&EEEIHE SIEETEN Bultenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. Dr. BELA PARIJS 6. Burgerlijke Stand. ©fhtfeereewtglug de ^dagtoorts" thans te schitteren. Met het veld- gewas is het eveneens gesteld. Het weer is goed om hagelblanke bloemkool te verkrijgen, zeer ongun stig daarentegen voor boonen en augurken, ook zal de aardappel nergens aan de ziekte ontkomen, als de lucht zco vochtig blijft, hoe gelukkig men nog op vele plaatsen van gezonde aardappelen kan ge wagen. Het rijp geworden graan wacht op den sikkel van den maaier, waartoe ook droogte zeer gewenscht is, om het in de schuur te zamelen, ter wijl de langgerekte booibouw van iedere gelegenheid, dat de zon door de regenwolken brak, gebruik maakte ora het hooi op roken te letten of op te tassen. Er staat uog veel gras vast dat tot hooi bestemd is. Het weiland beeft nergens gebrek aan vocht; het hooggelegen, dat verdord was, is verkwikt en het vee kan overal zich verzadigen. Aan het Utr. Dbl. schrijft iemand: z/Eenigen tijd geleden las ik in een der Ned. bladen, dat de brandnetels zeer geschikt zyn om te eten en als fijne groenten gebruikt kunnen worden. Voor de aardigheid heb ik er wat van geplukt (jong) en op de gewone wijze als andere groeuten laten klaar maken, en ziet, het smaakte heerlijk. Wat vroeger als onkruid weggesmeten werd, zou nu bijna zonder onkosteu als fijne schotel op tafel kunnen verschijnen. Aangenaam zou het mij zijn, zoo U déze regels aan het publiek door uw geacht blad bekend maakte, opdat ieder er van kunne profiteeren". Verdwaalde luohtreizigers,' die, van Versailles ver trokken, even een uitstapje naar Parys denken te doen, en gedwongen worden iu duizelingwekkende vaart over de Pyreneëen en Italië, vervolgens terug over de Noordzee naar Engeland te reizen, komen nog niet dagelijks voor. Het gebeurde met twee Fransche luchtschippers, die Vrijdag te Versailles waren opgestegen eu in plaats vau 's namiddags te Parijs neer te dalen, den anderen dag 's avonds te Wootlgreen aankwamen. Zij waren aanvankelijk een aanzienlijke hoogte gestegen, werden echter door een luchtstroom gegrepru en in vliegende vaart naar het zuiden gestuwd. Het eerste land, dat zij onder scheiden, was de Pyreneëen, Niet veel lust hebbende om zich daar te pletter te stooten, besloten zij zich wat verder te laten afdrijven naar het land, //wo die Citronen blühn". De grillige wind sloeg echter om en zy bevouden zich spoedig boven den Oceaan. Zoo vlogen zij den ganscben nacht door het zwerk men kan zich voorstellen in welke gemoedsstemming. Tegen den ochtend begon de ballon plotseling te dalen en het ware met hen gedaan geweest, als zij niet fluks alle ballast en alle iastrumeuten over boord geworpen hadden. De ballon steeg uu weer tot een vrij aan merkelijke hoogte en tegen deu middag zagen de beide luohtavonturiers eindelyk land. Tegen 3 uren vlogen zij reeds over een stad waarschijnlijk Ports mouth en eenige uren later waren zij te Londen. Als zij van He eerste ontsteltenis wat bekomen zijn, denken de heeren per zelfde gelegenheid weer naar Frankrijk terug te keeren. Iu de ontwerp-statuten der Ned. Pensioenvereeni- ging voor werklieden, die iu eene eerlang te houden vergadering zullen worden behandeld, komen voor namelijk de volgende bepalingen voor: De Nederlandtche Pensioen vereen iging voor werk lieden stelt zich ten doel, de oprichting van een Ne- derlandscb werkliedenfonds te bevordereu en na de oprichting de toetreding der werklieden aan te moe digen eu te vergemakkeiyken, door het houden van vergaderingen het uitgeven van geschriften, het rond zenden vau circulaires en andere dergelijke gepaste middelen. Het lidmaatschap staat voor allen, zoowel mannen als vrouwen, open. Ook