Tallende ziekte, Buitenlandsch Overzicht. KENNISGEVING. SUPPLETORE FATENTER. ADVERTENTIEN. BELANGRIJK. Prof. Dr. ALBERT, Place du Trune 6 Parijs. Afloop van Openbare Verkoopingen vau Onroerende Qoederen. POLITIE. MARKTBERICHTEN. Gouda, 28 Juni 1883. Burgerl iji k e Stand. Verlamming en Zenuwziekte Het honorarium is eerst verschuldigd na de genezing. Behandeling per Drief. nootschap behoort, dat den eed verbiedt, wat, vol gens den beklaagde zelf, niet het geval was. Dit nu is, volgens den Hoogen Raad, niet vol doende. De enkele verklaring van een getuige, dat by niet tot eenig eedverbiedend kerkgenootschap behoort, acht de Raad onvoldoende om te bewyzen of hy al dan niet tot eenig kerkgenootschap be hoort, en zoo ja, tot welk; bovendien is niet be wezen dat in dit geval de beklaagde hetzij door geboorte hetzij door doop niet behoort tot eenig kerkgenootschap dat den eed zou kunneu verbieden of uitsluiteu. De Hooge Raad laat dus de kern van het vraag stuk geheel ter zijdehij beslist niet, of iemand die zich bij geen enkel kerkgenootschap heeft aan gesloten, toch verplicht is den eed af te leggen als zyn geweten hem dat verbiedt, het arrest van het Hof wordt alleen vernietigd op grond dat het niet voldoende is gemotiveerd. Het Hof te Arnhem, waarheen de zaak nu is verwezen, heeft dus allereerst na te gaan tot welk kerkgenootschap de beklaagde behoort, en daarbij ook of hij door geboorte of dodp tot een kerkge nootschap behoort, dat den eed toelaat of verbiedt. Hoe het is na te gaan of iemand lid is van eeilig kerkgenootschap, anders dan door de verklaring van den getuige zelf, is vrij duister, en evenzeer is het raadselachtig hoe geboorte of doop invloed kunnen hebben op de vraag tot welk kerkgenootschap iemand vele jaren later behoort. Begrijpen w^j het arrest goed, dan komt het hierop nederdat de rechter in het vervolg niet meer op de enkele verklaring van een getuige mag aannemen, dat hij al of niet hervormd, katholiek, Israëliet is of buiten eenig kerkgenootschap staat. De rechter zal hebben na te gaan, wat er met den getuige sedert zyn geboorte is voorgevallen op gods dienstig gebied en daarbij de reglementen der ver schillende kerkgenootschappen hebben na te gaan. Heeft de Hooge Raad dit inderdaad bedoeld, dan heeft hij teveus een gruoten dienst bewezen aan de vrijheid. Want ieder begrijpt, dat als zulk een onderzoek vereischt wordt, de eedsdwaug niet te handhaven is. Elk proces toch zou worden afge broken 4°or allerlei moeielijkheden omtrent de vraag, hoe elk der getuigen den eed moet afleggen. Want het onderzoek zou niet alleen noodig zijn bij hen, die den eed weigeren, maar bij eiken getuigehoe boe toch kan de rechter weten, of de getuige den eed aflegt volgens zijn godsdienstige gezindheid" in de beteekeuis van kerkgenootschap, als niet eerst wordt nagegaan of het wel waar is, dat hij behoort tot het kerkgenootschap dat hij verkiest op te geven? By elke strafzaak zal anders met vrucht cassatie worden aangeteekend op grond dat de rechter heeft verzuimd zich behoorlijk te vergewissen tot welk kerkgenootschap elk der getuigen behoorde. Door het arrest vau den Hoogen Raad is de eeds- quaestie dus een geheel nieuw tijdperk ingetreden, een tijdperk van schromelijke verwarring in de pro cedure. Niets zal ons aaugenamer zijn, dan dat al dus de onbillijke en onvrijzinnige eedsdwang, die hier te lande reeds al te lang bestaat, ten spoedigste zal worden opgeheven, op grond van den onhoud- bnren 'toestand dien het arrest van den Hoogen Raad in het leven zal roepen by het getuigenverhoor. Het denkbeeld, ook door ons vroeger verdedigd, om de examens niet in het heetst van den zomer te doen plaats hebben, wordt aaugeprezen