EB, BA8CH. AM aover den 3o. LAB, ïweg. K sier, igers, dat JOH, BINNENLAND. S- N° 295». Woensdag 1 Augustus. 1883. ter louda, ende eene i vlieg), .Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. istus, 3CH. Woerden behaald een bronzen uit het ryden J i I >rgd. floats te 'ableaux tile of de >erd. 'SÜliJf- )t zjjn wel- r het ES, and, dat hjj □gerichte raam, ndeweg. in bevelende. ■s en Wa- exorgd. GOÜDSCHE COURANT. Door de IJESTB bekenden ling over- voor dat meerdere ten behoeve van de in- legger aan te koopen Staatsschuld, en gratis die stukken te bezwaren, de coupons te knippen op den lste rang 0.75, 4de 10 jaren \alf ffeM, stuks 10 fl. •en ’smor- reken van 1 grotesk «elschap laliteiten Zooals men weet, stelt elke Spaarbank een maxi mum, waarboven geen geld van een inlegger wordt aangenomen. De reden daarvan is dat de bank het ingébrachte moet beleggen, maar ook dadelijk tot teruggaaf gereed moet syo, wat by groote sommen moeielijkheid kon opleveren. Toch is dat moxiipum een bezwaar. Gesteld toch dat iemand, door jaren lang te sparen, op zyn ouden dag meer dan die som krijgt, of wel dat hij vroeger door een erfenis een grootere som ontvangt. Wat moet hij dan doen Hij weet niet altijd, wat een soliede belegging is. En als hij dit weet en effec ten koopt, dan heeft hij toch geen veilige plaats in huis, waar hij niet behoeft te vreezen, ze door brand of diefstal te verliezen. Daarom heeft men in Frankryk, België, Engeland en Ooètenryk een maatregel bedacht, die nu ook, blijkens de N. R. Ct., door 't Nut te Rotterdam is ingevoerd, nb dat de spaarbank, zioh bereid ver doeken om uit te drogen. In vaatwerk, op deze wijs behandeld en op eene koele plaalts gezet, kan de melk langen tijd zoet bewaard wordein. Zaterdag werd te Utrecht de vijf-en-twiutigste jaar- lijksche vergadering der Vereeniging voor paedago- giek gehouden. De voorzitter, de heer H. Bouman, opende haar met eene hartelijke toespraak, waarin hij er op wees, boe de Vereeniging wel in kleinen kring en bijna onopgemerkt, maar toch nuttig ge werkt heeft. De heer C. F. Julius gaf een beknopt overzicht van hare lotgevallen en daarna benoemde de vergadering den heer A. M. Kollewyn Nz., door wien vóór vijf-en-twintig jaar het denk beeld tot stichting der Vereeniging is geopperd, alsmede de heeren B. N. Geboren, C. F. Julius eil J. H. Kramers, die insgelijks tot de stichters behooreni tot eere-leden. Eene belangrijke gedachtenwisseling had plaats over de twee volgende punten, ld De opleiding van jongelieden tot onderwijzer en onderwijzeres. Men was het er over eens, dat deze tegenwoordig in vele opzichten te wenschen overlaatdat het ver keerd is, jongelieden van twaalf jaar op inrichtingen te plaatsen, die voor, den onderwijzersstand opleiden; dat het te verkiezen is, jongelieden, die voor dien stand bestemd zijn, tot hun zestiende jaar in de al- gemeene opleiding voor den beschaafden stand te doen deelen, en eerst daarna het onderwijs te gaan inrichten met het oog op hunne bestemming. Aau een commissie werd opgedragen in den geest van het gesprokene een plan te ontwerpen ter opleiding van jongelieden tot onderwijzer en onderwijzeres. 2e Over het al of niet wenschelyke om op de lagere school jongens en meisjes samen te onderwijzen. Dit onderwerp werd op welsprekende ’wijze ingeleid door den heer J. H. Slangen. De vergadering was het met hem eens, dat de gemengde school sedert de hervorming echt Nederlandsch is geworden en uit een paedagogisch, didactisch oogpunt te verkiezen is boven afzonderlijke jongens- en meisjesschool. Aan den maaltijd, waarmede deze «enigszins fees telijke bijeenkomst werd besloten, heerschte de vriend schappelijke toon, die steeds een kenmerk is geweest van de vergaderingen dezer Vereenigi|ng. Het getal bezoekers der Amsterdamscbe tentoon stelling, betalenden, geabonneerden, inzenders, verte genwoordigers enz. op Zondag jl. wordt door het Handelblad geschat op 25,000. Des avonds waren ongeveer 40,000 personen op de terreinen. Van de hand des heeren G. Ke ijzer bevatte de Middelb. Ct. dezer dagen de volgende opmerkingen over het berijden van