binnenland. Woensdag 18 Juli. 1883. N 2949. ens. ÏZERS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. M 7EN. genoemde nnis van hjj in de eeft opge- - Ie schaal, 111. I L UT Bn nog eelt oorres- r 1.25 de UR. ile Gouda. C- welke bij is, boven- a trachten te. de 100 ering van Gouda is 's, wordt G. zoekt een i dienste, ter R. bij idaelburg. GOUDSCHE COURANT. roef gele- p dat een /lelijkheid >qór dat fl.-. etaling- onze Ge- gaven ge- daarvan i, noodig e regeling then, noo- 17 JULI e Heeren r Wereld) tend: GOUDA, 17 Juli 1883. De aankondiging van de bier Donderdag, Vrijdag to Zondag te geren Pauiont-Spielen beeft veler aan- dacht getrokken en niet weinig af kenring ondervon den. Van deu kantel is Zondag openlijk afgeraden daarheen te gaan, de Kerkerend der Ned. Herv. Ge meente heeft den Burgemeester verzocht v te ver bieden en van meer dan eene zijde circuleerden adressen om alsnog die niet te doen doorgaan. Ook wij ont vingen verschillende ingezonden stukken dienaangaande, van «elke wij een drietal plaatsten. Wij roor ons kunnen ons niet vereenigen met de tegenkanting, welke die vertoouingen ondervinden. Immers alles hangt in .deze af ran de wijle, waarop die rertooningen plaats vinden en naar ons van verschillende teer vertrouwbare zijden is medegedeeld vordt daarin niets aangetroffen, wat iemand op goede gronden ergeren kan. Hij echter, die rreest geërgerd te worden, blyve daarvan eenvoudig weg. De Burgemeester onser gemeente beeft alzoo o. i. terecht gemeend toestemming te mogen verleeuén tot de rertooningen en wij vertrouwen dal bij in weerwil ran de hem nog aan te bieden .adressen niettegenstaande daarop reeds zeer veléhandteekenin- gea zijn geplaatst bij zijn eenmaal 'uitgedrukt gevoelen zal blijven. Behalve de ingezonden stukken dienaangaande rindt de belangstellende lezer in dit nr. nog eeft corres- Kndentie uit de drub. Cour., waarin eVeneens over de tuamu-Spiden gehandeld wordt. Zaterdag jl. is alhier aangehouden en gevankelijk uur het buis rau arrest'te Botterdam overgebracht Gerrit de Jong, van beroep stoelenmatter «Mende alhier die zich had schuldig gemaakt aan diefstal in een slaapstee waarin hjj waa opgenomen. Deze aangehoudene is geen vreemdeling bij de politie alhier, daar by herhaalde keeren voor diefstal, land- looperjj en bedelarij aangehouden. De heer J. Schoutyn, leerling der 3de Klasse aan 's Rijks H. B. school alhier (bjj het laatste examen naar de 4de bevorderd) slaagde roor het exameu voor 's Rijks veeartsenijschool, waaraan 48 candidates deel namen, en verkreeg tot rangnummer 2. Men meldt uit Ouderkerk a/d IJsel: Eindelijk dan heeft, naar dien verneemt, ons gemeentebestuur een bewijs ran ware belangstelling in bet openbaar onder wijs gegeven. Het heeft namelijk goedgevonden Toor tsen zonder betaling op de openbare scholen toe te laten die kinderen, wier oudere van hun - verlangen daartoe schriftelijk zullen doen blijkenVerdient die maatregel, welke hier zoo goed als niéuw te noemen is, toejuiching, 't is te hopen dat op den ingeslagen meer rrijgevigen weg geleidelijk zal worden voortge gaan. Het Hoofdbestuur der SchuttevAer-vereeniging beeft een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gevonden, aandringende om het voorstel van het ka merlid Barna, de geheele afsluiting der Zuiderzee in- *1 de nabijheid der eilanden, aan tr nemen. In de vergadering van den Geneeskundigen Baad ran Groningen en Friesland, te Groningen gehouden, is o. a. het vraagstuk der zoogenaamde overlading der hersenen van leerlingen uit onze dagen ter sprake gebracht. Dit punt lokte nogal lange diecussiën uit, ook Vooral betreffende de vroeger ingezonden rapporten van rectoren, directeurs euz. van scholen. Ten slotte werden er eenige voorstellen dienaangaande in stem ming gebracht, en daarbij werd een voorstel van, den roorzitter (den lieer dr. Ali Cohen) om bet onder fok voort te zetten, en wel omtrent den invloed, dien het onderwijs heeft op het gezicht, het gehoor m den ruggegraat, met groote meerderheid van stem men aangenomen, alsmede een voorstel om de z. g. psedagogisebe zijde van de quaestie in verband met het verkeerd zitten, te lang zitten enz. niet uit te <1 uiten. Aan het verslag der werkzaamheden ran het be-i stuur der Vereeniging tot bevordering van de be langen des Boekhandels orer bet jaar 1882/83, dezer dagen aau de leden der Vereeniging toegezonden, ontleent het Nieuwebl. o. d. B. o. a. de mededeeliug, dat het bestuur pogingen deed tot het verkrijgen van eene wijziging in de bepalingen betreffende bet verplichte zegel- en registratierecht bjj inzending van nieuwe uitgaven aau het departement van Jus titie. Voor een groot deel werden de bestaande be zwaren opgehesen, daar nu voortaan tot verkrijgen van auteursrecht op vervolgwerken slechte eens in de zes maanden zegel- en registratierechten behoeven te worden betaald, hoe dikwijls ook in dat tijdsverloop een gedeelte van het werk verschijnt. Eene alphsbetiscbe Ijjst wordt gereedgemaakt van werken, waarvan, volgens art. 24 en 25 van de wet tot regeling van bet auteursrecht, aau bet departe ment van Justitie door de uitgevers eene opgave of exemplaren zijn gezonden. Daardoor wordt als het ware eeu legger verkregen, waaruit nu onmid dellijk kan worden nagegaan, van welke werken vóór 1882 verschenen, door de uitgevers het copjjrecht wordt gehandhaafd, en erkende bet onzer vereeniging tot plicht de bezorging er van op zich te nemen. Het bestelhuis ran den Nederlandschen boekhandel kan volgens het verslag van commissarissen van toenemenden bloei getuigen, tiiettegenataande de ver laging van het tarief groeten invloed op de inkomsten uitoefende en de verzending van 9752 postpakketten meerdere onkosten van papier, touw en bewerking vorderde, welke erenwel voorloopig niet berekend wer den. Ia November ontvingen commissarissen van het Uitgeversbond een schrijven, waarin zij werdeu uitgenoodigd aan de beslelinriebting gelegenheid te geven tot contant koopen en -rvrhoopen. Zooals men weet, is daarmede eene proefneming genomen ea of deze werkelijk de voorbode zal zijn van een algemeen nieuwe wjjze van handeldrijven in ons vak, valt nog niet te beslissen. De tyd zal oog moeten leeren, of bet oontant-stelsel levensvatbaarheid beeft. Ove rigens wordt het getal committenten van het „be stelhuis* voortdurend vermeerderdmet 1 Januari was het tot 711 geklommen. Het aantal verwerkte kilo's bedroeg in 1882 1,609,432, tegen 1,546,304 in 1881, en neemt men nu aan, dat een kilo boeken in doorslag 6 kost, dan is door de bestelinrich- ting in 1882 gegaan voor een bedrag van 9US millioen gulden verkoopwaarde. De ingeschreven zwemwedstrijd te Groningen is niet doorgegaaan, wegens gebrek aan water. Het voorloopig verslag is verschenen over het wetsontwerp tot aanwijzing der gestichten, waar hetjij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan. Vry algemeen werd de toelichting der wijzigingen in het ontwerp onvolledig geacht. Vele leden vreesden, dat de Min. van Justitie ziob door de zucht om van het bestaande gebruik te njaken, zou laten verleiden om daardoor de eisohen, die bet nieuwe Strafwet boek stelt, over het hoofd te zien. Anderen oordqpl- den, dat het streven van den Minister om het beslaande te behouden, goedkeuring, verdient, omdat daardoor spaarzaamheid betracht wordt. Uit de toelichting blykt niet welken invloed de wijzigingen zullen hebben op de kosten van uitvoering. Eenige leden betuigden hun ingenomenheid met het voorstel om het gesticht te Leeuwarden als zwaarste strafgevange nis in te richten. Anderen verdedigden het plan van 'sMinisters voorganger. De meerderheid onthield zich vooralsnog van het doen eener keuze tusschen bet gesticht te Leeuwarden en dat by Leiden. Eenige leden achtten de/egeling van den Minister Modderman verkieselijk, die de veroordeelde jongenr naar Alkmaar verplaatste. Vele leden verklaarden zich voor de wijziging van den Minister, waardoor het ge sticht te Alkmaar zijn tegenwoordige bestemming zal behouden. Eenigen konden zich wel vereenigen met het denkbeeld des Ministers om eeu tweede rijks- opvoedingsgesticht in het leven te roepen. Sommigen wenschten naast het gesticht te Alkmaar ook den Kruisberg by Doetiohem daartoe te zien ingericht en voor veroordeelde jongens een geheel hieuw gesticht. Zy achtten Ommersobans ongeschikt voor een