De Effectenbeurs. Buitenlandsch Overzicht. beeld mede van felle bliksemstralen, waarbij geener lei donder te hooren was. Hij betond zich op 10 Juli jl. te Cutigliano, in de Pistoja-Appenynen, hoog in 't gebergte, naby den bergkam. Het was een stormachtige avond. Een geweldige regen, met on ophoudelijk onweder, was op een hevigen sirocco gevolgd. Het bliksemde steeds boven de hoofden, doch men hoorde niets dan het gekletter van den regen. Tweemalen vroeger nam Stiltman hetzelfde verschijn sel waar. Beide keeren aan den steilen rand van het Montenegrijnsche hoogland, waar dit naar de vlakte van Scutari aldaalt, en donderbuien veelvuldig voor komen. Hij was destijds gelegerd aan den hoogen kam, op oneffen rotsbodem, met veel struikgewas het liohten was zoo sterk, dat hij met zyn gezelschap tusschen steeoen en struiken den weg kon vinden, even goed als bij daglichtde tijdruimte tusschen het bliksemen duurde nooit langer dan ééae minuut, terwyl dit veeltijds onafgebroken voortging, en het landschap, in een violetkleurigen lichtglans gehuld, tot in de kleinste bijzonderheden te zien was. De bliksemstralen waren, als men rechtop naar boven keek, duidelijk te volgen, en schoten, van alle he melstreken uit, door 't wijde liohtruim er was geen sprake van, dat het slechts weerlicht zou zijn. Ook toen kletterde de regen neder, maar geeu enkele donderslag was er den ganschen nacht te hooren. De beschaving van de wilden in Z-Afrika gaat met reuzenschreden vooruit. De Kaffers hebben er reeds hun tigen courant, die IJigidimi heet en te Port-Elisabeth het licht ziet. In een der jongste nummers las men de volgende advertentie: Huwe lijksaanzoek. Steller dezes, een Kaffer, deelt aan alle meisjes mede dat hy met een lieve jonge dame in den heiligen echt wenscht te treden. Hij verlangt van zyn aanstaande, dat zy goed lezen en schryven kan, dat zy ook verder het schoolonderricht met vrucht gevolgd heeft en alle huiswerkeaamheden weet te ver- richteu. De inzender is het moede, gestampte maïs en ongezuurd brood te eten. Hij is van gemid delde grootte, 25 jaar oud, fliuk, gezond, beeft een duchtige snorbaard en 135. Het meisje dat er toe besluit, hem in dit leven door dik en dun te volgen, zal een uitstekende keus hebben gedaan. Gegadigden worden verzocht, haar photographisch portret op te zenden. Ponies (d. z. kleine vrouw tjes) hebben geen moeite te doen. Franco brieven onder letters A. B. C. aan het bureel van de Ifibidimi" Gedurende langen tijd heeft men reeds de vraag gesteld, of er vergiftige visschen bestaan. Men weet dat door zekere onbekende oorzaken het gebruik van visch of schelpdieren meer of minder ernstige onge steldheden veroorzaakt heeft. Onder de visschen, die deze verschijnselen te voor schijn kunuen roepen, rekeut men de paling, de ha ring, de zalm, vooral de elft, de snoek en de gar nalen. Onder de schelpdieren de oesters en de mosselen. Verscheidene oorzaken zijn reeds voor deze veran dering der visschen, overigens zulk een gezond voed sel, opgegeven. Men heeft gesproken over ziekte der visschen, over het door hen gebruikte voedsel en verschillende andere oorzaken, maar geen enkele dezer gevallen heeft de zekere waarheid aan het licht gebracht. Er zijn echter visschen, die in werkelykheid ver giftig zyn meermalen heeft men het bewijs hiervan gehad door ziekten, die onder het scheepsvolk voor kwamen na het gebruik van visch, iu volle zee ge vangen. De heer Delplanche, officier van gezondheid ter zee en beroemd natuurkundige, die in 1860 met eene wetenschappelijke zending naar Nieuw-Caledo- nië