Bultenlandsch Overzicht. Kantongerecht te Gouda. KENNISGEVING. ADVERTENTIËN. KEN nisgeving. Burgerlijke Stand. Gouda Stolwijk Reeuwijk Zevenhuizen: Be Tijd geeft bet Bugelsch aan de hand. Daarvan tal de spraakkunst niet veel moeielijkheid opleveren, maar bij het Engelsoh komt 'het juist allereerst op de uitspraak aan en er zijn vele personen, die meenen met die taal eenigsains vertrouwd te zyn en geen Engelschman verstaan hem evenmin als deze den Engelschsprekenden vreemdeling. Het gmheele idee is een praatje voor den komkom mertijd. (Arnh. Ct De eerste spoorweg-tunnel in ons land hoopt de Holl. spoorwegmaatschap aan te leggen en wel door het duin b|j Soheveningen, uitkomende aan den zee kant, waar een steenen glooiing, 7 meter boven Delftseh peil en 5'/s Meter boven den gemiddelden vloed, den uitgang zal vormen, die 's winters, daar de l|jn alleen des zomers dienst zal doen, met Ijze ren deuren zal worden gesloten. Het grafteeken, gew|jd aan de verongelukte beraan- ming van de Adderzal op 5 Juli aanstaande, den eersten verjaardag van die ramp, op de begraaf plaats te Huisduinen worden onthuld. Dezer dagen had te 's Bosch de Jaarl|jksche ver gadering van de Vereeniging voor gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederl. leger plaats, onder voorzitterschap van den heer H. J. Steenbergen te Gouda. De eere-voorzitter der Vereeniging, D. J. V. baron Van Sytzama, kamerheer van Z. M. enz., leidde de vergaderiug. Dit het verslag van den secretaris, den heer L. Zeiler te Amsterdam, blijkt, 'dat de Vereeniging bloeit, het aantal beschermers en donateurs toeneemt en dat vooral het actieve leger zich zeer vpor de Vereeniging interesseert. Ten bewijze hjervan diene dat na de verspreiding van het vorige jaarverslug rfc 1200 actief dienende onderofficieren en minderen toetraden; hun geheel aantal bedraagt thans 2000. Ook door het geven van assauts eu voorstellingen tracht het actieve leger z|jn minder gefortuneerde oud-kameraden op hun ouden dag te steunen. Achter eenvolgens hadden zulke voorstellingeu plaats te Hoorn, 's Bosch, Arnhem, Gouda en te 's Hage. Gedurende het t|jdvak 1 Maart 1882 tot ulto. Februari 1883 kon de Vereeniging dan ook 195 oud-gepensioneerden en 6 weduwen tegemoetkomen tot een totaal bedrag van dh f 4000, terwijl er nog een saldo van ruim f 3000 in kas bleef. Uit de beschikbare middelen sedert 1 Maart 11. (aanvang van dit boekjaar) kan bovendien aan 250 der meest hulpbehoevende leden in den a. s. winter een tweede gratificatie worden uitgereikt, terwijl 49 leden in bet genot van een vasten wekelykscheu on derstand van f 1 tot f 2 gehandhaafd bleven. Da aftredende leden van het hoofdbestuur, H. J. Steenbergen te Gouda, J. van Beijen te Haarlem, P. Verkaart te 's Bosch en H. Aarts te Amsterdam, werden herkozen, terwijl de heer N. C. Colijn te Amsterdam, ter vervulling eener vacature als lid in het hoofdbestuur gekozen werd. De American Farmer bevat de volgende hau- leiding tot goedkoope vervaardiging van een tele foon, die tot gemeenschapsmiddel tusschen twee pachthoeven kan dienen. Men behoeft daartoe niets anders dan een voldoende hoeveelheid draad en twee aan elkander gel|jke sigarenkistjes, in het midden van welker bodem een van ongeveer een balven duim middellijn gat geboord wordt, terwijl in elk der hui zen, die men verbinden wil, eeu der kistjes geplaatst wordt. Vervolgens neme men 5 pond gewoou ijzer- draad, irekke het eene eind daarvoor door het gat in een der kistjes, bevestige het daar met een spij ker eu spanne dan den draad tot het kistje in het andere huis, hem zoo uoodig met een sterken strik steuuende. Ter betere isoleering kan men den draad door eene