door het Overveluwsch Weekblad. Het blad meent, terecht gelooven wij, dat de zomermaanden wel de minst geschikte zijn om zich klaar te maken of klaarge maakt te worden voor een examen dat de paasch- vacantie of liever nog de kerstvacantie beter zich leenen zouden voor die examina en dat het aan geen bezwaar zou onderhevig zijn, het schooljaar met het burgerlyk jaar te doen samenvallen. De zoogenaamde groote vacantie kon behouden blijven. Het blad beveelt het voorstel aan de hoede van Olympia aan. De ondervinding heeft geleerd, dat alle pogingen van vereenigingen enz. steeds afstuitten op de au toriteiten, en deze bij voorkeur alles houden gelyk het isde precedenten en retro-acta regeeren de wereld en de vrees om precedenten te stellen weer houdt daar, waar men vrij zou zijn. ACt.) Ouder den naam van zeeballons komen tegen woordig als berichtoverbrengers van in gevaar zijnde of schipbreuk lijdende vaartuigen holle ballons van rood gomelastiek in gebruik, die by een of andere ramp met berichten overboord geworpen en door den wind roet een zeer groote snelheid over de zee gedragen worden. Dergelijke ballons van nog geen meter middellijn, wegen slechts zeven pond en zinken maar even in bet water, zoodat de wind ie goed pakken en vooruitdrijven kan. Volgens reeds opgedane ervaring werden znlke ballons in vyf dagen over de tweehonderd zeemijlen ver voort bewogen. Het geval doet zich voor, dat eene provinciale verordening tot beteugeling van het kwaadaardig klauwzeer of rotkreupel in Zuid-Holland vastgesteld, woordelijk gelijkluidend met die welke in de provincie Noord-Holland op verzoek der Regeering tot stand kwam, niet de koninklijke goedkeuring verwierf. Ge deputeerde Staten hebben alsuu, na gewaoht te hebben of de regeering zelf maatregelen zou nemen, gead viseerd ora de verordening andermaal vast te stellen en den Koning ter goedkeuring aan te bieden. Uit verschillende plaatsen van Duitschland worden gevallen vermeld van raenschen, die gestorven zijn ten gevolge van een muggensteek. Te Malberg was het een arbeider, die in 't bosch lag te slapen en daar door de vliegen gestoken werd. Den vol genden dag stierf hij aan bloedvergiftiging. Te Hohenlimburg trof hetzelfde lot een knaap. Des kundigen beweren, dat deze vliegen giftig worden door lijkengift op te zuigen uit de overblijfselen van kleine dieren, zooals doode vogel», ratten, mui zen enz. Als geneesmiddel wordt aangegeven geest van sal miak, waarmee men onmiddellijk de wond bevochti gen moet. De roofgierige wolf is eeu plaag van Rusland, die groote nadeelen aan de maatschappij toebrengt. Eukele gedeelten des lands zijn daarvan verschoond, maar meer of minder lijden daardoor 45 gouverne menten. In de Oostzee-provinciën, Polen en Archan gel ondervindt men daardoor weinig schade, maar in het gouvernement Samara heeft men een verlies van 655,000, in Wologda van 5 P 0,000 roebels, volgens de jongste statistiek deswege openbaar gemaakt. In de 45 meest beschadigde gouvernementen ruim 7tyg millioen roebels in 1875. Als zeker mag worden aangenomen, dat de opgaven veel geringer zyn dan werkelijk het geval isdaar Siberië in deze berekening niet werd opgenomen, waar, behalve paarden, vee en wild, een verbazend groot aantal runderen, voor de bewoners dier uit gestrekte landstreek zoo onontbeerlijk, elk jaar ver loren gaat, dan mag veilig bet verlies per jaar aan ve3 op minstens het dubbele bedrag of 15 millioen roebels per jaar worden begroot. Buitendien zijn in gemeld jaar 161 menschen door dit bloeddorstig gedierte verscheurd. De Londensche huurkoetsiers vierden den 22 Juni hun jaarlijksch feestmaal. Generaal Wolsely was eere-voorzitter, en onder de gasten merkte men ver