OS, IM. 5F ER BINNENLAND. 5° 2973. goudsche courant. Geavanceerde politiek. K. ÏKTE, SRT, arljs. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 12 September. en ;te is eerst zing. OPP, nt». te zendeu 30 nil water en 5 I GROND 'Heven franco ezer Coo rant. r. B No. 7. ---J- hetzelfde gezegd worden van de katholieken Is daar in de tegenwoordige dagen nog eene richting denkbaar, die vrjjheid van ongeloof toelaat en die in staatszaken geene gehoorzaam heid meent verschuldigd te zijn aan de uit spraken van pausen en bisschoppen? Hun aantal is, dunkt ons, te klein om in aanmer king te komen e.n zelfs het door den schrijver zelf als vrijheidsman aangehaalde kamerlid Dr. Schaepman bewaart omtrent dat teedere punt een voorzichtig stilzwijgen, waar hy dezer da gen eene in 17/stellingen .vervatte proeve gaf van een katholiek program. 'V genezen ithode. 'Inche Cou- den door den Gouda. Evens!. I zelre door u diten, dat bet tevolg steed, of heli debiet en »orm had boekje» voor w. dienaar, S1SF1NIJH. e Hoogstraat, Santen Kolff, •t poreelein- ibilié. apoth.; iedam by C. te Amsterdam Uloth Co.; olf en Zoon te Utrebt, try 8c Porton Adres onder ourant. iëntelle van telen, dat hij t te trust vertrou- ite begunsti- teren, terwijl •s twee a drie woonplaats e Gouda, voor zijn beginsel te stryden en daaraan zoo moge lijk de overwinning te verzekeren. Een terugtrekken dus uit een versterkt kamp om een gevecht over de geheele linie mogeljjk te maken en tot eene beslissende overwinning te ge raken. Naar onze meening is dit de eenige prakti sche weg om voor een geruimen tijd óns van den schoolstrijd te verlossen. Deze onze meeningis natuurljjk voor tegenspraak vatbaar; het is mo- geljjk dat vele liberalen deze frontverandering zullen noemen een sprong in het donker. Maar wenschelyk is het in alle gevallen, dat ieder onzer er zjjne gedachten over late gaan en tot een weldoordacht besluit kome, opdat men zich in het vervolg er naar regele bij ver kiezingen voor de kamer. Bij eventueele grond wetsherziening is misschien het stellen dezer vraag voldoende om eene splitsing te krijgen tusschen de vooruitstrevende en de behoudende elementen der liberale partij. Of na de herziening der grondwet en ver nieuwde behandeling der onderwijswetten door een op breeder grondslagen verkozen Kamer de schoolquaestie voorgoed begraven zjjn zal Wij gelooven het niet. Veel zou afhangen van de nieuwe regeling', maar stellig Zou de onderlig gende party het er niet bij laten en ook dan weder de strijd'voortzetten. Maar wel geloo ven wy dat na een dergeljjk beslissend gevecht de strijdende partijen te uitgeput zouden zijn om althans in de eerste jaren de schoolvraag te maken tot de alles beheerschende strijdleus. En Wij zjjn het met den schrijver eens «indien het volk op ruimere schaal geroepen was tot medewerking aan de oplossing dier quaestie, dan zou men zich beter kunnen nederlfeggen hjj eene beslissing, waaraan niet de font kleeft, dat zy slechts door een klein deel des volks is goedgekeurd en aan het overige' deel, zónder hun wil of medewerking, opgedrongen.» Alles dus samengenomen, gelooven wjj dat de raad, door Mr. Van Houten gegeven, in ge zette overweging behoort te worden genomen. Er moet wat gedaan worden om de Onmacht onzer partij te verhelpen; het schrijven van den woordvoerder der geavanceerden heeft het voordeel een vast, met redenen omkleed plan te geven. Wie een beter weet, volge zijn voor beeld; de vraag is te belangrijk om zonder kalme overweging en rijp beraad te worden beslist. GOUDA, 11 September 1883. j De heer B. Vallet heeft, naar- wij vernomen (heb ben, ontslag aangevraagd uit zijhe betrekking van