Buitenlandsch Overzicht. KENNISGEVING. Dal tij die plaats niet hebben kunnen bereiken, is bekend. Waar zgn ze en hoe zullen cle berichten omtrent hen luiden Hoewel deskundigen meenen, dat er geen reden bestaat om zich bijzonder ongerust te maken, kan het toch zgn dat onze expeditie hulp zal behoeven. Wg moeten natuurlijk op alle eventualiteiten be dacht zijn. Het stoomsohip Louisekaptein Dallmaun, is nu naar de Kara-zee vertrokken en sedert eenige dagen zijn wg in onderhandeling met den Nederlandscheu consul te Hammerfest, deu heer Robertson, om het ook dezer dagen vertrekkend stoomschip Nordenskjöld, kaptein Johannesen, het noodige te doen verrichten tot opsporing vau onze landslieden. Reeds in vorige berichten maakteu wij er melding vau, dat onverwachte onkosten reeds nu op de expeditie drukken, dat wg premiën hebben moeten uitloven aan hen, die bericht zullen brengen of hulp verleenen, en zeker zal er nog meer geld voor derge lijke doeleinden noodig zgn. Binnen zekere grenzen heb ik in vol vertrcfuwen op u reeds uitgaven gedaan. Ik moet dus weder bij u aanhouden om het doen toekomen van geiden, en daarenboven om van u de verzekering te ontvangen, dat ik indien noodig over meer zal kunnen beschikken, ten einde door middel van de Nordens- kjöld of eenig auder stoomschip hulp te verleenen. Reeds hebben wg een wachter in de noordelijke zeeën, met name de Willem Barents; veel zal, zoo geluk dient, haar moedige bemanning kunnen doen, doch gg begrijpt, dat afdoende hulp alleen zal kun nen verleend worden op en door een vaartuig, dat grooter en zoo goed als onafhankelijk is van weer en wind, dus door eeu bekwaam stoomsohip. Bijzonderen aandrang acht ik wel overbodig, daar niemand uwer een met zooveel energie begonnen zaak zal willen laten varen en ieder het zgne zal wenschen toe te brengen ora het eind in overeen stemming te brengen met het grootsche doel en de nooit volprezen opofferingen. De heer Volck zal zieh wederom belasten met al hetgeen betrekking heeft op hetgeen gij zult willen zenden of toezeggen, terwgl hij op de bekende dank der pers uitgebreide wijze zal voortaan met de publicaties, waartoe wij in staat gesteld worden door onze regeering en door talrijke relatiën in het bui tenland. Nogmaals kan ik verzekeren, dat vooral ook in verband met de expeditie van den heer Gamel een tal van invloedrijke personen in Rusland, de Noorsche rijken en Engeland met belangstelling onze beide ondernemingen volgeu, en het haar niet aan hulp zal doen ontbreken, indien deze mocht bigken noodig te ziju. Buys Ballot. Te 's-Gravenhage is Zondag het Kabinet van den heer L. J. Lefèbre, onder den naam van Museum Prins Hendrik, op het Prins Hendrikplein No 4, geopend. De naam van het museum is niet wille keurig gekozenhet is een hulde aan den Prins, die, kunsten en wetenschappen bevorderende, de grond slagen legde van deze verzameling, en den directeur, den heer Lefèbre, steunde in zgne onverflauwde po gingen om de wetenschap te dienen en het publiek door zijne uitvindingen te gerieven. Het pad der uitvindingen men weet het is met doornen bezaaid. Voor vele werktuigen, die klaarblgkelgk practisch belang hebben, heeft de heer Lefèbre lang niet dien steun van Regeeringswege ondervonden, dien zijn ijverig streven verdiende. Toch staat deze uitvinder die op muzikaal-, geluid en gehoorkundig gebied ziju naam heeft gevestigd, niet stil. Zijn misthoorn op draaiende schijf blijkt reeds de aandacht