schillende parlementsleden, generaals en andere aan zienlijke personen op. 4Voor het zieken- en pensi oenfonds werd ongeveer 1000 pond st. geteekeud. Er zijn thans in Londen 13,000 „cabmen". Ze worden tegenwoordig zeer geprezen om hun trouw eu eerlijkheid. Sedert ze eene Vereeniging gevormd en daardoor hunne positie verbeterd hebben, is ook hun gehalte toegenomen. Sprekende bewijzen geeft daarvan de politie-statistiek. In 1869 werden slechts 1900 in rijtuigen gevonden voorwerpen bij de politie gebracht; in 1883 bedroeg het aantal 19,000. In een grensplaats van Uraguay heeft onlangs een ontzettend voorval plaats gehad. Een jonge man was door een hond, die men verdacht dol te zijn, den dag vóór zijn huwelijk gebeten, en het huwelijk daarom uitgesteld. Na drie maanden lang nauwkeurig in het oog te zijn gehouden, verklaarden de geneesheeren, dat alle ge vaar geweken was en werd de bruiloft gevierd. Gedurende het bal, op den avond van den trouw dag, trokken de jonggehuwden zich terug en in de meest opgewekte stemming zetten de gasten het feest voort. Kort daarna echter werden zij door hevige kreten verschrikt, men vloog naar de kamer van het jonge echtpaar en zag daar een ontzettend schouwspel. De vrouw lag op den grond uitgestrekt, geheel be bloed en met het lichaam verscheurd, als door een wild dier. De man was in een hoek gekropen en zat daar met starende oogen, en den mond met bloed en schuim bedekt. Eenige seconden bleef hij onbe wegelijk en zag de binnentredenden verbaasd aan, plotseling echter nam hij een sprong als wilde bij zich op een hunner werpen. Een jonger broeder van de vermoorde vrouw het gevaar begrijpende maakte korte metten en schoot den ongelukkige die dol geworden was, met een revolver dood. Wie meenen mocht, dat het deel, hetwelk ons land heeft in de steenkolenproductie, in het geheel niets bcteekende, zou zich zeer vergissen. In 1882 werden alleen uit de rayiien van het domein te Kerkrade in Limburg gedolven 45,112 ton steenkolen, eene boeveelheid als nog niet is be reikt door de tegenwoordige vruchtgebruikers dezer mynen. Verkocht werdeo 25,177,65 ton naar het binnenland, 40 ton naar België, 16,855,45 ton naar Duitschlaud. De opbrengst na aftrek der kosten van vervoer per spoorweg bedroeg 190,460,50. Uit de mijn Neuprik te Kerkrade werden in dat jaar ge dolven 31,917 ton steenkolen of 6133 ton minder dan in 1881. Verkocht werden 31409,7 ton, die na aftrek der kosten van vervoer 118,326,95 op brachten. In beide mijnen waren 343 personen werkzaam; die in 't onderhoud van 159 vrouwen 273 jongens 268 meisjes voorzagen. De „Sophia", aan boord waarvan zich bevindt de expeditie Nordenskjold, besterad naar IJslanden Groen land, is op 6 dezer te Reykjavik, de hoofdstad van IJs land, aangekomen. De chef der expeditie heeft zich on verwijld, met eenige geologen en botanisten, aan boord van een stoombarkas naar Borgardjord begeven, met het doel de steenkolenlageu, welke in de nabijheid van de Hvita-rivier voorkomen te onderzoeken. De heer Arvi, een Zweedsch literator, zal gedu rende eenigeu tijd op het eiland vertoeven ten einde de taal der bewoners, hunne dialecten, enz., grondig te bestudeeren. Binnen eenige dagen zal de heer Nordenskjold zich met de meerderheid der leden van de expeditie naar Groenland begeven. Zooals bekend is heeft zyn tocht derwaarts ten doel het onderzoeken en opne men der weinig bekende oostkust van Groenland en van de gletschers in het binnenland. Gedurende de gansche maand Mei vertoonde zich voortdurend langs de noordkust van het eiland groote massa'g ys het verkeer werd daardoor niet gestremd, zooals ten vorigen jare het geval is geweest. Van walvischvaarders, die zich in de nabyheid