ING. ts HOOP aet BOUW- te Noord- BINNENLAND. n 1883. Zondag 12 Augustus. N° 2060. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. RT, rQs. !N. Cominis- J raatklin- ng. ie kleed- ieklokaal •n stellen uw eener rater van 'damsche I E a --Lf- j en e is eerst t lijn lorg I I. GOUDSCHE COURANT. laveij. a de Stadt perceel 1, a de Stad» JDERS van SSDAG den aiddags ten inschrijving 9 GW GIJ Gulden, so- renderende aorende aan SCHAPPIJ, en gaf voor het touw GOUDA, II Augustus 1883. VERGADERING van dïm GEMEENTERAAD. Dinsdag den 14 Augustus 1883, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Het ondersoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen Raadsleden. De Rekening der Gemeente, dienst 1882. ',he Cou- i door den 'ouda. en fan- fgen dage- i voortnid- l ure, ter Itads Tim- 's-Biljetten gesloten, 3, uiterlijk i Secretarie Voor bet Gerechtshof te 'c-Hage kwam Donderdag in behandeling het hooger beroep van B. S., sjouwer alhier, die sedert 1882 niet minder dan twaalf veroordelingen onderging, en kort geleden door de Rott. Rechtbank tot een half jaar celstraf werd ver oordeeld wegens diefstal van een kabeltouw van een alhier liggend vaartuig. Bekl. ontkende den diefstal gevouden te hebben. Adr.-gen. mr. Gregory oordeelde de celstraf voor dien man niet goed en respireerde de verandering in eeu jaar gewone gevangenisstraf. Na de pauze bevestigde het Hof het door de Rotterdamsche Rechtbank tegen B. S. gewezen vonnis. cijfers in de hand nog durven -ei van Qp^. In 1871 genoten 42,486 kinderen van 68 en 41,513 kinderen van 911 jaar geen onderwys. In 1881 waren die cijfers 47,447 en 23,211. Het is er dus nog verre af, dat geen maatregelen tegen schoolverzuim meer behoeven te worden genomen. In Januari ’71 ontvingen op alle lagere scholen te zanten 243,002 kinderen gratis ouderwijs; in 1881 268,889. In 1871 was het totaal der uetto-kosten van het lager onderwas 4,013,313, in 1881 was dit be drag gestegen tot f 10,198,943. Eene even be langrijke toename is te bespeuren in de kosten voor de opleiding van ouderwijzend personeel (deze zijn evenwel- in de laatstgenoemde cijfers begrepen). In 1872 beliepen deze 216,371 tegen 1,077,530 in 1881. Het getal bewaarscholen bedroeg in 1871 671 met 65,809 leerlingen tegen 802 met 87,728 leer lingen in 1881. Terwijl bij het gewoon lager onderwijs het open baar het bijzonder verre overtreft in aantal scholen en aantal leerlingen, is dit bij de bewaarscholen juist andersom. In 1871 had men 591 byz. tegen 80 openb., in 1881 111 openb. tegen 691 bijzondere Ieder weel evenwel, dal de oorzaak daarvan is het gebrek aan een wettelijke regeling van het be- waarsohoolonderwijs. In de Tijd komt een klacht voor het comité voor de bedevaart naar Lourdes. Nederland blijft besluite loos, zegt bet comité, terwijl het woord Lourdes alleen in staat is geheel Frankrijk te begeesteren, België jaarlijks duizenden zijner zonen derwaarts zendt en in Italië, Spanje en Oostenrijk, tot zelfs orer den verren Oceaan, er een heilige wedstrijd bestaat om naar het beroemde heiligdom op te gaan. Het comité had niet kunnen onderstellen, dat er op geen 400 Nederlandsche pelgrims was te rekenen. Wij gelooven dat er reden bestaal om verheugd te zijn over het bewijs van gezond verstand, dat onze katholieke medeburgers daardoor geren. De beer P. Elshout te Zevenhuizen is benoemd tot secretaris-penningmeester van den Bovenpolder. De vroege aardappelen zjjn te Zevenhuizen uit den grond en hebben een flink beschot gegeven. Op enkele plaatsen vertoont zich de ziekte in de late aardappelen. Het loof begint reeds te sterven, en zij, die eenige rijtjes gerooid hebben, zeggen, dat ook deze aard appelen een goede opbrengst beloven. De droge oogenblikken wprdeu besteed met het zaad dorschen. Door de Vochtigheid