IR, aa; N° 2954. 1883. SL. Nieuws- en Advertentieblad, voor Gouda en Omstreken. SAV SIS EN. BINNENLAND. 1 Zondag 29 Juli. X). ouda, nde eene w 5M, arlrt. us ER. en G W. I J ar. De janrJüksche abonnementsprijs wordt in drie- ij Wy laten hier volgen wat het «I men zien aruit by it, wordt Door den groeten toeli Ernst Bosch genoodzaakt w luuclu» aliens. Partje. dsor is toe Clientele RUSSEL icnMvM Poifletir. te Cou- door den mda. auAJZHS*- ;ne Medaille »1 In 1880. oppervlakte 5.20 'o jaara. r11 brnik en daarvoor i, Leiden. >orburg. goüdsche courant. i de uit- n. Prys Ct. Ver- 2o. Teu behoeve van Ny»erheids-iurichtingen wordt lang I het water berekend per M1 en wel bij een dagelijksch J: 1 verbruik van minder dan 10 M’ 0.16 per Ms. By een dagelylfsch verbruik van 10 Ms en daar boven ƒ0.1! per M’ tot een minimum bedrag van 2^ jaara. Ter bepaling van het dagelijksch des morgens negen tot verbruik wordt het gemiddelde genomen der in de ontwikkeld, Den 5n Augustus en volgende dagen tullen de brood-, koek- en banketbakkers feest vieren. Het feest gaat uit van het Nederlandsche brood-, koek en banketbakkersbond. Zondag 5 Augustus aal ten 5 ure aan de feestvierenden de eerewyn worden aangeboden bij Krasnapolsky te Amsterdam en ’s Maandags tal een internationale vergadering van brood-, koek- en banketbakkers worden gehouden, terwyl voor de volgende dagen aangekoudigd worden*, bezichtiging der Koloniale Tentoonstelling, Panop- GOUDA, 28 Juli 1883. Wij heriuueren de kiezers dat de herstemming voor 1 Dinsdag 31 Juli e. k. van des namiddags vijf uur. Op de gronden, in ons vorig bevelen wij aa.n de candidal en C. ME88EMAKER en H. G. HOEFHAMER. Wij hebben reden om te veronderstellen dat de I voorstanders der beide andere candidaten alle krach ten zullen inspannen om bun de overwinning te verzekeren. Het is dus te hopen, dat ook alle kiezers, die genoemden heeren de voorkeur geven, trouw zullen opkomen, hunne vrienden opwekken om eveneens te gaan stemmen en alle geoorloofde middelen zullen aanwenden om twee mannen in dec Raad te brengen, die daar een plaats op alleszins waardige wijze zullen innemen. Donderdagavond werd alhier een anti-liberale kiet- vereeniging opgericht onder den naam van Fryheid en Recht, tot het stellen van candidaten voor der. Gemeenteraad. Tot voorloopig bestuur werden ge kozen de bh. H. W. M. Steevens, H. M. Derck- sen en A. Vingerling. Met algemeeue stemmen werd besloten bij de a. s. herstemming de hh. L. J. Ruijgers en H. Kemp aan te bevelen. Het Dagblad deelt mede dat tengevolge van het Zondag jl. alhier met de huzaren voorgevallene aan een wachtmeester en twee huzaren gestrenge straffen zijn opgelegd, aan eerstbedoelden die van degradeertng, aan de beide anderen respectievelijk verwijzing naar de klasse van discipline en 14 dagen provoost. drie laatste maanden gebruikte hoeveelheden. Het water geleverd aan stoom- en zeilschepen wordt be rekend tegen 0.16 per Ms. Ieder geabonneerde kan brandkranen op zyoe ter- reinen doen aanleggen, echter alleen voor die wo ningen of fabrieken waarvoor hij geabonneerd is. De prijs wordt berekenda. voor iedere brand kraan 5 per jaarb. voor bet aanbrengen van elk zegel, hetzij voor plaatsing, hetzjj voor verbre king in geval van brand of proefneming in tegen woordigheid der Directie der Maatschappij f 1; c. Voor het verbreken van het zegel buiten de gevallen in b. omschrever. 