r. BINNENLAND. ELEH. ger. n. 1883. Woensdag 15 Augustus. N° 3961. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, riNG EN. Popp’s ’ER<^ ;ter iDELEN Popp, 'auden. GOUDSCHE COURANT het be- Gouda. GOUDA, 14 Augustus 1883. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den van Europa me goedkeu- De beer A. Brinkman bezocht Zondag jl. met het personeel zijner drukkerij de Amsteïdamsche ten toonstelling, terwijl daarna de voornaamste merk waardigheden der hoofdstad werden bezichtigd. ver een ache Cou- en door den Gouda. tl te Vmu», iderhoudt en namen reuk, nieren; dient (keelziekte) ninerole w«- i en 0.60. ,'anden sohit- en «an/080. en a f 1.20, den MOND den meindi, lan de Veenen, :end zijn als iep, ken, uitslag, lering en bs- i> mede eters, 0.35. tksels.'WS ;ich niet out- aken, zoodat iij aan hunne izien van de anden zuiver aart ze voor mond friseb een halfjaar, zeker middel n. Prijs in t-s— -'!> huur, in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Op de jl. Donderdagavond alhier gehouden alge- meene vergadering van de kiesvereeniging Vrijheid en Recht is bet concept-reglement vastgêsteld, en zijn, daar bet vroegere voorloopig was, tot definitief bestuur gekozen de heereu H. W. M. Steevens, H. M. Dercksen, A. Vingerling, P. W. Kamphuizen en H. van der Togt, welke heeren zich deze keuze lieten welgevallen. Het notarieel examen, tweede gedeelte, is met gun stig gevolg afgelegd door den heer J. J. A. Montijn te Rotterdam, en het eerste gedeelte van dat examen door de hh. H. Luijten te Gouda, P. IV. Bouman te Reeuwijk en H. Groenier te Ouderkerk a/d IJsel. Het eind-examen aan de Hoogere Burgerscholen is o. a. met gunstig gevolg afgelegd door de heeren W. Koster en J. C. Schoneveld van der Cloet, beiden leerlingen aan de Hoogere Burgerschool te Gouda. gemeenteraad, die gepraesideerd werd door den Wet houder W. Post Drost, en waar tegenwoordig waren 13 raadsleden, terwijl de hh. Kist, de Rotte en van Bergen IJzendoorn afwezig waren, zijn de geloofs brieven der onlangs gekozen raadsleden G. A. Oudijk, W. Brandt van Straaten, W. J. Fortuiju Drooglever, L. J. Ruijgers en H. G. Hoef hamer onderzocht door eeue Commissie bestaande uit de hh. Hemsing, van Mierop en Prince. Deze adviseerde de vergadering tot goedkeuring der geloofsbrieven, met welk advies de vergadering zich vereenigde. De Voorzitter deelde in deze zitting mede dat de Minister van Binnenlandsche zaken had goedge keurd het raadsbesluit van 20 Juli 11. houdende benoeming van den heer L. A. Keeper tot conrec tor en van den heer R. A. M. Stavenisse de Brauw tot leeraar aan het Progymnasium alhier; voorts werd nog mededeeling gedaan dat Z. M. de Koning den heer L. A. Keeper vooruoemd vrystelliag had verleend voor den tijd van twee jareu van het be zit van den doctoralen graad. In deze zitting kwamen in lo. De gemeente-begrooting, voor het jaar 1884. k Deze werd in handen gesteld eener Commissie, tot leden waarvan werden benoemd dc hb. Straver, van Iterson en van Mierop. 2o. De begroetingen der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, voor het jaar 1884. Deze werden gesteld in banden eener Commissie, tot leden waarvan werden benoemd de hh. Samsom, Ondjjk eu Prince. So. De begrooting der dd. Schutterij, voor het jaar 1884. Deze werd gesteld in handen eener Commissie, tot leden waarvan werden benoemd de hh. Hemsing, Hoogenboom eu Jager. 