daartoe in het venterglas geboord gat leiden. De kistjes zelf worden geplaatst op dwars onder het venster gespijkerde richels en de telefoon is gereed. De schrijver van bovenstaande mededeeling zegt, zulk een telefoon te bezitten, die 200 yards lang is niet meer dan 45 (Amerikaansche) eenten kost en de tonen overbrengt van een orgel, dat op 30 voet afstand van het kistje in het belen dende huis bespeeld wordt. Nadat het vorig jaar eene conferentie is gehoudeu door den voorzitter der Schuttevaêr-vereeniging, den heer W. U. De Jong, vau Bolsward, en het lid der Ver eeniging, deu heer Tjerks, van Amsterdam, met eene commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, om over de verbetering der vaarwaters in die provincie te raadplegen, is dezer dagen aan het hoofdbestuur der voornoemde vereeniging! toe zending gedaan van de voorstellen, die Gedeputeerde Staten in de zomervergadering den leden der Provinciale Staten wenschen aan te bieden, met bijvoeging van een vereerend schrijven, om by gemotiveerd adres die voorstellen te willen ondersteunen. N&st aan leiding hiervan is door het hoofdbestuur een adres aan de Prov. Staten van Zuid-Holland opgezon den, wijzende op den zeer onvoldoenden toestand van vele vaarwatérs in Zuid-Holland daar een legio schepen uit het Noorden bestemd voor Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en Maassluis, verplicht zijn een belangrijken omweg over Gouda te maken, wat tijdverlies en grootereu kosten ten gevolge heeft. Met het oog op de toenemende scheepvaart wijst het hoofdbestuur op de algeheele verbetering der aangewezen vaarwaters, wat zeer zeker handel en soheepva&rt zal bevorderen. In de Zutf. Ct. lezen wij het volgeude ingezon den stuk van dr. Tutein Noltheniüs over hondsdolheid. Hondsdolheid is zonder twijfel een hoogst gevaar lijke kwaal, en zeer terecht heeft de wetgever maat regelen voorgeschreven, om by voorkomende gevallen zooveel mogelijk de nadeelige gevolgen te voorkomen. Maar de beste wetten kunnen door minder verstan dige toepassing ook verkeerd werken, en dit hebben wij in latere tijden, vooral by hondsdolheid, onder vonden. In Nederland komt hoogst zelden een geval van ware hondsdolheid voor, en de enkele gevallen, die wij soms in de couranten vermeld vinden, berusten meest op weinig betrouwbare geruchten. Sommige honden hebben evenals sommige men- schen een minder goed humeur, en verweren zich dadelijk als zij eens geplaagd of mishandeld wor den. B|jt nu de hond, dan wordt h|j geslagen of met steenen gegooid en als hij wegloopt, dan wordt hij vervolgd, en als nu maar een joifgen zegt//die hond is zeker dol", dan komt de geheele buurt op de been en vervolgt het ongelukkige beest met alle mogelijke wapenen totdat hij doodgeslagen is. Geen wonder, dat het beest er angstig en verwilderd uit ziet en dat onkundige menschen verklaren, dat de hond dol was, en als nu die dolle hond naar een veearts wordt gebracht om nader onderzocht te wor- deu, en die veearts na obductie van bet beest (in zijn onschuld) verklaart, dat de hond dol was, dan i^ het natuurlyk dat de couranten eeu geval van hóndsdolheid vermelden, en dat de muilbanden in die streek worden voorgeschreven. En toch durf ik beweren, dat de meeste gevallen van hondsdolheid, die men successievelijk heeft op- gedischt, in de verbeelding der menscheu bestonden, en op geheel onjuiste verklaringen berusten van veeartsen, die minder op de hoogte van de zaak z|ju. Hoezeer het h|pr de plaats niet is om in uit voerige beschouwingen over hondsdolheid te treden, zoo moet ik toch, om duidelyk te z|jn, een enkel punt aanstippen. Hondsdolheid komt in twee vor men voorde eretische vorm, waarin