getrokken te hebben van besturen van zeedorpen. Zijn spoorwegsignaal-toeslel, zoodanig verbeterd dat slechts^ één toestel voldoende is voor olie compartimenten vun eeu waggon, zal weldra deugdelijk worden beproefd. Zgn draaiende en het geluid concentreerende stoomfluit heeft onmiskenbaar grootc verdiensten. Voeg daarbij eene fraaie ver zameling muziekinstrumenten, een geheele salon, be stemd voor muzikale uitvoeringen per telefoon, een |ohat van de fijnste en zeldzaamste physische in strumenten tot het nemen van proeven, en meu kan zich eeu flauw denkbeeld tormen van de waarde van dit Kabinet, dat door de wijze van inrichting eene merkwaardigheid van de residentie mag ge noemd worden, die door vreemdeling en stadgenoot hoog zal worden gewaardeerd. Iu den Uatstéo tgd worden verscheidene verfstoffen geproduceerd, waarvoor tot bevestiging op het weefsel, als zoogenaamde mordants of bijtmiddelen antimoon- verbindingen gebruikt worden; meestal wordt hiertoe braak wij us teen met looizuur aangewend. Indien er goed gewerkt wordt, hechten er slechts geringe hoe veelheden antimoon blgvend aan de vezels; wanneer er echter uiet zorgvuldig gewerkt is, kunnen daarvan zulke aanzienlijke hoeveelhedeu aanwezig zgn, dat het dragen van aldus geverfde stoffen een schadelijks wer king kau uitoefenen, zoo als uit het volgende geval blgkt. Voor eenigen tgd ontving R. Kayser te Nüruberg een bruine katoeuen stof, die als broekzakstof diende, en, bg het dragen, aan de dijen hevig exeem ver oorzaakt had. Het onderzoek leerde, dat een aanmer kelijk autimoongehalte van de stof de oorzaak van den nitslag was. Bij de quantitatieve bepaling bleek het, dat in een dM2 van de stof 0,085 gr. antimo nium aanwezig was. Na verwijdering van den anti- moonhoudenden zak, verdween hei exeem in weinige dagen. Weekblad voor Pharmacie.) In strijd met ons bericht van gisteren vernemen wij, dat hel Openb. Ministerie bij de rechtbank te Rotterdam nog niet iu appèl gekomen is van het vonnis iu zake Struik, wat de vrijgesprokenen betreft. (N. R. Ct.) De internationale schaakwedstrijd te Londen, de grootste die ooit gehouden werd, is thans afgeloo- peu. Hij heeft niet minder dan zeven weken ge duurd. Veertien spelers namen er aan deel, en van de zeven winners rekenen de Engelschen er vgf als landgeuooten, drie door geboorte en twee door langdurig verblgf in Engelaud, hoewel zij onder andere omstandigheden met een dergelijke erkenning van vreemdelingen uitt zeer grif zijn. De eerste prijs van 300 werd gewonnen door Zuckertort, een Berlgner van geboorte, maar die, evenals de Hongaar Steiuits, als kampioen voor Engeland optrad. De tweede prijs, van 175, werd door Steinitz gewonnen, eu de derde, van 150, viel aan Blackbume ten deel, die met Bird de voor naamste geboren Engelsche schaakspeler is. Er was in het geheel 1000 aan prijzen uitgeloofd, waarvan de helft door Indische liefhebbers was ingeschreven. Er werden 242 partijen gespeeld. Zuckertort won met 22, Steinits met 19 en Blackburne met 15 partijen. Tchigarin won den vierden prijs, van 125, terwgl Englisoh, Mason en Mackenzie de drie volgende prijzen verdeelden. Rosenthal won den r/Kalisch prijs.Behalve dezen wedstrijd van mees ters werden ook nog liefhebberswedstrijden gehou den daarbij won de Heer Karl v. Bardeleben, van Berlijn, den eersten prijs. Merkwaardig is het, dat Zuckertort het juist zoo lang kon volhouden M hij 22 partgen en daarmee den eersten prijs gewonnen had. Na