4o. Eene missive vau den gemeente-architect, houdende verzoek om vergunning het toezicht te mogen houden over de verbouwing van het huis der hh. Slotemaker en Co. De Voorzitter deelde mede dat bij B. en W. geen bezwaar bestond de gevraagde vergunning te verleenen. De beer Samsom verklaart er zich tegen, daar er voor den gemeente-architect genoeg te doen is tengevolge van de werkzaamheden voor den tram, de waterleiding enz. Er wordt z. i. te weinig op gelet, dat de straten goed in orde worden gehouden, daarop is beter toezicht wenschelijk en heeft de ge- meente-bouwmeester tijd over voor particulier werk, dan ware hel beter dat hij opzichterswerk waar nam, waarvoor nu betaald moet worden, waarbij spr. wees op de scholen, den tram eu de waterleiding. Door den gemeente-architect de gevraagde vergunning te verleeueu neemt men andere menschen het brood uit den mond, die toch ook belasting betalen en spr. vind het ongepermitteerd het verzoek toe te staan. De Voorzitter wijst er op dat het werk, thans be doeld, van zeer geriugen omvang is, dat den ge meente-architect zeer weinig tijd zal kosten, De heer Oudijk zegt niet opnieuw de vroeger reeds meermalen genoemde redenen te zullen herhalen waarom hij tegen het verzoek is, maar rijn stem kan hij daaraan niet geven. De heer van Straaten is er evenmin voor, voornamelijk op dezen grond, dat bij den gemeente-architect als zoodanig niet onafhankelijk genoeg acht om hem die vergun ning te verleenen. De particuliere belangen komen hij zulke werken soms in strijd met die der gemeente en met oog daarop acht hij het niet wenschelijk het verzoek toe te staaan. Het voorstel van B. en W. om het verzoek toe te staan wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, die der hh. Oudijk, Samsom, Hoogenboom, van Straa- teu en Straver. (De heer van Iterson was bij deze stemming nog niet tegenwoordig.) In deze zitting is de Rekening der Gemeente dienst ringend ver- n der echte e depóts te Hoogstraat, lanten Kolflf, e porcclein- jilic. apoth.;* ■dam bij C.W Amsterdam W rioth Go.; |f en Zoon te Utreht; y Porton In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Vrijdag stonden o. a. terecht: G. d. J., stoelenmatter te Gouda, bekl. van dief stal in een herberg van kledingstukken. Eiïch 15 dagen gev. cell. W. H. d. R., timmermansknecht te Krimpen aan den IJsel, bekl. van die&tal in dienstbaarheid. Eisch 4 maanden gev. cell. In bovenstaande zaken over 3 dagen uitspraak. Zondagmiddag ten 1 ure bad zich op de Begraaf plaats aan de Korte Akkeren alhier eeu talrijke schare van belangstellenden vereenigd om getuige te zijn van de overdracht van bet op het graf van M. H. Kluitman geplaatste gedenkteeken aan diens familie. De heer F. N. Maas Jr. hield daarbij namens de oud-leerlingen van hem, wiens nagedachtenis steeds met eerbied zal worden herdacht, een rede, waarbij bij op gevoelvolle wyze de behoefte schelste, die zich na Kluitman’s overlijden opeubaarde om een uitwendig blijk te geven van de inwendige ver- eering voor den man, dien spr. met recht mooht noemen een vriend van den godsdienst, een vijand van godsdiensthaat. Spr. bracht vervolgens ia her innering de groote verdiensten van den overledene, schetste kortelijk zijn persoon en karakter en wekte ten slotte allen op om door in Kluitman’s geest werkzaam te zijn en door vooral z,verdraagzaam heid" te betrachten, die een zijner hoofddeugden was, te toonen hoezeer men zijne lessen waardeerde. Spr. droeg daarop nameus oud-leerlingen het ge denkteeken aan de familie over. De heer P. Kluitman, zoon van den overledene, sprak daarop een woord van hartelijken dank voor de hulde zijn vader bewezen, waarop de hh. H. C. van Staveren en J. C. Emeis nog een kort woord spraken van hulde jegens den overledene, waarby eerstgenoemde den heer P. Kluitman, namens den J. H. Kiebert, een goed geslaagde photographic aanbood van het gedenkteeken. Öok deze werd onder dankzegging aanvaard. Daarmede was de plechtigheid afgeloopen, waarop de aanwezigen het huldeblijk in oogenschouw namen, dat tot ieder, die nu of later de begraafplaats be zoekt, zal getuigen van de algemeene erkentelijk heid en waardeering jegens den verdienstelijken onderwijzer Kluitman. Dinsdag en Woensdag, 18 en 19 Sept., e. k. zal te Gouda de 48. algemeene vergadering der Nederland- schc vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden worden. Behalve huishoudelijke werkzaamheden, o. a. het kiezen van drie leden