vereenigingen en genoot schappen kunnen als leden worden aangenomen. De contributie bedraagt jaarlijks voor personen ƒ1; voor vereenigingen of genootschappen 5. De hoofdzetel der Vereeniging is gevestigd te Am sterdam. i In elke gemeente waar twaalf of meer leden zyn, kan «ene afdeeling worden opgericht. Minnebrieven schryven-is voor velen een zeer aan gename en gewichtige bezigheid, en voor hen, die niet al te dom zijn, ook niet zeer moeielyk. Maar lastiger is het, de geschreven brieven goed en onge deerd aan 't bestemde adres te bezorgen en het ver langde antwoord zoo spoedig raogelyk te bekomen, zon der gevaar te loopen voor eeh strengen vader, een jaloer- schen echtgenoot of een nalatigen knecht. Tegen deze wezenlijke moeielykheid in ons maatschappelijk leven heeft een slimmert in Parys een goed middel gevonden door 't oprichten eener agentuur tot bezorging van brieveu voor zulke personen, die onder alle om standigheden hun incognito willen bewaren. Iu het kantoor zyn een groot aantal genummerde brieven bussen aangebracht, waarop men zich kan abonueeren. Ieder abouuent is nu iu staat zijn geheime brieven aan de agentuur te laten bezorgen onder byvoegiog van 'l nummer zijner brievenbus. Daar elk de sleutel v&u zijn eigeu bus in bewaring beeft, zoo is men voor alle onbescheidenheid beveiligd. De abonnements prijs is zeer matig: maandelijksche abonnementen kosten 4 francs, voor drie maanden 10 francs, voor een heel jaar 30 francs. Men verwacht van deze onderneming groote geldelijke voordeelen. Tot de beambten der posteryen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika behoort ook een duizendtal katten, verdeeld over de verschillende kantoren van het land. Hare taak is, de brievenzakken te beveiligen tegen de ratten. Deze beesten worden onderhouden op kosten der postadministratie. Als het kattenper- soneel van een kantoor familievermeerdering ondergaat, wordt hiervan behoorlijk kennis gegeveu aan den di recteur-generaal, die een nieuwe som disponibel stelt ten behoeve vau de jonggeborenen. Gelyk men zich zal herinneren werd in het begin van dit jaar door deu hoofdcommissaris van politis te '8 Hage een waarschuwing gepubliceerd tegen eene daar ter stede bestaande zoogeuaamde handelsfirma. De kennisgeving werd door de betrokken personen zeer kwalyk opgenomen. Zij verlangden, als waren zy de eerlijkste menschen, een vervolging en riepeu tegelijk hunne crediteuren op, maAr weldra bleek dat de firma, die telkens van woonplaats veranderde, thans in het buitenland en wel te Antwerpen hare zaken dreef. Inmiddels waren echter feiten aan het licht gekomen die aanleiding gaven tot vervolging en van daar werd de uitlevering van de leden der firma S. en v. D. van de Belgische Kegeering verzocht eu ver kregen. Het was n.l. gebleken dat de handel der firma bestond in bet bestellen van koopwaren, zelfs tot een zeer groot bedrag, het iu ontvangst nemen daarvan, het teu eigen bate verkoopen der goederen, maar ook iu het niet voldoen van den koopprijs aan hare leveranciers. Daarin zag het Openb. Min. bedriege- lyke oplichting en voor een dezer feiteu, stond Dinsdag voor de Arrond. Rechtbank te 's Hage een der leden van genoemde firma S. terecht. Zijn medelid v. D. was buiten verdere vervolging gebleven Den bekl, werd -ten laste gelegd in de maand Febr. aan een graanhandelaar te Oostburg eene partij vau tieu heet. tarwe a 10. te hebben besteld, die te Rotterdam iu ontvang genomen, maar vervolgens a 8.25 te 'sHage te hebben verkocht en hoewel daartoe herhaaldelijk te zyn aangemaand den afzender te Oostburg niet te hebben voldaan, zooals hij per briefkaart had geschreven. De bekl. ontkende zich aan bedrieglijke handelingen te hebben schuldig gemaakt. De hem