zgn laatste overwinning was hij uitgeputhij verloor alle vol gende spelen en gaf eindelijk de hoop om nog te winnen op Zgn mededinger Steinitz, die zichzelven voor den eersten schaakspeler der wereld houdt, is ontroost baar over zijn nederlaag. Hij heeft Zuckertort uit gedaagd tot een wedstrgd om den titel van eersten kampioen der wereld championship of the world), maar zijn uitdaging is nog niet aangenomen. Men heeft de opmerking gemaakt, dat de eigenlijke landen van het schaakspel, de Romaausche, niet bg den wedstrgd vertegenwoordigd waren. Want de kampioen van Erankrgk droeg deu niet zeer Franschen naam Rosenthal. Engeland, Daitschland Rusland, Oostenrijk en Amerika leverden de meeste sohaakspelers. Maar waren de Romaausche volken er niet vertegenwoordigd, een hunner zetten, de Spaansche Ruy-Lopez, was er algemeen in gebruik. Deze zet, die naar zgn uitvinder een Spaanichen priester heet, heeft den vroegeren eersten zet, het Gambitgeheel verdrongen. Zuckertort, de overwinnaar, zal een kunstreis door de Vereenigde Staten maken, waar hij de gast der verschillende schaakgezelschappen zal zijn. Eenige dagen geleden las men het verbranden van den schouwburg in Dervio, waarbij bijna eeu vijf tigtal persontn om het leven kwam. Over deze ramp is nog het volgende te melden. Het kleine dorpje Dervio dat slechts een paar honderd huizen telt, ligt aau den grooten straat weg van Leccon naar Cob'co, onmiddellijk aan het meer van Como. In de herberg aldaar had de be zitter van een marionettentheater zijn tent opgeslagen en gaf iu eene groote zaal op de eerste verdie ping eiken avond een voorstelling. Zondag was de zaal druk bezocht, vooral door jonge lieden. Meu gaf: „Het lijden en sterven van de heilige Phi- loraeno." Tot verfraaiing van de slotscène, die de opname der gemarteldeu in den hemel moest voor stellen, werd Bengaaltch vuur afgestoken. De zaal diende gewoonlijk voor de zgdetrormteelt, en het hout, waarvan het tooueel vervaardigd was, was buitengewoon droog, zoodat het spoedig door de vonken vlam vatte. Vermoedende, dat het bg de vertoooing behoorde, bleef ieder op zijn plaats zit ten, doch toen de vlammen grootere uitbreiding kre gen, snelden alleen naar den uitgang. Nu wilde het ongeluk, dat de tafel, waaraan bij deu aanvang de plaatsbiljetten waren afgegeven, ju dé gang te gen de dear stond, zoodat zy slechts half opeu kon. Aau weinigen gelukte het dan ook, de gang te bereiken. Slechts eenigo volwassenen sprongen uit het venster, waarbij zij armen of beeuen braken. De eigenaar van het marionettentheater, die de oorzaak van het geheele ongeluk is, redde zich langs een ladder, doch zgn vrouw en moeder vondeu haar dood in de vlammen. Van de 80 personen, die iu de zaal waren, zgn 48 verbrand, waarvan meer dan 30 kin deren zijn9 werden zwaar gewond. Aan een bgzonder sohrgven uit Oleh-leh i. d. 28 Mei is het volgende ontleend aangaande het sneuvelen vau deu controleur Van der Lith „Hij trok met tien oppassers op weg, om zich te vereenigen met een officier, benevens zestig sol daten. Het doel van den tocht was schatting op te eischen vau de //bevriende" kampongs, omdat zij de kwaadwilligen ongedeerd hadden laten voorbgtrekr ken; doch het valt niet raoeielyk te begrijpen, dat die boete met bloed betaald zou worden.' Bij de plaats gekomen, waren de kampongs verlatenhetgeen Vgn der Lith een kwaad teeken toescheen. Er heerschte eene doodelijke stilte, doch toen zij een oogenblik verder