te Atjeh Dagelijks verwacht men aanvallen op Kotta-Radja en Oleh-leg. Laatstgenoemde plaats is versterkt. Naar men beweert, zal een nieuwe expeditie naar de IVe Moekims gezonden worden. De cholera heerscht epidemisch op de Westkust. Kolonel Schafer heeft een brief van Toekoe Hassan eu zijn collega Hoessin, waarin beiden zeggen, dat zij de Nederlandsche troepen afwachten, maar ze niet te zien krijgen. Aan deze uittarting voegen beide hoofden het verwijt toe, dat zij van drie zijden zyn aangevallen. Een brief uit Lohong van en de Toekoes Hoessin en die te Kroeng Sabit troepen werft, is door een onzer ambtenaren onderschept. In dien brief verklaien genoemde hoofden, dat zij met vergunning van den hoeloebalang der IV Moekims deze laatste tot oorlogs- terrein gekozen hebben. U anneer er niet spoedig versterking van Java komt, moet men zich in Atjeh op vreeselijke gebeurtenissen voorbereiden. De te wapen geloopen Atjehers worden op 8000 man geschat; de helft daarvan nam deel aan bet gevecht van Kroeng Raba. De vyand is vol moed en be sloten tot het uiterste te vechten. De paddieoogst is afgeloopen en goed uitgevallen. Ditmaal is de vyand beter dan ooit en ouder aanvoering van Hassan, Hoessin en Omar is hij tot groote dingen in staat. Gouverneur Laging Tobias moet tweemaal geseind hebben om een bataljon: de eerste maal vergeefs, de tweede maal onder by voeging, dat hij anders voor de gevolgen niet iustond. (Arnh. Ct.) Aan pastoor Brouwers, te Bovenkerk, den wel bekenden strijder voor waarheid en recht, den be kwamen journalist, werd dezer dagen door Nieuwer- amstelaren de candidatuur voor de Kamer aangeboden. Hij weigerde echter en het N. v. d. D. vernam het volgende omtrent de reden dier weigering „De heer Brouwers verklaarde geen geheim te maken van die reden, en al moest hij ook bij zyn besluit blyven, was hij toch dankbaar, de gelegenheid te hebben om zich openlyk te kunnen verklaren. Hij had zich met woord en geschrift inderdaad met de politiek ingelaten en gaf dat volmondig toe, doch hij had daarby nooit een nevendoel gehad, hij was pastoor, en al liet hem zyn werkkring als zoodanig tijd genoeg over, om zich aan Lands belangen te wyden, altyd waar hij volgens zyn mee- ning dat nuttig oordeelde, dan ware hij volgens zyn oordeel toch nog niet als Afgevaardigde in ’s Linds Vergaderzaal op zijn plaats, omdat hij geestelijke is. Hij erkende het reobt van ieder geeslelyke om eeu aangeboden mandaat te aanvaarden, doch achtte dat niet iu ’s Lands belang. „Dat was dan ook de hoofdzakelyke reden waarom hij voor de aangeboden candidatuur moest bedanken. Wel waren sommigen de meaning misschien toege daan, dat hy door zijn publiek optreden het lid maatschap der Kamer wenschte, doch het was zyn vaste overtuigiug, dat hoe minder geestelijken hetzy Catholiek of Protestant eer in de Kamer kwamen, hoe beter het ware. „Hy was zoo beslist daartegen, dat omfiets ón mogelijks te stellen, wanneer door zyn stem als kiezer 25 pastoors in de Kamer konden komen, hij zyn stem niet kon uitbrengen. „Bovendien was hy van meening, dat er leeken nog genoeg waren, die lust en kracht hadden om zich in de richting, die ook de zyne was, aan de zaak te wyden." Prins Roland Napoleon Bonaparte zal van ’s-Hage uit een tocht door ons land maken. Hy bezocht Dinsdag verschillende instellingen, vergezeld van en uumiuim<iani aer marine ie nenevoeisiuis. i/e luit.-kol. Hojel, adjudant van den Prins van Oranje, laatste betoogt, dat hij niets heeft kunnen bijdragen De adjudant, majoor Beyerman, uit Erbach terug- Mg-3 sa ^«8 te a sa f 2 Q d 55

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1