velocipedes door knapen en meisjes: //Zie eens hoe het lichaam van zoo’n knaapje of meisje onder het ryden er uitziet. Voeten, on der- en bovenbeenen, worden alleen door de buigspieren in beweging gebracht, zonder dat de strekspieren het evenwicht in beweging herstellen. De rug is steeds gebogen en door den gebogen stand, die de armen steeds hebben, worden de schojidertoppen naar voren getrokken en puilen de schouderbladen uit naar de rugzijde des lichaam». Dikwijls en vooral in *t begin vallen de kinderen met hun vélocipède, en ofschoon ze niet altijd pijn van den val gevielen, toch heeft de ondervinding geleerd, dat soms éérst na maanden de gevolgen van een val voor den dag komen. Menig geneesheer zal mijne, bewering kunnen bevestigen. Verder ontstaat er door het gedurig op- en neder- bewegen der beenen eene werking op zekere lichaams delen, waarvan de noodlottigste gevolgen niet kun nen uitblyven. Myns inziens redenen te over om de vélocipède totaal ongeschikt te verklaren voor jonge knapen in ’t algemeen en voor meisjes in ’t bijzonder. Men geve de vélocipède dus nooit aan jonge kinderen en geeft men haar aan grootere, dap zorge men toch door goed toezicht, dat er uit het ryden er mee geene kwalen ontstaan.* Sedert geruimeu tyd wordt in het Engelsche week blad Nature de vraag besproken, of er bliksemlicht zonder donder bestaat. Verreweg de meeste bericht gevers weten te verhalen van sterk lichten, dat by nader onderzoek, op geruimen afstand, van even ster- ken donder vergezeld was. Thans deelt de heer Stillman een merkwaardig voor- GOUDA, 31 Juli 1883. De heer D. Köring alhier heeft op de landbouw- jn waar(je wat kunnen dalenmaar tentoonstelling te Woerden behaald een bronzen ncn u medaille (bestuursprijs) voor zyne inzending Zadel- ze w makers werk. kochten Zondag jl. had de verkiezing plaats voor drie leden van den Israëlitischen kerkeraad. Van de 79 stem gerechtigden waren er 24 opgekomen. De aftredende leden de bh. J. Trybits en M. Monasch werden herkozen ieder met 22 stemmen. Voor de derde vacature werden 22 st. uitgebracht waarvan de heer S. 8. Polak 16 stemmen op zich vereenigde, die alzoo ook gekozen is. Tegen deze verkiezing werd echter protest aangeteekend. Zaterdag ochtend nam de oud-burgemeester van Ka- pelle a/d IJsel, de heer H. W. Schalij, benoemd tot burgemeester van Woerden, afscheid van de wet houder», de leden van den Baad, den secretaris en de gemeentenaren van eerstgenoemde gemeente. Daarna begaf hij zich, vergezeld van zijn echt- genoote, naar de openbare school, waar de kinderen hem een bartelijk vaarwel wenschten toe te roepen. De kinderen werden onthaald op wyn en krentebrood, terwijl het hoofd der school hen eenige liederen liet zingen. Met leedwezen zien de Kapelleuaars hunnen bur gemeester, die veel in het belang van de gemeente heeft gedaan, naar elders vertrekken. Gisterennacht werd aan de politie te Kralingen kennis gegeven, dat uit eene weide aan ’a-Graven- weg een paard, toebehoorende aan den broodbakker Heesterman, door een onbekend manspersoon was gehaald, die daarmee iu de richting van Kapelle a/d. IJsel was vertrokken. Terstond begaf zich de politie, vergezeld van den eigenaar van het paard, oer vigilante op weg naar Kapelle, en toen men hem op weg daarheen niet vond, besloot men ver der door te ryden. In de gemeente Moordrecht gelukte het hem op het spoor te komen, en het duurde dan ook niet lang, of dief en paard waren in handen der politie. De man werd naar Kralingen getransporteerd, van waar hy aan dc justitie te Rotterdam zal wor den overgeleverd. Hij is een oude bekende der justitie en was sedert April II. uit de gevangenis ontslagen. Zondag bad te Nieuwerkerk a/d. IJsel (’s-Gra ven weg) een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Zes personen en 3 kinderen gezeten op een ouden boerewagen, hadden al een geruimen tyd gereden, zonder te bemerken dat de lens van bet wiel was afgesprongen. Eindelyk liep het wiel er van af en de wagen viel omver; 2 vrou wen en 2 kinderen kwamen in een sloot terecht. De andere personen bleven gelukkig ongedeerd op het droge. Het