heeft dat ge was zeer geleden. De handel in zaad (koolzaad) is slapzij die vroeg gedorscht hebben, hebben 14 per HL. ontvangen de markt is thans wat minder. Door den sterken wind van heden is er veel tarwe weg gewaaid. Vele gewassen hebben door de langdurige vochtigheid veel geleden, zoodat dit jaar voor onze landbouwers geen voordeelig jaar zal syn. Indien de prijzen der granen gelijken tred hielden met de zuivelprijzen dan .zouden de teelboereu niet behoeven te wenschen koeboer te zijn. De laatstelijk ontvangen Indische bladen loopen tot 6 Juli; van den Gouverneur in Aljeh en onder- hoorigheden, waren de volgende telegrammen ont vangen. Sedert laatste verslag ingediend is, bijna dagelijks ontmoetingen met vyandelyke benden; altijd succes behaald door de onzen, zelfs den 23en toen 6 min dere militairen eu 1 dwangarbeider sneuvelden, terwyl 15 mindere militairen en 1 dwangarbeider gewond werden; de vijand bekwam echter stellig 35 dooden, misschien meer eu vele gewonden; onder zijne ge sneuvelde Imam Aboe, hoofd van Toeugkoeh. Posthouder Smith met gewapende politiedienaren Woensdag overleed te Amsterdam, in den ouder dom van 86 jaren, de hoogleeraar O. B Tilanus, een man, aan wien het Amsterdamsch Athenaeum veel had te danken. Gedurende eeu reeks van jaren was hü werkzaam, uiet alleen aan het Athenaeum, maar ook aan bet hoofd van verschillende inrichtingen voor wetenschap en liefdadigheid. Vau 18281873 was hij hoogleeraar aan het Athenaeum, in welken werk kring h(j zich steeds een voorbeeld betoonde van ge trouwe plichtsbetrachting en liefde voor de lijdende menschbeid. Toch bleef Tilanus eeu ijverig beoefenaar der we tenschap, getuige de bijdragen, die hij leverde in de werken van het Genootschap t/h. der Geneeskunde, waarvan hij sinds 1834 bestuurder was. Daarbij vond hy steeds tyd om zijn steun te verleenen aan inrichtingen van liefdadigheid en menige instelling van dien aard dankt haar ontstaan aan zjjn onver moeide werkzaamheid. In 1796 te Harderwijk geboren, studeerde Tilanus te Utrecht, promoveerde in 1818 en werd in 1828 tot hoogleeraar in de heel- eu verloskunde benoemd, in welke betrekking hy 45 jaren werkzaam was. Z. M. de Koning gaf hem een blyk van waardee- ring, door hem eerst tot ridder eu later tot com mandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen Zyn nagedachlents zal zeker langen tyd in eere blyven, zoowel by de talrijke heelmeesters, die hij De internationale wedstrijd voor muziek- farekorpsen, die in September e. k. op het terrein der tentoonstelling zou worden gehouden en waarvoor de gemeente Amsterdam 3000 subsidie had bestemd, gaat wegens ongenoegzame deelneming niet door. Wy kunnen den bewoners van den Fluweelen- en den Bleekerssingel een blijde tijding brengen. Hedenmiddag heeft zich eene Commissie van eigena ren van die Singels, ingevolge besluit eeuer op jl. Dinsdagavond gehouden vergadering van belangheb benden, begeven naar het Stadhuis ten einde eeu adres aan te bieden aan Burg, en Weth., waarbij hunne tusscbenkom.t verzocht werd ten einde de Waterleiding te verkrijgen op deze Singels op de zelfde wijze als die in overige deelen der stad is aangelegd. Dit adres was door byna alle eigenaren en bewoners der beide Singels geteekend. Uit bet antwoord van B. en W. bleek, dat deze zich reeds met de zaak hadden beziggehouden. Heden morgen hadden zij eene conferentie gehad met den president directeur der Maatschappij Mr. W. van der Vliet te Amsterdam, en het was hun een geuoegen te kunnen mededeelen, dat deze, met bet oog op de gebleken sympathie der Singelbewonera en in de verwachting dat de deelneming dus voldoende zoude zijn, zich bereid verklaard had de beide Singels aan bet buizennet te doen aansluiten van wege de Maatschappij. Deze zaak is dus in orde gekomen