wans. Mast-sm. nniii DIENSTBODE Een geschikt persoon Ramp in Ned. Indiê. Buitenlandsch Overzicht. KEMXISG^EriNG. ADVERTENTIÈN. -A- C3- IE IsT T_ Dr. Chantomelanus OOGENWATER POSTERIJEN-. ■Burgerlijke Stand. Gouda; Moordreoht; Retmwtjk: Stolwijk: Waddinxveen Eindelijk, Eindelijk, Eindelijk!!! steuuihg fan hoogstens 11500, in ondersoheidene termijnen verdeeld. Door Ds. Zaalberg, predikant te Paramaribo, wordt de waarneming bericht ran een zonderling natuur- Terschijnael. Op Zondag 2 September was de zon aldaar volkomen zuiver, helder Indigo-blaux. Die wonderlijke kleur had zij bij haar opgang en behield zjj den ganschen dag, nu eens donkerder dat^weer lichter, tot aan haar ondergang. Een rolkomen blauwe ton dus. Daarbij was een bedekte hemel, volkome windstilte en heerschte er een versmach tende hitte. De Suriname» profeteerden allerlei el lende die uit dit verschijnsel zou voort vloeien. Ds. Z. dacht dat er wellicht samenhang kon bestaan met toen aldaar nog onbekende vulcanische ver schijnselen. Overigens leverde de indigo-blauwe zon, zonder stralenkrans, een prachtigen aanblik op. De Duitsche Minister van onderwijs heeft beslo ten 't gymnastiekonderwijs aan de scholen uit te breideo. Dit onderwijs zal bij voorkeur door een der leeraren in de andere vakken gegeven worden en niet door specialiteiten. Gymnastiekles zal er 2 uren in de week worden gegeven. Aan de B;ienohe scholen mogen voortaan geen leien met ingekraste ruitjes meer gebruikt worden, daar deze door den geneeskundigen rand, als hoogst schadelijk voor de oogen, zijn afgekeurd. (Schoolblad.) De N. R. Ct. verneemt, dat het Openbaar Minis terie bij de rechtbank te Botterdam, op last van den procureur-generaal bjj het gerechtshof te's-Graven- hage, heeft afgezien van het ingesteld hooger be roep in zake Jaantje Cornelia Struik, doch alleen voor zooveel betreft de beklaagden G. Struik, A. Hoetink en J. J. Joola. Deze personen zijn onmiddeljjk in vrijheid gesteld. In 't dorp 'Ytens (Friesland) heeft een diaken tegen den dominé der Herv. Gemeente eene klacht bjj de justitie ingediend wegens „misbruik van ver trouwen", terwijl de predikant van zijn kant eene klacht tegen deh diaken heeft ingeleverd, omdat deze hem beschuldigt 10 uit 'tkerkezakje te hebben ontvreemd. Onder meer andere opstellen bevat de jongste afleve ring van bet maandblad „de Nederlandsche Leeuw" (no. 28) een artikel van den heer A. A. Vorsterman van Oyen „over naamsverandering"; waarin hij met klem opkomt tegen de insluipende hebbelijkheid om zich door de nieuwe spelling te laten meeslepen en ook eigennamen te veranderen. Met enkele voor beelden wijst de schrijver op die taalverknoeiende zonde. Zoo heeft de groote letter van de partikels De en Fan reeds verwarring gesticht en zal mén op 't laatst daaruit zien voortvloeien dat geschreven wordt Vanbaar, Vanderhoeven, Vanderdoes, Debieber- stein, Degroot. Met de plaatsnamen is het nog erger, daar aan deze allicht nog meer historische herinneringen zijn verbonden dan aan personen. Schrijver wijst op Bergh en Berg, Oirschot en Oorschot, Oisterwjjk en Oosterwjjk en zoo vele andere plaatsnamen, waarvan men de oude spelling niet eerbiedig genoeg kan be waren, ook met het oog op de practijk om vergis? aingen en daaruit voorkomend ongerief en schade te voorkomen. Alt een staaltje van toestanden, die wij hier niet kennen, deelt het Rolt. Nbl. mede, dal de heer B. benoemd ia tot griffier van den Baad van Justitie en van het kantongerecht, en tevens belast is met de functien van notaris, hypotheekbewaarder, adjunct ijker en schtepsraeter op St.