Buitenlandse!) Overzicht. ADVERTENTIEN. 9 POLITIE. KENNISGEVING. mTr KT BERICHTEN. Gouda, 26 Juli 1883. Burgerlijke Stand. fnkele onjuistheden foor, niet fan genoeg belang achter om se te wederleggen. Het Haagsche Dag- blad bevat echter een particuliere correspondentie uit Gouda, waarin iets wordt medegedeeld dat niet outegengesprokeu mag blijven ui. dat de huzaren, die hier Zondag waren overgekomen, b\jna allen beschon ken waren. De billykheyl vordert dat wij hiertegeu opkomen.Wat een hunner misdeed mag niet aan de overigen wordeu verweten eu\ het is een be paalde onjuistheid dat de huzaren zich over 't al gemeen *onvoegzaam gedroegen. Het Dagblad dat heden zoo beleefd is naar aan leiding van een bericht in ons vorig nr. te ver onderstellen dat haar correspondent overdreef, zij verzekerd dat baar veronderstelling juist is. Bevatte ons vorig nr. een correspondentie uit Gouda aan de Middelb. Cour. de redactie dier courant schrijft thans het volgende, waaraan wij ook eeu plaats meenen te moeten verleenen. Een enkel woord naar aanleiding van het gebeurde ie Gouda meenen ook wij nog in het midden te moeten brengen, vooral nu van zekere zyde de hou ding van hen, die oproer maakten, zijdelings wordt verdedigd. Naar onze meening raag het hoofd van de gemeente Gouda een woord van lof niet onthou- deu worden voor de flinke wijze, waarop hij tot bet laatste toe zijne houding beeft volgehouden tegen over hen, die de vrijheid van anderen aan banden willen leggen. Vooreen handhaver van het openbaar gezag is de wet het eenige richtsnoer dat hy volgen moet. Eenige jaren geleden heeft een, misschien wel hetzelfde, ge zelschap te Goes voorstellingen van de Passiespelen gegeven. Wij hebben dit bijgewoond en vouden daarin hoegenaamd niets zedekwetsends of belecdi- gendsalleen wauneer dit bet geval ware zou de burgemeester recht hebben die te verbieden, thpns niet. In Goes werden destijds die voorstellingen zeer slecht bezochter scheen een wenk gegeven te zijn, wy meenen van katholieke zijde, om die ver- tooningen niet bij te wonen. Welnu, ieder heeft recht om ze niet te bezoeken en anderen aan te ra den dat voorbeeld te volgen. Niemand kan besturen van kerkeraden of gees telijken kwalyk nemen dat zy de leden van hun kerk genootschap waarschuwen tegen het bywoneu ervan. Men kan overtuigd zijn dat men de geschiedenis van den stiohter der Christelyke kerk niet moest bezigen als onderwerp voor voorstellingen, waaruit men geld wil slaau. Maar een burgemeester heeft daarmee zich niet in te laten, te minder omdat omtrent die vertoonin gen de gevoelens onder de geestelijken zei ven ver schillen. Op andere katholieke plaatsen worden zij zelfs druk bezocht en stellen zich de geestelijken aan het hoofd der bezoekers. De burgemeester van Gouda plaatste zich dus op het juiste standpunt toen hy de voorstellingen liet doorgaan op grond dat zy niet behooren tot met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen, waartegen volgens het voor schrift der wet moet worden gewaakt. Eu nu spelen zij, die zydelings de houding der oproermakers durven verdedigen, een hoogst ge vaarlijk spel. Zij moesten bedenken dat niemand gedwongen wordt die vertooningen bij te wonen; dat zij door hunne verdediging een wapen in de hand geven aan hen, die hunne kerken en betgeen daarin wordt gesproken en vertoond voor onzin ver klaren; dat anderen, die zich daarmee noch met hunne zendiugsfee9teu kunnen vereenigen op zekeren dag ook met geweld hunne bijeenkomsteu wel eens zou den kunnen verstoren, omdat zij daarin eene belee- diging zien van hun gezond verstand. Het is voor die verdedigers du9 zaak zich een wei nig minder op den voorgrond te stelleu, door steeds uitsluitend eerbiediging te vragen voor betgeen zij gelieven heilig te noemen. Een kalme, waardige houding pleit meer voor heiligen ernst dan het dryveu dat zulke treu rige gevolgen