Advertentiën DIENSTBODE, BSlSSflltDSf LEES DIT. Openbare Verkooping Singer Maatschappij 12223. Hoogstraat 122/23. Staten-Oeneraal. Ebbsti Kamzb. Zitting vau 8 Juni. Openbare Verkooping te GOUDA, Mevrouw van de WEG, STOLWIJKERSLUIS, VRAAGT tegen AUGUSTUS één Meubelen en Huisraad, Het Depót der Origineele NAAIMACHINES van dea morgeus negen tot des namiddags vijf uur. StembilieUen agn te verkrggen op bet stadhuis. Zg moeteu duidelijk worden iugevuld en mogen niet onderteekeud zijn. Eenmaal daarop geplaatste na men mogen doorgeschrapt en door anderen worden vervangen. Het gerechtshof, Kamer van Crim. Zaken, veroor deelde de dieuatbode E. C. van O. te Gouda ter zake van diefstal bij uacht in een bewoond huis tot 8 maanden gevangenisstraf. In de zitting der Kotterdamsohe Arr.-Rechtbauk van Donderdag-morgen werd veroordeeld W. B„ veehouder te Waddinxveen, bekl. van het niet afzonderen van besmet vee en het niet aan geven van besraettelgke ziekte, tot 4 boeten van ƒ10 of 1 dag gev. voor iedere boete, benevens verbeurdver klaring van het in beslag genomen vee. Behalve het reeds in vorige nrs. aan het Verslag van deu toestand dezer gemeeute over 1882 ont leende, vermelden wg daaruit nog het volgeude Tweemaal per week werd gelegenheid gegeven tot koatelooze koepokinenting, waarbij kwamen de vac- cinatiën rechtstreeks van het kalf, eerst op het Gast huis en later op het Stadhuis. In den regel vonden de laatsten op Zoudag plaats en werd daarvan een trouw gebruik gemaakt. Terwijl het getal inentingen en herineutingeu beliep 417 in 1878, 375 in 1879; 938 in 1880 en 446 in 1881, bedroeg het in dit jaar 2443. Vau de levensmiddelen zgn alleen vleesch en visoh aan keuring onderworpen. Voor het vleesch zijn twee keurmeesters. Een van deze keurt tevens de visch. Er werden goedgekeurd in de Gemeente 1101 runderen, 697 vette en 1279 nuchtere kalveren, 401 schapen, 1788 rarkeus, 226 geiten en 112 paarden. Afgekeurd werden één schaap en twee paarden. Bij deu invoer zgn goedgekeurd 6295 Kilogr. rucdvleescb, 26265 Kilogr. kalfsvleesch, 27 Kilogr. schapen vleesch, 1165 Kilogr. spek en 550 Kilogr. paardeuvleesch. Afgekeurd werden 260 Kilogr. rund en 290 Kilogr. paardeuvleesch. In de Gemeente werden nog afgekeurd 475 Kilogr. rund-, 80 Kilogr. kalfs- en 8 Kilogr. paardenvleesch. Er werden enkele partijen visch afgekeurd en wel 15 schollen, 5 kabeljauwen en een tal bokking. Er hadden dit jaar verscheidene branden plaats van meef of minder ernstigen aard. De eerste ontstond den 14den Februari, naar alle waarschguigkheid in het zoogenaamde kachelhok der touwslagerg van deu heer H. Straver, aan den Kattensingel. Binnen weinige minuten stonden ook de baanloodaen in volle vlam, en het is allee» aan het krachtig optreden der brandweer te danken, dat de naburige gebouwen zijn behouden gebleven. Op den 7en September ontstond tengevolge eener gasontploffing brand in het modemagazijn van den Heer D. Samsom op de Botermarkt, die, ofschoon hg zich ernstig deed aanzien, spoedig met behulp der spuiteu werd gebluscht. In de volgende perceelen ontstond begin van brand, die gedeeltelijk door particulieren en ge deeltelik door de brandweer werd geblucht Den 28en Januari iu de babbelaarsstokerg van de Gebr. Kamphuizen in de Peperstraat. Deu 31eu Jauuari in de blikslagerg van W. Waldschmidt in de Lange Grotnendaal. Den len Mei in het Hotel #de Zalm" op de Markt. Den 12en Mei in het huis van den Heer Noot hoven van Goor in de Crabethstraat. Den 14en