toegezonden tarwe was niet volgens het monster en bovendien was bij door zijne arrestatie verhinderd te betalen. Omtrent vroegere handelingen behoefde hij zich niet uit te laten, omdat hij daarvoor niet was ge dagvaard. Het bleek echter, dat die handelingen niet zeer zuiver waren en bekl. by eeu faillissement zich achter zijue minderjarigheid verschool eu ten gevolge daarvan het faillissement werd ingetrokken. Deze en andere feiten werden door deu subst. officier Mr. Pape geleverd, om aan te toouen dat in deze op bedrieglijke wijze was gehandeld. Dit feit was slechts één uit vele en hij meende dat er alle aanleiding bestond om de rechtbank op verzachtende omstandigheden te wyzep. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeliog vau bekl. wegens bedrieglijke oplioh- ting tot 1 jaar celstraf en 25 boete. De bekl. bleef daarua volhouden dat bij niets oneerlijks had bedreven. De uitspraak is bepaald op a. s. Dinsdag. In de dezer dagen ontvangen Kaapsche bladen, tot 't midden van Juli loopende, vindeu wij thans eenige uadere bijzonderheden over dr. Jorissen's ontzetting uit zyn ambt en over den oorlog met Mampoer. Eeu telegram uit Pretoria dd. 13 Juli maakt van de afzetting van dr. Jorissen in de volgende bewoor dingen gewag //De Volksraad heeft besloten dat de Staatspro- cureur een bevoegd advocaat moet wezen. Dienten gevolge zal dr. Jorissen zyn ambt verliezen. Het comité dat aangesteld is om onderzoek te doen naar de financiën en de voorgestelde Bank zat1, naar gemeld wordt, audere redenen voor dit ontslag aantooaen." Deze laatste bijvoeging geeft vrij spel voor aller lei verdachtmakingen en leelijke onderstellingen. De discussie, die de Z.-Afrikaansche bladen over de zaak geroerJ hebber, geeft zelfs den indruk alsof er heel wat kwaads moet zyu gebeurd. Het //Volksblad" had de Transvaalsche Regeeriug van grove ondank baarheid beschuldigd tegenover dr. J. De //Patriot" meende dat dit verwyt voorbarig i» omdat men bei onderzoek moest afwachten. Maar terecht zegt het i/Volksblad" dat dau toch aan dat onderzoek de ge wraakte handeling vaii den Volksraad is voorafge gaan. Dat keurt het blad af. z/Elke beschaafde Regeering, zegt het //Volksblad" is gewoon, als zelfs een kerk 3e klasse blykt zich te hebben misdragen, hem op te roepen voordat hjj afgezet wordt. Met nog meer grond verwacht mes, dat sulk een weg ingeslagen zou zijn door de Be. geering van bet land, dat zeer stellig dankbaarheid aan dr. Jorissen versohuldigd is, vooral voor de bekwaamheid en den yver door hem in bet belang van de Transvaal aan den dag gelegd gedurende de zittingen van de Koninklijke Commissie. Wij wil len veronderstellen, dat de Transvaalsche Regeering overtuigd is, dat dr. Jorissen zich aan het ergste wangedrag heeft schuldig gemaaktwij willen ver onderstellen dat meu ontdekt, dat hij zich geldsom men uit de publieke kas heeft toegeëigend dan nog moet elk publiek ambtenaar en vooral iemand in de positie <jran dr. Jorissen, de gelegenheid gegeten worden ophelderingen te geven en zijn karakter vin blaam te zuiveren, als hij daartoe in staat is. Het is, om er het minst van te zeggen een zeer bui tengewone manier vau doen een hooggeplaatst ambte naar onverhoord en als hij zeven duizend mijlen ver af is af te zetten. Door deze dagbladpolemiek wordt de zaak niet op- gebtlderd, maar krijgt ze toch nog een ernstiger karakter dan voorheen. Met raèer belangstelling dan tot hiertoe zal men daarom nu deu verderen loop der zaak afwachteu. De Volksraad heeft zich overigens voornamelijk beziggehouden met de begrooting. Het salaris vso den President verwekte een geanimeerde langdurige discussie. De verschillende voorstellen, die ingele verd werden, stelden dit iukomen vast tusscheo de 