Commies ter Secretarie dezer Gemeente. Byna} 41 jaren heeft de heer Vallet de Gemeente gediend. Zaterdag morgen omstreeks IP/j uur vervoegde zich bij den heer IJpelaar op de Haven eeq persoon, die Voorgaf v. <1. Bijl te heefen, schipper wis en te Ouderkerk a/d Amstel woonde, wélke vertelde dat hij voor 300.onder rembours aan het station had staan en nu geld té kort kwam, waarom hij den heer IJpelaar, wiens vader hij zeide goed gekend te hebben, 2.vroeg. De heet IJpelaar bemerkte alras dat hij met een oplichter te doen had en gaf de gevraagde 2. niet, zoodat hij -onverrichter zake weg ging. Het Personeel der hh. van Lent en Zoon en van Vliet en Smelt, hebben Zondag voor rekening hun ner Patroons de Tentoonstelling te Amsterdam bezocht. Als eene zeldzaamheid kunnen wij mededeelén, dat door den Tuinman J. M. Gelissen in de vorige week eene levende Slang is gevangen in zyneh tuin aan de Derde Kade, ter grootte van ongeveér 60 Aangenomen echter, dat de splitsing, die Mr. Van Houten in de partyen wenscht, moge- lyk is, het hangt toch niet alleen van de libe rale partij af om de kieequaestie den voorrang te vérleenen boven de schoolquaestie. De vraag is bovenal: hoe zullen de tati-revolutionairen daarover denken? De schoolvraag is niet ge steld door ons, maar drtof de tegenpartij «n feitelyk hebben dus de orthodoxen het in de hand om het programma vyn deu heer V. H. tót werkelijkheid 'te doen wonden. De anti revolutionairen zullen ey in moeten berusten, dat de schoolquaestie Jater worde behandeld door de nieuwe vertegenwoprdiging, die na de grondwetsherziening en de afdoening der kies- quaestie is verkozen volgent de gewjjzigde re gelen van kiesbevoegdheid. En naar ons voor komt, zullen zjj daartoe niet overgaan dan na dat de liberale party van hare zijde er in kómt om by de grondwetsherziening ook die arti kelen te doen herzien, welke betrekking heb ben op de school. Voor ons zal in de prac- tyk de door den heer V. fl. verlangde omzet ting van de om den voorrang dingende strijd vragen neerkomen op het op losse schroeven stellen, der vigeerende regeling van het open baar onderwijs. Met andere woorden: grond wetsherziening en kieswethervorming zal biet mogeljjk zyn, zonder dat wjj, liberalen, ons tot heden ingenomen standpunt verlaten; tot dus ver kon er bjj ons geen sprake zyn van grond wetsherziening waarin ook art. 191 betrokken werd. Deze frontverandering aan liberale zjjde behoort natuurlijk eerst rjjpelyk te worden over wogen en moeiljjk is het dus zoo voetstoots uit te teaken of het raadzaam is Mr. Van Hou tens plan te volgen. Werdonè advies gevraagd, wy zouden zeggenwij moeten het wagen. De toestand der liberale party is tegenwoordig zoo ontmoedigend, dat' alles moet gewaagd wor- den om uit de impatse te komen, waarin de schoolstrijd ons gebracht heeft. Om ook eens schriftuurlijk te spreken, wjj zouden zeggen met het oog op de neutrale school even als de farizeeër Gamaliel, de beroemde leeraar der wet, waarvan de Handelingen der apostelen gewa gen: indien deze raad of dit werk uit men- schen is, zoo zal het gebroken worden; maar indien het uit God is, zoo kunt gij dat niet breken.. Indien de bestaande school wortelt in ons volksleven, zoo zal zij de vuurproef eener vernieuwde bespreking en bestryding in de nieuwe kamers glansrijk doorstaan en niet ondergaan; doet zij dat niet, welnu dan heb ben wy, die dat beweerden, ons steeds vergist en dan mag zjj niet behouden blyven door haar op kunstmatige wyze het leven te rekken. Die dus gelooft aan de neutrale school als nati onale instelling, is verantwoord als hjj ter wille der andere belangrijke vragen, welke sedert jaren hangende zyn