IXG. ts, BERG- en aan den L 139, groot immers 1171 oor de gang OS, .en, BINNENLAND. Zondag 9 September. N° 2972. 1883. ’EN Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, r oping goudsche courant examen wordt personen, genaamd Wielemont iris MOLE- te Gouda, tgangers over Is op behoor- kade bij de eefdelijk aan gemeester, hb. SNEL. >0 per week, jzing. an twee Meis- te geven in dwerken, arden, scltrif- u bij de Boek- 3on, alhier. EPTEMBEK n het Schaak- aldaar, van: ;e jaren goed lerhouden rORM. ant. r) z. b. b. h. h. Gouda eene et Alkoof; opgaaf, franco 3IJKEL, Pa- s huis. voertuigen ge- vorden van af middelweg en IOUDER8 der md dat krach- ateerde Staten 3/4 September rij- en voer- 'n Zeedijk in justitie, mr. H. F. de feiten beweren, die trouwens in het algemeen door beklaagden niet wer den ontkend. Aan hen waren de imprimés toever trouwd, om daarmede de portretten te beplakken van de gemachtigden} Se mochten echter niet uit het gebouw. Vermits Se, op andere kaarten geplakt, uit het gebouw waren vervoerd, tag spreker in dat feit diefstal in dienstbaarheid. Voorts ligt daarin tegenover de verkrijgers dier kaarten bedriegelijke oplichting. Hun toch zijn kaarten verstrekt, waarop zij meenden toegang te krygeu. Hun is evenwel -j;_ :„T j(, banden gegeven. Al hadden loopen jaar gedaan bad. Was dit niet veel, omdat het hoofddoel der vereeniging, het erlangen van pensioen voor gemeente-ambtenaren, verder dan ooit van de bereiking was, door de circulaire van den Min. van binnenl. zaken van 12 Febr. 1883, toch mocht men niet wanhopen. Eenmaal tal de zaak zegevieren, en in elk geval kan eene andere poging, verheffing van den ambtenaarsstand, ten goede gedijen. De rekening van het afgeloopeu jaar werd goed gekeurd en vastgesteld, in ontvang op 1147.42, en uitgaaf op 306.75, dus met een batig saldo van 840.67. In plaats van den heer mr. C. J. Pické, burg, van Middelburg, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, werd tot lid van het bestuur gekozen mr. L. W. Ebbinge, burg, van Hoogeveen, en de heer J. Bosch Bruist, burg, van Nieuw- Leuzen, herkozen. Het hoofdpunt der agendade wenscbelijkheid van eeu examen voor gemeente-secretarisaen amb tenaren ter secretarie, lokte een langdurige beraad slaging uit. De beer H.G. Hartman Jr., secretaris van Goes en afgevaardigde dor Bevelandscbe ver eeniging, hield een krachtig pleidooi voor de wen- scbelijkheid, opgehelderd met voorbeelden nit zijne ervaring. Verschillende audere sprekers, o. a. de heeren A. B. Barkey van Rotterdam, Ferf van Koog aan de Zaan, Hoogeboom van Kollumerland, enz. voerden het woord, en ten slotte werden achtereen volgens deze punten aangenomen lo. Het is wenschehjk dat een ingesteld. 2o. In afwachting van wat de hooge Regeering zal doen, is het wenschelijk dadelijk eene commissie in bet leven te roepen om de zaak te regelen. 3o. Het bestuur wordt gemachtigd, om in over leg met de prov. en locale vereenigingen, het noo- dige te doen om uitvoering aan dit besluit te geren. Ten slotte werd nog even de zaak van het pen sioenfonds besproken, doch zonder eenig resultaat. Men zal zich herinneren, dat eenige weken ge leden twee geëmploieerdeu bij de Tentoonstelling gearresteerd zijn, onder verdenking van uitgifte van valscbe zoogenaamde iuzenderskaarten. Gemelde per sonen A. C. De L. W. en J. A. C. S., stonden Donderdag wegens die zaak voor de correctioceele kamer der arroudissements-rechtbank te Xmsterdam terecht. 