Juui in de Machinale Garenspinnerij op den Turfsiugel. Den lOen September in het huis van den heer W. Kouiucks op de Westhaven. Den lOen October in de pottenbakkerg van den Heer K. Jonker op de Raam. De straatverlichting gesohiedt met gas, geleverd door ile hier gevestigde Maatschappij voor nieuw geoctroyeerde Gasbereiding." Het aantal straatlantaarns bedraagt 298. Bg den aanvang der gasverlichting in 1853 be droeg het aantal lantaarns 210. De kosten der verlichting hebben bedragen 8589.29 boveudien werd aan ;>rbeidsloonen uit gegeven eeue som v«o 32.85. Voor het g4' werd iu het afgeloopen jaar door de ingezetenen betaald 12 ceot per kubieke meter, door de Gemeeute voor de verlichting harer gebouwen 10 cent. Het verslag der Gezoudheids-ooramissie over 1882 bevat o. a. het volgeude De totale sterfte was, na aftrek van 42 levenloos aangegevenen, 762 of 41.2 per (luizend; van de geheele sterfte bedroeg die der kinderen beneden de 2 jaren 48.1 pet. De sterfte was dut dit jaar ook door de pokken epidemie giooter dan het vorige, toen die slechts 32.3 per duizend bedroeg. De kindersterfte tras 2.6 pet. minder dan in 1881. De onreinheid van de sloot achter het plautsoen tegenover den Katteusiugel trok onze aandacht. Wij meenden Burgemeester en Wethouders hierop opmerkzaam te moeten maken, aangezien, even als op meer andere plaatsen, daarin privaten uitloopeu, die zoo slecht ziju ingericht dat de fsecale stoffen op de kanteu der sloot blijven liggen en niet tot in het water wordeu afgevoerd. Ook de demping van stilstaande slooten iu het algemeen meenden wij te moeten aanbevelen meer iu het bijzonder hadden wij het oog op die in de Boelekade en in de Korte Akkeren. De klachten welke wg herhaaldelijk vernamen over deu toestand van het water iu de Raam, gaveu ons aanleiding om te onderzoeken in hoeverre daarin verbetering zoude kunnen gebracht worden. Bij dat onderzoek bleek het ons al spoedig dat de middelen, die zouden kunnen worden aangewend om een beteren toestand te verkrggen, in nauw verband staan met de maatregelen ter bevordering eener algemeene waterverversching in de Gemeente. Wij besloten daarom onze aandacht niet enkel te vestigen op de Raam, maar die ook te bepalen op al hetgeen naar ons oordeel dienstig konde zijn voor eeue goede doorstroomiug van versch water door de kanalen en graohten onzer Gemeente. Wg stelden ons derhalve de volgende vragen le. Welke middelen kunnen er worden aangewend om de waterverversching in de grachten en kanalen te verbeteren 2e. Welke watergangen moeten of kunnen worden gedempt 3e. Is het wensohelijk de bestaande wgze van afvoer der fascale stoffen te handhaven Het resultaat onzer nasporingen hadden wij de eer aan het Dagelyksch Bestuur mede te deelen iu een rapport handelende a. Over de verbeteringen aan te bïengen in de waterverversching. b. Orer de wensohelykheid der demping vau alle overbodige sloten en zijlen en eindelijk c. Orer de wenschelykheid om langzamerhand over te gaan tot invoeriug ran een ander stelsel tot afvoer van feeoale stoffen. Wij hopen dat onze opmerkingen in ernstige orerweging zullen genomen worden en dat by bet uitvoeren van werken, die met de waterverversching in de Gemeente in verban^ staan, z<toveel mogelijk daarnaar worde gehandeld, opdat allengs eene elge- heele verbetering der wateren tot stand zal komen. Woningen. Wy rekenden ons verplicht de aandacht vao Burgemeester en Wethouders te vestigeu op eeu blok huizen staande in een slop