heeft als o. a. te Gouda. De burge meester dier gemeente bewees Han de vrijheid in ons vaderland een grooteu dienst door zich niet door geweld te laten weerhouden van het doen hetgeen zyn plicht is tegenover elk burger, aan wien hij de waarborgeu leveren moet vryelijk te kunnen doen of laten wat men wil, zoolang men de orde niet ver stoort of de zedelijkheid niet kwetst. Den heer J. de Bruin te Gouderak werden op de landbouwtentoonstelling te Woerden verschillende prijzen toegekend voor ingezonden pluimgedierte. Op een adres van den heer A. Schuddebeurs, graanhandelaar te Zevenhuizen, aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nyverlieid, verzoekende om verandering in den tyd, waarop treinen te Zevenhuizen stoppen, heeft de Minister geantwoord, dat het hem voorkwam, dat er treinen genoeg te Zevenhuizen stoppen, en dat hij daarom aan het verzoek geen gevolg kan geven. De heer Schudde beurs is met dit antwoord niet tevreden, daar hy verzocht heeft om verandering te brengen in den tijd, waarop treineu aldaar stilhouden en niet ver zocht heeft om meerdere treinen te doen stoppen. Genoemde heer zal zich daarom nogmaals tot den Minister wenden. De uitgave wordt aangekondigd van een boekje, hetwelk deu volgeuden titel draagtHoe men zich zonder kapitaalin 7 uur per dag, een inkomen van 1800 '8 jaars kan verwerven. Dit kunstje kan men leeren voor 32 ets., den prys die het boekje kost. Wij gelooven dat zeer velen zich die uitgave zullen getroosten, doch tevens dat zeer weinigen er geen berouw van zullen hebben. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben Dinsdag, overeenkomstig de voorstellen van Gedepu teerde Staten en de rapporten der commissien, 1. Opnieuw vastgesteld de verordening op het rotkreupel. 2. Verlengd de verordening op het leggen van spoorstaven. 8. Afgewezen rae-t 65 tegen 5 stemmen het ver zoek van Delflund om subsidie ten behoeve eener zeewering. 4. Afgewezen met 62 tegen 9 stemmen het Ver zoek om subsidie ten behoeve der Tooneelscbool Ie Amsterdam. 5. Aangenomen met algemeene stemmen het ma ken van een verbiudiug van den Hoekschen Waard met den vasten wal. 6. Aangenomen met algemeene stemmen de voor stellen tot verbetering van de watergemeenschap van den Riju en de Schie, met aansluiting aan 's Gra- venhage nadat Ged. Staten zich vereenigd hadden met het plan der Commissie om 's Graveohage slechts een derde te doeu betalen in de meerdere kosten, die het gevolg zullen zyn van een verbete ring van het vaarwater in die gemeente. De beweging onder de Rotterdarasche werklieden van de Maas, tot bestryding van den arbeid op Zon dag, blykt, naqj^e~"i?>^Cf. meldt, steeds meer goede en blyvendê gevolgen te Rebben. Staking vau allen arbeid op Zondag hebben zui niet verkregen en ook misschien niet onvoorwaardelijk gewenscht maar die arbeid is in de drie laaUle maanden tot een werke lijk minimum beperkten loopt in den regel in den vroegen morgen 'af. Wel is er nog eenige spanning tusschen de- bazen of aannemers die wel, en die niet op Zondag witten lateu werken wel willen enkele cargadoors er niéts van weten, dat de werk lieden hun in dezen de wet zouden stellen wel hebben de bestuurders van het Werkmansbond de Maas zich vele weken lang van alle werk uitgesloten gezien, omdat zy niet geneigd waren hun Bond te ontbin den, doch ook aan dit dwingen van den werkman, door hem de gelegenheid af te snijden zijn brood te verdienen, is gelukkig een einde gekomen. Na wak keren strijd heeft het Werkmansbond in hoofdzaak overwonnen. Maandag werd het stoffelijk overschot van den heer R. H. Schomerus, in leven adsistent-resident van Groot-Atjeh en onderhoorigheden, te Moordrecht, zyne geboorteplaats, ter aarde besteld. Donderdag was hij na eeu allersmartelijkst lijden te Rotterdam op 43-jari- gen leeftijd bezweken. Zijne gezondheid was in die moeielijke betrekking zoo geschokt, dat