14 getuigen werden gehooid. Bij dat ver hoor bleek o. a, dat hun strookjea papier, voor zien van bepaalden iohoud, waren verstrekt, om die te plakken op daarvoor bestemde photografische portretten, die vervolgens gestempeld moesten wor den. Vermits er doorgaans eenige strookjes te veel werden gegeven, en het stempel voor het dienst personeel toegaukelyk was, waren zij in de moge lijkheid daarmede portretten te beplakken, waarvoor deze niet bestemd waren. Zoo verkregen een aantal personen, bijv, tegen betaling van 10, kaarten, bestemd voor gemachtigden van inzenders, terwijl voor de abonnementskaarten een prijs van f 30 be hoorde te worden betaald. Er werd zelfs door tusschenpersonec, waaronder een koffiehuishouder, handel in dergelijke kaarten gedreven. Sommige tusschenpersonen genoten een provisie voor hun moeite. De heer Martin Wolf, die tegen een com missie van twee pCt. het recht had gepacht om abonnementskaarten te verkoopen, kon door die handelingen evenzeer nadeel lijden als de naamlooze vennootschap tot exploitatie der Tentoonstelling. De strookjes werden haar geleverd tegen 3 a 4 per duizend. De substituut-officier van baron de Koek, oordeelde De jEllida is den 30n Augustus te Hammerfest aan gekomen. Reuters agentschap seint uit Batavia, onder dag- teekeniug van gisteren Er is nog geen officieel rapport betreffende de ramp openbaar gemaakt. Het aantal slachtoffers onder de inlanders te Bantam, Batavia en de Lampongsohe districten wordt geschat op 30,000 dat der Europe- aneu is nog niet bekend. Het garnizoen in het fort en de resident te Telokh-Betong zijn gered. heerscht een vreeseljjke nood, doordien de stad wegens de enorme banken puinsteen, van de zeezijde niet toe gankelijk ie. Onder den titelEene Katholieke partij. Proeve van en program is van dr. Schaapman eene brochure (98 bl. groot) verschenen, waarin hij de noodzakelijk heid van de organisatie eener Katholieke staatspartij betoogt, en als grondslag voor die partij een bepaald programma voorstelt en toelicht. De Kolkeetem verneemt dat aan jhr. mr. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer, het ambt van staatsprocureur der Zuid-Afrikaansche Republiek is aangeboden. Omtrent eeu bezoek vau den Kroonprins aan de Amsterdamsehe expositie is volgens den schrijver der Haagsche kroniek van da N. Or. Cl. nog niets be paald en zal daar hoogst waarsohijulyk wel niets van komen. De prins, steeds gereed voor werken van piëteit en philantropie, heeft nog maar altfd geen lust in aan gename ontspanning. Een zeer enkele maal (b. v. daags na zyn verjaardag) geeft hij een klein diner aan eenigen zijner vrienden, allen ernstige, bedaagde heeren, maar 1 dat is ook alles. De prins ia zoo afkeerig van feestvreugde en huldebetoon dat hij onlangs weder, toen prins Albert van Pruisen hem een afscheids bezoek kwam brengen, zich liet verontschuldigen, ja zelfs dat by gebroken heeft met de van oudsher aan ons hof beslaande gewoonte om, op verjaar dagen, een lijst van felicitatie-insebrijringen aan het i paleis van. den jubilaris neer te leggen. De commissie, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Alexander, heeft in de SUate-Courant de na- i volgende oproeping geplaatst. t Ramp in Nederlandaeb-Indië. Landgenooten De geheels omvang der ontzettende ramp, welke een gedeelte ran Nederlandscb-Indië heeft getroffen, is nog niet bekend; niettemin staat het vast dat in de geteisterde streken door de ongelukkige be volking onuitsprekelijk veel wordt geleden, en dat zjj niet in staat ie door eigen krachten, in deu nood te voorzien. Hulp vau elders wordt dringend vereisoht, en zonder twyfel is het Nederlandsehe volk bereid haar te verleenen. Opwekking daartoe is overbodig; alleen moet aan ieder de gelegenheid om eene bijdrage te schenken aangeboden, en hem de zekerheid gegeven worden dat eyne gift goed zal worden besteed. Met dat doel hebben de ondorgeteekenden zich onder het beschermheerschap van Zijne Majesteit den Koning en onder voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoogheid Prius Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, in commissie rereeuigd. Zy stelt zich voor, terwjjl ieder barer leden be reid is de gelden, die hem mochten worden toege zonden, in ontvangst te nemen, in elke gemeente de gelegenheid tot het verstrekken van bijdragen te openen. De commissie aanvaardt hars taak met vertrouwen. Moge haar eene ruime medewerking worden ge schonken. r Volgt de onderteekening.) De Anut. verneemt, dat de plannen by het mi nisterie van financiën in bewerking, bestaan in: lo. terugneming door het Ryk van een vyfde der personeele belasting. 