van Nova- Zembla ophouden, zijn berichten aangaande den ijs toestand in dat gedeelte der poolstreken ontvangen. Naar hun gevoelen zal de „Sophia" geen groot be zwaar ondervinden van dien kant op baar tocht langs de oostkust van Groenland. De Maasbode maakt met de meeste ingenomenheid gewag van het nieuwe werk van dr. Nuyensde Geschiedenis van het Nederlandsche volk van 1815 tot op onze dagen, een boek 't welk naar 't blad doet opmerken niets minder leert dan deze groote waarheid dat het Calvinisme evenals in 1581 ook in 1830 Nederland in tweeën gescheurd en van eea aantal schoone en rijke provinciën beroofd heeft. Wij werden in alles behalve opgewekte stemming ge bracht schrijft de Maasbodefdoor de herinnering tot in kleine bijzonderheden Aan de treurige dagen die onze vaderen in het begin dezer eeuw door leefden, toen het Calvinisme alles inspande, om in het noorden de Katholieken onder hel twee eeuwen oude juk te houden en het Zuiden Protestantsch te maken. En als wy dan, het boek neerleggende, dachten aan dr. Kuyper en zyn Standaardkonden wy niet zonder zorg aan de toekomst denken, en spraken we in ons hart den innigen wensch uit, dat de Katholieken vóór alles voorzichtig mogen zyn De Arnh. Ct. houdt een lofrede op de Eerste Kamer. De pogingen by de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten van anti-revolutionnaire zijde in het werk gesteld om onze provinciale ver tegenwoordiging te „zuiveren" eu zoodoende ook de Eerste Kamer van aard te doen veranderen, hebben schipbreuk geleden. En zoolang deze Kamer het karakter draagt 't welk zij thans bezit zoolang zy blijft bestaan uit bekwame, invloedrijke mannen die het hoofd bieden aan de agitatie, door ortho doxe predikanten in 't leven geroepen, behoeft „men" niet bezorgd te zyn voor den toenemenden envloed der anti-revolutionnairenzy is het bolwerk voor de liberale beginselen. Het blad zet vervolgens in bijzonderheden nader uileen waar en wanneer de heilzame werking der Eerste Kamer is gebleken, om te besluiten met den wensch dat een man als De Beaufort in Tiel niet als lid der Tweede Kamer herkozen spoedig in de Eerste Kamer zal kunnen optreden. Is 't juist dat de heer Du Marohie van Voorthuysen zijn zetel wensebt te verlaten, dan zouden de Staten van Utrecht het te Tiel gepleegde onrecht gelyk de Arnh. Cl. de niet herkiezing van Mr De Beaufort noemt kunnen herstellen. Mede zou het blad den heer Siokesz door de Staten van Gelderland willen zien verkiezen in de plaats van den Tbooft (volgens nader bericht heeft de heer Thobft echter geen plan te bedanken) als wraakneming over de niet-verkiezing van den liberalen candidaat voor de Tweede Kamer te Arnhem. „Laten de Provinciale Staten" aldus besluit de Arnh. Ct. dit haar artikel „zoolang zy dan „ongezuiverd" heeten, het hunne aanwenden om de taak welke het land te danken heeft voort te zetten laten zy de zeldzame gelegenheid die hun gegeven wordt, om als kiezers voor de Eerste Kamer huil mandaat uit te oefenen, aanwenden tot versterking van bet bolwerk onzer vrijzinnige beginselen." De Voorzitter van het hoofdbestuur vau het „Anti- Dienstvervangingbond" heeft het voornemen, om re denen van gezondheid, na den afloop der werkzaam heden voor de aanstaande algemeene vergadering, zijn ontslag te nemen al» lid van dat bestuur. Hij ver langt de betrekking van president aan jeugdiger krach ten te zien overdragen, en lid van het bestunr zou hij niet kunnen zijn zonder het voorzitterschap te be- kleeden. Voorts stelt generaal Weitzel zich niet herkiesbaar -als lid van het hoofdbestuur. „Met de Grondwet dwars op den boeg zegt bet hoofdbestuur in zijn circulaire kan bij voor 't oogenblik, dunkt ons, tot de verbetering der