2000 en 3000 pd. st. Met 29 tegen 9 stemmen werd beslotan, dat het 2000 pd. st. zou bedrages. Voor huishuur werd hem bovendien nog 300 pd. st. toegekend. Het salaris van den Staatssecretaris was door bet Gouvernement voorgesteld op 600 pd. st., doch het comité der Begrooting had dit bedrag met 50 pd. st. verminderd en het bepaald op 550 pd. st. waarmede de Raad genoegen nam. De volgende resolutie was op deu laatsten der vorige maand in den Volksraad aaugenomen, roet betrekking tot de Basuto-quaestie De Volksraad, ziende, dat de Rijksregeeriug besloten heeft het bestuur van Basutoland onder zekere voorwaarden in haar eigen banden te nemenin aanmerking nemende, dat voor zoodanige stap de goedkeuring van het Kaapsche Parlemeut, thans in zitting ver gaderd, noodi# isverder in aanmerking nemende, dat de inboorlingen-politiek in dit land slechts be hoorlijk geregeld kan worden door de wederzjjdsohe overeeukomst en samenwerking van de verschillende Staten en in Zuid-Afrika, besluit dat, zyns inziens, de hiervoor genoemde maatregel uadeelig is voor den vrede, den voorspoed en de toekomstige unie van Zuid-Afrika en draagt de Regeering op door tusscheukomst vau den Britschen Resident, van deze resolutie onmiddelijk keonis te geven aau den Ed. Volksraad van den Oranje Vrystaat, thans in zit ting vergaderd, aan het Kaapsche Parlement en asn de Rijksregeering. De Landdrosten Zoutpauiberg en Waterberg worden gezegd in hechtenis te zyn te Pretoria, wegens ver duistering van 's lands gelden. En nu de oorlog. In dato 14 Juli werd uit Pretoria gemeld De oorlog met Mapoch is geëin digd. Het opperhoofd Niabel beeft, op Vrijdag den 6den, Mampoer aan generaal Joubert uitgele verd, en zichzelf op Dinsdag, den lOden overge geven. De voorwaarden waarop hij zich overgaf, zyn nog niet bekeud gemaakt. De voortdurende vrede is thans iu het land verzekerd. Van de grenzen wordt daarentegen gemeld dat de opperhoofden Montsioa, Secheli en Gatsisibi een verbond hebben gesloten om elkander tegen Boeren- overbeerschiog te beschermen. Ook hadden zij dé pêches gezonden aan deu Britschen Resident, de Trans vaalsche Regeering en het Bestuur in het land Gooien, terwyl aan laatstgenoemde terzeifdertijd was kennis gegeven dat zy het laud met hun fftheele gevolg moesten verlaten. Moshete, vroeger de bondgenoot der vrijbuiters, had ook een fraai paard gezonden aan het opperhoofd Secbeli een bewijs van vrede en vriendschap volgens gewoonte der inboorlingen. Men was eeu algemeen van gevoelen dat binnenkort de oorlogstoorts weer zou worden ontstoken. De N. Rott. Ct. bevat den volgenden brief Nederlanders Weldra wordt bet een jaar sedert van eenige der beste mannen, die ons vaderland bezit, geen tijding ons bereikte. Al moge er nog geen bepaalde reden tot ongerustheid omtrent huu lot bestaan, toch storen wij allen met zekerep angst uaar de plek heen, waar zij het laatst gezien zijn, en vragen onszelf met bezorgdheid af: wat zal hun verder lot geweest zyn. Wellicht werpen zy op ditzelfde oogenblik hunne blikken in de richting vau huu vaderland en roepen elkander bemoedigend toe: van daar zal eerlang hulp dagenDit vertrouwen zal en raag niet beschaamd worden. Reeds is de Willem Barents op zyn pol'» maar het kau ziju dat veel meer en kostbaarder hulp uoodig is. Waarin deze bestaan moet, zal na tuurlijk van de omstandigheden afhangen, en deze lijn het best bekend aan den ontwerper van den tocht, prof. Buys Ballot, eu zijnen medewerker den wakkeren luitenant Volok. Hen derhalve moet de natie steunen, hetzij do^r hun geld tot dit doel toe te zenden, of het ten minste voor hen beschikbaar te stellen wanneer zij op een gegeven oogenblik over groote sommen moeten kunnen beschikken. Men vergetc niet