4 koepokinentingT Buitenlandsch Overzicht. POLITIE. KENNISGEVING. voor al de leden, liet de Minister volgen, dat Z. M, de Koning een biyk van waardeering ran den arbeid van he{ Genootschap beeft willen geven, door den voorsitter prof. Vetb tot commandeur en den eerste^ secretaris prof. Kan tot officier van de Eikenkroon te benoemen, met welke wel verdiende eervolle onder scheidingen de Min. de beuoemden geluk wenschte, ban daarby de beslniten en inèignieu overhandi gende, onder applans der vergadering. Blijkbaar aangedaan dankte prof.Vetb voor deze verrassende blijken van belangstelliug; hij zag daarin het stree- lend bewijs dat het hoofd van den Staat met wel gevallen den arbeid van het Genootschap gadeslaat, waardoor het bestuur meer vrijmoedigheid kreeg om later nog eens hulp te vragen als die noo- dig was. De aftredende herkiesbare bestuursleden de heereu Van Eegheti, Dornseiffe,. eu Kogge werden herko zen; voor de niet-herkiesbare leden werdeu gekozen de heeren J. Kuyper, De Bas en Van Musschenbroek. Hierop deed de seoretaris, prof. Kau, uitvoerige mededeelingen omtreut de werkzaamheden en ver richtingen Van het Genootschap gedurende zijn be staan van 1873 tot 1883. Hy toonde uitvoerig en met feiten aan wat de Vereeniging verrichtte tot vermeerderiug van de kennis van Nederland, van de Nederl. overzeesche bezittingen, van de Arctische gewesten en van den aardbol in zijn geheel, om daarna 's Geuootsohap3 bemoeiingen in cake de verbeteriug van het geogra fisch onderwys en de verspreiding der resultaten van de aardrijkskundige studiën in 't lioht te stel len en aan 't slot te gewagen van Nederlands ver tegenwoordiging in den vreemde op 't gebied der aardrijkskunde. Vooraf werd het doel der Veree- uiging geschetst, om nl. belangstelling voor de aardrijkskundige wetensohnppen te wekken enz. en breedvoerig de middelen uiteengezet om dat doel te bereiken. Uit een en ander toonde hij aan, dat het Genoot schap veel nut had gesticht eu aanspraak mocht maken op een jaarlijksche subsidie van de Regeering, welke aanvrage dan ook bij het bestuur een punt van overweging uitmaakte. Door de nuchtere feiten te laten spreken zou by het degelyk deel der natie en door haar bij de Regeering het meest worden uitgewerkt. Uit het daarneveu uitgebracht verslag bleek, dat de financiën van het Genootschap in goeden staat verkeereu; er is een kassaldo van 3000. In Amsterdam is onder de werklieden aan booten en schepen een bewegiug ontstaan tegen Zondags- arbeid. Iivopue vergadering, belegd door««de Schuiten- Toerderskuecbtsvereeniging //Eendracht maakt maoht," en de Scheepsoptuigersvereeuiging //Nog tijdig ont waakt" en de ver. van Sjouwerlieden van den han del //Helpt elkaar" is Zondag jl. voorloopig beslo ten, van 1 Juli a. s. niet meer uoodeloozen Zon- dag sar beul te verrichten. A. s. Zondag zal men andermaal vergaderen, om de zaak nader te behandelen. Nadat de zaak herhaaldelijk uitgesteld was ge worden is eindelek voor het kantongerecht te Terborgb een aanvang gemaakt met de pleidooien iu de geruchtraakeude quaestie der hooge doctersre- keningen te Varseveld. Voor de erven van dr. Areudsen is rar. Van Gelein Vitringa, advocaat te ArheooT en voor de gedaagden mr. Gadiot advocaat te Utrecht opgetreden. Na re- en dupliek heeft de beer Vitringa voorgesteld de ingewikkelde zaak vier weken te laten-rusten, ten eiude gelegenheid te hebben nog meer bewijzen te kunnen bybrengen, en de heer Gadiot heeft hierin toegestemd. Daarop heeft de kantonrechter mr. P. Gratama, het ge vraagde uitstel aan partijen verleend. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP De Goudsche Waterleiding-Maat' schappijte Gouda Naamloozc Vennootschap Goudsche Waterleiding- Maatschappij, te Gouda. Den achttienden Mei achttienhonderd drie en tach tig compareerden voor my mr. Pierre Paulus Philippe Kist, notaris, resideerende te Gouda, in tegenwoor digheid van de na te noemen getuigen lo. Cyprianus Johanues van der Veen, tijdelijk, directeur der op te richteu Goudsche Waterleiding maatschappij, wonende te Gouda (zes aandeelen); 2o. rar. Willem var. der Vliet, president-directeur der Duinfcatermaatschappij, woneudc te Amsterdam (elf aandeelen); oo. Jan Schotel, ingenieui*, wonende te Rotter dam (twee aandeelen); - 4o. Gerard Adriaan Heineken, fabrikant, wonende te Amsterdam, ten deze èu voor zich (elf aandeelen), èn als mondeling gemachtigde, volgens zijne ver klaring, van Jacobus Johannes Duyvené de WTit, grondeigenaar, wonend# te Velp (twaalf aandeelen); 5o. Hendrik Willem Wester, uitgever, wonende te Leeuwarden (acht aandeelen); 6o. dr. Simon Ediiard UudsohanS Dents, heel- en verloskundige, wonende te Leeuwarden (tien aan deelen); 7o. mr. van der Vliet voornoemd, als monde ling gemachtigde, volgens zijne verklaring, van ur. Frederic llenri Joseph baron de Bieberstein Rogalia Zawadsky, vice-president by de arrondissements rechtbank, wonende te Maastricht (vier aandeeleu); 8o. Gerrit Straver, particulier, wonende te Gouda (twee aandeeleu); 9o. Peter Wijhelra van Marselis Hartsinck, com missionair in effecten, wonende te Amsterdam, ten deze èn voor zich (een aandeel) èn als mondeling gemachtigde, volgens zijne verklaring, van Dirk de Graeff van Polsbroek, laatst Zyner Ma- je8teits minister-resident, wonende te 's-Gravenbage (acht aandeelen); mr. David Jacob Cornells Van Lenuep, directeur der Nederlandsche Ceutraalspoorwegmaatschappy, wo nende te Utrecht (een aandeel) Herman Albert .Insinger, grondeigenaar, wonende te Soest (een eu twintig aandeeleu); mevrouw Anna Wilhelmiua Frederika Hauegraaff, geboren Van Marselis Hartsinck, partiouliere, wo nende te Rotterdam (een aandeel); Comelis David Van der Vliet, koopman, wonende te Overveen, gemeente Bloemendaal (twintig aau- deeleu); mr. Bernard Herman Maria Driesseri, advocaat en wethouder, wonende te Amsterdam (tien aandeelen); jhr. Theodore Leopold Brantsen van Rhederoord, grondeigenaar, woneude te Rbeden (tien* aandeelen); jhr. mr. Wrillem Röell, wethouder, wonende te Amsterdam (tien aandeelen); Zacharias Frederik Christiaan Diemont, grondeige naar en wethouder, wonende te Putten op de Veluwe (zes aandeelen); Willem Borski junior, commissionnair in publieke fondsen, wonende te Amsterdam (tien aandeelen); Daniel Franken Danielszoon, rentenier, wonende te Parijs (een aandeel); Hendrik Herman Momma, particulier, wonende te Amsterdam (twee aandeelen); mr. Gysbert Van Tienhoven, burgemeester, wo nende tc Amsterdam (tien aandeelen); Julius Hendrik Tutein Noltheuius, commissionnair en koopman, wonende te Amsterdam, voor en ten be hoeve zijner firma Tutein Nolthenius en De Haan (twintig aandeelen); Carl Georg Reinold Van Marselis Hartsinck, in assurantiën, wonende U Amsterdam (vier aandeelen); Thomas Cool, commissionnair iu effecten, woneude te Amsterdam (een aandeel); Fl'oris der Kinderen, commissionnair in assurantiën, wonende te Amsterdam (twee aaudeelen); Xndré Dubourcq, koopman, wonende te Amster- dam_ (twee aandeelen); Jan Jacob Ott De Vries, koopman, wonende te Amsterdam (vyf aandeelen); mr. Jeronimo Catharinus De Vries, advocaat, wo nende te Amsterdam (tien aandeelen); Wilhelm Feltmann junior, bierbrouwer, wonende te Rotterdam (twaalf aandeelen); Adriaan fGilles Heineken, commissionnair in assu rantiën, wonende te Bnssum (vijf aandeelen); mejuffrouw Cornelia Adriana Heineken, particuliere, wonende te Velp (vijftien aandeelen); Jean Alstorphius Von Hemert, directeur der Duin- watermaatBchappij, wonende te Maarssen (zeven aan deelen); Welke comparanten, in privé of namens hen of haar, die zij vertegenwoordigen, verklaarden dat zij, overeengekomen eene waterleiding-maatschappij te Gouda op