en wier stilstand de geheele politieke atmosfeer bederft, er in toestemt om art. 194 prys te geven, natuur lijk met de bedoeling' om èn bij de behande ling der grondwet èn by die der eventueele herziening der schoolwetgeving weer dapper ii- De heer Van Houten verwyt den liberalen, dat zjj voor een groot deel eer den naam van con servatieven verdienen. Geheel ongegrond is deze bewering niet. Als men de verkiezingen der laatste jaren nagaat, dan draait alles om de schoolquaestie. De openbare school is het middelpunt van den stryd en bjjna geen enkele leus wordt gehoord, dan die daarop Betrekking heeft. Dat hebben wy te danken aan de ver woede aanvallen der clericale partyen, die voort durend hunne drommen richten op de school, omdat deze is het werk der liberale party en geheel is ingericht volgens hare denkbeelden, welke scheiding van kerk en staat medebren gen en ook van overheidswege geen ander dan neutraal onderwijs mogelyk achten. Wat schoot den liberalen tegenover de verbitterde houding der anti-revolutionairen en katholieken anders over, dan te stryden voor het behoud vau het geen zy na langen stryd hadden tot stand ge bracht en steeds achtten te zjjn in het belang des lands De drang der omstandigheden maakte hen dns tot conservatieven wat de school betreft en het gemis aan eenheid en samenwerking, veelal het gevolg van persoonlijke quaestiën en gebrek aan een onbetwist eminent hoofd, was oorzaak dat op elk ander gebied zoo wei nig tot stand kwam, zoo weinig teékenen van vooruitgang te bespeuren waren, dat inderdaad de handhaving der neutrale school ongeveer de eenige schotel was van het menu der liberalen. Op den duur kan dat niet zoo blyven, dit zjjn wy met den schryver volkomen eens. Eene politieke party, welke niets anders doen kan dan handhaven wat bestaat, kan op den langen weg niets aantrekkelijks hebben voor geestverwanten, die vooruit willen en andere teekenen van leven wenschen te geven, voor wie üog andere gewich tige quaestiën bestaan behalve die eeuwige school- zaak. Er is zoo lang op datzelfde aanbeeld gehamerd, de lof der school is al zoo dikwyls nit allerlei tonen en met alle mogeljjke varia-, tien bezongen, dat onze kiezers verlangend naar iets anders uitzien. Stryd voor eeq andere zaak zou eene ware verademing zyn, ook voor ons liberalen. Uit dat oogpunt verdient het plan des hee- ren Van Houten alleszins overweging. Maar is het uitvoerbaar en zullen wjj zoodoende ko men tot eene duurzame verandering in depar- tjj-formatie van onze politieke wereld Op die vraag is het antwoord zoo gemakkèljjk niet en eenige twyfel aan het wélslagen van hét plan is niet' ongeoorloofd. De heer Van Houten wil allen vereenigen, die vryheid voorstaan op elk gebied, ook vrij heid van geloof, niet alleen wat betreft de leer der bestaande christelijke kerkgenootschappen en der joden, maar ook daaronder begrijpende die wjjsgeerige levens-1 en wereldbeschouwing, die men met den naam van ongeloof bestem pelt. Hjj meent daartoe behalve onder de libe ralen stof te vinden onder de anti-revolutionairen en de khfholieken. Wat de orthodoxen be- treft, gelooven wy dat hjj geljjk kan hebben. Daaronder zyn er velen, die van staatsinmenging in zaken van geloof niets willen weten" en die 1 in zuiver staatkundige en economische quaes tiën ruim zoo ver gaan dan menig liberaaLen wjen juist de openbare school een dodrn in 't oog is, omdatzjj meenen dat de Staat daar niet onpartijdig is, maar eene zekere richting op godsdienstig gebied bevoorrecht. Denkt men I de schoolquaestie weg, dan kunnen dezen zeer goed met de liberalen samengaan. Maar kan

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1