10. De abonnementen worden aangegaan voor minstens één jaar. Wie zich tusschentyds abonneert, betaalt in verhouding. Wanneer het abonnement niet uiterlijk 3 maanden vóór het verstrijken van den bepaalden ter mijn schriftelyk wordt opgtzegd, wordt het geacht onder dezelfde bepalingen voor één jaar.te zijn verlengd. Het water mag op geene wyze, noch voor niet, noch voor geld worden a^estaan, overgedaan, of verkocht op eenige andere wijze dan volgens de be palingen van het contract, ^'aterverspilling ia ten strengste verboden. maandelijksche termijnen betaald. loop te Leiden is de heer aldaar nog twee voorstel lingen te geven, waardoor h| eerst Woensdag zijne eerste voorstelling te Gouda zal kunnen geven. Vooral aan zijn «Gouden vlieg* heeft hy, naar wy verne men, het succes te danken, wat hy te Leiden geniet. Het «schandaal te Gouda* is de naam, dien bet Hnisgesin geeft aan hetgeen in de vorige week met betrekking tot de Passiespelen alhier is voorgevallen. Het katholieke blad neemt een geheel ander stand punt in dan de Standaard en hare vrienden en geestverwanten. *t Kan zijn nut hebben die houding te doen uitkomen. Huisgezin zegt Dat passiespel heeft niets ontstichtend», niets wat maar eenigszins de beschuldiging kan rechtvaardigen als zou het bespotting van het heilige beoogen. Het wekt integendeel op tot eerbied, tot godsdiehstigen ernst, het verlevendigt de indrukken, door de zoo vaak gehoorde en toch te vaak vergeten geschiede nissen van het Evangelie op het hart van den ge- loovigen Christen gemaakthet stennt alle toeschou wers, volgens het eenparig getuigenis van hen, die het gezien hebben, tot vrome godsdienstige aandacht. Wat kunnen derhalve de Goüdsche predikanten tegen het Passiespel hebben, zoo niet dat het een over blijfsel ie uit de katholieke middeleeuwen en dat het door katholieken vertoond wordt? Zijn de cal vinistische predikanten nog zóó doortrokken van den ouden Puriteinschen tnurdeezem, dat zij iu elke voor stelling van Christus of zyne Apostelen een vergrijp tegen het eerste gebod zien, hoe komt het dan dat zij zich niet hebben verzet tegen de uitgave van den statenbijbel met illustraties van Doré? Het blad wil aannemen dat de Goüdsche predi kanten uit overtuiging tegen het Passiespel zijn. Maar is dat eene reden om eene beweging uit te lokken als die te Gouda beeft plaats gehad? «Wanneer aldus vervolgt het blad de predi kanten in gemoede iets tegen het passiespel hebben in te brengen, laten ze het dan bedaard zeggen, maar laten ze niet door leugens en laster de goe gemeente tot dergelijke buitensporigheden aanhitsen. Of is het geen laster, wanneer zij beweren dut de vertooners van het Passiespel de gewyde gebeurte nissen in een bespottelyk daglicht stellen? Wanneer dat werkelyk het geval was zouden wy de eersten zijn om onze verontwaardiging over zulk eene monster achtige profanatie uit te spreken, en dan zou stellig de katholieke geestelijkheid het passiespel reeds sinds j als zoodanig gebrandmerkt hebben. Maar nu diezelfde voorstelling daarentegen in alle opzichten stichtelijk en verheffend mag genoemd worden, nu kunnen we de handelingen van den Goudschen ker- keraad alleen aan verregaand fanatisme toeschryven. En wij zijn de eenigen niet, die er aldus over oordeelen«de moreel schuldigen,* zegt het Dagblad, na de houding van het volk betreurd te hebben, «de moreel schuldigen zijn zy, die, het tolk ken nende, door hun heftige taal van den kansel en in particuliere gesprekken, tot dergelijke handelingen indirect aanleiding gaven. Zij zijn de oorzaak geweest dat er te Gouda too- neelen zijn voorgekomen, die men slechts iu Rusland of in eenig ander half barbaarsch land verwachten zou, en zijn in staat om telkens als het eene zaak van min of meer katholieken tint geldt, dezelfde stui tende ongeregeldheden uit te lokken. Zodils wy by den aanhef zeiden, is het ras der beeldstormen nog niet uitgestorven, maar we mogen hopen dat onze protestanlsche landgenooten zich met verontwaardiging van die drijven zullen af keeren. Ons vaderland heeft in den loop der tijden te veel door fanatisme en sectehaat geleden, dan dat niet ieder weldenkende het gevaarlijke zou inzien van eene agitatie ah de hierbedoelde, welke er slechts toe leiden kan om tweedracht te zaaien tusseben burgen eener zelfde stad, zouen van een zelfde Vaderland.