te richten, ouder den naam van de Goudsche Waterleiding-Maatschappijde akte van oprichting dier naamlooze vennootschap op den zeven den Februari laatstleden voor mij notaris te Gouda hebben verleden, behoudens dAarop te erlangen be williging van den Koning, en te verkrygen toe stemming vat» den gemeenteraad van Gouda, de laatste om de aan den heer,Oudschans Dentz verleende concessie op deze vennootschap te doen overgaan; dat zich echter en bezwaren tegen sommige bepa lingen dier akte hebben opgedaan, èu nog enkele veranderingen sedert wenschelijk zijn geworden, waarom zij tioodig hebben geacht wijzigingen daar te stellen, tengevolge waarvan de akte, houdende oprichting van de naamlooze vennootschap de Goudsche Wa terleiding-Maatschappij, in haar geheel zal luiden als iu de volgende bepalingen is vervat, en welke bepalingen zijo goedgekeurd bij Zijnel Mnjesteits besluit van den tvvintigsteu April laatstleden, nom- mer zeven en twintig (waarvan het afschrift met het goedgekeurde afschrift van de bepalingen aan deze minuut is vastgehecht), terwijl ook de gemeenteraad van Gouda zijne goedkeuring daaraan heeft gehecht by bt sluit van den eersten Mei laatstleden. Artikel 1. De vennootschap draagt den naam van de Goudsche Waterleiding-Maatschappij. Haar zetel zal'gevestigd zijn te Gouda. Artikel 2. Het doel der vennootschap zal zjjn het tot stand brengsn en exploiteeren eener waterlei ding van en uit den IJsel tot en in de gemeente Gjuda, volgens de daartoe verkregen ooncessie door den heer Simon Eduard Oudsobaus Dentz, hem door deu raad der gemeente Gouda by besluit van den tweeden Maart achttienhonderd een en tachtig verleend, eu door hem by akte, voor miï notaris te Gouda den tweeden Juni achttienhonderd een en tachtig verledeu, aanvaard, alles met inachtneming van alle daarbij voorgeschreven bepalingen, en welke concessionaris bij de tegenwoordige akte de bedoelde concessie met alle daaraan verbonden rechten en ver plichtingen in deze vennootschap inbrengt. Artikel3. De vennootschap wordt aangegaan voor den tyd, dien de aan den genoemden heer Oud schans Dentz op dey tweeden Maart achttienhonderd een en tachtig voor veertig jaren door den gemeen teraad van Gouda verleende concessie nog te loopen heeft. De vennootschap eindigt alzoo deu eersten Maart negentienhonderd een en twiutig. Zij wordt, be houdens de daarop te verkrijgen Koniuklijke bewilli ging, telkens voor tien jaren verlengd, ingeval de gemeente Gouda geen gebruik maakt van haar recht, de waterleiding over te nemen, volgens de bepalingen der concessie. Artikel 4. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op tweehonderd zestig duizend gulden, ver deeld iu tweehonderd zestig aandeelen ieder van dui zend gulden. Binnen acht dagen na het passeereu dezer akte zal iu de kas der vennootschap moeten worden gestort twintig percent van het gemeenschappelijk kapitaal, waarna de vennootschap aanvang neemt. De verdere stortingen zulleu geschieden naar ge lang daartoe, volgens het oordeel van den directeur en commissarissen, behoefte bestaat. Zy worden veertien dagen te voren aangekondigd en zulleu moeten worden gedaan ter plaatse bij de aankondiging aangewezeu. Artikel 5. De stortingen zullen geschieden legen recepisseu door den directeur eu één der commissa rissen geteekend. Bij voldoening van de laatste stor ting zulleu de recepissen worden ingetrokken en tegen bewy9 van aandeel verwisseld. Artikel 6. De aandeelen worden ter keuze der houders gesteld op naam of aan toonder. Zij kunnen ten allen tijde van toonder op naam, of van naam op toouder worden overgeschreven. D^overschrijving van aandeelen aan toouder op naam en de overdracht van op naam staaude aan deelen, zoowel als de overdracht van reoepissen, voor zoover die ingevolge de wet voor overdracht vatbaar zyn, zal geschieden door eene