WIJ ING MC? iLAAHS, N? 3940. 1883. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Ische zen: LING 83 e Bier, extract-gehalte LUIER Co. Woensdag 27 Juni. >SCHE ouwerïj, ic a M AN, nd dat door mjj ngelukken GENTS xar IBN. idsche Cour iden door den te Gouda. 'EN 4. heer I. H. Becking Agenten. 1. ben Gedep. Staten thans voorgesteld omtrent deze scheepvaart verordening nadere mededeelingen van hon college af te wachten. snt te Gouda. ia\ ran B. 8. °P N. 3AGE. ituten worden gere in Neder- 100.000 im 100.000 25.000 25.000 1.000 rekking der og een groot OOO Gulden pedaal aan Mierop vereenigt zich met het en W. Hij is van oordeel dat de der Loten fa jrdam alwaar jen. reven tecren Ffeaela aan te Gouda. i gevraagd, B ontale DHL “*m iMi.ru 'O LOTH EU, inten aanptooht nn&atalag. GOUDA, 26 Juni 1883. Z. M. heeft benoemd tot kapt.-kwariienneester bij het 4e reg. iuf. den 1" iuit.-kwartiermeester N. W. Torré. i Ome tr eken :cht, AT, GOUDA. 00 t vele relatiën C in KAAS reau „Gelder- In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad was aan de orde het vroeger ingekomen adres van eenige kerkbesturen alhier, houdende verzoek om de kermis in deze gemeente zóó in te korten, dat er althans op den Zondag geen kermis gehouden worde. Voordat tot behandeling daarvan werd overgegaan, werd mededeling gedaau van een ingekomen adres van den heer M. Vermast Jr. en 78 andere inge zetenen dezer gemeente, die verweken op dat adres afwijzend te beschikken. Burg, en W. stelden voor bij hun heden ingekomen rapport op het adres afwijzend te beschikken. B. en W. herinneren er in hun rapport aan dat ongeveer 2 jaar geleden op een dergelijk ad/es op hun advies eveneens afwijzend werd beschikt en zoo thans door adressan ten bet verzoek uitsluitend wordt gedaan met het oog op den zondagsrust, dan meenen B. en W. dat zoo de openbare vermakelijkheden eerst een aanvang nemen na afloop der laatste godsdienst-oefening, de zondags viering daardoor niet bijzonder geschaad wordt, terwijl met het oog op ben, die alleen des Zondags in de gelegenheid zijn kermis te houden,het niet wen- schelijk is die juist op dien dag af te schaffen. Over deze zaak voerden verscheidene leden het woord. De heer Fortuyu Droogleev.r opende de rei der sprekers en betoogde, hoewel een groot voorstander te zijn van geheele afschaffing der kermis, legen een gedeeltelijke afschaffing te zijn op Zondag. Had spr. de overtuiging dat de menscheu, die nu ook des Zondags kermis houden, dien dag in hun gezin zouden doorbrengen, hij zou de afschaffing toe- juiehen, maar spr. vreest dat die meuschen, welke GOÜDSCHE COURANT. Dezer dagen had op de Atnsterdamsche Tentoon stelling de volgende treffende ontmoeting plaats. Een Katholiek geestelijke, die jarenlang ah missiona ris onder de inboorlingen van Suriname geleefd heeft, maar sedert eenigen tijd om redenen van gezond heid hier in het vaderland is teruggekeerd, kon de verzoeking niet weerstaan om eens op de Tentoon stelling te gaan zien hoe men daar zijne voorma lige zwarte medeburgers had uitgekraamd. Verbeeld u zijne verbazing, toen hy, tot ben naderende, op eens eéh bekenden vreugdekreet hoorde en, terwyl hem de uitroep: „daar is Vader, daar is onze Vader!” De collecte ter ondersteuning vau het fonds van den gewapenden dienst in Nederland heeft te Haas trecht opgebracht 23.42 en te Vliet 5.16. Van een waggon eerste en tweede klasse Van den trein die 8.10 uit Rotterdam vertrekt sprong gis terenmorgen even voor Gouda een der veeren. Aan bet station Gouda werd de waggon uit den trein genomen en door een anderen vervangen. De in de vorige zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland vastgestelde verordening ter voorziening in scheepvaartbelangen, is door den Mi nister van waterstaat niet goedgekeurd, om dat daarin bepalingen voorkomen omtrent het maken eu behouden van werken in bevaarbare boezemwateren, waarom trent bij eene ordonnantie van 