dat in zulke gevallen de moge lijkheid van redding uit het gevaar afhankelijk kan zijn van een dag, vau een uur. Daarom wat gij doen kunt eu wilt, doet het spoedig, zouder tijdverlies. Moge het schrikkelijk woord „ie laat" (ons nimmer in de ooieu klinken! Gaarne stel ook ik my beschikbaar tot de ont vangst vau tot dat doel bestemde gelden, die ik aan den heer Buys Ballot zal overmakeu, en waar van in de nieuwsbladen behoorlijk rekenschap zal worden geggeven. P. Harting. Amersfoort7 Augustus 1883. Volgens prof. Hasley zijn de oesters volstrekt niet zoo weinig georganiseerd als men gewooulijk aan neemt; zij hebben voeten, een mond, zelfs een lever eu een zeer ontwikkeld zenuwstelsel. Door middel van een spier werkt het dier op ren coaoutchouc- achtigen band in de iluiting der schelpen en opent en sluit het ze. De buitengewone kracht van deze spier blykt, waaneer een vreemd lichaam roet geweld, zooals by het openen der oesters, tus- ichen de schelpen wil indringen. Willen de oesters blijven leven, dan moeten de schelpen tenigszins geopeud zijn; een te groote druk, waardoor dit verhinderd wordt, is voor het dier nadeelig en kan het dooden. De oester legt eene verbazende menigte eieren, meer dan een millioeu. In ongeveer 14 dagen (de duur hangt af van de temperatuur der zee), slui pen de jonge 1/115 duim dikke larven uit de eieren. Door de stroomingen der zee worden d$ kleine dieren 60 of 70 mijlen ver voortgedreven en vallen op den bodem der zee neer, waarbij de eene schelp aangroeit, sterker wordt en eene ronding aanneemt, terwijl de andere, de bovenste schelp, plat blijft. De oester bereikt een leeftijd van 20 jaren; dit verklaart bet groot aantal eieren. Om echter dien leeftijd te kunnen balen, moeten de omstandigheden gunstig zijn; zoo moet, wil het dier tieren, het zeewater minstens 3 pCt, zout bevatten. Ongehoorde hoeveelheden jonge oesters gaan da- (lelijk nadat zij uitgekomen zijn verloren; eene sterke afwisseling vau temperatuur des waters doodt vele, maar nog oneindig veel meer worden er vernietigd door visicheu en auder gedierte, dat op ze aast. De hooge prijs van de oesteis in de laatste jaren komt voor eeu deel hier vandaao, dat door de ontwikkeling van bet spoorwegwezen de consumtie van oesters een zooveel grooter gebied vindt; deels ook is bet hieraan toe ie schrijven, dat sedert een 20 jaren de weersomstandigheden zeer ongunstig zyn voor de oesterteelt, terwyl het uitputten van de oesterbedden vele jaren lang natuarlyk ongunstig op de productie moet werken. Eerst in den jougsteu tijd is men door het aanleggen vau uitgestrekte oesterbankeu pogingen gaan aanwenden om de pro ductie te vermeerdereu. Voor de slachtoffers van deu ramp op Isehia is reeds 1 millioen frs. ontvangen. Op den avond vau de catastrophe speelde een Eugelsohmau iu het Hotel de la Satinelle te Cassanriccola den treurmarch van Chopin. Een Italiaan verliet de kamer, zeggende, dat hij die muziek niet kon hoorende man was de eenige van het hotel die gered werd; nauwelijks was hij heengegaan of het hotel stortte in eu de pianist met zyn geheel auditorium werdeu onder het puin bedol ven.Een balletdanseres van de Paryache opera, wier geheele familie omkwam bij de aardbeviug, is dientengevolge erfgename geworden van een vermogen van 500,000 frs. De interpellatie van den afgevaardigde John Morley in het Eogelsche Lagerhuis heeft de uitwerking gehad, die men, naar hetgeen Daily News voorspelde, kou ver wachten. Men weet, dat zy de ontruimiug van het Nyldal door de Egyptische troepen betrof, en dat Morley het ministerie" zonde herinneren aan cyne vroeger gedane belofte. In antwoord op deze in terpellatie deelde de heer Gladstone mede, dat er geen enkele veraudering was gekomen in