verklaring, geteekend door den vennoot en den verkryger, en iu te schrij ven in de boeken der vennootschap. De bewijzen van aandeel .worden door den direc teur en twee commissarissen onderteekend. Artikel 7. Het bestuur der vennootschap is, onder toezicht van drie commissarissen, uitsluitend aan één directeur opgedragen. Artikel 8. De directeur wordt benoemd en zijn 'honorarium bepaald door de aandeelhouders, by meer derheid van stemmen, op eene algemeene vergadering. Wanneer by zijne benoeming bepaald is dat hij een zeker getal aaudeelen op zyu naam moet hebben, dan zullen die aandeelen onvervreemdbaar zyn en niet aan toonder kunnen, wordeu Overgeschreven (beide op straffe van nietigheid), zoolang hij direc teur is of niet als zoodanig gedéchargeerd. Hy vertegenwoordigt de vennootschap in en bui ten reohten; tot het aankoopen van onroerende goe deren, de wijze van bewaren gn het beleggen van beschikbare gelden wordt de toestemming van com missarissen vereischt; tot het vervreemden of be zwaren van onroerende goederen aan de vennootschap behoorende, de toestemming van den gemeenteraad van Gouda eu van commissarissen; tot het sluiten van geldleeningen ten laste der vennootschap de goed keuring van den gemeenteraad van Gouda, van com missarissen en van de algemeene vergadering van aandeelhouders. Artikel 9. De commissarissen worden door de aan deelhouders op eene algeraecpe vergadering benoemd. Tot commissarissen zyn benoemd de heeren mr. Willem van der Vliet, mr. Frederic Hqnri Joseph ba ron de Bieberstein Rogalia Zawadsky, Gerrit Stra» ver',' allen boqpvermeld. Ee^ commiMaris treedt om de drie jaren, volgent een te makej^.rooster, af. De aftredende is weder verkiesbaar. Commissaris sen hebben ten allen tijde vrijen toegang tot de kantoren eu gebouwen der vennootschap en zijn hevoegjtUjot inzage der boeken en correspondentie, ttUmeSewt kennisneming der loopende zaken en van den stand der kas. Er wordt buitendien door den Gemeenteraad van Gouda ceJBÉtommissnris benoemd, die ten allen tijde toegang h^Bftot de bureaux en do werken, bevoegd is inzage^Wiemen van de boeken en deze en de kas te verifieeren en net recht heeft, zobwel de vergaderingen van het bestuur der vennoot schap als \an dé aandeelhouders bij te wonen en eene raadgevende stem uit te brengen. Daartoe wordt hun van alle vergaderingen, zoowel gewone als buitenge wone, vooraf kennis gegeveu. Artikel 10. De directeur of commissarissen mogen middellijk noch onmiddellijk deelnemen aan leverau- tiën of aannemingen ten behoeve vau de vennootschap. Artikel 11. Met den laatsten December van elk jaar, eu dus voor de eersife maal den laatsten De cember achttienhonderd drie eu taehtig worden de boekeu der vennootschap afgesloten en Jaaruit een balans opgemaakt om, door den directeur en commis sarissen geteekend, vóór den eersten Juni-daaraan volgende aan de algemeene vergadering ter goedkeuring te worden aangeboden De, balans wordt niet als vastgesteld beschouwd, vóór dat zij door burgemeester en wethouders der gemeente Gouda is goedgekeurd, vplgeus de bepaling vau artikel zeventien der voor waarden van de concessie. Artikel 12. De volgens de balans gemaakte winst zal worden verdeeld als volgt, nadat aAn aandeel houders zes percent over hunne aandeeleu zal gijn uitgekeerd twintig ten honderd aan de gemeente Gouda; vijftig ten honderd aan de aandeelhouders twiutig ten honderd aau den directeur tien ten honderd aan de commissarissen. Ingevolge artik'l negentien der concessie (in welke bepaling, evenmiu als in eeuige andere bepaling der concessie wijziging wordt gebracht door deze akte) in verband met een depot van fondsen door derden gesteld ter beschikking van den directeur onder toe stemming van commissarissen, is gedurende zes jaren aan aandeelhouders vyf teu honderd gegarandeerd. Artikel 13. Eenmaal