het beest op gewonden en door plagen spoedig boos wordt, en de torpide vorm, waarin de hond zich dof en sla perig voordoet. Beide vormen kunnen zich afwis selen, doch ook de eretisohe eindigt meest in deu torpiden vorm en verlammiog, dikwerf sterft de hond plotseling, meest echter na zes of acht dagen, eu het is eene uitzoudering, dat het beest ua het uitbreken der ziekte nog meerdere dagen na dien termijn blijft leven. De eigenaardige verschijnselen zijn voldoende be kend, alleeu moet ik hier aanhalen, dat een hond nimmer plotseling (zooals men het noemt) dol wordt, maar, dat er altijd eene periode van acht of meer dagen voorafgaat waarin het beest zich anders voor doet dan gewoonlijk, zonder daarom in dien toe stand gevaarlijk te z|jn. Het denkbeeld, dat dolle honden altijd dadelijk bijten en woedend op raen- sohen aanvallen, is geheel bezyden de waarheid integendeel, als men een dolle hond met rust laat, zal hij menschen of paarden, koeien, schapen ook met rust laten en alleen als andere honden bij hem komen, zal hy er eerst na happen en later byten. De dolle hond is zoolang hy verlamd is alleen gevaarlyk, omdat men hem aanhoudend vervolgt en mishandelt. De hondsdolheid is zoo zeldzaam in Nederland, dat ik durf aannemen, dat weiuig veeartsen een dollen hond hebben gezien. Ik spreek natuurlyk niet van die honden, die bij gerucht dol worden verklaard, en angstig eu boosaardig door vervolging en mishandeling worden, want dat z|ju geen dolle honden. Ik heb gedurende mijn bijna 70jarigen leeftijd veel houden gehad en bij ziekte behandeld en ook buitenslands nog al een en ander gehoord en gezien, eu toch is het mij maar eenmaal voor gekomen een hond aan hondsdolheid te zien lijden. Het beest kreeg de bekende eigenaardige verschijn selen, en werd toen piet twee kettingen iu een afge sloten ruimte vastgelegd. Na vier of vijf dagen kende hy zijue meester niet meer, was echter niet boosaardig, beet wel stuk wat onder zijn bereik was tot zelfs een steenen drinkpan maar dat watervree» een verkeerde (naam is, bleek toen ook weer dui delyk, want hij wilde wel drinken, maar kon niet slikken. Zijn meester had gerust by hem kunnen gaan, want daar men hem met rust liet, was hij niet boosaardig, doch natuurlyk gebood de voorzichtigheid dit na te laten. De hond werd spoedig geheel lam van achteren, en om er een einde aan te maken wenrd hij doodgeschoten. Ik had destijds mijne medi- sohe studiën nog niet begonnen, anders zoude ik zeker eene obduetie gedaan hebben, maar ik zoude zeker by de sectie ook niet meer gezien hebbeu, dan deskundigen b|j dergelijke Zecties tot dusverre hebben waargenomen. Maar nu kom ik tot de hoofdzaak van m|jn schrijven. Ik heb reeds versoheidene malen in den laatsten tijd gezien, dat de bevoegde autoriteiten hebben verklaard, dat de honden gedurende vier maanden in eenige gemeenten met muilkorven moes ten loopen, omdat de veeart» eene verklaring had in geleverd, waaruit bleekdat hij door de obductie van een dooden hond tot de zekerheid toas gekomendat het beest aan hondsdolheid had geleden. Die verklaringen zyn opmerkenswaardig, want tot heden hebben de deskundigen in het buitenland een stemmig moeten verklareu, dat het nog by geene obductie gelukt was, eenig verschijnsel te vinden, dat de ziekte bepaald kon kenmerken, en dat zelfs al hetgeen men soms nog eenigszins als abnormaal bad kunnen aannemen, ook bij de sectie van honden was waargenomen, waarvan geen sprake van honds dolheid kon zyn. Als dus onze veeartsen in hunne visa reperta ver klareu, dat zij eenige zekerheid, door de obductie van een dooden hond hebben verkregen, dat het beest aan hondsdolheid had gelaboreerddau