de vroeger reeds te kennen gegeven bedoelingen der Regeering aangaande de Egyptische politiek. Aan de vreemde mogendheden is geene mededeeling hoegenaamd ge zonden met betrekking tot het tijdstip, waarop de En- gelsche bezettingstroepen Egypte zullen ontruimen, maar zij ziju nauwkeurig met alle inzichten der Regeeriug bekend. Het doel der Regeering is niet alleen de verzekeriug van rust en orde voor het tegenwoordige, maar ook het afwenden van gevaar voor de toekomst. De cholera en de plannen van reorganisatie vertragen en verhinderen zeer het spoe dig terugtrekken der troepen. De heer Gladstoue meende, dat er reden was om te verwachten, dat zij bij hun vertrek uit Egypte een toestand zullen achterlaten, hechter en duurzamer dan die welken Arabi iu bet leven bad geroepen. Ook bestaatner, volgens de overtuiging van den premier, volstrekt geen grond om van de vreemde mogeudheden een onbillijk, onvriendelijk en onverstandig verzet tegen de pogingen tot regeling der Egyptische aangelegen heden te verwachten. Men ziet alzoo, dat er niets nieuws is gespro ken; en ieder begrijpt welke beweegjedeuen de Eu- gelsche Regeering er toe brengen ora deze oupreciese taal iu bet parlement te voeren. Als de cholera heeft opgehouden te heerscheu zal er wel iets anders zijn, dat de Britsche soldaten verhindert naar bet vaderland terug te keeren. De drie aanbrengers in het proces tegen de moor denaars van het Phoenix-park, die even als Carey hun leven door de bekentenis hebben gered, zijn te Melbourne aangekomen. Deze drie personen, Michael Kavanagb, Joseph Haulon en Joseph Smith zijn echter niet ontscheept, daar de Regeering nog t\jdig gewaarschuwd werd, dat er eeu complot was gesmeed om hen te vermoorden. Het is ongetwij feld de plicht der Engelscbe Regeering, deze onge- lukkigen te beschermen. Gemakkelijk is de vervul ling vhd dien plicht zeker niet, men heelt dit aan het gebeurde met Carey kunnen merkeu; toch zou het hoogst gevaarlijk zijn, als de autoriteiten machteloos bleken te zyn tegenover de wraakoefening der „onverwiulijkeu". Uit Tongkin geeu bepaald uieuws. De Times die zich evenals de Standardberichten uit Hongkong laat seinen, wil weten, dat Tu-duc niet dood is. Beide bladen beweren, dat de vijand al stouter wordt en dat de weersgesteldheid de operaties der Fran- schen belemmert. Zy hebben 7000 man iu Tong kin, waarvan 4000 te Hanoi, zeker een geringe macht, als China vijandelijkheden begint. De Ker- gadarec, die oorspronkelijk tot gevolmachtigde in Anara was aangewezen, heeft bevel ontvangen zich onmiddellijk naar Baugkok te begeven als gezant aan het Siameesche hof. Nanr eeu mededeeling der Norddeutsche zal de Duitsche regeering toch in zake het bandelstractaat met Spanje den wetteiyken weg volgen. Is Spanje niet genegen tot voorloopige wederzydsche behande ling op den voet der bepalingen van bet tractaat zonder ratificatie, dan bestaat by de Regeeriug het voornemen den Rijksdag dadelyk, nog voor half Augustus, byeen te roepen. De benoeming van den graaf Foucber de Careil tot Fransch gezant te Weeueu wordt door de Oos- teurijk-Hongaarsche pers welwillend en met sym pathie besproken. Graaf Louis Alexandre Foucher de Careil is geboren 1 Maart 1826, en maakte zich op nog geeu dertigjarigen leeftyd bekend door zijue talrijke wysgeerige en staatkapdige geschriften. Men beschouwt hem als een goenpbeooideelaar der Duitsche letterkunde en pbilosophie en zyne geschrif ten over Goethe, Hegel, Schopenhauer, Leibnitz, Spinoza en anderen hebben iu Frankrijk veel aftrek gevonden. Vau 187071 onderscheidde bij zich als directeur van de ambulance, ontving het kruis van Legioen vau Eer ea werd door den heer'ibiers benoemd tot prefect van het arrondissement