in het jaar, vóór den eersten Juni, wordt eene algemeene vergadering van aandeel houders gehouden, waarin verslag van den staat der vennootschap wordt uitgebracht, de balans wordt over gelegd, iu de evenlueele vacatures van directeur en commissarissen wordt voorzien, en de voorstellen be handeld die aan de orde zijn gesteld. De directeur en commissarissen hebben ten allen tijde het recht eene buitengewone vergadering te be leggen, wanneer zy dit dienstig oordeelen zij zijn daaitoe verplicht indien aandeelhouders minstens een vijfde van het kapitaal^ertegenwoordigende, hunKver- langen daartoe schriftelyk hebben kenbaar gemaakt. Elk aandeel geeft recht op ééne stem niemand zal echter meer dan zes stemmen kunnen uitbrengen. Over alle voorstellen ter algemeene vergadering ge bracht, wordt bij volstrekte meerderheid van stemmen beslist. De algemeene vergaderingen worden opgeroepen ten minste veertien dagen vóór den dag, waarop die bepaald zyn, in minstens twee dagbladen, waarvan een te Gouda verschijnt. Artikel 14. Geeue veranderingen of wyzigingen van de bepalingen dezer akte in het algemeen zyu verbindend, dan na daargesteld te zyu op de wijze als bij artikel dertien is bepaald, en na verkregen Koninklijke bewilliging. V Indien echter tot het verkrijgen dier Koniuklijke bewilliging veranderingen of wyzigingen van onder geschikt belang iu deze akte vereischt mochten wor-' den, zijn de direoteur e.» commissarissen te zamen daartoe gerechtigd. Geeue veranderingen of wyzigiugen, van welken aard ook, worden aan Zijne Majesteit ter bewilliging aangeboden, vóór dat de gemeenteraad van Gouda die heeft goedgekeurd. Ariikel 15. Alle bepalingen der concessie door den gemeenteraad van Gouda gemaakt zyn voor de vennoptschap verplichtend. Artikel 16. Alle geschillen onverhoopt uit de bepalingen dezer akte oprijzende, zullen, voor zoover zij volgens de wet voor scheidsreohterlyke beslissing vatbaar zyn, in het hoogste ressort door drie scheids lieden worden beslist, van welke ieder der twee in geschil zynde partijen ééB, en de bevoegde rechter een derde zullen benoemen. Verklarende lie comparanten verderdat in het kapitaal der vennootschap groot tweehouderd zestig duizend gulden, door hen of door de by /deze ver tegenwoordigden is deelgenomen, ieder voor zooveel aqndeelen van duizend gulden, als in het hoofd dezer acnter bühne namen is vermeld; dat de vennoottn geacht worden domicilie te hebben gekozen ten kan tore van den notaris, bewaarder van deze minuut. Waarvan akte iu minuut verladen te Gouda, ten *u .^en hoofde dezer vermeld, ten kantore van mij notaris, in tegenwoordigheid van leuuis Kruis heer, gemeente-ambtenaar, en Arnoldus Hubertus Maria Kabel, notarisklerk, beiden wonende fe Gouda, als getuigpff. De comparanten zijn mij notaris bekeud. En hebben de comparanten, met de getuigen, en j^^iotaris deze onmiddelijk un voorlezing onder- Q C. J, Van der Veen, W. Vai^der Vliet, J. SchoteJ, Gerard Heineken, H. W. Weteter, dr. S. E. Oudschaua Den tg, G. Straver, P. W. Van Marselis Hartsinck; T. Kruisheer, A. M. Kabel, P. P. P. Kist, notaris. No. 418. Geregistreerd te Gouda, den achttien den Mei 1800 drie en tachtig, deel 116, folio 113 recto, vak 5, vier bladen, een renvooi. Ontvangen voor recht een gulden twintig cent. De fd. ont vanger, (get) Wetsels. Het aau de Minuut dezer akte gehecht Koninklijk besluit is van den volgenden inhoud 20 April J883, Wy Willem III, by de gratie Goijs, No. 27. Koning der Nederlanden, Priis van Oranje-Nassau, Groot-Hertog Luxemburg, enz., enz., enz. Beschikkende op het aan Ons ingediend verzoek schrift van mr. P. P. P. Kist, uotaris te Gouda, strekkende tot het erlangen der Koninklijke bewilli ging op het daarbij overgelegd ontwerp der akte vau oprichting van de naamlooze vennootschapDe Goudsche Waterleiding-Maatschappij, ie vestigen