van het hoofdbestuur ter den heer G. H. Esbuijs, zal ten voorstel van het hoofdbestuur worden behandeld om, ter onder steuning van de pogingen, die langs verschillenden weg worden aangewend om hef Nederlandscbe volk van zijn drankkwaal te genezen, te bespreken langs welken weg hier in ons land onderlinge aan eensluiting van alle genootschappen, groot en klein, die in soortgelijken geest werkzaam zijn, te krijgen is. Hoofdzakelijk is de bedoeling om vereenigiug tot stand te brengen, naar het voorbeeld van de Britsche Alliance, die in haar kring alle li chamen opneemt, welke trachten hetzij door matig heid, hetzij door geheele onthouding, hetzij op gods- dienstigen, hetzij op burgerlijk maatschappelijken grondslag drank en drankgebruik te beperken. Verder zal besproken worden het toekennen van een onderscheiding als blijk van erkenning van ver dienstelijke werkzaamheid ter bevordering óf van het streven der vereeniging, bf van de handhaving der drankwet. De beschrijvingsbrief bevat nog de volgende mededeeling HH. Afgevaardigden en Correspondenten, Oud- Correspondenten en Oud-Hoofd bestuurders kunnen Dinsdag 18 September des voormiddags, des ver kiezende, bezichtigen, de Pijpenfabriek van den heer P. J. van der Want Az., Öud-Bestuurder der af- deeling Gouda; de Stearine Kaarsenfabriek „Gouda"; het Stedelijk Museum van Oudheden; de beroemde glasschilderingen in de Groote of St. Janskerk, en bijwonen het orgelconcert aldaar van 23 ure. Voorts verdienen de aandacht het Houtman’s monu ment in het Plantsoen bij den IJsel; de nieuwe voorgevel van bet Raadhuis; de nieuwe minuutwijzer op den toren der Gioote kerk; de in aanbouw zijnde toren van de waterleiding, epz. enz. De openbare vergadering wordt gehouden op Dins- dag 18 September des avonds ten 7 ,/a ure, in het kerkgebouw der Ev. Luthersche gemeente, op de Gouwe; tot hare bywoning^*worden, door de zorg van het Afd.-bestuur, alle autoriteiten en cojlegien ter plaatse aanwezig, namens de Vereeniging uit- genoodigd. HH. Afgevaardigden en Correspondenten worden verzocht zich in een lokaal van bovengemeld kerk gebouw te verzamelen. Ter hunner ontvangst zullen ten zeven ure leden van het Afd-bestuur daar tegen woordig zijn. 1. Opening der 48e Algemeene Vergadering door den Voorzitter der Nederlandscbe Vereeniging: Jonkh. J. L. de Jonge, lid van de Provinciale Staten van Zeeland. 2. Als sprekers zijn voornemens optetreden de hh. Dr. J. C. Brutel de la Rivière, lid van bet be stuur der Afd. Haarlem. Dr. H. B. van Rhijn, Oud-Hoofbesluurder, Cor respondent te Katwijk a/Rijn. Dr. D. Beeckman, Provinciaal Correspondent in Noordbrabaut en Limburg, te Breda. Dr. D. Lubach, Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht en Provinciaal Correspondent der Ver eeniging te Kampen, en wellicht anderen. 3. Sluiting der Openbare Vergadering door den Voorzitter. 4. Na afloop der Vergadering is er voor hh. Afgevaardigden en Correspondenten gelegenheid tot gezellig samenzijn in een lokaal van het hotel: „de Zalm", Groote Markt. De Huishoudelijke Vergadering heeft plaats Woens dag 19 September, des voormiddags ten half tien ure, in de zaal van de „Loge." Behalve het bovengenoemde zullen nog de volgende voorstellen worden behandeld 1. van de Afd. Amsterdam: a. De Algemeene Vergadering richte tot de Re- geering het verzoek dat in de Drankwet geen wy- ziging j worde gebracht die hare werking zou kunnen verzwakken, en dat voor hare stipte handhaving allerwège met toenemende zorg worde gewaakt. b. Wat kan er gedaan worden tegen bet verder felijke drankverkoopen op zee? dieke aftreding der heeren jbr. J. L. De Jonge, mr. C. C. E. d’Engelbronner en het bedanken van Voorts werd nog een verzoek van I. de Bruin, bouwman op de Raam, betr. eeye verlenging van Zou er bezwaar zyn, met de krachtige hulp van de leden der Vereeniging, ook die der vrouwen, te

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1