tusschen de 3de en 4(le Kade genummerd R No. 370 tot en met 376 en raadden aan deze onbewoonbaar te verklaren op grond dat zy teer vochtig waren en slechts eeue verdiepinge hoogte van 2.362 45 M. hadden. Tot ons leedwezen kon het Dagelyksoh Bestuur ons gevoelen niet deelen. Wij blyveu echter van meeuing, dat deze huisjes in deu toestand waarin die thans verkeeren voor de gezondheid der bewoners nsdeelig zijn. Door de Wed. P. C. Rijkaart werd verzocht op den zolder van eene door haar te bouwen bouwmans woning een legere borstwering te mogen makeu dan in Art. 26 der verordening op het boawen bepaald is. Wy hadden tegen de inwilliging van dat verzoek geen bezwaar maar achtten het noodig dat de ver dieping eener opkamer in verband daarmede niet minder dan 2.80 M. hoogte verkreeg. Vuilnis. Onze Commissie vestigde de aandacht der bevoegde autoriteit op de verontreiniging der zoogenaamde Looyerspoorl by de Geert Bultensterg. Zooals meer malen geschiedt, wordeu van zoodanige stegen en sloppen verzamelplaatsen van vuilnis, afval van groen ten enz. gemaakt. Dat streng toezicht wordt gehouden op dusdanige misbruiken achten wij zeer gewensobt. Scheikundige onderzoekingen. Het onderzoek van levensmiddelen kou door ver schillende omstandigheden dit jaar niet den ge- wenschten voortgang hebben echter blijven wy ons bereid verklaren om des gevraagd onderzoek te doen omtrent de kwaliteit vau levensmiddelen. Slechts tweemalen had onderzoek van levensmid delen voor partiouliereu plaats, 1/8 der opbrengst daarvan werd in de Gemeentekas gestort. Drinkwater. Een verzoek van 75 bewoners der Heereaicade en Korte Akkeren aan uwen Raad tot verkrijging vau tonnen met gezuiverd drinkwater werd door ons by u ondersteund. In het afgeloopen jaar bedroeg liet gebruik van gezuiverd water uit 74 lonten, op 24 verschillende punten der gemeente geplaatst, 4250000 Liter of 134800 Liter minder dan ten vorige jare. Den 23 Augustus a. s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer J. G. Bettink aan het hoofd der openbare School te Berg-Ambacbt op het dorp ge plaatst werd. Iu deze sitting is aangenomen de internationale overeenkomst in zake de Noordzee» iatcberyhet ontwerp tot wijziging van art. 126 der booger onderwijswet; dut tot de grensrerandering tusschen de gemeeiiteu Enschede en Lonneker; dat tot wy- siging van de pensioenwetten der zeemacht; dat tot rerleeoeu vau subsidie aan de internationale land- bouw-tentoonstelling te Amsterdam met 30 tegen 3 stemmen; dat tot onteigening van groud, ten be hoeve van deu spoorweg WitilerawykRuurlo HengeloEnschedé; dat tol verleenen van subsidie voor de brug over den IJset by Deventer met 30 tegen 7 stemmen. De Minister van Marine verklaarde, dat de klach ten der vissohers aau de Frieaehe kusten gebleken waren sterk overdreven te zijn. Er bestoud voor de oorlogsschepen geen aanleiding tot daadwerkelijke hnlp. De Eugelsche bieren uit het gesicht van den wal en hadden het stuk gezeilde visehwant later terug gegeven. De Argue en de Bonaire blijven elkander daar aflossen. De Minister verzekerde niet het beginsel te huldigen om hoogere vlag-oAioieren te pensioneeren om zoo lagere te kannen benoemen. De Minister vau Financiën rerklaardg, dat de Regeering bezuiniging en belasting-hervorming voor staat en bij de aanslaande begrooting zal mededeelen of ze, en zoo ja, welke vooratellen zy zal aanbieden. Het wetsontwerp tot onteigening ven het Merwede- kenaal is aangenomen met 29 legen 7 