te Gouda Gelet op de artikelen 36—56 van bet Wetboek vau Koophandel Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den lffden April 1883, eerste afdeeling no. 146; Hebben goedgevonden en verstaan Onze bewilliging te verleenen op het bij het ver zoekschrift overgelegd ontwerp der akte vau oprich ting van de naamlooze vennootschap„De Goud sche Waterleiding-Maatschappij, te vesiigen te Gouda. Onze Minister vau Justitie is belast met de uit voering van dit besluit. Walton on Tbamis, den 20sten April 1883. W I L L E M. De Minister van Justitie, A. E. J. Modderman. De Engelscbe Economist bevat de volgende be schouwing over de koloniale staatkunde van Frankrijk „Ons land, hoewel een weinig ongecust over de ko loniale politiek der Republiek, is echter niet werke lijk boos op haar, en ook niet van plan twist met kaar te zoeken. Geen enkele Frausche onderneming raakt ons van nabij. Frankryk kan, zoo het dat wil, bet noorden van Madagascar veroveren en in Iudo- China een zoo rijk mogelyke kolonie stichten; het bezit reeds Tunis; de quaestie van deu Libanon kan geschikt worden en het Suez-kauAal is eigenlijk niets anders dan een geldquaestie, welke in één week door mannen van zaken kan geregeld worde». De Engelsche natie en haar regeering kunnen Frank rijk volkomen zyu gang laten gaan, al zou het slechts zyn om Europa te beletten tusschen beide natiën op een vredebreuk te speculeeren, want eigenlyk heeft Engeland in Europa zich om nie mand anders te bekommeren dat om Frankrijk. Zoolang een goede verstandhouding met Frankryk bestaat, zijn de zeeën vrij en kan Engeland doen wat htf wil. Bovendien hebben wy, als Fraukrijk ons welgezind is, nog altyd het vooruitzicht op een machtig verbond, waarmede elke mogendheid, die het plan had de wereldruimte verstoren, zou moeten reke nen. Het zou dus niet verstandig zijn de goede ver standhouding en hetvooruitzicht op een verbond met Frankryk iu de waagschaal te stellen, door zyn eigen liefde te kwetsen, ter verkryging van het een of ander ingebeeld of werkelijk voordeel.'' Maandag was in deu Pruisischen Landdag het nieuwe kerkelyke wetsontwerp aau de orde; de belang stelling in de beraadslaging daarover werd echter verdrongen door het bericht vau het ontslag van Ben- nigsen als lid van deu Landdag en den Rijksdag. Eu te recht, want het is een feit'van groot gewicht; daarin tooh ligt de beslissing over het al of niet voortbestaan van de narionaal-liberale party, m. a. w. van de liberale middel-partij, welke, wat men haar ook ten laste moge leggen, in den gegeveu zonder lingen abnorraalen politieke» toestand in Duitscbland gunstig heeft gewerkt. De kracht van de nationaal- liberalè party werd eenige jaren geleden gebroken door de afscheiding van de secessionisten en wordt nu zoo goed als vernietigd door het uittreden \an Benuigsen. Door middel van Bennigsen bleef de na tionaal liberale* party steeds in zeker overleg met Bismarck en hij was 't die, door dAi persoonlyken invloed van den Rijkskanselier daartoe bewogeu, dezer dagen nog iyu geestverivanteu overhaalde om op verlangen vttn den overmachtige» premier de rijks- begrooting van 84/85 ook ih de derde lezing vast te stellen. De kruik gaat echter zoolang te water dat zij breekt, en de zucht tot bemiddelen, feitelyk alles toegeven geworden, bracht 'teiudelyk zoover, dut, Bennigsen slechts eenige van zijn persoonlijke vrienden overhield. De nieuwe kerkelyke wet bracht' de breuk; men weet, dat de zoogenaamde Cultur- kampf voornnmelyk het is van de nationaal liberalen en met de uitgebwde concessie ann Rome, welke het nieuwe ontwerp aanbiedt, de Cultur kampf zoo goed als vervallen is. De overgroote meerder heid der •nn.tioiiaal-liberalen wilde dan ook vau het nieuwe ontwerp niets weten, terwijl Bennigsen met enkele getrouwen tegenover het ontwerp een wel willende houding