1669 is voorzien, welke later is executoir verklaard, zoodat de verorde ning, in strijd met art. 141 der prov. wet, eeu zaak regelt dia van algemeen Rijksbelang is verklaard. Gedep. Staten hebben den Minister van waterstaat nader hun meening ontvouwd, dat de artikelen dier ordonnantie geen straf bedreigen tegen bet maken van werken in boezemwateren en dat het best door eene provinciale verordening in de bestaande leemte der wetgeving wordt voorzien. Daar er mogelijkheid bestaat dat in eene andere zaak, namelijk het opruimen der pijlers vau eeu spoorwegbrug in de Zijl, de be slissing des reehteVs omtrent de toepasselijkheid der ordannantie van 1669 zal worden ingeroepen, heb- Door de Parysche politie worden thans nasporingen gedaan naar een Franschen reiziger, die te Benares uit den Boeddhistiscben tempel het eenige oog van het beeld der godin Rali, een saffier ter waarde van 1,000,000, gestolen heeft. Genoemde Frauschman was, toen men zyn diefstal ontdekte, reeds naar Esropa vertrokken, maar de poli tie reisde hem na. Zij vernam te Londen, dat hij den saffier te koop had aangeboden bij een juwelier aldaar, die echter den gevraagden prijs te tnog vond. Hij was daarop naar Parys vertrokken, en daarheen zyn thans ook zyn vervolgers gegaan, die den die£ met het oog der godin, weldra in handen hopen te krygen. Drie boerenvangers trachtten op de laatste jaar markt te ’s-Hertogenbosch ook hun bedrijf in prak tijk te brengen. Een dezer, gekleed in blauwen kiel, zich uitgevende als veekoopman, begaf zich onder de buitenlieden en wist dan een of meer hunner, onder voorwendsel van te handelen over vee en hen te regaleeren, in de herberg te krijgen, alwaar de beide anderen met kaarten spelende, in afwachting zaten. Een landman werd tot hej spel, om klaveren aas uit drie dooreengeschudde kaarten aau te wijzen, verlokt, en was natuurlyk de dupehem werd binnen weinig tijd twintig gulden onttroggeld. Intusschen kreeg de politie weldra lucht van hun verblyf, en ofschoon ontsnapt, was het drietal spoedig opgezocht en ingerekend de drie heeren spelers bleken Amsterdammers te zyn d. GARDEN, z. i. een daad van onbillijkheid zou zijn de kermis op Zondag af te schaffen daar er vele personen zijn, wien het kermis-i houden op andere dagen niet schikt, terwijl ook hij I niet inziet hoe de zondagsrest daardoor gevaar loopt als de openbare vermakelijkheden geopend worden, na afloop der godsdienst-oefenin^en. De Voorzitter bestrydt ten slotte het verzoek van adressanten. Spr. is «en groot voorstander van Zrfidagsrust maar het heeft spr? getroffen dat die (Koor adressanten alleen gevraagd wordt voor den kJermis-Zondag en niet voör de andere 51 Zondagen vhn het jaar. Wanneer spr. zich noemt een voor stander vau Zondagsrust, dan is dat niet in dien zin dat hij concerten, musea en schouwburgen op dien dag zou willen sluiten, want de ervaring in Engeland eu Amerika leert dat juist daardoor het misbruik van sterken drank zeer wordt bevorderd. Het is een onmogelijkheid voor den minderen man een gebeden dag zich aan afgetrokken bespiegelingen te wijden en men werkt op die wijze juist in de hand wat men wil bestryden. Hoeveel leed het spr. doet niet te kunnen medewerken om een ver zoek van zoovele achtbare Colleges te doen aan nemen, bij gevoelt daartoe om de aangevoerde gron den geen vrijheid. Het vooistel van B. en W. wordt daarop aan genomen met 12 tegen 2 stemmen, die der bb. van Straaten en Hoogenboom. Afwezig waren de bh. Kist en Hemsing. De eerste wegens ambtsbezigheden. De laatste wegens afwezigheid uit de gemeente. In deze zitting was voorts aan de orde Het vroeger medegedeelde adres der IJsel-Stoom- tramweg-Maal schappij betr. bet gebruik vau stoom als beweegkracht voor hare tramwagens binnen de wateren der stadssingel*. B. en W. stellen voor de Maatschappij bij wijze van proef gedurende 3 maanden verlof te geven de tramwagens binneh de stadssingels door middel