stemmen. De antirevolutionairen gaan voort met de kiezers diets te maken, dat een regeering der kerkelyke par tijen voordeelig zou zyn voor de beurs der belasting schuldigen. Dat greust aan kwade trouw, want bij herhaling ia reeds aangetoond, dat onder een clericals meer derheid zelfs voor het onderwys nog meer zou wor deu uitgegeven dan thans. En de antirevolutionairen zouden alleen willen be zuinigen op onderwija, terwijl eveneena bezuiuiging op oorlog en openbare werken noodig en mogelyk is. Waarheid is, dat het die party geheel en al ont breekt aan bekwame financiers. De heer Godin de Beaufort is het vorige jaar gekozea als financiëele speeialiteil, in ataat ons fioanciewezen op nieuwe grondslageo te hervormen, maar men scbynt zich te hebben bedrogen, want leider op finauoiëel gebied is voor de antirevolntionai-eu nog aliyd de heer Van Dedem uit Zwolle. Waarheid is, dat van de liberalen, die aeer be kwame fiuancieri in hun midden hebben, veel meer beperking run uitgaven is te waohteu dan van de rechterzijde. In de eerste plaats moet ook aan dei Minister vau Oorlog een grens worden gesteld. Zoo lang steeds meerdere millioenen aan forten en kanon nen worden verkwist, helpt bezuiniging op ander gebied zeer weinig. (Vaderland). Het Hoofdbeetuur van den Chriat.-Historisohen Kiezersboud Marnix heeft aan allen, «die de eere Goda en het welvaren van Koning en Vaderland liefhebben', eeu manifest gericht, waarin het met nadruk waar schuwt tegen de candidaten, die One Program aanvaard hebben. „De massa der belijders van Christus zooleest men in dit manifest en anderen met hen, hondt zich, in licbtgéloorig vertrouwen, rast aan het Pro gram" van dr. Kuyper en zijne volgelingen. Kunnen wy, met een goed geweten, de oandidatcn van dat „Program* helpen kiezen P „Wie niet het oog wil sluiten voor wat ieder kan zien, moet daartegen groote bezwaren hebben; be zwaren {lie van jaar tot jaar, van dng tot dag, grooter worden. Wie niet bij de alembua een begin- sellooze kansberekening wil volgen, die by iu hui» en kerk verwerpt, kan, naar ona oordeel, niet lauger met de Groote-kerkparty medegaan; zoo iu de politiek als in de kerkelyke knoeieryen, onder de vlag van vrome woorden, bij volharding in de gemeenschap ran Belial. En verder: „Opmerkelyk ia de toenadering van de leiders der Programpartij, iu èn bulten de Kamer, tot de Rooroschen, die o. a. Print Willem van Oranje en zijne broeders voor eerlooze staatslieden en huiche lachtige goddeloozen uitmaken; tot Rome, dat, alt het maar kon, jegens alle Protestanten de bloedige vervolging zou herhalen, naartoe de Jezuïeten hier, vóór 300 jaren, Filips en Alva hebben gebruikt, en waartoe vóór weinige jaren o. a. Spanje en Italië nog dienst deden. „De Standaard wekte bij de laatstgehoudene ver kiezing voor de Prov. Staten zeil op om Roomschen te stemmen. Een schoonc vooruitgang sinds Ja-A «■•ri il. toen dit blad het Wag. Wb. wegens zijn AJw w JBiJEw A Xllw X XXjlXvi nuari jl. toen dit blad het Wag. Wb. wegens zijn laubeveling van Roomaohen bestrafte! „In de Kamer stonden Savornin Lobman en Schaep- tttn arm in arm en sprak zelfs de gealepene invloed rijke prof. Schaepman, de Roomache prieater-staatemao, wede namens zijn ambtgenoot Lohmao, die uog wel roor een vau de meeat tot out naderende leden wordt gebonden. Opmerkelyk is die toenadering en gevaarlijk Out Rome's afgodisohe leer èn kerkpolitiekOok, ranwege de besliste weigering der Roemachen om het Staatsgeld ios te