* Het onafhankelijk Jsraeliiisch Orgaan voor Neder land bevat onder zyne berichten de volgende vra gen, die men ons verzoekt in onze kolommen te willen overnemen Mag de Israel ietische kerkeraad te Gouda, welke reglementair moest bestaan uit 9 leden, dit getal tot 7 verminderen? Mag na vermindering van 7 tot 6, door het royeeren van 1 lid, dis kerkeraad toch 2 afgevaardigden zenden naar de jaarlyksche ressortale vergadering te Rotterdam Hoewel de heer C. den Baars te Haastrecht vóór de verkiezing van 17 Juli had te kennen gegeven niet meer voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in aanmerking te willen komen, waren er op dien dag 55 kiezers, die hun stem op hem hadden vereenigd. Daardoor ontstond er eene her stemming met den heer E. Boere, candidaat der Katholieken en auti-revolutionnairen, die ook 55 stem men op zich had ^vereenigd. De liberalen hebben nu den heer C. den Baars weten over te halen om zijn besluit in te trekken en bij eene verkiezing op 31 Juli de candidatuur weer aan te nemen. De Minister van binneulandsche zaken heeft een circulaire aan Gedeputeerde Staten der provinciën gericht, waarin, met het oog op de Aziatische cho lera in Egypte, aan de provinciale besturen wordt opgedragen, de besturen der in hunne provinciën gelegen gemeenten vooral tot waakzaamheid aan te sporen, ter voorkomiug dier vreeselyke ramp en onder meer om reeds nu zonder dralen het mogelijke te doen ter bevordering van openbare reiuheid, sn rein heid in de woningen, tot verkrygbaarstelling van zuiver drinkwater en tot het beramen en voorbereiden van de maatregelen tot afconderiug van de lyders, vooral van den eersten lyder. De laatste stortregens hebben op de Tentoonstelling heel wat schade aangericht. Vooral op de terreinen, in de kleine en grootere, maar uit hun aard niet al te dichte kiosken «lekte* het. In het hoofdgebouw waren *t vooral de Belgi sche en de Fransche afdeeling, by welke de onwel kome gast kwam binnenvallen. Verscheidene fraaie kleedingstukken o. a. werden bedorven. Uit het prospectus der Goüdsche Waterleidiug- Maatschappy blijkt, dat de directie, ten einde aan de ingezetenen de gelegenheid te verschaffen zich op goedkoops wyze van water der Waterleiding te voorzien, gemeend heeft eeuige wijzigingen in het aanvankelijk vastgesteld tarief te moeten brengen, evenwel met dien verstande dat het bij de concessie voorwaarden vastgesteld tarief als maximum zal be schouwd worden, en derhalve de prijzen te bepalen als volgt: lo. Voor huiselijk gebruik wordt de prijs bere kend naar de grootte van het perceel, waarin het water zal worden gebracht, onverschillig het aantal kamers. De huizen worden verdeeld in de navolgende kist ten, waarvoor de daarachter staande prijzen worden berekenda. Dubbele huizen, waaronder begrepen bijzonder groote enkele huizen 30 ’sjaars; b. groote enkele huizen 25; c. gewone enkele buizen 20; d. burgerhuizen f 15; e. kleine huizen boven 30 M’ oppervlakte 11;/. arbeiderswoningen onder SOM* oppervlakte 5.20 's jaart. t Indien het huiselijk verbruik uithoofde van ver- 1 1 nering grooter is dan het gewone, wordt naar evenredigheid van het vermoedelyk meerdere verbruik eene verhooging berekend. In huizen, in onder- en bovenwoningen verdeeld, kunnen door de verschillende bewoners afzonderlyke abonnementen worden aangegaan, en zal de prijs berekend worden naar de soort van huizen, over eenstemmende met de onder- en bovenwoningen. In geval er eenige gemeenschap tusschen de onder- en bovenwoningen bestaat, zal geen abonnement van één der bewoners aaugenomen worden, indien de overige zich niet abonoeeren. Vervolgens tal worden berekend voor een bad- toestel 5 per jaar, voor een watercloset 5 per jaar; voor elk watercloset meer in dezelfde woning 3, voortuin- en straatbesproeiing 10 perjaar. De abonnementen voor stal zijn voor ieder paard 5 per jaar, voor ieder tweewielsrytuig 3 per jaar en voor ieder vierwielsrytuig 4 per jaar. Voor hotels, aoaieteiten, stalhouders enz. tullen af zonderlijke overeenkomsten worden gemaakt. dagelijksch verbruik I By twee leden van den gemeenteraad plaats heeft 25 ’s ii

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1