gingen, werden zij door een ka nonvuur opgewacht. Overal zaten de Atjehers in de klapperbooueu, achter hoogten. Juist was Van dei Lith achter een aarden wal verscholen, van plan kruipende voort te gaan, om bet geweervuur te ont duiken, toen de zilveren rand van zijn pet zichtbaar werd en een kogel zgn linkerschouder trof, die aan deu kant een uitgang vond, waarop hij dood neder- viel. Het is meer dan waarschijnlijk dat zij het op hem x gemunt hadden, want twee der minderen, die zijn pet trachten op te rapen, zijn eveneens het slacht offer geworden." (ff.) Uit het Westland wordt gemeld, dot de vroege aardappelen met goed gevolg wat beschot en grootte van stuk aangaat gerooid worden; de eene scheeps lading volgt de andere naar Amsterdam, terwgl Engeland ook nog een vry groot deel van het pro duct voor zijn rekening neemt. Vroegere jaren wer den bijna geen aardappelen in het Westland geteeld dan voor Engeland, maar die tijden hebben een ande ren keer genomen. De aalbessen, waarvan een ruime pink kan worden verwacht, begiunen te kleuren; de vraohtboomen heb ben door harden wind nog geen verlies gehad en dragen veel, terwgl de wijnstok begint te bloeien, want de zou schiet vonken uit. Op andere plaatsen, zooals te Loosduinen en Venr, worden scheepsladingen bloemkool vervoerd, waarvoor het felle zonlicht en de daarmede gepaard gaande droogte nu eohter niet voofdeelig is, hoewel op dit oogenblik reeds veel meer voordeel van de veld vrachten is behaald, dan de beide vorige jaren, toen de regen geen dag van de lucht was; want bet is een welbe kende waarheid dat de bouwman het veel langer kan stellen met droogte dan met nattigheid. Deo 29sten Augustus 1882 hield de Ned. Ver eeniging »n Gemeente-ambtenaren te Zwolle haar tweede algeraeene vergadering. (Jit let door one en vereehillende andere bladen destijds meegedeeld rerelag bleek, det aan het beetnar opgedragen werd een permanente commieeie te benoemen, ten eiude gemeenschappelijk tot de opriohting van een pensi oenfonds voor weduwen en weezen van Gemeente ambtenaren mede te werken. De pogingen om de medewerking van invloedrijke en op dit gebied com petente mannen te verkrijgen leden eohter tot heden nog schipbreuk. In de maand Februari jl. ontviag de Vereeniging van den Minister van Binnenlandacbe Zaken, namens Z. M. den Koning, het bericht, dat er geen termen gevonden ziju om te voldoen eau haar veraoek tot benoeming van een Staatscommissie, welke rij met een onderzoek naar de mogelijkheid en wenseheljjkheid van de oprichting van een pensioenfonds belast wensch- te te zien. Hoewel het Bestuur, thans samengesteld nit de heeren mr. W. J. Van Weideren baron Bangere, le voorz.; B. A. Verploegh Chased 2e voort.; J. Bosch Bruist, le eecr.; A. B. Barker, 2e seer, en pen- ningm.; mr. C. J. Pické, B. F. Stalenhoef en J. F. Jansen, 's Ministère gevoelen eerbiedigt, vindt het daar in evenwel geen gronden om zjjn werkzaamheden tot lotsverbetering van de Gemeente-ambtenaren te staken; integendeel stelt het zich voor, bij voldoenden etenn van de zijde der Vereeniging, al datgene aan te wenden om de openbare meening en Begeeriog alsnog voor het beoogde doel te winnen, dat h. i. zoowel door de rechtvaardigheid ais door het Landsbelang wordt geëischt. Omtrent eenige ingekomen berichten betreffende de wensohelijkheid tot uitreiking van di ploma's voor aspirant-seoretarissen en Verdere Ge meente-ambtenaren zal, na ontvangst van alle adviezen, uitvoerig