laten. „Opmerkelyk is dat ontzag voor de Roomachen oog te meer, vergeleken met de minachting, waarmede de bezwaren van Marnix, en van alle ondubbelzinnige rooratandera van de Vrjje School en vooral van de Vrije Kerk, bejegend worden. „Rome wil art. 168 nooit loslaten! De vergadering ran het Centraal-Comitó heeft de discussie over art. 168, tot veler teleurstelling, edooh, zooals te ver sachten was weder verschoven. Alvast tot een lolgend jaar! „De Commissie roor Groudwetaherziening, door dat Comité in '81 benoemd, heeft niets vau zich laten hooren. Weder hebben alzoo de vrienden, die, nedi tiuda 1857 geduldig bleven hopen op beter- tthap, en zich telkens links en rechts lieten leiden, naar de berekening der Staatakerkpartij, 2 jaren laten nrloren gaan, en 2 jaren lang, hans ondank», onge loof en revolutie helpen bevorderen. „De Standaard zelf heeft het dezer dagen moeten bekennen de meerderheid der anti-revol. Kamerleden behoort tot de droite, dat ia, tot de rechter-zyde, dia nooit meegaan kan en zal tot sohrapping van irt. 168; omdat dit voor de traktementen der Herv. predikanten gevaarlijk geacht wordt „Tooh beveelt de Standaard weer al de aftredenden, tot de meeat oonaei vatiere toe, zonder onderscheid un. Wie kan op zulk onwaar geknutsel by zoo oamanlyk Hellen van personen boven beginselen, nog laager zyn vertrouwen geven aan zulke leiders Candidaten stelt de Bond dezen keer niet, maar toch heeft bat Hoofdbestuur een dringende raad „Stemt niet op de candidaten van de z. g. anti revolutionaire party, tenzy zy zich losmaken van de „Program'-banden. „Liever tehuis gebleven dan door eeo, op zyn beat onzekere, stem nw eigen beginsel, de eere Gods, Kerk ea School, in gevaar gebracht. „Wjjl echter getuigen roeping ia, en een eprekend getuigenis meer beteekeu! clan een zwijgendraden wij unw stem uitte brengen op mannen van onver- bieekt vaandel. Kent gij dezulken onder de niet-leden ran Marnix, atemi up hen. Het behoeven geen baronnen of advocaten te zijn. Heer of boer of burgerman 't ia hetzelfde. Als zij maar het be- giniel, Qode woord ook regel voor de itaatknnde, en daarom Vrije Kerk en School, vertegenwoordigen kannen en willen. „Kent gy echter van naby geene anderen, Hemt dan op een ven de u welbekende leden van Marnix, hetzjj correspondenten, bestuursleden of gewone leden. „Elke item zal de beteekenis hebben van eeu helder bazuingeluid, dat op Godz tyd vrucht zal dragen „Out aangaande, wij zouden het een tegen achten, indien een nederlaag van zg. anti revol. Kamerleden knim medewerken om de gevaarvolle vriendschap van Roomaohen, Conservatieven en rechter en linker- Anti-revolutionairen te stuiten, en voor een dreigend Ministerie van zulk een monaler verbond Neerlanda Voraten volk, de Vrye Kerk eu de Vrye School tt behoudou." Aan het slot van het geschrift wordt gewaarschuwd: „Zie toe, dat gij n niet laat medevoeren door de zalvende artikelen, waardoor de Standaard in de laatste dagen voor dea alembns-dag het Christenvolk traoht op te wioden. Alsof het zyn deelgenootschap aan de Godtergende zonden der gemeenschap in en aan de leugenleer en de Sacramenten-ontheiliging, door blinden jjier voor vruchtelooss en onware politiek kon verzoenen 1" Meu ziet uit dit manifest, dat de verdeeldheid m den boezem der Chriatelyk-hiatoriaohe o! anti-revo- iutionaire party niet gering is I De werkplaati tot het vervaardigen van de valaehe bankbiljetten was in de Laurierstraat te Amsterdam op een zolder. Daar kwam het