van stoom te doen bewegen doch alleen op zekere voor waarden, waaronder deze 1. Dat de locomotief worde vooraf gegaan door een persoon met een ontplooide witte vlag in de band. 2. Dat op elke locomotief een bekwame machi nist en stoker zullen aanwezig zyn, welke een helder klinkende bel zal doen luiden. Behalve deze stellen B. eu W. nog eenige voor waarden voor betr. de snelheid, waarmede zal mogen worden gereden, terwijl bet rijden binnen de stad gedurende de kermis geheel zal kunnen worden verboden. Dikt voorstel wordt zonder boofdelyke stemming en na enkele opmerkingen van de zyde der raads leden door den Raad aangenomen. De raad besloot nog tot goedkeuring der rekening der dd. Sohut- 2. tot gedeeltelyk gunstigs beschikking op de aan vragen van H. M. Dercksen en C. van Velzen, om gebruik van aerioleerden grond achter hunne wo- De raad benoemde tot Libryemeester den heer mr. D. N. Brouwer. 2. Onderwijzeres aan de le kostelooze school mej. F. W. Bouwer alhier. 3. Leden in bet stembureau voor de aanstaande verkiezing van vyf Leden van den gemeenteraad de hh. Samsom en Prince. 4. 'Plaatsvervangende Leden in genoemd stem bureau de hh. Hoogenboom en van Mierop. Bij der. raad kwamen in 1. De rekeningen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid over 1882. Deze werden gesteld in handen eener Commissie, waarin werden benoemd de hh. Slraver, Oudjjk en Prince. 2. De rekening der Stads-beleenbank, over 1882. Ter visie. Een missive lan de Commissie van Toezicht het Lager Onderwijs inzendende een aan beveling ter voorziening in de vacature in het Col lege, veroorzaakt door het bedanken vau den heer W. F. Barbiers. Daarop zijn geplaatst de hh. lo. C. W. van de Velde. 2o. J. Post van der Burg. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering. Een missive van den 1 zijn ontslag indienende als Lid der Gezondheids commissie. des Zondagsavonds langs de kramen wandelen en in spellen gaan, zoo de kermis des Zondags verboden wordt, naar sociëteiten, koffiehuizen en kroegen zullen gaan, wat spr. nog verderfelyker acht, om welke reden hij tegen het verzoek van adressanten zal stemmen. De heer voorstel van zondagsrust niet zoozeer wordt gelaedeerd door het kermishouden op Zondag (vooral als de openbare vermakelijkheden eerst na afloop der laatste godsdienst oefening worden geopend) maar veeleer door het ker mishouder! op Zaterdagavond, hetwelk vaak wordt uitgestrekt tot deu volgenden morgen 6, 7, 8 uur, wat aanstoot geeft aan hen die dan kerkwaarts gaan, waarom spr. B. en W. in bedenking geeft de tap penen enz. in den nacht vau Zaterdag op Zondag vroeger te sluiten b. v. om 2 uur. De Voorzitter*merkt op dezen wenk in het oollegie van B. en W. gaarne in overweging te willen nemen. De heer van Straaten verklaart zich een voorstan der van de afschaffing van de kermis op Zondag. Algeheele afschaffing zou hy ten zeerste betreuren, maar wel op Zondag en des noods zou hij die dan nog wel met een paar dagen willen verlengen. Schafte men de geheele kermis af. er zouden dan volksspelen in de plaats moeten komen, die aan de stad veel geld zouden kosten, terwijl juist de kermis de stadskas voordeel aanbrengt. De heer Hoogenboom is vóór geheele afschaffing, maar ook voor een afschaffing alleen op Zondag. Immers men heeft meer aan een half ei dan aan «en leege dop. De Zondagsrust, die ook door de Staat wordt bevorderd (men denke aan de Zondags wet, aan de beperking der werkzaamheden by de posterijen enz.) zon z. i. hierdoor zeer worden in de hand gewerkt. De heer Samsom vereenigt zich met het voorstel van B. en W. en is tegen de afschaffing op Zondag ook in het belang der ingezetenen, die patent enz. betalen, daar de Zondag van de kermis het meeste igeld inkomt. De heer Jager zegt dat het 1. tery, dienst 1882. H. M. Dercksen en C. van van gerioleerden grond achter hunne ningen in den Groenendaal.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1