hij de her stelling, die hij in het vaderland zocht, uiet mocht vinden. Aan zijn graf sprak de heer G. B. Lalleman, vroeger zijn onderwijzer, nu zijn vriend, warme woor den van dankbare waardeering en heriunering der vele voortreffelijke eigenschappen des overledenen. De heer J. A. T. Van der Meer van Kuffeler,)predikant der Hervormde gemeente, bracht mede hulde aan den ontslapene en richtte woorden van troost tot de fami lie eu vrienden. De heer P. J. Van den Abeelen, behuwdbroeder, dankte voor de belangstelling, ook bij het graf, ondervonden. Nadat de kinderen en de zusters nog kransen op het graf van den geliefden vader en hooggeschatten broeder gelegd hadden, verlieten de aanwezigen diep getroffen de begraafplaats. Volgens den Haagschen correspondent der Zutf. Ct. schijut men op groote schaal pogingen te willen aanwenden om een waarborgfonds voor een Neder- landsch pensioenfonds voor werklieden byeen te brengen. Zooals men weet, is er bet vorige jaar op een meeting te Amsterdam eeu commissie van 17 leden, waarvan mr. de Beaufort voorzitter is, benoemd om de grondslagen voor de" pensioens- regeling vast te stellen en verder alles te doen wat strekken kan om de zaak te bevorderen. Die Commissie is nu met haar statuten gereed eu wil een pensioenvereeniging oprichten, welke over het geheele land haar vertakkingen zal hebben. Het doel van die vereeniging zal zyn voor de pensioens- I zaak propaganda te maken, kapitaal, waaruit de kosten van administratie zullen worden bestreden bijeen te brengen, en in de toekomst op het be heer van het te stichten pensioenfonds ock controle uit te oefenen. De Synode heeft hare vyfde zitting bijna geheel gewyd aan de finaucieele aangelegenheden, voorns- melyk die van het Fonds ter verbetering der schraal, ste predikauts-traktementen. Met groote zorgvuldig, heid werd wederom overwogen, of de vragende gemeenten in de termen vallen en waar dit niet of niet genoegzaam bleek uit de tabellen der class, besturen, of met andere opgaven niet strookte, werd besloten de aanvragen met verzoek om nadere ia- lichtingen terug te zenden, opdat de Synode of ns afloop der vergadering der Syn. Comm. daarover zou kunnen beslissen. Al hare voordrachten werden goedgekeurd. Voorts werd haar opgedragen na te gaan, welke gemeenten overbleven, die sleohts 900 Jcouderi aanbieden, om te zien, of deze nu ook tot 1000 konden worden opgevoerd. Wat de algemeene weduwenbeurs aangaat, meo besloot, daar de inkomsten het toelieten, een zeer kleine 'verhooging van het pensioen foe te staan, zoodat het thans 130 's jaars bedraagt. Meer kan voorloopig de kerk aan de predikants-weduwea niet geven vandaar dat in het officieele weekbe- richt der kerkelyke Courant een krachtige opwekking zal wordeu gedaan, om toch vooral de belangen van dat fonds te behartigen, hetwelk zyn inkomsten wel vermeerderd ziet, maar waarvan by voortduring de belangen ook in ruimer kring worden aanbevolen, opdat deze en gene ryk bemiddelde aan dit fonds een of ander legaat zou kunnen vermaken en een predikauts-weduwe toch meer dan 130 vanwege de kerk zich verzekerd zag. Uit bet hulppensioen- fonds voor emeriti predikanten kon wederom een bijdrage vau 100 worden verstrekt, nl. aan de predikanten dier gemeenten, die bij dë stichting van dat fonds daaraan deel hebben genomen. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Or. Ct. zegt met volkomen zekerheid te kunnen melden, dat de Gothische zaal, door de groothertogin van Saksen- Weimar vau de gemeente aangekocht, in eigendom is.overgegaan aan Z. K. H. den Prins van Oranje. //Dat deze er prys op stelde dit gebouw niet te doen amoveeren, laat zich begrijpen,schrijft de corr, „wanneer men den oorsprong er van kent. Een wit marmeren steen op een der zy gevels aan de tuinzyde vermeldt dien oorsprong. De eerste steen van het gebouw werd door Koning Willem II als Kroonprins gelegd op den dag der geboorte van zijn eersten kleinzoon (September 1840)." Na den dood van dien kleinzoon, is de herinnering aan de blijdschap bij zijn geboorte den tegenwoordigen Kroonprins nog dierbaarder geworden. Voor de bewering, alsof de prins het voornemen zou hebben het vroegere paleis van Willem II te gaan betrekken, bestaat geen grond, volgens dezen corr. In de eerste jaren is daarop geen uitzicht; zeker zal de Prins daarmede wachten tot de geheele omgeving zal zijn volgebouwd. Het hek om het paleis, met het overgebleven gedeelte van den tuin, waarbinnen ook de Gothische zaal valt, is dezer dagen gereed gekoraeu. In dat stuk tuin zyn ook, op last van den Prins, een paar boompjes over geplant, van de oevers van den Nyl afkomstig eu waaraan Koning Willem II zeer gehecht was. Men schryft uit Amsterdam aan het D.: Veelvuldig zyn de klachten van verschillende exposanten op de internationale tentoonstelling over ootvreemding van hunne geëtaleerde goederen. Ge durende den d»g, wanneer zy persoonlijk een wakend oog houden, gaat dit niet zoo gemakkelyk; die rooveryen schynen in deu regel des nachts te geschieden, wan neer de exposanten de galeryen verlaten hebben. Vooral confituren, wyneu, likeuren en lekkernyen van allerlei aard vinden des nachts veel aftrek. Een exposant bv. van gebottelde wijnen of likeuren, mist s morgens by zyn komst een goed gevulde flesch, maar >deo volgenden morgen is de ledige fleseh teruggebracht., en ingeruild voor een gevulde die industrie geschiedt met zooveel overleg, dat de exposant er sleohts by toeval attent op werd. Maar ook andere, weinig omvangryke voorwerpen, die zoo maar a prendre liggen, verdwynen. Zoo hebben Om maar iets te noemen, de jongelui van de ma chinisten—kweekschool alhier prachtige proeven van hunne vorderingen in het haakwerken en smeden geëxposeerd en van die voorwerpen, met zooveel ambitie vervaardigd, zyn reeds verscheidene ver dwenen. De vreemde exposanten moeten, jammer genoeg, geen zeer hoogen dunk meenemen van de fcoo hooggeroemde Hollandsche trouw en eerlykheid Door de rechtbank te 's Hertogenbosch zal na de vacantie worden behandeld de zaak betreffende bet op 5 Dec. jl. instorten van een deel der aanbouw zijnde R. C. kerk te Vught, waarby 8 mensohenlevens verloren gingen. Naar aanleiding van het op last der justitie uitgebracht rapport van deskundigen, is thans namelyk rechtsingang verleend tegen den ar chitect en opziener van dit gebouw. De commissie ter oudersteuning der nagelaten be trekkingen van de verongelukte visschers van Pee lens en Moddergat zai zich by voortduring laten bystaan door een plaatselijke comité te Nes. Van de op 5 Maart uitgezeilde visschersvloot waren eeu 5-tal schepen, in gebaveudeu toestand, by Amelaud of Schiermouuikoog gestrand. Deze zijn afgebracht en het noodige tot herstelling der schepen gedaan, onder beding, dat, zoodra de schepen weder in de vaart zullen zyn gebracht, de voorgeschoten gelden 5000, by gedeelten zullen worden terugbetaald. De taak der Commissie zal vele jaren moeteu duren. De overgebleveneu zijn allen weduwen met zeer jeugdige kinderen; zelfs is er meer dan een zuigeling. Ook voor al die kinderen zal zoolang worden ge zorgd, totdat zij zelveu in staat syn in hun behoeften en in die van hun weduwe geworden moeders te voorzien. In bet geheel zynuer met het kapitaal van ruim /128300 twee bondefd personen te verzorgen. Een Haagsch correspondent vac het D. heeft Zondag eene bijeenkomst bijgewoond van sociaal-de mocraten. Omtrent rede zegt hij bet volgende: $Üors le genre ennageux zijn allen genres goed, zegt het spreekwoord, en dat spreekwoord veroordeelt deze Hollandsche sociaal democratie voorgoed; niet le ridi cule, maar de verveling doodt de «groote zaak'. Nooit heb ik zulk een voorraad algemeenheden, zulk een onlogischen chaos van groote woorden ge hoord, als van dezen «leider', van dezen voorganger der gemeente, die gebruikelykerwijs zyne rede door vlocht met een aantal barbarismen, waarvan by waarscbijulyk de strekking even weinig doorgrondt als de uitspraak. Het maakt ook op den welwil lendst gestemde slechts een komischen indruk, zulk* een reddef van de meoschheid te hooren uitvaren tegen «philanthropen' en tegen het «gericht' van aardappelen, over de «wet der natuur', die elk menscb in de ziel is «gegrift', over proletariërs' (evenals avonturier* en financier*) en „democriUhsie' enz. enz ietwat potsierlijk is zyne logica, hem minachtend te hooren spreken over de oppervlakkige doroooren, die de socialisten beschuldigen van gelykheid van bezit te willen, terwyl bij er in één adem byvocgt, dat de socialisten daarentegen aan ieder mensch een goed huia, voedzaam eten eu behoorlyke kleediug toekennen, meer niets, want al het overige is diefstal! Bij zulk eene begripsverwarring kost het bijna moeite, eene welwillende belangstelling te honden voor rechtmatige wenscheo van arbeidzame werklieden, die ook gebakt gaan onder de moeilijke toestanden, welke zoovele klaasen onzer samenleving drukken.' De correspondent zegt niet ten onrrebte, dat zonder den beer F. Domela Nieuwenhuis de sociaal- lemo- cratische «party' uiteen zou spatten als eea zeepbel. Hy is de ziel, de hersens, de tong, de pen, de ken nis, in één woord alles van die partij. Uit de cellulare gevaogecis te Tiel ii gisteren och tend omstreeks 7 uur een jeugdige veroordeelde ont vlucht. Opgesloten in de afdeeling voor pemeenischap- pclijk-gevangenen, heeft by zich door het venster weten te wringen en toen gebruik gemaakt van eea ladder, welke aen verve*,) die een oogenblik afwezig was, daartegen bad geplaatst. Langs de ladder afda lende is hij op de binueuplaats gekomen, vanwaar hij deu muur, die het gebouw aan drie zijden in een halven cirkel omringt, is overgeklommen. Niet 1*08 echte* heeft de 15 jarige knaap genot van zyn vrijheid gehad, want weldra was de justitie hem op het «poor. Te Zoelmond, van waar by afkomstig was, had bij zich in den schoolsteen zyner woning verbor gen; toch wist de rijksveldwachter hem ooit daAr te ontdekken eo bem, zoo zwart als hy was, naar het huis van arrest terug te brengen. De heer Gladstone heeft in eene uitvoerige rede aan het Lagerhuis aangekondigd, dat de Regeering besloten beeft, de sanctie van het Parlement niet te zullen vragen voor de schikking, welke ten opzichte van het Suez-kanaal getroffen is. De heer Gladstone zeide Het land heeft te on derzoeken of de schikking betreffende het Snez-kanaal een quiproquo biedt, doch behalve dit punt zijn er andere, betreffende de betrekking tot de Fransche natie, met welke wy sedert lang door banden van vriendschap verbonden zyn, die wij niet willen ver zwakken. De heer Rivers Wilson is uiet naar Parys gegaan voor nieuwe onderhandelingen maar om te onderzoeken, of wy vry zijn de quaestie onpartijdig te beoordeelen. Hy schryft, dat de heer De Leaseps op zeer voorkomende wijze verklaard heeft, ten volle bet gewicht van den toestand te beseffen. De Lesseps meent dat de Regeering niet verplicht is, de schik king aan het Parlement op le dringen, en verkon- digde het voornemen den aandeelhouders onmiddellijk maatregelen te onderwerpen tol het graveu van een tweede kanaal, op het geconoedeerde grondgebied, en later bij de Egyptische regeering aanzoek te doeu om toekenning van meer grond. Hij was vau plan het tarief te verlagen, in verhouding tot de vermeerde- riug vau winst. Het kapitaal voor het tweede kanaal zal of door aandeelcn of door de uitgifte van obli gation gevonden worden, waarby aan Engeland als aandeelhouder de optie toekomt. De Regeering heeft besloten, de sanctie van bet Parlement niet te ver zoeken, ten eerste omdat geene algemeene toestem- 1 miug kan verkregen worden, ten tweede omdat door velen uitstel verlangd