-Eustatius. Onze opiumschandalen. De weduwe Hendriks trad bjj den opiumpachter als vrouwelijke spion in dienst tegen 30.per maand. Daar haar telkens werd opgedragen clandestine amfioen in de huizen van bepaalde personen neer te leggen, waardoor dan onschuldigeu gearresteerd en gestraft werden, wei gerde zij dit ten slotte. Hu weigerde ook de pachter haar traktement te betalen, waarop de weduwe Hendriks een klacht, tegen den paohter indiende bij den officier van justitie. Optenlijk verklaarde zij, dat van de honderd men- schen, die voor de politierol tot dwangarbeid worden veroordeeld wegens opiumschuiven, zekar negentig aan het hun ten laste gelegde onschuldig wareu. Dringend, zoo schrijft het Ind. Fad. onder dit be richt, blijven wij den Indischeu en ook den Neder- landschen dagbladen verzoeken door overneming der berichten onder het motto „onze opiumschandalen", toch het hunne te willen bijdragen, om een toestand te doen ophouden, die de zwartste aller zwarte vlek ken vormt op het Hederlandsch koloniaal bestuur. Maandagnacht is te Venloo ter gelegenheid van de kermis een huzaar op straat doodgeschoten. Het feit droeg zich volgeuderwijze toe: De ma réchaussees Sanders en Weeda waren tot handhaving der orde in diepst en arresteerden een huzaar, die door den getroffene zoude bevrijd worden, waardoor deze met de genoemde politie handgemeen werd en hun den karabijn poogde af te nemen. Een hunner moet daarbjj meermalen tegen den grond geworpen zijn, altijd onder vasthouden van het vuurwapen. Dit was ook het geval toen Sanden het schot loste en den noodlottigen kogel toebracht. Een daarach ter staand jongeling bekwam een schampschot in den voorarm. De justitie zal een onderzoek in loco instel len. Op meerdere plaatsen is in dien nacht door huzaren gevochten, b (N. R. Cl.) Hoogstwaarschijnlijk zal dit jaar geen hnlp gevraagd worden aan het buitenland, om te voorzien in win teraardappelen. Dit jaar zou anders het vierde zijn, dat er uit Saksen en meer andere streken aanvoer plaats vond van aardappelen, om daarmede aan den door nattigheid geleden oogst te gemoet te komen. Zeeland, het land der Brielscha jammen, waarop in de eerste plaats vertrouwen wordt gesteld, rooit zeer voordeelig, zonder veel ziekte in het product. Gelderland volgt, nergens eigenlijk worden slechte aardappelen gerooid. Het beschot is ruimer, de kool groot en de ziekte tamelijk gering. Ie dien opzichte is dit jaar, met zijn afwisselend weder, bevredigend. Ook wat ander veldgewas aangaat, werd goede uitkomst verkregen. Duizenden uitmuntende bloem- koolen werden verzonden, groote appelen worden er bjj manden volgeplakt, de peren waren niet zoo ruim. Van erwten en boonen zijn de nieuwe kapusjjners aan de markt gebracht, die best voldoen, geljjk de andere peulvruchten niet zullen tegenvallen. Het voortreffelijke zomerweder van deze maand heeft guns tig gewerkt op de druif van den konden grond, die in de volgende maand als rjjpe vrucht zal worden gesneden. Hier wordt gehooid en de hooibouwsrs hadden door de warmte in de vorige week nog hunne opperkleederen afgelegd bjj het roeren van zeis of hark; ginds snijdt de ploeg door het bouwland, dat weldra weder met winterkoren zal bezaaid worden: overal vindt het rundvee nog gras, jeugdig, malsoh voedsel en eerst voor een paar dagen namen de zwa luwen afscheid, die altjjd lustig nog maar om de boerenhofstede hadden rondgevlogen, waar zij genes teld hadden. (L. Ct.) Eenigen tijd geleden, zoo sohrjjft de heer J. C. Berntrop, chem. sted. keurmeester te Amsterdam, aan het N. v. d. O., is my een monster breikatoen in handen gekomen, dat bjj het breien er mede on gesteldheid deed ontstaan. Ik geloof daarom het pnbliek geeu ondienst te doen, door de resultaten van mijn chemisch ouder- zoek bekend te maken. Hierbjj is mjj namelijk ge bleken, dat bovengenoemd breikatoen, in den haudel onder den naam vkn „gemarmerd katoen" bekend, veel arsenicum bergt. Mjjne onderzoekingen voort zettende, bleken er meer soorten arsenikhoudend te zijn, voornamelijk die waarin rood de hoofdkleur was. Redenen waarop ik uwe lezeressen niet genoeg op merkzaam kan maken hierop bjj hare inkoopen te letten.' Dat eine (jut gebratene Gam tot een der gelief koosde gerechten der Berlijners behoort, ia zeker niet onbekend, en trouwens niets bijzonders want ook overal elders vindt die een gunstig onthaal doch dat Berlijn en zjjn voorstad Bummelsberg de grootste ganzenmarkt bezitten van geheel Europa, is wellicht van npndere bekendheid. Bijna dage lijkse!) komen er omstreekB 40 waggons ganzen en eenden aan, welke van daar uit niet slechts naar alle oorden van Duitsohland, maar ook naar En geland en Frankrjjk verzonden worden. Het grootste gedeelte der gevederde waren bljjft, nu magere gan zen Ier markt gebraoht worden, in de Pruisische provinciën, waarheen zjj in troepen van duizenden worden gedreven, om na eenigp weken of maanden als vette ganzen naar de hoofdstad terug te keeren. Hoe groot het getal der Berljjn passeereude ganzen is, toont de volgende berekening. Iedere waggon bevat ongeveer 1600 stuks; dit geeft dus, verme nigvuldigd door 40, het getal der waggons, en 6, de werkdageu der week, wekeljjksch 360,000. Daar echter de handel op Zondag niet geheel wordt gestaakt, mag het eijfer gerust op 400,000 worden gesteld. De ganzenmarkt is ook de bron van een origineel nevenbedrijf. „Waar gehakt wordt vallen spaanders", zegt het spreekwoord, en waar gevederde dieren bjj duizenden zich bewegen, vallen veeren. Tot verzameling nn van dit kostbaar materiaal ter vulling van bedden, honden zich steeds aan het station van Bummelsbnrg dozijnen vrouwen en kin deren op, die ijverig de links en rechts rondvlie gende veeren opraken. Vooral de waggons, zoodra het gevogelte er nit verwijderd is, leveren een goeden buit op. De politie treed hier wel is waar belemmerend op, doch dit verhindert niet, dat er vrouwen zjjn, die met dat veeren-lezen den kost verdienen. Ben vreeseljjk ongeval, dat nist alleen verlies van eigendom, maar ook van mensehenlevens ten gevolge had, had Maandagmorgen plaats in het Koninklijk arsenaal te Woolwich. Een Engelsch blad bevat de volgende bijzonderheden Ten ongeveer 9.30 u. barstte brand nit in de vuur- pijlen-afdeeling van het Koninljjk arsenaal. Deze afdeeling is gelegen in het lagere deel van het Arse- naai, in de nabjjheid van de Theems en binnen de ommuring. Minder dan een uur nadat de brand zich had geopenbaard, was het gebouw geheel vernield, hoewel de vlammen nog in de puinhopen bleven woeden. De vuurpjjlen-afdeeling bestond in een groot bak- steenen gebouw vau ongeveer 160 roet