legeraanvulling niets van eenig belang uitrickteu, ten ware hij op den vermoedelijken uitslag van den arbeid der Staatscommissie voor het achtste hoofdstuk der Grondwet wilde gaan bouwen." „Nu reeds zegt het hoofdbestuur mogeu wij de verwachting uitspreken, dat het nieuwe achtste hoofdstuk plaatsvervanging en numinerverwisseling, kortom, eiken vorm van afkoop in den militairen dienst, onmogelijk zal maken. De Commissie zal er wel voor zorgen, dat in plaats van de ijdele klanken van artt. 177 cn 178, iets kome wat de ernstigste werkelijkheid volkomen verzekere." De aanstaande algemeene vergadering van het Anti- Dienstvervangingbond zal, naar den wensch van het Hoofdbestuur, gehouden worden te 's Graveuhage op Vrijdag 31 Augustus, in Diligentia, des morgens te 11 uren. Terwijl Keuter eeint, dat de Franeche Minieter ren Buiteelaodaohe Zaken Challemel Laoour ia het laaut deter week van Viehy te Parys lal teru^keeren, &e- wageu verschillende Parijsche correspondenten van bet defiaitief aftreden van dezen Ministertrouwens Benter voegt er ook niet bij, dat Challemel Laconr terugkeert otn de leiding van iyu departement weer te aanvaardenhij kan ook we! terugkeeren voor rijn ontslag, wat echter niet zeer waarschijnlijk klinkt. Men herinnert zich het conflict dat in het Dnitsche parlement ontstond naar aanleiding van de militaire pensioenen, toen de regeering aan de officieren een bevoorrechten toestand wilde verschaffen en de par lementsleden zich heftig daartegen verzetten. Dit ontwerp was de voornaamste oorzaak van het ontslag van den minister van oorlog von Kamecke, wiens op volger Bronsart von Scbellendorf evenwel niet geluk kiger was, ja zelfs door zyn houding het conflict mis schien nog verscherpt heeft De commissie, aan welke genoemd ontwerp was toegezonden, beeft zich evenmin leerzaam betoond, en deze wet, zoo dierbaar aan de Pruisische militaire partij heeft geen kans op succes. Het schijnt dat de rijkskanselier thans wraak wil nemen door een ander ontwerp, dat de pensioenen regelt der civiele ambtenaren, in te trekken. Zoo meldt althans de Norddeutsche Allgemeineen zeker, de populariteit der parlementsleden zal daardoor lijden: niet alleen de militaire maar ook de burgerlijke ■mbtenaren zijn dan ontevreden. Wellicht wil Bis marck aldus op de aanstaande verkiezingen iuvloed uitoefenen, zoodat zy tullen uitvallen in een voor de regeering gunstigeu gin. Maar het is niet on mogelijk dat een dergelijke' handelwijs zich keert tegen den kanselier zeiven. De Pruisisohe Landdag heeft de nieuwe kerkelijke wet in derde lezing met 224 tegen 107 stemmen •aagenomenniemand had iets anders verwsebt het aantal tegenstanders was thans grooter; dat rerklaart zioh nit de verwerping van art. 4, dat de vrij-conservatieven hadden willen herstellen; maar men kon de vrij-oonservatieveu ontberen, want de eonservatieren en ullramontanen konden de zaak al leen wel af. Engeland zal geen Special Commiseioner naar de Transiaal zenden. Reedt waren de instructies op gemaakt voor den te benoemen ambtenaar, toen de Begeering een telegram uit de Traneveal ontving. De Transvaalsche Reeeering deed daarin het voorstel om vertegenwoordigers naar Londen te zenden, waar- icbijnlyk o. a. den President of den vice-President zelf, om over de herziening der Conventie met de Ecgelsche Hegeering te beraadslagen. Deze aohtte dit in aller belang het beste raiddel om de quaestie te behandelen en gaf per telegraaf aan de Trans-, vialiche Regeering te kennen, (lat zy bereid wat een deputatie uit de Transvaal te ontvangen. Hicks-Beach vroeg in het Lagerhuis, wanneer de deputatie verwacht werd en of de Regeering het telegram nit de Transvaal woordelijk zou willen