hebben zy ke&tee- kenen gevonden, die de geleerden tot dusverre ner gens hebben kunnen ontdekken, en dan zullen z|j zich hoogst verdienstelijk voor de wetenschap maken en beroemd worden, indien zij de verschijnselen me- dedeelen van de werking van speciale smetstoffen op het dierlyk organisme. Als de Nederlandsche veeartsen die glorie aan ons vaderland kunnen verschaffen, dan mogen zij geen oogtublik verzuimen om hunne visa reperta en de gronden, waarop hunne verklaringen berusten, open baar te maken, ei: ik zou het daarom te meer ver langen voor de reputatie van onze veeartsen, omdat hetgeen ik zoo terloops omtrent de gronden ver nam, die aanleiding tot de verklaring hadden gegeven, dat door de obductie de hondsdolheid gebleken was, mij alleen tot de overtuiging bracht dat de veearts al zeer weinig op de hoogte was van de moeilyke quaestie. Summa summarum, óf wij hebben de uitmuntendste veeartsen van geheel Europa, maar dat moeten zy dan ook door het openbaar maken van hunne visa reperta bewijzen, óf wij hebben (en dit slaat alleen op hen, die door obductie tot verklaring van honds dolheid komen) veeartsen, die niet op de hoogte van hun vak zijn en iu hun onschnld verklaringen afgeven, waarop men geen regard moet slaan, daar die ver klaringen tot noodelooze maatregelen eu ongegronden angst en vrees aanleiding geren. Te Hapert huurde een vreemdeling deze week eene kamer. De verhuurder spande, op verzoek, zijn wagen in om den inboedel te haleu. Toen beide een eind van 't dorp verwyderd waren, gaf de huurder voor nog iets vergeten te hebben en verzocht den boer op hem te wachten. De vreemdeling ging nu tot de vrouw van zyn huisheer, en maakte haar wjjs dat zy 15 voor haar man geven moest. Toen de on- noozele vrouw dit bedrag hem ter band gesteld had, koos de vreemdeling bet hazepad en liet den boer in den steek. Iemand, die onbekend wenscht te blyven, heeft zich tot den direoteur der Kweekschool voor zeevaart te Leiden gewend en verzocht, ten z|jnen koste de op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstelling te Amsterdam te laten bezoeken. Natuurlyk is dit aanbod dankbaar aangenomen. Het Vod. wijdt een eerste artikel aan de werken des vredes van den kanonnenkoning Krupp en geeft een schets van de nuttige inrichtingen, welke door den grooten industrieel die circa 20,000 man aan zijn inrichtingen werkzaam heeft in 't leven zijn geroepen. De grootheid der fabriek dagteekent eerst van de laatste dertig jaar. In 1852 werkte de Gusstahlfa- briek van den ouden beer Krupp met 10 arbeiders. In 1870 was dit oyfer tot 237 geklommen, om ver volgens van jaar tot jaar toe te nemen. Essen is dan ook by Krupp's genade van een plaatsje van 3 —4000 een fabrieksstad van 6000 inwoners geworden. Om streeks 1875 was de stad zoo sterk bevolkt, dat ieder huis gemiddeld 15 bewoners telde, 't Gevolg was dat de huishuren klommen, de onzindelijkheid toenam, epidemieën ontstonden en onder de arbeiders een geest van verzet werd bespeurd. Als eeu »terk- sprekend bewijs kan 't feit strekken, dat Krupp by de verkiezing voor den Rijksdag tegenover een zyner eigen werklieden het onderspit mbest delveu. Sedert is er veel verbetering\i$ den toestand ge- komen en de verhouding tusschen kapitaal en arbeid verbeterd. De uitbreiding der inrichtingen eu het in 't leven roepen van verschillende nattige inrichtingen werkte daartoe sterk mede. Onder de inrichtiogeu, welke allen bevordering van de stoffelijke welvaart ouder de werklieden beoogen, te noemen gezonde, aangename woningen, die tegen matigen prijs verhuurd worden groote eetzalen op verschillende plaatsen voor hen, die niet naar huis kunnen gaan om 't middagmaal