mededeeJing worden gedaan. Met het oog op de dreigende cholera worde het volgende in berinnering gebracht De eerste historische epidemie, wet Europa betreft, brak uit in 1829. Toen overschreed de ziekte de grensen karer bakermat, Britsoh Indië; trek over Perzië en den Caucasus naar Rusland, en verder naar Hon- garije, Oostenrijk en Duitsehland. Iu Dnitsoblaud alleen maakte zij toen ruim 90,000 slachtoffers. Hsren weg westelijk voortzettende, bereikte zij Engeland m October 1881, heeraohte aldaar den gansehen winter, en rukte er naar raming (want eeue registratie dhr dooden bestond er toen nog uiet) minstens 53,000 mensoheo weg. Frankrijk, Spanje en Italië kregen vervolgent hunne beori; tusscben Maart eu Augustus 1832 stierven te Parijs alleen 18,000 menschep aan de ziekte. Van Frankriji stak zij den Atlantischen Oceaan over, en woedde in Noord- en Midden,-Atne- rika. Kort daarna alt om baren cirkelgang te voltooien vertoonde zij zich iu Barbertje, Egypte en Arabië. In 1811 brak er in Indië en China eene nieuwe groote epidemie nit. Deze bereikte oostelijk Europe in 1817, Engeland in 1818, Frankrijk iu 1819. Van 17 Juni tot 2 October eisebte zij te Londen alleen 13,161, in gensch het Vereenigd Koninkrijk 53,293 offers. Engeland heeft tot dusver vier epidemieën door staan. De twee latere echter weren van minder hevigen nard. In 1851 tot 1855 rokte de ziekte te Londen 10,675, en te Napels 10,000 mentohen weg. Ook woedde zij wen niet gering in Amerika. Tien jaren Verliepen. In Juni 1865 verecbeen de cholera te Alexandrie. Iu September van dat jaar bad zij le Kooetautinopel reeds 50,009 mentchen afgemaakt, toen de grootebrand, die 15,000 buizen in de atch legde, de Tnrksehe hoofdstad opeens van haar verloste. In April 1866 bereikte zij (steeds door schepen aaogevoetd) voor de vierde maal Engeland. Ditmaal echter hoewel zij te Londen, bootdzakelyk in het Eait-eud, en, volgens dr. Farr, grootendeels ten gevolge van besmetting door drink water, 5973 menscien om het leven bracht was z(j niet bij maebte bet sterftecijfer over bel geheele koninkrijk merkelijk te verhoogen; en gewis niet zon der recht beeft men deze verslapping van hare macht toegeschreven aan den arbeid van hen, die middeler- wijl geijverd hadden voor verbetering der unitaire toestanden in de steden van Engeland. Toen in Sep tember 1851 het Presbyterium der Schotsche Kerk onwjjs genoeg wu oaa tot keeriug der plaag een na- tionalen vastendag voor te stellen, diende Lord Pal- meraton aau dit ksrkaljjk lichaam de volgende, beroemd gewordeoe terechtwijzing toe: „Wanueer de tnensch zelf het uiterste heeft gedaan voor aijne vei ligheid, den eerat ia bet tijd om op lijne pogingen den aegen det Hemelt in te roepen.' Dit woord moge ook thans weer zijne plaats vinden. Niets is doeltreffender tot het bezweren van den engst, die zich by het naderen der cholera allicht van de ge moederen meester maakt, dan tijdig te herinneren hoe, zoo al de geneeaknnet, dan toch niet de mutschappjj eelre machteloos slaat tegenover deze ziekte. Ervaring heeft bet reedt geleerd, dat men met reinheid in deu meeat algemeenen zin, de oholera op een afstand hon den, althans hare betoekiog belangrijk temperen kan. Dit heilmiddel na de burgrjj zelve beeft het in hare hand; en niet alleen tegen cholera ia het dien- •tig. maar ook tegen honderd andere kwalen, die het menaobelijk leven ontijdig dreigen af te tnjjden. Miss H. B. Richardson, die door het gouvernement