meededen. Tegen dit laatste had Gladstone voor- loopig geen bezwaar en hy beloofde het document hy' het Parlement over te leggen. Omtrent het tijdstip v»n de komst der deputatie kon hy niets zekers tt8gen, maar hy had naar de Transvaal geseind, dat Ben zooveel mogelyk spoed Zon maken met de zaak. Ik zou zeer gaarne zien, dat de deputatie, als het kon, hier kwam, terwyl de zitting nog, alt ik het Mo zeggen mag, in vollen gang is," sprak de premier. lerwijl hij dit zeide, zag men een pijnlyken trek op het gezioht van menig afgevaardigde. De wreede premierTot hoe lang wenscht hij hen dan toch wel in het duffe Londen te honden f Terecht merkt de Daily Neus op, dat het een groot voordeel zou opleveren, indien men tot eeu schikking met de Transvaal kon komen, nog voordat het Par lement uiteengaat. Het hoogerhnis heeft de artikelsgewijze behandeling ten einde gebracht van het wetsontwerp op de zee- viBScherij, van dat op de bescherming van joDge meisjes, en vau het ontwerp betreffende het huwelyk van een weduwnaar met de zuster zijner overleden vrouw. Met betrekking tot laatstgenoemde wetsroor- dracht kondigde lord Beaucbamp aan, dat hij bij de derde lezing de verwerping zou voorstellen. Het ontwerp betreffende de dotatie aan Aleester en Wolseley is by derde lezing aangeuomen. Het incideut-Bradlangh is nog lang niet uit de wereld. Jl. Vrijdag was Bradlangh ter parlements- zitting tegenwoordig op de gaanderij voor het pu bliek, waar bij gewoonlijk zit. Hij was daar ge komen om te hooren, welk antwoord Gladstone gereD zou op de vraag van den heer Taylor, waarom een nieuwe verkiezing voor Northampton nog niet is uitgeschreven. Gladstone zeide natuurlijk, dat dit onmogelijk is daar de zetel niet openstaat. Naar men zegt, zal Bradlaugh die vacant-verklaring uit lokken, ten einde hij zich opnieuw candidaat kunne stellen. Wordt hij weder gekozen, dan zal hij den grooten feestdag van 1 Augustas afwachten en dan gesteund door zijne vele vrienden, welke, als alle jaren, met de pleiziertreinen te Londen komen, zioh voor de balie van het Lagerhuis aanmelden om de plaats in te nemen, waarop hij recht zal hebben. Met betrekking tot het tegenbezoek, dat Keizer Frans Jozef zou brengen aan den Koning en de Koningin van Italië, die te Weenen zijn gasten zyn geweest, meldt thans de Nette freie Preese, naar zy zegt uit zeer goede bron, dat de Keiter zeer gaarne aan zyn voornemen zon gevolg geven, ware het niet dat het antwoord op een door hero aan den Paus gedane vraag, hem hiervan terughield. Frans Jozef wensebte nl. te weten hoe hij, te Rome ver toevende, zich tegenover den Paus moest gedragen, en vernam van het Vaticaan, dat naar het oordeel van de Cnrie een souverein, die zioh officieel naar het Quirinaal (zetel van Koning Humbert) begeeft, niet op het Vaticaan ontvangen kan worden. Men weet, dat dit beginsel nog onlangs op de koningin van Portugal, zuster der Kouingiu van Italië, werd toegepast. Met betrekking tot de cholera-epidemie te Damiëtte wordt nit Alexaudrië aan de Slaadard geseind, dat een cordon om die plaats is getrokken en het spoor wegverkeer verboden is. Tweehonderd soldaten hebben AleXandrië verlaten, om in de uitvoering der door den gezondheids raad genomeD maatregelen behulpzaam te zijn. Daar Damiëtte van het overige Egyple nagenoeg geïsoleerd is denkt men de epidemie tot die stad te beperken. Aanvoeren van de zeezijde zyn aan eeae quarantaine van 15 dagen onderworpen. RECLAME. Geen hospitaal noodig voor zieken die Hop-Bit- ter gebrniken dat hen thuis in korten tijd geneest. Geene goede gezondheid met dien, onzuiver bloed Hop-Bitter geeft ryk bloed, kracht en gezondheid. Waar Hop-Bitter gebruikt wordt kan geene verstop ping, zwakke maag of oogesteldheden in de dar men ontstaan. VEILING 25 JUNI. Winkelhuis, Gouwe C. 84/2600.k'. Wed'. Pouwels te Voorst. Winkelhuis, Tiendeweg D. 85 en Pakhuis achter de Kerk A. 23 4010.