wordt; maar bovenal omdat eene vijandelijke Kamerdiscussie nadeelig voor de Britsche belangeu zou zijn; daardoor zouden bijzon dere vraagpunten te berde kuunen komen, welke niet j tot instandhouding der vriendschap zondeu bijdragen. j De Regeering zal van hare tijdelijke bijzondere stelling in Egypte geen misbruik maken, tot krenking van j eenig recht, dat de Kanaalmaatschappij mocht bezitten. Zij kan geen handeling oudernemeu, welke onver- eeuigbaar zou zijn met de erkenning van het heilige j beginsel, dat het kanaal ter willet van alle volken is aangelegd. De daarmede in verband staande quaestiëu zijn van algemeen Enropeesch belang. Sir Stafford Nor; h co te laakt, deze verklaring en meent, dat eene discussie over de houding der Regeering noodig is. Het Fluis beeft echter de verklaring eenvondig voor keunisgeving aangenomen. Al de bladen, de Standerd uitgezonderd, keuren het goed dat de Regeering besloten heeft de met den heer De Lesseps gemaakte schikking niet aan het oordeel van het Parlement le ouderwerpen. De Stan dard vraagt wat de regeeripg thans zal doen om Engelands zeevaartbelangen te bevorderen. De zaak kan toch niet Uyven zoo als zy nu is. De Belgische Regeering blykt wys te hebben gedaau met bet uitstel %an de behandeling der be- lastingontwerpeu. Dinsdag toch was zy gelukkiger; de verhooging van de rechten op het gedistilleerd, waarover Zaterdag de stemmen staakten, werd aan- genomeu met 70 tegen 67 stemmen. Donderdag zal over het ontwerp in zijn geheel worden gestemd. De financieele plannen van het tegenwoordige (liberale) Belgische Kabinet worden door de cle- ricalen ruimschoots geëxploiteerd, om aan de po pulariteit van bet bewind afbreuk te doen. In de Kamer der Vertegenwoordigers werd door den heer Malou dezer dagen beweerd, dat onder zyn bewind (1870—78) een batig slot ?an 3,000,000 fr. was voorgekomen, en thans onder feet ministerie (1878-83) eeu deficit van 72 millioen, was te wachten; ten minste, zoo beweerde de tegenwoordige minister van financiën, wanneer men denienwe belasting-wet niet zou willen invoeren. In werkelijkheid bedroeg het deficit echter slechts negen, hoogsteus 10 millioen die wel gedekt konden worden wauneer de liberale regee ring de buitengewoue uitgaven slechts, beperken wilde. De minister van financiën antwoordde dat gedu rende 50 jaren, telkens wanneer de clericalen aan bet roer stonden, er steeds vlot was uitgegeven, terwyl de liberalen aityd gepoogd hadden, de staats middelen te versterkenaan het deficit hadden beide partyen evenzeer scbnldbeide moesten dus band aan baud gaan om bet te doen verdwyneu. Frankrijk's verhouding tot Engelaud is in de laatste dagen minder gespannen. Als een gunstig verschynsei wordt beschouwd de welwillende ont vangst der benoeming van den beer Waddiugton tot Fransoh gezant te Londeu door de Engelsche pers. De Standard zegt daarover o. a. in een hoofd artikel «De benoeming van den heer Waddington ia de plaats van den heer Tissot, die, zooals men weet, ongesteld is, is eeu welkom teekeu van den ernstigen weusch des heeren Grévy, van zyn raad gevers eu, naar wy hopen, van al zyne landslieden, om het mogelyke te doen, ten einde elke schaduw van ontevredenheid of verwikkeling in de betrek kingen tusschen Engeland en Frankryk ter zyde te stellen. Eeu betere keuze had men ternauwernood kunnen doen, en zy is juist op dit oogeublik des te gelukkiger, daar hei niet te loochenen is, dat tusschen beide landen een zekere spanning bestaat. W|j zeggen dit niet in een beteekenis vau natio nale ijdelheid of insulair exclusivisme, doch het is outegeueeggelyk, dat het Engelsche bloed in YVadding- ton's aderen het hem gemakkelijker zal maken, Enge land te begrypen en door Engeland begrepen te worden dan wanneer h|j een volbloed Fraoschman ware.' Het centraal-comité vau de nationaal-liberale partij der Rijnprovincie vergaderdp te