van Canada san het hoofd van het Female Immig ratie* Department te Qnebrck geplaatst ia, heeft met een untel behoeftige vrouwen en meisjes, die in Canada soordeelige diensten hopen te krijgen, de landrerhui- zersreis durheen aansurd. Deze mutschappjj belast zieh niet enkel met het overbrengen ven vronweljjke lend verhuizers, maar ook met hel opzicht en de goede zorgen voor haar un boord en bjj de aankomst. Een andere Engelsohe dame, min Bye, verliet de ur degen'Engeland met 54 arme kinderen, alien meisjes van 2'/, tot 14 jaar oud, die in Canada iu diënitjea komen of all kind worden aangenomen. Sedert zij in 1869 met de eerste dergelijke bezending Londen verliet, heeft sjj persoonlijk al 2000 kinderen vervoerd, terwijl in het geheel 10,000 armlastige meisjes op die wijze werden «overgeplant", zooals zjj het daar noemen. (Hninronx.) Men schrijft van SeheveDingen aan de N. R. C: In het 2e blad uwer eonrant van 3 deur laaf ik, dat tengevolge van het heffeu eeuer recognitie van 10 het publiek aieh ophield bjj Ranch en op Zee- reet, en vervolgena dat eene proeve vau nieuwe verlioh- ting san het Badhuis geen resultaat had opgeleverd 1 Ofschoon ik als belangstellende in den bloei van Soheveningen vermeen, det bet er weinig toe doet, of het publiek zioh bij Raueh en op Zeeruet, den wel un het Badhnit bevindt, en het vertrouwen in de toekomst onur badplaats mjj duet gelooven, det alle goed gehouden inrichtingen un bet «trend steeds meer pnbiiek zullen trekken, moet ik toch opkomen tegen de strekking van bovengenoemd bericht, het welk of onkunde of onwelwillendheid verraadt. Ik trees dan ook geen tegenspraak, als ik u ver zeker: lo. dat Zondag 11. het gesloten terras bijna geheel bezet was met eeu dankbaar publiek, hetwelk blijkbaar genoot van de fraaie muziek die nu niet meer, zooals vroeger, ongenietbaar was door de drommen luidruchtige epee patriae, die zich in de gangpaden verdrongen 2o. dat voor- en tegenstander van de nieuwe orde van zake erkennen, dat er in den korten tijd, dien bet nieuwe bestnur ter beschikking had, reeds vele gewenschte verbeteringen zjjn aangebracht, zooals daar zjjnde nette inrichting ran conversatie-, lees- eu biljartzaal en het arrangement van muziektempel en terrasde behoorlijke controle op He stoeleu aan het strand; het toezicht op de kooplieden aldaar, en zooveel meer 3o. dat de electrieche verlichting (niet een proeve van nieuwe verlichting) buitengewoon goed voldoet. Nu wil ik erkennen, dat, «aar, zooals bij elke nieuwe zaak, vele moeilijkheden zijn te overwinnen, er in den beginne aanleiding tot enkele klachten over bediening en consumabel is geweest, nut het is mjj ook gebleken, dat het bestuur gaarne vau alle gegronde klachten nota neemt en steeds tracht te ver betereu. Ds steun van het weldenkend deel van het pa- bliek is echter een bepaald vereischte, eu waar, naar myne raeening, de bloei der badinrichting nauw ver bonden ie met den bloei van de geheele plaats, is het zaak op te komen legen onjuiste voorstellingen, die allicht aanleiding geveu tot onbilljjke beoordeeling. *«- •- i Met eenige nieuwsgierigheid heeft men uitgezien naar de interpellatie van den heer Granet in de Fran- scbe Kamer over de zeken in Tanking. Doch het wss wei te verwachten, det door den minister van bnitenlandeche zaken ChaHetnel-Lacour, die weder nit Vicby terug ia, uitstel zon worden gevraagd. Wat moet hjj trouwen» ook antwoorden? Er is in de laatste dagen geen nieuws