Cotes- du-Nord. Door de Regeering van 24 Mei werd hy echter nit dien post ontslagen. Den 30sten Januari 1876 werd de graaf door het departement Seine-eu-Marne tot senator gekozen; hy is een uit overtuiging getrouw republikein en gaf in dat jaar de volgende geloofsbelijdenis by het stellen zyner candidatuurDe Republiek bestaat; daadwerkelijk haar te bevestigen en tegen de ondernemingen van partyeu te beveiligen, zal steeds mijn doel zijn. Mocht eeue herziening der grondwet plaats vinden, dan zal ik stemmen voor alles, wat de verbetering der republlkeinsche instellingen beoogt." In België is de discussie aangevangen over de kifsliervorroing die voor de provinciale en gemeente lijke verkiezingen naast deu eensus het kiesrecht der capaciteiten voorstelt. De heer Malou bestreed het ontwerp, als niet doeltreffend, eu stelde bij apiendement eeu ander stelsel voor, namelijk om het bezitten of bewonen van een huis van een ka dastrale opbrengst van minstens 24 fr. tot grondslag voor ket kiesrecht aan te nemen. RECLAME. Ik leed zwaar aan graveel en aandoeuiugen der Nieren en kon geen enkel geneesmiddel noch dokter vinden om my te geuezen totdat ik Hop-Bitter gebruikte die mij iu eenen zeer korten tyd geuazeo. Eeu beroemd Advokaat van Wayne County (Staat Nieuw-Iork. MA RKTBERICHTEN. Gouda, 9 Augustus 1883. Het ongunstige weder voor den oogst, begint eenigszins invloed op de graanprijzen te krijgen. Beste Zeeuwtehe tarwe vooral wordt hooger gehouden en 9.75 tot 10.50 besteed. Rogge waarvan een paar partijtjes nieuwe getoond worden eveneens iets vaster 6.75 a 7.25 voor de beste. Gerst als voren 5.25 a 5.75 de zomer; 5.50 a 6.25 de winter. Haver iets williger 4.a 4.50. Maïs lager met goeden omzet 5.90 a 6.25. Andere granen zonder handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, handel in alles vlug, vette varkens 24 a 26 ct., varkens voor Londen 21 a 23 ct., magere varkens en biggen traag biggen 0.90 a 185 per week, vette scha pen vlug, lammeren traag te verkoopen. Kaas aangevoerd 90 partyeu, eeiite qualiteit ƒ31.a 34.tweede qualiteit 28.a 30. Noord-Hollaudsche 32.a 36.Handel bui tengewoon vlug. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.20 a 1.35. GEBOREN6 Augustus. Hillegoudioa, ouders A. Zwarts eu A. Stikker. Hendrik, ouders H. Sluiter en C. Hul seher. Carolina Margaretha, ouders J. Lugthart en C. M. Edauw. Arend Johannes, ouders J. Gerretsen en G. H. den Hertog 7 Cornelia, ouders C Vet en T. Kuijper. 9 Casper Johannes, ouders C. J. Kok eu O. Radix. OVERLEDEN: 4 Augustus. D. Verbeek, 3 j. 6 H. Bron, 9 d. 7 D «au deu Berg, 10 b>. GEHUWD: 8 Augustus. P. de Mink en B. Dijkstra. H. F. Heij en J van Kersen. J. van Roon en J. van Waas. 2 5-J A RICrE VA» G. FRAIKIN IN C. J. KABEL. Gouda11 Augustus 1883. Hunne dankbare Kinderen. Door deze betuigen ondergeteekenden hunnen welgemeendeu dank aan Vrienden en Bekenden voor de blijken van belangstelling op 7 Augustus zoo ruimschoots ondervonden. W. C. van DILLEN. W. M. van DILLEN- van Gelder. V De GEZAMENLIJKE WEESKIN- DEREN betuigen bjj deze hunnen hartelijken dank voor het gulle onthaal door hen op 4 AUG. genoten, bjj gelegenheid van het ZILVER JUBILÉ van hunne Pleegouders. Gouda9 Aug. 1883. worden radicaal genezen door mjjne methode, die gegrond is op de jongste Wetenschappelijke onderzoe kingen, zelfs in de wanhopigste ge vallen, zonder eenige storing te brengen in de gewone verrichtingen. Ik genees zoowel de noodlot tige gevolgen van Jeugdige buiten sporigheden als Zenuwziekten en Onvermogen. Van Geheimhouding is men verzekerd. Ver zoeke een nauwkeurige beschrijving van de ziekte Place de la Nation, Lid van verscheidene Wetenschappelijke Genootschappen.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2