te gebruiken geschikte kieeding met 't oog op de gevaren aan 't bedrijf verbonden instelling vau eeu gezondheidscom missie om de oorzaken van ziekte en dood te cousta- teereo en te zorgen, dat ongunstige plaatselijke om standigheden worden weggenomeneen zieken- en begrafenisbns, waaarto? alle arbeiders, die meer dau 60 ets. per dag verdienen, moeten toetredeneen bsdiuridhting, eeu kostbare waterleiding; en verder uitgebreide winkelmagazijnen. Als een staaltje van 't geen er omgaat kunnen de volgende bijzonderheden strekken, Vroeger waren bijna alle levensmiddeleu in Essen slecht en duur. Tal van winkels rezen als padde stoelen uit den grond, maar zij brachten den werk lieden geen voordeel aan, want de meesten verkochten op orediet, om dan later de ste beter van de verlegen heid hunner kalanten te profiteered Iu 1860 werd daarom een coöperatieve winkelvereenigiug in den geest van die van Schulze-Delitsch opgericht, maar het beheer liet te weuschen over. Iu 1868 nam de firma de geheele wiukelzaak over en breidde haar uit. Op dit oogenblik zyn er in Essen en omliggende arbeiderswijken niet tuinder dan 32 winkels van Krupp, benevens nog een hotel eu 9 restauraties. Het hoofd gebouw is 22 M. breed, 31 M. diepen 19 M. hoog, terwijl er twee vleugels bijgetrokken zijn, elke 18 M. lang en 15 M. diep. Alle mogelyke waren en levens middeleu kunneo de werkieden daar tegeu billijken prys bekomen, niet alleen koloniale waren, maar ook manufacturen, kleedingstukken, schoenen, aardappelen, vleesch, kolen, glaswerk, schrijfbehoeften enz., en. broodbakkerijen, kleeder makerijen, schoenmakerijen zijn aan de winkels verbonden. Alles wordt a con tant verkocht en tegen vervalsching wordt de grootst mogelyke waarborg gegeven, daar Krupp ook een chemisch laboratorium tot onderzoek der levensmid delen heeft lateu oprichten. En dat deze winkel-magazynen door het werkvolk op prys worden gesteld, bewyst de groote omzet. In 1882 werd er voor een bedrag van 2,268,600 aan waren verkocht. Eeu en ander kan ten bewyze strekken van de zorg, die dep kanonnenkoning bezielt voor 't stof felijk welzijn van zijn personeel. Ook voor de in- tellectueele vorming wordt gelijk Het Fad. nader hoopt aan te toonen goed gezorgd. De Tempt" deelt een onderhoud mede, dat een harer medewerkers bad met Liott-Qui-Tiiang, Chiueeecb zaakgelastigde te Paf|js; deze heeft zijn raededeelingen nagezieu, zoodra zij op eohrift waren gebracht, zoodat men .an de juistheid kan verzekerd ztjn. Wij verne men daaruit, dat de markies Tseng volmacht had met Frankrijk te onderhandelen en daarvan aau Ferry heeft kenuiigegeven, die eehter niet tot onderhan delingen ia overgegaan, zoodat het eerate en eenige onderhoud zich heeft bepaald tot een wederzijdiche niteenzetting van de beitaande moeielijkhedeo. China ia bereid om Frankrijk in alle opaichten tegemoet te komen wat betreft het vestigen van handelsonder nemingen, zoowel in Tongkin ala ia Auam, het wil onderhandelen over waarborgen tot het betchermeu dier handelsondernemingen, onder voorwaarde echter dat Frankrijk de oppereouvereioiteit van China over Anam en du> ook over Tongkio erkent eu niet overgaat tot eeu politieke inbezitneming, een directe annexatie van Anam, welke door China nooit zal worden geduld; om die reden heeft Cbiua in '74 geprotesteerd tegen het door Frankrijk gesloten verdrag. De onderhandelingen tuvechen Frankrijk en andere mogendheden, om te geraken tot de afschaffing van de capitulation in Tnnia eu tot het doen vervangen van de consulaire rechtbanken door de Fronache rechtbanken voor slle vreemdelingen, sullen weldra z|jn afgeloopen. Men mag dit aannemen; voor enkelen eehter zal de