ryks- opvoedingsgesticht. Eenigen hadden de afschaffing De Ank. Courant van heden bevat een brief uit de hofstad, waaraan wy bet volgende ontleenen: Het Delftsohe studentenfeest heeft my, en zeer veel anderen met mij, weder de opmerking doen maken, om niet te zeggen de klacht doen slaken, dat de kostbaarheid van dergelijke feestelijkheden maar steeds grooter en grooter wordt. Wanneer' men de verbalen hoort van de ouderen van dagen; van de helden van het metalen kruis en hunne tydgenooteo, over de academische maskerades van vyftig jaren geleden, dan mag men zijne verbazing aleeas te kennen geven dat men zich toen voor zoo weinig geld amuseerde, maar wanneer men zich dan hoort toevoegen, wat mij eene in mijn stu dententijd geantwoord werd we hadden geen greintje minder pleizier dan gijlieden, die tienmaal meer uitgeeft, dan begint men zich af te vragen of de oude lui 't niet misschien bij het rechte eind hadden, en wij met al onze verfijnde behoeften, die ons by academische maskerades toetakelen met eeht fluweel en satijn, echte kant, harnassen en wapens die banden met geld kosten, misschien niet grooter bewys van achteruitgang dan van vooruitgang geven. Op elk terrein doen zich de verschijnselen van de zelfde orerdryring voorwe stellen ons nooit en nergens meer tevreden met hetgeen we hebben en goed hebben kunnen, maar worden van veeleischend, steeds meereisebend en ten slotte alleseischend, tot zelfs het onbereikbare toe. We zullen de maan nog van den hemel willen balen, om aan die ongezonde eigen schap ran onze tyd te voldoen. En varen we daar beter by Ik geloof het nietalthans voo/ zooverre onze openbare en half-openbare vermakelijkheden betreft, kunnen we veilig aannemen dat onze genoe gens het genoegen hebben gedood. Een bewys van dit onvermoeid naar nieuwigheid zoeken in onze vermaken zie ik weder in de tegen heden en volgende avonden aaogekoudigde passiespe len die reeds elders vertoond werden, en waartegen de kerkeraad van de Hervormde gemeente bjj adver tenties van waarschuwing qn ontrading in de cou ranten is te velde getrokken. Waarom dit college niet liever gebruik maakt van deu kansel, begrijp ik niet; daar behooren dergelyke herderlijke raadge vingen meer thuis dan in gewone couranten. Overigens begrijp ik evenmin, waarom dit acht baar college zich zoo weert. Schilderstukken, aan de bybelsche geschiedenis of aan die van het lijden van Jezus ont’eend, zijn tot nog toe nooit als pro faan of onheilig beschouwd; integendeel. En waarom zou de voorstelling van diezelfde reilen bjj wyse van tableaux vivanti op een tooneel dan opleveren, wat deze vrome heeren zonder eenig schijn van bewys «eene lastering van hetgeen elk Christeh het hoogste ea heiligste is noemen Het ware lang niet allen joden en ongeloovigen die een paar jaren geleden het beroemde passiespel te Oberammergau gingen bywooen, en hoewel velen hunne verwachting, dat te iets wat naar kunstgenot zweemde smaken zou- van de bedelaarskolooiën, door den vorigen Minister voorgesteld, met genoegen gezien. Anderen waren voor het behoud van Ommerschans en Veeohuizen. De Delftache feestcorrespondent van de „Haarl. Crt" bericht nog over den brand van het feestgebouw het volgende: „Meldde ik u, dat de inventaris van den pachter van het buffet niet verzekerd was, thans verneemt men uit vrij zekere bron, dat die inventaris hoog, men zegt zelfs buitengewoon hoog geassureerd was. Geruchten omtrent arrestatiën liepen hier de gansche week; ik meldde ze u echter niet, omdat het bij nader onderzoek bloote geruchten bleken te zyn. Zeker is alleen, dat de justitie den ganschen Woensdag heeft besteed om den pachter, de bedienden en ieder, die maar eenig licht kon geven, in verboor té nemen. Van resultaten vernamen we echter nog niets. Be halve de studenten, die schade hebben en teleurstel lingen leden, zijn ook een aantal bedienden en tim merlieden door de ramp getroffen. Te hunnen behoeve zijn op het terrein bussen geplaatst. Een warmoezier, wiens land achter het feestgebouw lag, verliest een gansch veld met bloemkool en suyboonen, alles is verschroeid. Hem zal niemand de schade vergoeden.* |l

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1