lengte en twee verdiepingen hoog. Daarmede stonden in verbinding een groot aantal kleinere gebouwen. In het ei genlijke hoofdgebouw waren een onnoemelijk aantal oorlogsvuurpijlen opgetast, die pas door de Gonver- nementsfabrieken waren afgeleverd. Deze vuurpijlen waren alle van de gevaarlijkste sooort aangezien ze niet alleen zware ladingen ontplofbaar materiaal, maar evenzeer vernielende projectielen bevatten. Ze kwamen trouwens volkomen overeen met die welke in den oorlog io gebruik zjjn. Spoedig nadat de brand was uitgebarsten, na minder dan een kwartier, vatten de vuurpijlen vunr en begonnen ze in allerlei rich tingen te vliegen. Een toeschouwer die op den heuvel nabij het arsenaal stond, kwam het voor alsof zij veel schade aanrichten, niet alleen in het arsenaal zelf, maar ook daarbuiten, waar ze gebouwen verniel den en op verschillende plaatsen waar ze neerkwamen brand deden ontstaan. Ëenige der vuurpijlen dwaal den af tot twee en halven mijl afstands van den brand. Ondersc^ftpe zag men hoog in de lucht en aan den oyerkant der rivier neerkomen. De oorlogsvuurpijleh vlogen drie kwartier achtereen in alle richtingen. Zes brandspuiten kwamen ver volgens aan en richtten hare stralen op het brandende gebouw; tegen 12 uur was het vuur geblnscht. By het onderzoeken der puinhopen vond men de lijken van een man en van een knaap. Zjj waren de eenigen die in het gebouw aan het werk waren. De man is getrouwd en heeft een huishouden; de knaap is achttien jaar oud. Het lijk van den laatste was niets meer dan eea verkoolde maesavan den ander bleek het dan hjj lit het gebouw omhoog was ge worpen, zijn lijk was verschrikkelijk verminkt. Een paar vrouwen die in de nabuurschap op weg wa ren, zijn naar men zegt, door afgedwaalde vuurpij len gedood. De volle schade en het geheele aantal der omgekomenen knnnen echter nog niet worden vastgesteld. De ll/s-pouder oorlogsvuurpijlen droe gen vijf mjjlen, de 16-ponder twee mijlen en de 9-pon- dera een mijl. Gedurende eenige minuten zag men ze zelfs ten getale van 12 en 20 tegelijk omhoog vlie gen. Een doorboorde do ommuring van het arsenaal, een ander trof den noordelijke boog-ingang van de Koninklijke artillerie-barakken een derde vloog door het dak van de vroegere smederij van het arsenaal. De offioieuse Gazette Diplomatique meldt, dat ter samenkomst van prins Bismarck met graaf Kalnoky het volgende besloten werd: lo. Het bondgenoot schap tusschen Duitschland en Oostenrijk is van iutiemen en uitsluitenden aard; andere staten knnnen er wel bij toetreden, maarniet met gelpen rang en gelpe reohten; 2o. Italië is, ten gevolge van het dralen van den keizer van Oostenrijk, niet in het verbond opgenomen; 3o. bet bondgenootsobnp richt zich naar het Oosten en naar het Westen; 4o. in geval van oorlog tusschen Duitsohland en Frankrijk neemt Oostenrp een gewapende onzijdigheid iu acht; 6o. in geval van oorlog tusschen Oostenrp en Busland blijfi Duitschland onzijdig, aooh het bezet de grenzen; 6o. in geval een derde mogendheid aan den krijg deelneemt wordt de onzijdigheid in een effectieve medewerking veranderd; 7o. het bondge nootschap is voor onbepaalden tijd aangegaan. Volgens het Weener Fremdenblatt berust deze mede- deeling slechts op losse vermoedens en zou zij te rlouwen zijn als een onhandig verzinsel nitgestruoid het doel om tweedracht te stoken tusschen Italië en Oostenrijk. Italië's voorstel tot