belast was, bracht uit de Stille zee eene sar dine mede, en deze zoo gezochte en lekkere visch was door hem als geheel vergiftig gekenmerkt. In de Chineesche en Japansche wateren zyn de vergiftige visschen menigvuldig en aan de visschers welbekend, aan wie het dan cok ten strengste ver boden is ze te verkoopen. Waarschijnlijk omdat het vlcesch dezer visscbeo een aangenaame smaak heeft en omdat de vergiftiging die ze te weeg brengen, geen pijn ten gevolge heeft, vinden de Japanners er dikwyls een geschikt raid del in, om zich daarmede het leven te benemen. Van al de eigenaardige bedrijven die te New-York worden uitgeoefend is de handel in kleiue kinderen wel de zonderlingste. Ongeveer 40, misschien wel 50 personen houden zich bezig met de taak, voor kinderen wier rechtmatige ouders niFt in stoft of geneigd zijn hen te onderhouden, echtelieden te zoe ken die hen willen tot zich nemen. Een dezer agen ten vergunde onlangs eenen reporter kykjes in de geheimenissen van dezen tak van bedrijf. „Hier heb ik^ bijv./ zeide de agent, „een aardigen jongen in voorraad tien dagen oud, uiet blond haar en blauwe oogen. In de linkerwang heeft hij een aller liefst kuiltje, waardoor het kind belangrijk in waarde stijgt. Daarom verlang ik 100 dollars voor den kleinen man. Het kleine meisje naast hem, dat on geveer even oud is, doe ik voor de helft dezer som van de hand ik zou misschien nog meer voor haar kunnen krijgen, maar haar hoofdhaar zal aller waarschijnlijkst de kleur aannemen die men het best aanduidt met de woorden„pertinent blond." Jongens brengen overigens toch altyd meer op dan mqisjes." „Waarom? vroeg de reporter. „Ik weet het zelf niet. Dit alleen is zeker, dat meisjes, of het moeten al bijzonder schoone exemplaren zijn, laag in prijs zijn. Ik neem ze nibt gaarne ten ver koop aan." „Aan welke nationaliteiten geeft men de voorkeur?" „Dat varieert naar de klanten. Ik doe mijn best om iedereen tevreden te stellen. Natuurlyk hebben er wel eens vergissingen plaats en gaat een kleine Ier voor een Duitscher door maar dikwijls geschiedt zoo iets niet." Verkoopt gy ook Chineesche kinderen?" Neen, Chineesche ba- bies hebben wy nog uiet in magazijn." Valt ,het u bijzonder moeielijk uwe klanten tevreden te stellen?" „Nu en dan. Sommige vrouwen zijn zeer zonderliug in hare eischen. De eene heeft zich bijv. met veel verbeeldingskracht het ideaal van een baby voorgesteld en dat moet ik nu volstrekt le veren. Blond is de meest gangbare kleur. Nu en dan verlangen de klanten de zonderlingste combina ties, zooals donker haar en blauwe oogen, of zwarte oogen en blond haar. Dezen ochtend vroeg kwam eene dame by mij, die een lichtblonde haarlok uit hare portemonnaie nam en van mij verlangde dat ik een kind zou zoeken met haar van gelijke kleur. Tot mijn spijt was in mijn voorraad geen kind dat aan dien eisch beantwoordde. Ze deed juist alsof ze een el lint van bepaalde kleur wilde koopen. „Is de kinderhandel een voordeelig bedrijf?" „Meestal is de vraag zoo groot dat niet eens alle orders kun nen worden uitgevoerd; daardoor zyn vau zelf de winsten vrij groot. De uitgebreide concurrentie doet echter geen goed. Vindt thans eene koopster mijne pryzen te hoog, dan gaat zij naar een concurrent naast mijne deur, en dit heeft mij reeds veel nadeel berokkend. Waan ik eenige jaren geleden 200 dol lars kon eischen, moet ik thans tevreden zijn met 75 dollars. Toen wist de reporter genoeg van dat edele vak; althans hij deed geene verdere vragen. De Fransche kamer zette de beraadslaging over de conventie met dej^ ParijsLyonMiddellandsche zeespoorweg voort en kwam tot een resultaat. De conventie werd aangenomen roet 349 tegen 134 stem men. Met eene groote meerderheid was het voorstel van den heer Rousseau aangenomen, om eiken afge vaardigde of senator, die gedurende zyn mandaat de functies van administrateur van eene spoorwegmaat schappij aanneemt, vervallen te verklaren en te onder werpen aan eene herkiezing. Een sub-amendement, om deze bepaling ook toe te passeu op de tegen woordige leden van het parlement, werd verworpen. Evenzoo een amendement om geen vreemdelingen te benoemen tot administrateur eener spoorwegmaat schappij. De senaat zette de discussie voort pver het wets ontwerp tot hervorming der magistratuur. De Belgische kamer nam ook het wetsontwerp betreffende de verhooging der rechten op tabak in zijn geheel met 71 tegen 66 stemmen aan. Ver schillende amendementen zijn goedgekeurd o. a. dat waarby de tabak, welke tijdens de aanbieding van de tegenwoordige wet onder weg is, van df nieuwe rechten wordt vrygesteld. Zoó heeft dus het minis terie de twee belastingen er door gekregen, en, tevreden met dit resultaat, zal het zekerde andere er aan geven. Dezer dageu werd te Kiel gestemd ter verkiezing van een lid van deu rijksdag, omdat een zetel was opengevallen ten gevolge van de niet-toelating van den heer Haenel, een der aanvoerders van de pro- gressistisohe partij. Drie oandidaten betwistten elkan der de eer dit Slees wij ksche ditrfct te vertegenwoor digen: Haenel, die de meeste stemmen (9570) ver wierf, de socialist Heinzel die 6659 stemmen kreeg, en de conservatief Reventlow die 3321 stemmen op zich vereenigde. Maar in 1881 werden in hetzelfde district 11088 stemmen op Haenel en 4825 op Hein zel uitgebracht, zoodat in twee jaren de progressist ongeveer 2500 stemmen verloren, de socialist onge veer 2000 steramen gewonnen heeft. De Duiteche pers behandelt dit feit met den meesten ernst. Ten einde de bekommering, die erdoor gewekt werd, een weinig te doen bedaren, schryven de officieele bladen de oorzaak van het verschijnsel toe aan twee omstan digheden, vooreerst dat het aantal werklieden te Kiel is toegenomen, en ten andere dat het landvolk wegens den oogsttijd geen deel kon nemen aan de verkiezing. Deze opheldering zij al of niet juist, het valt niet te ontkennen, dat het socialisme in Kiel, om niet te zeg gen in geheel Duitschland, snelle vorderingen maakt. Het Suez-kanaal levert nog steeds stof tot de meest uiteenloopende beschouwingen. Ook de Porte wil een woordje meespreken. In den laatsten minister raad is namelijk besloten den Sultan aan te raden elke conoessie-aanvraag te weigeren.' Niemand denkt er aan hem concessie te vragen, en deze herinnering, dat hy er ook nog is, moet in diplomatieke kringen te Konslaqtinopel veel hilariteit hebben gewekt. Men gelooft te Londen niet, dat de discussie in het Lagerhuis over het voorstel van Northcote tot het richten van een adres Aan de Koningin veel zal beteekenen. Northcote zou wellicht zyn voorstel intrekken; sedert Gladstone de overeenkomst met Les- seps introk, is toch de positie der Regeering veel sterker geworden, en men wil algemeen dat dequaestie eerst nauwkeuriger wordt onderzocht om daarna te overleggen, hoe er bet best in het belang van Enge- laud kan worden gehandeld. Vandaar dan ook, dat in de bladen opnieuw met de meeste uitvoerigheid/ de^ vraag wordt behandeld, of Lesseps werkelijk recht heeft een tweede kanaal aan te leggen zonder uienwe doncessie. Men weet dat zoowel het tegenwoordige Ministerie als de Engelsche kroonjuristen het