—, k'. F. C. Bik. banden van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de lermijn van DRIE MAANDEN, binunn welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 27 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd. Van BERGEN IJZEN DOORN. GEVONDEN en aan het Bureau van Politie ge deponeerd Een gouden Oorknop, eeu geruit Schort, een Zakdoek, een zwarte Sigarenkoker, een Potlood pen, vier Sleuteltje» aan een kettingje, een ring met drie Sleuteltjes, een Knipmesje, een Klokken- gewioht. Ook kannen inlichtingen worden gegeven omtrent een klein Hondje, zwart, ruig haar met een rood halsbandje om waaraan een koper belletje en slotje. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Direote Belastingen enz. te Rotterdam, op den 25 Juni 1883 isexeou- toir verklaard Het Kohier van de belasting op het personeel dienst 1888/84 van Wijk E. tot en met I. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda, brengen ter kennis van alle Patent- plichtige ingezetenen, wier namen voorkomen op de suppletoire register» voor het dienstjaar 1882/83, (dat zijn zij, die na Mei 1882 zich in deze Gemeente hebben gevestigd of na dien tijd zich voor het Pa tentrecht hebben aangegeven,) dat de PATENTBLA DEN in gereedheid en op de Slecretarie dezer Ge meente verkrijgbaar zijn, wanneer zij zich daartoe persoonlijk aanmelden, van den 2n Juli 1883 tot en met den 14n Juli daaraanvolgende, des voor middags van 10 tot des namiddags 1 ure (de Zondag uitgezouderd); zjilleude, overeenkomstig Z. M. besluit van 17 Octobgr 1820, de binnen dien tyd door de belanghebbenden) niet afgehaalde PATENTEN, door den Deurwaarder der Directe belastingen, aan hunne huizen, tegen betaling van tien cents worden uitge reikt; terwyl de naiatigen vervallen in eene boete van vijftien guldenbijaldien zij, aangevraagd worden, hun PATENT of een afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen. Gouda, den 26n Juni 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Tarwe flauw als voren. De puikste partijtjes wor den redelijk op prijs gehoudendoch afwijkende soort is makkelijk te koopen. Beste Zeeuwsche 9.75 a 10.25. Middelmatige en goede polder 9.a f 9.50. Afwijkende zeer flauw. Rogge f 6 40 a 7.—j Gerst in beide soorten f 4.8o a 5.60; een enkel partijtje puike eu chevalier tot hoogere prijzen naar kwaliteit. Haver f 3.50 a J 4.de ligte en zware tot 4.50. Maïs 6.40 a 6.60, Erwten en boouen zonder handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, handel iets trager, hoewel de prijzen hoog blijven vette varkens 24 a 26 ct., varkens voor Londen 21 a 23 ct. per half kilogram, vette schapen vlug, lammeren traag te ver- koopen, magere varkens en biggen traag, biggen f 0.90 a f 1.10 per week. Kaas aangevoerd 100 partijen, eerste qualiteit 31.a f 34.tweede qualiteit 27.a f 30. Noord-Holtandscbe 24.a f 36. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter f 1.10 a 1.20. GEBOREN; 24 Joni. Anna Itaurina, ouders J. van Kra nenburg en J. H. Wakkeé. 25 Arie, ouders L. Noomen eu H. Sloof. 26 Jan Lambert as, ouders P. H oliemanen J. Schuilenburg. 27 Hendrik «illem, ouders H. W. van der Laan en J. Vergeer. OVERLEDEN: 27 Juni. J. de Jong, 34 j. GEHUWD: 27 Joni. C. Bredijk en K Mes. Voor de talrijke bewijzen van belang stelling, op 14 dezer ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. van REEDT DORTLAND. H. van REEDT DORTLAND— Gouda, 28 Juni 1883. Houïam. wordt radicaal genezen door mgne methode.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2