het houdep van een interna tionale conferentie te Bome, om een internationaal sanitair wetboek vast te stellen, is door al de mo gendheden aangenomen. De conferentie zal in No vember a. s. gehouden worden. De heer Mancini, miuister van bnitenlacdsche zaken, zal eerstdaags een circulaire aan de mogendheden zenden. Spanje's koning is bijna ann het einde van zijn reis, en wij betwijfelen of die wel ann het doel heeft beantwoord. De jeugdige vorst had, meent men, gere kend op Duitschland's en .Oostenrp's meêwerking om iu het verbopd tusschen beiden te worden opge- nomen maar daarin schpen de regeeringen van die twee rpen geen noodzakelpheid gezien te hebben. Wel is de koning allerbeleefdst ontvangen. Zelts is hij door den keizer van Duitschland be noemd tot eere-bevelhebber van het 16e Sleeswjjk- Holsteinscbe Uhlanenregiment, te Straatsburg in gar nizoen een eer die achtereenvolgens alle gekroonde bezoekers genieten maar daarmee heeft Alphon- sns zich moeten tevreden stellen. In zp land blpt men over het algemeen zeer ongunstig te zijn ge stemd jegens een dergelijk verbond met Duitschland en Oostenrijk, en daarvan heeft men ook bewijzen genoeg gegeven, zoodat de koning waarschijulp van zelf allerlei plannen heeft moeten laten varen. De officieuse bladen in Madrid schpen dan ook een wenk gekregen te hebben, want als in koor verklaren zij dat er aan 's koning reis volstrekt geen politiek doel ten grondslag lag; en al moge wellicht Duitsch land het anders gewild hebben, van een verbond kon toch niets gekomen zp omdat Spaoje met alle mogendheden in vrede wil leven, en zulk een ver bond onpolitiek en onverstandig wezen zou. Het heeft er iets van alsof Spanje's koning met de zaak verlegen is; men wist toch algemeen dat er quaeztie was van eene poging zperzijds om stem te krijgen van de groote mogendheden en als zooda nig te mogen meedoen, maar nu dit plau geen kans Van slagen heeft zp de bladen geroepen zooveel mogelp den schp te redden. In die mededeelingen knnnen wij echter ook te gelpertp een middel zien om de Fransche regee ring kalmer te stemmen, indien zij soms door de allerhartelijkste ontvangst, door Duitschlands keizer den jongen koning bereid, minder aangenaam ge stemd mocht zp. In de Fransche republiek hebben, zooals Dinsdag een telegram meldde, de radicalen een paar overwin ningen behaald. Bjj twee herstemmingen, een te Parijs en een te Chalons sur Seine, werden de radi cale candidate:: gekozen. In Pnrp bedroeg de meer derheid ruim 2000 stemmen. Omtrent de quaestie met China is nog niets naders te melden. Markies Tseng heeft nog geene verdere instructies ontvangen; zijne regeering heeft dan ook geen enkele reden om zioh te haasten, omdat Frank rijk, naar haar gevoelen, het meeste belang heeft bij het einde van den strp. De koning van Servië heeft, uit Homburg, op het door 't kabiuet hem ingediende verzoek om ontslag geantwoord, dat de ministers op hnnne posten moeten blijven, totdat i hg weldra in de hoofdstad terugge keerd zal zijn. De radicalen, die te Belgrado een vergadering houden, hebben een onbegrened vertrouwen in hunne zege. De radicale afloop van de verkiezingen in Servië moet volgens de W eener-bladen worden toegeschreven lo. aan het nationaliteitsgevoel; van eeo aansluiting aan Oostenrp wil het Servische volk niet weten; 2o. aan de ontevredenheid over de belaslingverhooging en de finanoiëele knoeierijen. Noch