mono polie van Lesseps, voorzoovfer het de landengte van Suez betreft, erkend hebben. Een aantal juristen van naam blijven echter van een ander gevoelen. Met betrekking tot de cholera welke thans in Egypte woedt, zyn te Londen particuliere berichten ontvangen, volgens welke de werkzaamheid van alle Egyptische autoriteiten als het ware verlamd zou zyn, zelfs bij de ministers. De verwarring moet onbe schrijfelijk wezen. De Engelsche troepen worden in alle richtingen door Egypte gezouden, om ben voor besmetting besmetting te bewaren. Lord Derby, Engelands minister van koloniën, heeft van den Volksraad van Transvaal een telegram ontvangen, meldende, dat de heer Paul Kruger, pre sident van het bewind van Transvaal, in September a. s. te Londen zal komen, om den Volksraad te vertegenwoordigen. Aan den dood 4van Cetewayo, koning der Zoeloes, valt, naar het schijnt, niet meer te twijfelen. Met hem sneuvelden twintig zijner legerhoofden, benevens een zeer groot aantal minderen, in bet gevecht tegen den stam van Usibepu. Volgens een telegram uit Durban van den 25sten was het officieele bericht van 's Kouings dood by den gouverneur der Kaapkolonie ontvangen. Is Cetewajo werkelijk heengegaan, dan heeft zyn leven, zoo vol van dramatische incidenten, een tragisch einde genomen. Pos tien jaar geleden werd Cetewajo tot koniug der Zoeloes gekroond; de tegenwoordigheid van een Britsch staatsambtenaar by deze plechtigheid verleende er een groot gewicht aan, en men zag hierin het voorteeken van eene geluk- kige en vreedzame regeering; zes jaar later werd hy, na aan de Engelsche krygsmacbt gevoelige verliezen toegebracht en een voorbeeldelooze ramp veroorzaakt te hebben, bij Ulundi verslagen. Hy vluchtte, werd gevangen genomen en naar Kaapstad verbannen; vroeg vergunning om naar zyn land terug te keeren, bezocht Engeland eu herkreeg macht; gezag en souvereiniteit. Maar Ulundi, de plaats waar zyn eerste ongeluk hem trof, was ook de plaats waar hy stierf. De Standard, die het tegenwoordig oogenblik ni geschikt acht om over de dwalingen te spreke Waarin Cetewajo was vervallen, doet echter opmer ken, dat de oorlog, welke met zyne onttroning ein digde, nooit ontstaan zou zijd, indien hy de macht of den wil had gehad de krijgszuchtige gevoelen van zijn volk te bedwingen, en dat hy misschien zijn volgend leven in rust en kalmte zou hebben doorgebracht, indien het hem gelukt ware zyne vol gelingen te genezen van hunne aanvalsmanie. De politiek, ingevolge waarvan hij naar Zoeloeland ge zonden werd, is veroordeeld, nu het blykt dat zij verkeerd is geweest. De eenige grond waarop zij verdedigd kon wordeu was, dat het volk bereid was hem te ontvangen, en dat hij alzoo in staat zou zyn, aan het door partijen verdeeld land den vrede te hergeven. Thans is het duidelijk dat zijn vyanden veel krachtiger zijn geweest dan zijn vrienden, en nauw had hy Jcroon en schepter weder aanvaard of de oorlogsfakxel werd ontstoken. Wie zal nu koning der Zoeloe's wordenP waar schijnlijk Usibepu, omdat het recht van den sterkste hier als regel schynt te gelden. Usibepu was eens de verachte mededinger van Cetewayo, van den ver slagen Koning, ^ie in den oulangs overleden bis schop Colenso' een warmen aanhanger had gevonden eu door vele goede, echt vorstelijke eigenschappen en hoedanigheden zich onderscheidde. XXVI. Amsterdam 30 Juli 1883. De beurs bleef ook iu de afgeloopen week flauwer gestemd. De eenige uitzondering werd gemaakt door Russische fondsen, die in meer geanimeerde stem-

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2