tot genoegen van alle partijen. Aan Borg, ea Weth- komt de dank der ingezetenen toe, voor de flinke on voor komende wijze waarop zij de zaak hebben aange val en de bezwaren opgelosl, reeds voor die officieel te hunner kennisse waren gebracht. Maar ook de directie der Waterleiding-maatsobappy verdieut een woord van lof voor de bereidwilligheid, waarmede zij gehoor heeft gegeven aan den wensch onzer stadgeuooten, zoodra uit de gebleken belangstelling kon verwacht worden, dat er een voldoend aantal verbruikers zyn zonde. Wij hopen, dat de bewoners van de singels bewy- zen zullen, dat de yver waarmede zy deze zaak be handeld hebben, niet alleen bestond uit woorden, maar dat zy door daden, door zooveel mogelyk deel te nemen aan het waterverbruik, aan de goede verwachting der Maatschappij zullen beantwoorden. Bij deze gelegenheid hebben wij ook nader ver nomen, dat onze onderstelling dat B. en W. de Singels hadden laten uitsluiten om de buiten wijken en mindere buurten van water te kunnen voorzien volkomen juist was. Om diezelfde reden zyn b.v. de eene zijde van de Haven (van ’t post kantoor af) en ook de hooge zyde van de Gouwe niet op het plan gebracht, maar de maatschappij heeft niet geaarzeld daar voor hare rekening de buizen te doen aanbrengen. De minder gunstige stemming tegenover de Waterleiding zal nu wel bij de singe- laars verdwynen. Men behoudt geen rancune over eene vergissing, die op zoo royale wyze wordt goed gemaakt. Over het algemeen, en nu ook bij deze ge legenheid, hooren wy niets dan goeds over de cou lante en aangename wyze waarop deze Maatschappij de zaken behandeld. vormde, als bij de lijders, die aan zyn zorg waren toevertrouwd enj steeds prijs stelden op zyn advies. Aan de statistische tabellen, openbaar gemaakt door den voorzitter der Feretniging voor ftatütuk mr. J. L. de Bruijn Kops, is bel volgende ontleend: In 1871 bedroeg de bevolking vau ons land 3,637,274 eu het aantal scholen (openbare zoowel als bijzondere) 3734. In 1881 waren die cijfers respectievelijk 4,114,015 en 3927. In dat tijdvak nam de bevolking met ruim 13, het aantal scholen met ruim 5 pCt. toe. In 1871 waren aan de scholen werkzaam 10,917 onderwijzers, onderwijzeressen en kweekelingen, in 1881 daarentegen 15,123, hetgeen eene vermeerde ring oanwijst van 38 pCt. Die sterke vermeerde ring van onderwijskrachten is natuurlijk een gevolg van de wet vau 1878. In Jan. ’71 was het totaal der leerlingen op alle lagere scholen 474,448 tegen 544,615 ia Jan. ’81, zijnde eene vermeerdering van bijna 15 pCt. In Jan. ’71 was de bevolking der openb. scholen 364,394; in 1881 bedroeg die 408,007. Voor de bijz. scholen (gesubs. en en niet geeubs.) bedroegen die aantallen respectievelijk 110,054 en 136,808. Zou men met die beweren, dat de natie afkeerig is bare school Op de 7o tydelyke Bloemen-Tentoonstelling te Amsterdam is de Inzending der hh. Jan Prince en Co. alhier van Bloempotten, Stekpotten, Zaaibak- ken, Bloemhaugers enz., met den 2en Prys (Diploma voor Gouden Medaille) bekroond. Voor de pacht der Buffetten enz in bet »Ver- eenigingsgebouw" alhier, is slechts 1 iusohryrer ge- ■eest, zijnde de tegenwoordige pachter, en is hem de pacht niet gegund. Alsnu zal eeue herver- paohting onder gunstiger voorwanrden worden uit geschreven. enezen h ode. De gemeentebegrooting van Zevenhuizen voor 1884 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 18578,13*. De koeten ven onderwijs syl geraamd op 8969, waarvan f 3500 bestemd zijn voor bet stichten eener nieuwe openbare school eu het vernieuwen eener onderwyzerswoniog. Door den gemeenteraad te Zevenhuizen is be* sloten, dat de kermis in plaats van 5 dagen 4 dagen duren zal, en zal gehouden worden van 4 Sept, tot en met 7 Sept.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1