de conservatieve, noch de liberale partij durft het bewind aanvaarden en men spreekt van een fusie-Kabinet, dat in de eente plaats zich ten doel zou stellen de radicalen te bestrijden. ,Over den loop der dingen te Sofia oordeelt mee te Weenen evenmin optimistisch en waarschuwt tegen de opvatting, als zou de verandering een bewp zp van het toenemen van den invloed van Ooa tenrjjk; het is eigenlp de groot-Bnlgaarsche party, welke de overwinning heeft behaald en deze partij streeft .in dp eerste plaats naar de vereeuiging met Oost-Bumelië. Het le Kwartaals Kohier, No. 7, van het Palent- recht, dienst 1883/84. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld iu handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zpen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DBIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 26 September 1883. De Burgemeester voornoemd, VAN BEBGEN LIZENDOOBN. MARKTBERICHTEN. OOUda, 26 September 1883. Jarige zeeuwsche tarwe, weinig meer aangeboden en nog minder gevraagd, nu de nieuwe bruikbaar wordt, kou alleen in een goed soort nog lot 9 a 9,2opbrengen; terwijl de nieuwe tarwe in de beste sport nog 9,50 a 10— betaald wordt. Gewonkwaliteit en poldertarwe geldt 8,75 a 9,50 en mindere naar kwaliteit. Rogge nominaal 6,60 a 7zoo ook Gerst, waarin geen an dere dan consumptie-handel plaats vor.d 5,25 4 6terwijl dikke Chevalier 6,50 a 7,50 waard is. Erwten en Boonen met weinig handel als voren. Hennepzaad, dat vroeger hier belangrijk verhandeld werd, komt nu niet meer in partijen beteekenis voor, daar men zich niet meer op hennepteelt in den omtrek vaji Gouda toelegt. De prys zal wisselen tnsschen 9en 10 Ter kaasmarkt van gisteren werden aangevoerd 100 partpn, kaas eerste kwaliteit ƒ32.a 35. tweede kwaliteit 28.— 4 81.Noord-Hol- landsche 32.a 36.Zware 38 De veemarkt met gewonen aanvoer, hoewel de prpen hoog waren was echter de handel traag, varkens voor Konden 23 4 26 ct., vette varkens 25 a 28 ct., magere varkens en biggen ving, big gen 1.00 a 1.50 per week, schapen traag te verkoopen. Goeboter 1.60 4 1.60. Weiboter 1.30 4/ 1.40. LIJST van BBIEVEN, geadresseerd aan Onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand Augus tus 1888 uit Gouda verzonden en door matchen komst van het Postkantoor terug te bekomen. W. de Wilde, Amsterdam C. Huber, Deventer Msavzen, Groenendijk G. van der Maat, Leiden F. Hilz en I.-C. van den Donker, Botterdam. 1 Uit HAASTBECHT J. Vermeulen, Botterdam. MOOBDRECHT Van Bemmelen, Zandvoort. WADDINGS VEEN Filarius, Haarlem. BRIEFKAARTEN. A. Pukker, Amsterdam J. de Graaf, Kralingen J. Smith, Krommenie. Gouda, den 26 September 1883. De Directeur van het Postkantoor te Gouda SIMONS. De BURGEMEESTER *au Gouda, brengt bij dete ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op den 20 September 1883 is executoir verklaard: Door het uittreden van een Vennoot bestaat er voor een Actief en Fatsoenlijk Persoon ge legenheid DEELGENOOT te worden in eene in volle werking zijnde BLEEKERIJ met 5 Kuipen, met Stoommachine van 6 en Ketel van 10 paardenkracht met daaraan verbonden BAD INRICHTING. Weinig of geen kapitaal wordt vereischt doch daarentegen is grondige kennis van het vak en fatsoenlijk gedrag hoofdzaak. Zich met franco brieven te adresseeren onder motto «Bleekekiji aan het bureau van dit blad. Mevrouw FORTMJN ÜROOGLEEVER— v. Gulpen, Westhaven 204, VRAAGT met 1°. November EENE GEVRAAGD ttegen half October of begin No vember, van goede getuigen voorzien. AdresCRABETHSTRAAT 223. Zjj, die zich met 1 October wenschen te abonneeren op het NIEUWS v/d DAG worden beleefdeljjk verzocht, het hnn toege zonden inteekenbiljet uiterlijk Vrjjdagavond te bezorgen bjj de Boekhandelaren A. KOK Comp., Hoofdagenten. GEBOREN 25 Sept. Adrians, osders A. Kok eo i. H. vin Houten. Pieter, ooden A. Toiloo en G. Jongeneel. 