gekomen en over een dag of aeht verwacht men de officieeie rappor ten de gebeurtenissen die in Hanoi' pleats hadden; die kan de minister dan, als antwoord, aan de kamer voorlezen. De Kamer deed tol no toe 35 artikelen af van het ontwerp gemeente-wet, maar meer belangstel ling van de, zjjde van de Kamer en vau bet publiek trekken de beraadeiagingea van de spoorwegcommissie, die de overeenkomsten met de groote spoorweg- maatsobappjjen onderzocht. Men stelt daarom veel belang in deze quaettie, wijl het bestaan van het ka binet afbankelyk tel zijn van hare oplossing. De oommissie beeft reeds gewichtige besluiten genomen. Zoo is niet alleen bet plan van een geheelen weder- aankoop door den Staet verworpen met een groote meerderheid, maar de wederaaokoop van den Orleens- spoorweg kon evenmin de goedkeuring der meer derheid behaten. De commieeie heeft daarop beiloten om alle overeenkomsten in bijzonderheden te onder zoeken, alvorens eene prinoipieele verklaring sf te leggen. De vel ven het kanaalplin ie wederom een niet geringe échec voer de Prnitieohr Regeering. Wel ui de Minister van openbare werken Meybacb niet de kabinetsqnaestie stellen, maar vooral wist men toch boa ongewensebt talk een resultaat ven de beraadslaging in het Heerenhuia zonde zjjn. Dat de motie-Hatzfeldt met eene groote meerderheid werd eangenomen, beeft voor de Regeericg niets te beteekeneii heer met zorg bewerkt kauaalplen is eenvoudig ter zijde gezet. Er tegen «temden de groote grondbezitters nil Silrzië en Polen, en de meeete grondbezitters uit Brandenburg, Pommeren en Saksen. Beslissend wareu, evenals in de Com missie de stemmen der vertegenwoordigers van de bjj dit kanaalplan niet betrokken «teden in Saksen en Hannover. De beweging der handolskringen tegen het be sluit van den Rijksdag betreffende de beperking van den postdienst op Zoo- en feestdagen neemt eec grooten omvang aau. In den Insleten tjjd zjjn in dien geeet reed» vele adressen bjj den Bondsraad ingekomen en sullen de Kamera vaa Koophandel en Fabrieken gezamenlijk tegen bet besluit optreden. In derdaad de moeilijkheden, die voor handel en ver keer door een beperkten postdienst ontstaan, Bobij nen buitengewoon groot te zjjn. Waarschijnlijk zal dus de Begeeriog niet geneigd zijn, om het besluit van den Bykadag ten uitvoer te brengen. Hamburg, Duitsehland'» tweede stad, heeft els zijn afgevaardigde naar het Duitsehe parlement een der hoofden van de tooialittitehe party gezonden, na melijk den heer Bebel. Bebel is met Liebkneeht een der meest invloedryks leiders ven de «ooisal-de- mocratieohe party; bij de verkiezingen in 1831 bed bjj schipbreuk geleden. Thans ook was de strjjd hevig: de progressist Robe had 103 stemmen minder. Volgens berichten, welke de Gaten nit Rome ont ving, heeft de Fransche Minister-president Ferry tegelijk met het antwoord van Grévy op 's Pausen» brief een vertrouwelijke nota gericht aan Leo XIII, waarin hij den slund der partijen in Frankrijk uit eenzet en wjjst op de moeilijkheden, waarin de Regeering gebracht wordt door de hooding der katho lieken, welke haar vijandig gezind zjjn; het slot der nota zou zeer verzoeneud luiden en naar de Union verzekert, ontving het Vatieaau de belofte, dal de traetemenien der geestelijken, welke onlangs zijn in gehouden, bij gelegenheid van de amnestie op 14 Juli weder zullen worden uitbetaald. De graaf vau Parjjs eu de hertogen van Nemours en Alen9on ziju Maandagavond naar Frohtdorf ver