2o. bevoegdheid aan de gemeenten tot verhoogiug der opcenten op de ongebouwde eigendommen. 3o. wederinvoering van rechten op granen. 4o. invoering van rechten op koffie. Donderdag werd te Amsterdam de derde alge meens vergadering der Nederlandsehe Vereeniging van gemeente-ambtenaren houden. Zij was schaarsch bezocht, zelfs was niemand uit Amsterdam aanwe zig, hetgeen met het oog op de belangrijke zaak, die aan de orde was, te betreuren viel. De voorzitter, de beer W. J. v. W. Rengers, burg, vau Leeuwarden, opende de vergadering, met Aldaar een overzicht van wat de vereeniging in het afge- onwaardig papier GOUDA, 8 September 1883. De Hederlandeche Vereeniging tot afechaffing van eterken drank (opgericht den 12 September 1842) zal hier ter atede hare 48ste Algemeene Vergade ring houden op Woensdag den 19 September e. k., des voorm. ten half tien ure, in de zaal van »de Loge* op de Gouwe, waartoe afgevaardigden, corres pondenten, oud-correspoudeuten door het Hoofdbe stuur zyn opgeroepen. Des avonds te voren. Dinsdag den 18n e. k. zal er ten 7 */z nre 'B 4e Luthersobe Kerk eene open- bare bijeenkomst gehouden worden waar als sprekers voornemens zyn op te treden de voorzitter dier Ver eeniging: jhr. J. L. de Jonge, lid van de Provin ciale Staten van Zeeland; ds. J. C. Brute! de la Rivière, pred. te Haarlem; dr. H. B. van Rbijn, med. Doctor te Katwijk a/Z.; da. D. Beekman, pred. te Breda en dr. D. Lubach, inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht te Kampen. Naar wy vernemen zullen ook eenige buitenland- sohe mannen van naam het woord voeren. Tot bijwoning deur bijeenkomst in de Lnthersche Kerk (Dinsdag 18 September 7'/s uur) worden onze stadgenoot», zoowel mannen als vrouwen, die in deu volksuak belangstellen, beleefdelijk uitgenoodigd. Donderdag namiddag zyn alhier aangehouden twee personen, genaamd Wielemont en Pieters, die by G. Jue op de Haven omstreeks 30.nit de toonbanklade hadden ontvreemd. Zy zyn hedenmorgen naar het huis van arrest te Rotterdam overgebracht. Alhoewel beiden nog jong zyn, moeten zy voor de maatschappij ali gevaarlijke booswichten worden be schouwd, die vroeger meermalen mét de justitie in aan raking zyn geweest. Twee jaar geleden ie eerstge noemde ter zake van ladeliehting alhier aangehouden voor en nadien tijd heeft by meestal in de gevan genis doorgebracht. Het personeel der bh. van de Garde en Vrylandt, sigarenfabrikanten alhier, bezoekt beden voor reke ning hunner patroons de Amslerd. Tentoonstelling. De Amsterdamsehe Tentoonstelling is gisteren op nieuw bezocht door HH. MM. den Koning en de Ko ningin. Met aandacht bekeken zy de vérsobillende etalages en wydden o. a. bijzondere attentie aan de vitrine der firma P. Goedewaagen en Zn., pypenfa- brikanten alhier. De beer Goedewaagen bood Z. M. den Koning een doosje met miniatuurpypjes aan, dat deu op welwillende wyze onder dankzegging aannam. De heeren S. P. H. Noordendorp en Mr. D. Van Oosten Slingeland te Schoonhoven roepen belang stellenden uit die en omliggende gemeenten op tegen Woensdag 12 September e. k. ten 2 ure tot eene vergadering om tot den aanleg ran een tramweg SchoonhovenGouda te geraken. Het is te hopen dat deze nieuwe poging slagen zal. De regeering heeft ingetrokken de by de Tweede Kamer aanhangige ontwerpen op militie en schuttery. Naar men verneemt, beeft de Regeering het plan, binnen kort te Utrecht een cursus te openen voor jongelieden, die zich wenseben te bekwamen voor het notariaatevenals voor enkele vakken aan de Am- sterdamuhe Universiteit, zou voor dat doei aldaar een Lector worden benoemd.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1