paard ging een eind weegs op hol, maar werd spoedig gegrepen. De vier bedoelde per sonen kwamen met den schrik vrij. vervaltijd en het bedrag daarvan op de boeltjes als inleg in te schrijven, *t Is vaar dat die stukken r even goed kun- in waarde stijgen. En in elk geval zouden dit even goed doen, als de inleggers zelf effecten i en ze bewaarden. bedarende de enkele weken, dat die maatregel is ingevoerd, is er al ruim gebruik van gemaakt. De verkiezingsperiode is nauwelijks achter den rug, of de scheuring in den boezem van de anli-revolu- tionaire partij treedt weder in ’t volle licht. Ten bewijze halen wij het volgende aan uit eene beschou wing, die bet Wag. Weekbl. in haar laatste nommer wijdt aan den uitslag van den slrjjd aan de stembus. Een zonderling contrast vorm dat artikel met deu zegezang, dien de redacteur vau dat blad slechts veertien dagen geleden aauhief, naar aanleiding van de over winning, door de anti-revolutionairen, dank zij de trouwe hulp van hunne bondgenooten, dit jaar in Arnhem en Tiel behaald. Toen werd met zelf vertrouwen de volledige nederlaag der liberalen voor speld bij de volgende verkiezingen. Maar als *t ware om hen gerust te stellen, dat zij dit triomflied niet al te ernstig moeten opnemeu, legt de redacteur van het ITag. tTeekbl. thans de innerlijke verdeeldheid der anti-rerolutiouaire partij onomwonden bloot. „We hebben", schryft hy, .dezer dagen heel wat moeten hooren over ons niet willen breken met de antirevolutionaire partij onder haar tegen woordigeu leider. En men mag het als (aker aannemen, dat, gaat dr. Kuyper nog verder den in de laatste jaren betreden weg op of liever, koert hij op zijn schre den niet terug, dat dan de scheuring onzer party onvermijdelijk is; en de sohufc der daardoor ontstane machteloosheid van beide deelen zal liggen aan Kuyper en de zijnen, die langs staatswegen kerkelijke doel einden zoeken te bereiken, niet aan ons, die on danks dat dryven tot eendracht vermaanden, en dat willen blijven doen, tenzij het ons onmogelijk gemaakt worde, waar men reeds hard mee bezig is, „Helaas, ook wy hebben ten deze weinig hoop. ’t Is voor dr. Kuyper schier een onmogelijkheid, om te „retraiteeren"; by beeft zyn schepen verbrand en moet nu overwinnen of sterven." .De anti-revolutionaire party komt rechts en links in ’t gedrang. De christ. gereform. kiesrereenigiug Marnix heeft in de meest krasse termen den oorlog aan dr. Ktlyper o. s. verklaard. Heeft zy, althans vooralsnog, kleine kracht, toch kan ’t verlies, ook van enkele stemmen groot nadeel berokkenen. En komt daar nu bij, natuurlyk van een tegenoverge steld beginsel uitgaande, een meer beslist vijandig optreden van de „fanatieke Irenisohen", dan is het uit met de behaalde triomfen en zal zelfs het ver- eenigd optreden der catholieke hulptroepen niet in staat zyn den achteruitgang ouier party te verhoeden. Dat zal dan het met daden gegeven antwoord zijn der „op vertrek staande broeders", gegeven op het tartend woord: „Wie niet met zijn hart by ons is, doet zelfs beter als hy ook niet meeloopt". Dr. Kuyper zij gewaarschuwd. Nog trokken ditmaal Banier en Wag. IPeekbl. met Stand, en Centr. Comité één lyn. Maar er behoeft niet veel te gebeuren of dit ver andert, daar zoomin de heer Tinholt als de heer Buytendyk voornemens zyn ten faveure van 't doel van de Heraut werkzaam te zyn. (Vtr. Dagbl.) Ten einde ia bet warme seizoen de bewaring van zoete melk te bevorderen, geeft de 's-Gravenhaagsche Melkinrichting de volgende maatregelen aan, die met het beate gerolg door haar in toepassing worden gebracht „Alle voorwerpen, zoowel van metaal, hout als aar dewerk, die gebruikt worden tot het bewaren van melk, moeten met koud of lauw water omgespoeld en uitgewasschen, en daarna zoogenaamd in de broei gezet worden (dat is met kokend water gevuld). Dit moet er 20 a 30 minuten in blijven staan met dit water het voorwerp omspoelen dan nogmaals met koud water omspoelen en uitwasschen, en ver volgens laten uitdruipen en luchtdroog worden. Men gebruike nimmer zeep om uit te wassohen of

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1