nitvoering van den maatregel moeten wachten lot het aanstaande najaar, omdat in bedoelde landen, zoo ale Italië, Oostenrijk-liongarjje eu Dditsch- land, het genomen besluit door de wetgevende macht moet bekrachtigd worden. De Duitsche liijkadag heeft dit reeds gedaan. In Engeland wordt de mede werking van het Parlement niet vereisoht. De commissie, door bet Heerenhnia van den Prui- ■iaehen landdag benoemd, tot onderzoek van het kcr- keljjk-politiek ontwerp van wet, heeft gisteren, na «n beraadslaging vau vyf uren, met algemeene stem men op twee na, besloten tot aanneming er van te adviseereri. Tot rapporteur is de heer Adams, nit Coblenz, benoemd. Vermoedelijk zal het rapport heden behandeld wordenen terens aan de orde komen bet rapport over de Kanaalvoordraobt, tot welker verwerping in bet rapport der commissie van onderzoek, op finaucieele eu economische gronden, wordt geadriseerd. Het Engelsche Hoogerhaie beging weer een daad van bygeloof door de verwerping in derde lezing van de wet, welke het huwelijk van een weduwnaar met de zuster vau zijn overleden vronw veroorlooft. Te Weeaen zul in September bet feest worden gevierd van de 200jarige bevrijding van de Turken; de gemeenteraad besloot het feeet zoo klein mogelijk te maken, geen feestmaaltijd Ie houden en ook geen optocht, en wel met het oog op deti fiuanciëelen toe stand der stad en de gedrukte stemming van de be volking. Volgens berichten nit Alexandria, welke de K. Z. ontvangt, heeft hel verschijnen der cholera te Da- miëtte groote ontsteltenis iu eerstgenoemde stad ge wekt. .Alle planteen op de Fransche, Oostenrijksohe eu Engelsche stoombooteo, die deze eu de volgende week vao Alexandrië vertrekken, zjju besproken door pasisgiers, die de epidemie «illeu ontwijken," zegt de berichtgever. „De beurs is flauw, de koersen zijn dalende; alle feestelijkheden z|ju uitgesteld. Ofschoon de Aziatische cholera tot dusver nimmer in Egypte is ontstaan, maar slechts werd binnengesleept, zijn toch de geneeejieeren bet eens, dat men hier met Aziatische cholera te doen beeft. De oorzaak wordt gezocht in het Bleohte voedsel der bevolking van Da- miëtte, vooral wat risch betreft. De galareceptie in het Gaeeltin-paleis, tot viering der Iroonibestyging van deu Khedive, wai Dinsdag druk bezocht, maar de stemming bleef gedrukt. De Khedive toonde zich echter opgeruimd eu maakte zelfs tot een Engelschman de half-irouische opmerking: Het schgut dat men ona wéér aan one zeiven wil overlaten." Depêches in de Engelsche bladen bevestigen deze berichten, en melden voorts, dat de geueesheeren te Damiette weigerden aan de oousols mededeelingen te doen van het aantal sterfgevallen. Terechtzitting van Woensdag 27 Jnni 1883. Kantonrechter: Mr. J. H. van MIEROP. Ambtenaar ran het Openbaar Ministerie: Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD F. D., kleederen verwer te Gouda, tot 1.of 1 dag, wegens te Gouda aan het Slation openen tan eeu portier ran een "agon, waarin hij zich be vond, terwijl de trein nog niet stilstond P. L., uitdrager te Gouda, tot 2 boeten van 3.of 2 dagen, wegens inkropen van touw zonder dat touw gedurende drie dagen na den dag van inkoop ten toon te stellen eu zonder van dien in koop melding te maken in het door hem te houden uitdragersregister B. den E., huisvrouw van L. B. te Gouda, tot 0.50 of 1 dag, wegeus werpen van asch op de straat te Gouda; A. L, huisvrouw van P. de G te Gouda, tot 1.of 1 dag, wegens werpen van asch in het water te Gouda; D. N., jongen te Gouda, tot i.of l dag, wegens plegen van straatschenderij te Gouda door te hangen aan eeu rytuig: N. v. E., jongen te Gouda, tot 1.of 1 dag, wegens beschadigen van houtgewas iu het Plantsoen te Gouda L. v. \V., arbeider te Gouda, tot J 1.of 1 dag wegeus ryden met een kruiwagen in het Plant soen te Gouda D. G., arbeider te Reeuwyk, tot 1.of 1 dag, wegens zitten op zyn hondenkar te Gouda C. v. d. W., slager te Gouda, tot f 3.