Keulen om over deu politiekeu toestand van gedachten te wisselen. Vol gens de beriohteu van de vergadering is de party nog vol hoop en moed; er werd besloten om meer vergaderingen te houden en meer redevoeringen te laten uitspreken op verschillende plaatsen, ten einde de vijandige richtingen, waaronder meo voornamelijk de ultraraontaansche begrypt, tegeu te werken. De laatste uit Egypte ontvangen telegrammen luiden zeer ongunstig mei betrekking tot de cholera- epidemie. Vooral te Cairo ia de ontatelteois groot; de handel staat stil, post- en spoorwegdienst zyn gedesorganiseerd, es de landbouw woidt verwaar loosd. De Dai/g News verneemt uit Alexandrië, dat ook de veepest zich uitbreidt, en de inboor lingen voortgaan, het vieesch der zieke beesten te eten. RECLAME. Oude lieden, wier bloed dun en wier stap onzeker geworden is prijzen het Hop-Bitter voor het goed dat het hun gedaan heeft. Reinig en bevochtig en de drooge eu kleverige mond der zieken en verfriach hen met Hop-Bitter dat gij met een glas koel water moet vermengen. GEVONDEN en aan het Burean van Politie ge deponeerd Een Krniwageu (klein soort), eeu gou den Mansriug met steen, een gouden Medaillon met portret, ecu geolied Dekkleed van een kaaswagen, een Kinderschoentje, een paar Handschoenen ea een Sleutel. De VOORZITTER vau den RAAD der Gemeente GOUDA:' Brengt ter openbare kennis: dat aao de Kiezers in deze Gemeente zijn toegezonden de Oproepingsbrieven en Stembiljetten tot bet be noemen vao Twee Leden vau deu Gemeenteraad eu dat wauneer eenig Kiezer zijn stembriejje verloren heeft of er geen mogt hebben ontvangen, hij zich tot bekoming daarvan ter Plaatselijke Secretarie cal kunnen vervoegen dat de inlevering der Stembriefjes zal aanvangen op den 31 Juli aanstaande, des morgens ten negen en eindigen des namiddags ten vijf ure dat het Stembriefje schriftelijk ingevuld, door den Kiezer m persoon in de Stembus moet gestoken worden dat geen ander Stembriefje dan dat hetwelk van het zegel der Gemeente voorzien is,' mag worden gebruikt dat de in het Briefje in te vullen personen, duidelyk, met naam en voornaam moeten worden aan gewezen dat het Briefje niet onderteekend mag zijn en geene andere briefjes omvatten of daaraan opzettelyk zyn vastgehecht. Gouda, den 24 Juli 1883. De Foortitler voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN, De graanmarkt was heden fan zeer weinig betee kenis. Het Koolzaad dat vroeger hier belangrijk ver-- handeld werd, by den nieuw»* oogst, werd zoo goed als niet getoond eu bleef zonler handel. Tarwe no minaal als voren van 8.50 tot 9.50, de polder en mindere soort va" 9.25 tot 10.25, betere eu Zeeuwsche naar kwaliteit, Rogge 6.25 a 6.75. 1 Gerst iu beide soorten, ƒ5.a 6.Haver 3.75 a 4.25. Erwten eu boonen gehee zonder handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, deu handel ic alle soorten vlug, vette varkens van 24 a 26 ct., varkens voor Londen 20 a 23 ct. magere varkens en biggen traag biggen vau 0.80 a 1.30 per week, vette schapen en lammeren vlug, magere dito traag te verkoopen. Kaas aangevoerd 103 partyeu, eerste qualiteit 31.a 34.tweede qualiteit 28.a 30. Noord-Hollaud8che 32.a 36.Handel vlug. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.15 a 1.20. GEBOREN 24 Juli. Nelly, ouders H. W. F. Bonte ea N. Muller. Maria, oaders D. Sibbes en M. Oosterling. OVERLEDEN: 25 Juli J. N. Vrrhoef, 4 j. 3 m. GEHUWD: 25 Juli. W. de Vroom ea M. C. Tailoo. H. Zand*ooit en A Key. J. van der Valk en M. S. van der Maas. O. J. Bruynel en P. Grendel. C. van der Lee en S. M. van Lierop. A. Dercksen en E. de Jong. Voor de vele bewijzen van belangstel ling en deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en bjj het overigden van den Heer P. G. VAÜ der WANT Pz., betuigt de familie haren oprechten dank. Goud", I 26 Ju]. im Senerpenseel

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2