26 BMtiatn, ouders D. iib der Meide eo M1. C. Westermen. OVERLEDEN: 25 Sept. C. Jfesbergen, 8 m. 26 L. P. Stikker, 4 b. - C de Vree, GEHUWD: 26 Sept. J. A. K. Koning en E. M. Koeli land. L. Lafeber en M Burgeliiks Stand van ondi 15 tot 21 en A. J. Schreven. L. Boot en H. J. Nieuw ode gemeenten itember. GEBOREN graaf. Kort, ouders K, Noorlanders en J. Noorde- GEBOREN; Anna, oodetrs A. Vermeulen en M Groenendyk. OVERLEDEN: M. Heynemao, 60 j. J. ran der Woensel. GEBOREN: Magcheltje, ouder» A. Boogaerdt en K. Rijkaart, GEHUWD: M. Swaan en W. Boom. ONDERTROUWD. P. Loeve en J. Verwaal. W. Slap- pendel en a verborg GEBOREN; Johanna Adriaoa, ouders F Ververs «u H van Gelooven Cornelia Geertruida, ouders H P B van Baarzel en C Tryling Maria Johanna, oudera C J Boek harst en J Goosea OVERLEDEN P Bras, 55 j - J Verzyden, 57 j R Vermeulen, 44 j - Voor de veelvuldige bewjjzen van be langstelling ter gelegenheid van myn 25-JARIG "PASTOORSCHAP alhier, betuig ik mjjn har- leliiken dank. y As J. TAN DBR DRIFT. Moordrecht26 Sept. 1883. 34 jaar ond, vlug knnnende lezen schrijven en rekenen biedt zich aan, voor pakhuis of loo- pende werkzaamheden. Goede getnigen staan hem ten diensten. Adresonder No. 874 aan het Bnrean dezer Courant. Tegen een aanvankeljjke provisie van ongeveer Twee Gulden 's weeks, welke echter voor veel vermeerdering vatbaar is, wordt voor Boskoop en Omstreken een soiled PERSOON gevraagd, als Franco brieven aan den Heer J. HERMAN de GROOT, Gonwe C. 190 te Gouda. versterkt, herstelt en behondt het gesticht van allen, wier oogen door ingespannen bezigheden beginnen te verzwakken. Prijs per flacon met gebruiksaanwjjzing 60 cent. Verkrijgbaar in de onderstaande depots Wed. Bosman, Gonda. A. Prins, Zevenhuizen. Wed. G. Wilhelmus Woerd. Wed. N. Sanders, Leiden. W. Ligthelm, Voorburg. A. Bos, Berkel. Onder dankbetuiging voor de ondervonden medewerking verzoekt de Commissie voor de inzameling van giften tot leniging der ellende op Java en Sumatra aan allen, die om de eene of andere reden niet in de gelegenheid waren bg de gisteren gehytiden Collecte hunne bedra gen te schenken e^rfulbs alsnog wenschen te doen, die bedragen "te willen bezorgen bjj den Heer A. SMITS, Gemeente-Ontvanger alhier. De COMMISSI E. Gocda, 27 September 1883. De uitvinding van den Heer Med. Or. Lowet trekt bijzonder de aandacht. Na lang zoe ken is het hem gelukt een Haarwater te bereiden, dat alle vroegere dergeljjke mid delen overtreft. Dit middel bevordert bin nen korten tjjd een Hinken en vollen Baard en Haargroei, en verhindert het uitvallen der Haren. De Uitvinder staat in voor een volkomen succes. Prjjs per flacon Fl. 4 en Fl. 2,50 Alleen echt te verkrijgen bjj den uitvinder Dr. Lowet, Antwerpen 34 Avenue de Keyser 34. Tegen rembours wordt niet verzonden maar tegen inzending van het bedrag in blaauwe Postzegels en 5 ets. voor gefran keerde toezending van het pakje.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2