beruchte viertal dea nachts bijten. Door de wenden van het vertrek la beplakken en de glazen le besmeren, werd het doel dier aamenkomaten verborgeu voor hel oog der bureo, die de zaak sinds lang niet voor goede munt opnamen. - Het onderzoek in de doorvaart vau Spui naar Dingrl wordt oog voortgezet. Het pleit voor de oplettendheid aan ons spoor- 'agitation, dot, op de eerate navraag, men bet sig nalement van Salzedo, die naar Parijs vertrokken bevestigde of nader aanduidde eu wist dat 'ijn bagage bestond in een grys koffertje. (Hbl.) Ondertrouwd COENRAAD EEK HOUT, van Haarlem EN JOHANNA van VOLLENHOVEN, van Moordrecht Moordrecht8 Juni 1883. Eenige kennisgeving. Getrouwd J. G. de ia RIVE BOX, van Hoorn, EN JACQUELINE SAUERBIER, die namens wederzjjdsche familie hnnnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstel ling, bjj gelegenheid van bnn huwelyk onder vonden. Gouda, 8 Juni 1883. Heden overleed ons geliefd jongste Dochtertje JOHANNA MARIA rnim vier maanden ond. W. A. ZIELEMAN. C. P. ZIELEMAN- - Gcuda, 8 Juni 1883. van Hbijkingbn. Eenige en algemeen» kennisgeving. op MAANDAG 25 JUNI 1883, voorm. ten Elf nre, ten overstaan van notaris Mr. EIST, in bet Logement <ue PaaÜw» aldaar, van 1°. Een allerliefst gelegen modern WOON HUIS, met TUIN en SCHUURTJE, aan de Crabethstraat, wyk Q No. 253, te Gouda, op den hoek van bet nieuw aangelegde Plant soen. Verhuurd tot 1885 ad 360 per jaar. 2". Een ruim WINKELHUIS, met Plaats, TUINTJE of BLEEKVELD, SCHUUR enz., aan de Gouwe bjj de groote vaart, wyk C No. 84, te Gouda. Te aanvaarden 1 Aug. e. k. 3'. Eene sedert onheugelijke jaren bestaan hebbende BROODBAKKERIJ, gele gen aan het beste gedeelte van den Tiende- weg, bij de Markt, wyk D No. 85, te Gouda. Dadelijk te aanvaarden. 4°. Een gunstig gelegen PAKHUIS aan het plein van de St. Janskerk, hoek van de Koster Gijzensteeg, wyk A No. 23, te Gouda. Dadelijk te aanvaarden. NB Nos. 3 en 4 ook gecombineerd te veilen. Zy die iets te vorderen hebben van- of ver schuldigd zyn aan de nalatenschap van ABBO TJARCKS db BUHR, worden verzocht daar van vóór den 20 Juni a. s. opgaaf of be taling te doen aan Regenten van het Ver- eenigde Wees- en jËlemoéseniershuis te Gouda ten huize van G. C. FORTUON DROOGLEEVER, Turfmarkt, H. 66. goed kunnende werken en koken. Mevr. van db VELDE—van Capmllbn, verlangt tegen 1 AUGUSTUS a. s. eene voor KEUKEN- en HUISWERK. Loon naar bekwaamheid. Spreekuur des avonds tusschen acht en tien uur. Gelegenheid wordt aangeboden om een of twee PAARDEN te laten WEIDEN voor een week of langer op een stuk best land, naby de Stad. Adres aan het Bureau dezer Courant. op DINSDAG 12 JUNI 1883, voorm. ten negen nre, ten overstaan van de notarissen MON- TLIN en' KIST, in het Venduhuis E 17 te Gouda, van: waaronder CANAPE'S, HUIS- en TUINTA FELS en STOELEN, LEDEKANTEN, BED DENGOED verder MAN- en VROUWEN- KLEERENeene groote party SIGA REN, dito WIJN, dito AFBRAAK. Maandag van 1012 en 2—4 uur te zien. in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadelyk opgezonden door den Boekhandelaar A. BRINKMAN, te Gouda. DEK (bekend als de beste Naaimachines der Wereld) bevindt zich te Gouda uitsluitend: N. B. De Machines worden op proef gele verd en onderricht gratis verstrekt op dat een ieder zich van de onovertroffen deugdelijkheid dezer Machines zelf kan overtuigen voor dat hij koopt. Wekelijksche afbetaling vanfl.—. Flinke korting voor contante betaling.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2