aannam en op de pnrtyvirgadering verlangde, dat het ontwerp geamendeerd zou worden; de meerderheid gaf niet toe en er bleef voor Ben- nigseu niet anders over dan zijn ontslag te nemen; hij deelde dit san ziju vriend Benda mede, eu de pogingen van deze om hem van zijn besluit terug te brengen, waren vergeefscb. Dat er vroeger reeds op andere punten te groote wryving heeft bestaan, spreekt wel van zelf; zoo o. a. ook bij de wet betreffende de reorganisatie van het binnenlaudsch bestuur, welke thans nog tusschen den Landdag en het Heerenhuis hangt. Het gevolg van het terug treden "van Bennigsen is de versterking van de Seées- sionisten, vau de oppositioneele linkerzijde en de vooibereiding van de botsing tusschen het Parlement en de Regeering. De Belgische Kamer van Vertegenwoordigers beeft het ontwerp van wet ter voorkoming van faillissementen aangenomen. Krachtens de nieuwe wet Jstaat het aan tweederde der schuldeischers, vertegenwoordigende drievierde gedeelten van het passief, vrij een minnelijke sch'kking aan te ne men, in plaats vaneen faillietverklaring, met de nadeelige gevolgen, welke zij voor allet belangheb bende heeft. Volgens de jongste berichten uit Stockholm zou alleen graat Posse, hoofd van het ministerie, aftreden en als zoodanig vervangen worden door den heer Thyselius een man, die door eigen kracht tot de hoogste waardigheden is opgeklommen. In 1860 werd hij minister van eeredieust, trad in '63 of'64 af en belaste zich met de portefeuille van binnen- landsche zaken in bet ministerie De Geer van '75 tot April '80, toen dit aftrad. Hij werd daarop ridder van de Seraphijnen-orde en heeft steeds de hoogste achting genoten, zoodat de keuze des Konings algemeen wordt toegejuicht.- Geueraal Ryding heeft van koning Oscar een fraaie eeresabel ontvangen; ongetwijfeld heeft de Koning daarmede het bewijs witlen leveren, dat hij instemde met de waardeering, die de jonge "Minister ondervond, zoowel bij voor- als tegenstanders/ler legerwet, welke hij met grooter bekwaamheid dan geluk in den Rijks- dag verdedigd heeft. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ter aanvulling van het beticht in uwe dourant vau Woensdag jl. omtrent de brand van Dinsdag morgen by den heer Barendse zoude het my aange naam zijn teveus meldingte maken dat door het flink én doortastend optreden van den beerBonneur, hoogstwaarschijnlijk menschenlevens geréd zijn en zeer zeker verdere uitbreiding voorkomen is. UEd. bij voorbaat dauk zeggende voor de plaatsing. Noeme mij Hoogachtend. UEd. Dw. Dienaar. AN DRIES van DANTZIG. GEVONDEN en aan bet Bureau vau Politie ge deponeerd: Drie toertjes bloedkoralen met gouden Slootje en een goudeu oorknop. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeene kennis, dat op MAANDAG den 18u JUNI aanstaande, aanvangende des voor- middags teu 10 ure, eene ALGEMEENE COLLECTE met open schalen, aan de huizen zal geschieden, tot stijving van het fonds ter ondersteuning en aan moediging van den gewapeuden dienst in het Ko ningrijk der Nederlanden. Zij vertrouwen dat een ieder, door het schenken van een milde gift, zal willen medewerken tot be vordering van het goede doel. Gouda, den 12 Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van BERGEN IJZENDQORN. De Secretaris, BROUWER. De BURGEMEESTER van Gouda; Btengt ter algemeene kennis dat aanstaanden ZON-v DAG den 17 Juni 1883 des namiddags 12 uur op het Raadhuis niff alleen voor minvermogenden maar voor ieder die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om rich geheel kosteloos rechtstreeks vau het kalf te doen inenten of herineuten. Gouda, den 14 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd VAN. BERGEN IJZENDQORN. MARKTBERICHT EN. Gouda, 14) Juni 1883. De beste tarwe, welke schaarschera wordt, moest

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2