trokken, omdat het einde Van den graaf van Cham- bord wordt tegemoet gezien; deze heeft, naar men verzekert, een maagzweer, die zijn leven bedreigt. De repnblikeinsobe bladen zeggen weinig van den na derenden dood van den graaf van Chambord, naar men wil, omdat zjj zich niet op hun gemak gevoelen, daar de kansen voor de monarchie met den kun- digen graaf van Parije veel beter worden; elke zwen king naar links van de Republiek en deze wordt onvermijdelijk moet bet oog vestigen op den grsaf van Parijs, die genoeg weet om concessies te doen aan den nieuweren tijd. De eensluidende berichten nit Egypte laten wel geen twijfel meer over, zegt de Nordd. AUg Ztg., dat men daar met de Aziatische oholera te doen beeft, waarvan tot nu toe de oorsprong werd ge zocht in het Oanges-dal eu die gewoonlijk haar loop door Centraal-Azië nam, of bet voetspoor der Mekka- gaogers volgde. Zoo de te Damiate verschenen ziekte niet van bniten is binnengeslopen, moet haar brandpunt aan de oevers der naburige meren worden gezocht, waarin de fellahs gewoonlijk hun gedood rundvee plegen te storten, om de premie op het be graven van een dier te ontgaan. Daar vormt dit aas het voeder voor de visschen en deze zijn weder in de zon gedroogd en halfrottend een ondragelij- ken stank verspreidend, het hoofdvoediel der be volking. Op het oogenblik komen daarbij de water meloenen, waarvan bet gebrnik, zooals meD weet, een aantal koortsen teweegbrengen. Of deze oorzaken voldoende de ziekte verklaren, moet echter bewezen warden. In dépêches uit Egypte wordt ook sterk geklaagd over gebrek aan geneeskundigen dienst. Damiate is door de meeete artsen verlaten. Volgens Daily Nexe heeft hel Britsche departe ment van buitenlacdsche zaken een nauwkeurig on derzoek gelaat naar de oorzaak van het ontstaan der oholera in Egypte, omdat men zioh in Engeland overtuigd houdt, dat de epidemie niet nit Indië is overgebracht. RECLAME. Met kleine kosten kan men, door Hop-Bitter te gebruiken, een jaar lang eene geheele familie gezond honden. Alvorens naar bed te gaan tal een weinig Hop-Bitter U een gerniten, kalmen slaap geren. Eene menigte personen worden door tlapelooze nachten krankzinnigdoor het Hop-Bitter zou zulks vermeden zjjn. Dr BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bg des* ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provinciale» Inspecteur de Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den 2n Juli 1883 is execuV toir verklaard Het Kohier van het patentrecht dienst 1833/84, wijk A tot en met D. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen ran den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termyu van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 4 Jnli 1883. De Burgemeester voornoemd. Van BERGEN IJZENDOORN. MARKTBERICHTEN. Oouda, 5 Juli 1883. Met weinig handel bieren de graanprijzen stati onair. De beste tarwe 9.50 a 10,-—. Ge wone eu polder 8.75 a 9.25. Afwgkende niet getooud. Rogge 6.25 6.75 een enkel droog partgtje daarboren. Gerst 5.25 a/6, Haver 3.50 a 4.25. Maïs 6.80 a 6.60. Erwten, Boonen en Zaden zonder handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel in alle soorten traag, vette varkens 23 a 25 ct., rarkens voor Louden 20 a 23 ct. per half kilogram, magere varkens en biggen traag, biggen 0.80 a 1.80 per week, vette schapen vlug, lammeren traag te verkoopeo. Kaas aangeroerd 100 partgen, eerste qualiteit

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2