— of 1 dag, evenals de vorige; J. S. V\, stoelenraatter te Gouda, tot l. of 1 dag, wegens rij deu over de klinkerstraat te Gouda. VRIJGESPROKEN A. v. d. H., uitdrager te Gouda, van de aan klacht touw te hebben ingekocht zonder dat gedu rende drie dagen na den dag van inkoop te hebben tentoongesteld. (Op de zitting bleek dat de beklaagde het touw wel niet in zyn, winkel maar toch in zyn pakhuis had tea toongesteld.) De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Gouda herinnert het publiek, dat de plakiegela door de depothouders moeten worden verkocht voor denzelfden prys, als waarvoor ze aan het registratie kantoor te krygen zyn. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt by deze ter kennis van belanghebbenden, dat door den Heer Provinoialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den 27 Juni 1883 is executoir verklaard Het kohier No. 1 vau het Patentrecht dienst 1883/84. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden in gaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 29 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den 27 Juni 1883 is execu toir verklaard Het Kohier voor de belasting op het personeel dienst 1883/84 van Wijken K. tot en met N. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in banden van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de lermijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 29 Juni 1883. De Burgemeester voornoemd. Van BERGEN IJZENDOORN. GEBOREN*27 Juni. Henrietta Gerarda, ouders H. Wolfs- wimkel en E. Crefcoeur. 28 Hendriks Johanna, ouden J. H. Let en C. Wieser. Willem, ouden J. A da Peer en W. Kotrts. Aria Hendrik, ouders A. Prins en M. M. Hofman. 29 Pieter Johannes, ouders P. ran Eijek en B. Dokter. OVERLEDEN28 Juni. A Hulst, wed. A. den Hedel, 77 j J. B. Merteus, 87 j- P» G. rsu der Want, 70 j. A. de Jong, 32 j. 29 J. Liuders, 2 m. ONDERTROUWD 29 Joni. N A. ran der Ree, 18j. en J. ran der Kint, 18 j G. Castelijn, 23 j. en M. de Wilde, 19 j. J. J. Linders, 24 j* en W. Zwanenburg, 22 j. Burgelijke Staud van onderstaande gemeenten van 23 tot 30 Joni 1883. s Gouderak: GEBORENKlaas Wilhelminue, oudeas M. Slingerland en W. 't Hart. Deliana Sophie, ouders H. Kalkman en A. Rietveld- GEHUWD: J. Kasbergen en J. de Groot. GEBOREN: Teonis, ouders J. Noomen en N. de Jong OVERLEDEN G. Koolwijk, 51 j. D. Bohres, 4 m GEBOREN: Cornells, ouders J. C. Boer en J. rsu Rijs wijk. Geertruida, ouders M. Nieburg eu J. C. ran Wijn gaarden. Arie Jan, ouders G. Guldemond en M. G. van Ree. OVERLEDEN; D. ran Triet, 59 j. GEHUWD: W. Smit, 24j. en A. Zuidam, 28j. P. ran Leeuwen, 45 j. en N. Kortekaas, 46 j GEBORBN; Emmigje Christina Johanns, ouders P. Blok eu A. Zuiderrliet Christina Hendriks, ouders A de Jonge en W Huurman Frans, ouders A Huurman en H Rnpke ONDERTROUWD: H de Koming en N van Wilgenborg. Gehuwd B. BEGEER, Bzn. en C. J. WELTER, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, allen harteljjk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bjj hun Huwelijk onder vonden. Gouda, 29 Jnni 1883. Heden overleed onze geliefde Broeder, Behnwdbroeder en Oom, de Heer PIETER GERRIT van der WANT Pieterszoon, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Wed. T. van VREÜMINGEN— van der Want. G. C. VAN DER WANT Pz. D. P. VAN DER W ANT—VAN DER WANT. P. VAN DER WANT I.Mz. W. VAN DER WANT. Gouda, 28 Juni 1883.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2