I en, Ij IA ;rt, rijs- 1883. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BOL, K.TE, Zondag 7 4>ctober. 3084. Gouwe JAN. en F», e is eerst ing. )2E, te. Adres ir Courant. en Uit- ling 'J 273.352.— ar, van de djjkeu i latschappjj steeds toe- de vereeniging «Ernst en Vryheid», zyn en C. Den Baan redende leden, de het wapen in den mojd reel, zoodat hij geraarlijk ge* duizend omtrent de i verstrekt .at 309, te [en esen h o d e. Centen tie, aan de routing der iromptheid ris 1849 en fer eischte. loeld in art. >t lid-plaata- len schoolop- GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 6 October 1883. De Minuter van Binnenlandsohe Zaken heeft de benoeming ingetrokken van den schoolopziener in het arrondissement Woerden tot lid-plaatsrervanger der commissie, die in het najaar van 1883 in Znid-Holland zitting houdt tot het afnemen dor «zemens ter verkrijging van de akte bedi 66 onder a van de wet van 1878; en U>1 vervanger dier commissie benoemd den tiener in het srrondissement Gouda. It' By kon. besluit is eene Commissie iugesteld tot voorlichting der Regeering omtrent eene vrettelijke regeling betreffende de inrichtingen van levensyer- rekering, en zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren mr. W. S. Van Reesema, directeur der Nationale Levensverzekeringbank te Rotterdam; A. J. Van Peach, hoogleeraar te Amsterdam, en mr. J. W. H. M. Van Idsinga, commies bij het Dep. van binnenlandsche zaken. Men leest in ds .Volksvriend» (het orgaan der No* derlandsehe Vereeniging tot afschaffing van sterken ’drank) van 27 Sopt, het volgende De Ooudeche Courant in haar Nr. van H Sep tember 11. hare lezen over de toen nog aanstaande 48e openbare vergadering onderhoudende, geeft by die gelegenheid rekenschap waarom de schrijver «geen lid is van de Ned. Vereeniging en vooralsnog ook nog geen plan heeft dit te worden.» Dewijl hij overigens een voorstander is van de Drankwet en den drankdui vel als een vloek voor land en volk beschouwt, wil len wjj toch niet verzuimen dazen welgezinde onder het oog te brengen, dat hij dwaalt, als hy zegt, dat by die zich als lid der Vereeniging laat opnemen zich verbinden moet voortaan geen e.-d. te gebrui ken en ten bewijze daarvan eene verklaring met zijn haudteekening moet bekrachtigen. Tot 1876 was dit schijnbaar het geval, doch se<lert 1 Jan. 1877 is alle dubbelzinnigheid hieromtrent weggevallen en zegt art. 3 van het Alg. reglement, dat de Vereeniging als leden opneemt allen die gezind zyn tot het bereiken van haar doel mede te werken. Art. 4 noemt de middelen op, waardoor zij haar doel wil zoeken'te bereiken, en art. 5 zegt: dat de Vereeniging, gebo ren uit de overtuiging dat de e.-d. als volksdrank de, vijand ia die het zedelyk leven en de stoffelijke wel-/ vaart verwoest, zich zuiver beweegt op zedelijk-maat- schappelyk gebied en noch kerkelijke, noch staatkun dige richting volgt. Van onderteekeningeener verklaring van onthouding ia geen sprake, tenzij daar waar*afdd. of correspondenten het «in bijzondere gevallen» noo- dig of nuttig achten. Met andere woorden: Het Algemeen Reglement berust op de onderstelling dat ieder die lid van de Vereeniging wil worden, uit eigen beweging, uit wel ken hoofde ook, onthouder is van het gebruik van alle gedistilleerde alcoholica. Gaarne nemen wy deze rectificatie over. Wy voe gen er by dat ons beswaar niet geheel vervalt, daar art. 8. luidt: «Bij de aanvaarding van het lidmaat schap der Vereeniging ontvangt ieder twee exempla ren van bet Algemeen Reglement, waarvan ééa ouder- teekend aan bet bestuur van de afdeeling of aan den correspondent wordt teruggezonden, ten blyke dat hy (of zij) met den inhoud er van instemt.» Dit in verband beschouwd met art. 4. A. waarbij de leden verplicht worden «het drinken van sterke dranken persoonlijk geheel na te laten en dien aan anderen niet aan te bieden,» verschilt al heel weinig van het teekenen eener afzonderlijke verklaring. Over woorden willen wij verder niet twisten. Het blykt een feit te zyn, dat alle gebruik door de Vereeni ging verboden wordt, terwyl wy alleen miebruik ver derfelijk achten. Allen, die zich de vrijheid van ge bruik voorbehouden, wordt de deur dezer Vereeniging gesloten, al zyn zy overigens gezind om met haar den sterken drank als volksdrank in zyn misbruik te bestrijden. De gewone jaarlyksche St.-Bavoschouw langs de djjkeu van de Krimpenerwaard zal ditmaal gehou- Men leest in het Maandblad tegen de Kwakzalverij «Een aardig geval van medewerking kwam ons de zer dagen ter ooren en verdient vermelding, omdat het tot navolging kan aansporen. Onder de personen, wien wy in den laatsten tijd het Maandblad toezonden, is een brievengaarder. Op kleine plaatsen waar dergelyke ambtenaren nog alleen bestaan, kennen natuurlyk alle inwoners elkander en gaan min of meer vertrouwelijk met elkaar om. Komt er nu iemand om een postwissel te laten inschrijven voor dezen of genen kwakzalver, of ’t een of ander krantenmiddel, dan leest hij hem uit bet Maandblad voor, wat er op betrekking heeft of geeft het meê naar buis. 't Is reeds enkele malen gebeurd dat de betrok ken personen het geld weer gingen opstrijken, of ten minste op die manier weerhouden werden om voor de tweede maal bun dubbeltjes weg te sturen. Goed voorgaan doet goed volgen wij verzoeken onzen lezers ons de adressen te willen opgeven van hun bekende brievengaarders, om hun dit nummer en volgende maandbladen te kunnen toezenden en daardoor misschien nieuwe medewerking te verschaf fen.» De Petersburger'correspondent van de N. R. Ct meldt het volgende: Vanwege het departement van Financiën is nog een lid van het Russische comité naar de Tentoon stelling gezonden, speciaal met het doel om de mid- derland, bevorderd cn uitgebreid zou kunnen worden. Amsterdam vertegenwoordigt den invoer van Rus sische artikelen in Nederland, een gewicht van 700 millioen kilogram, voedingsmiddelen hoofdzakelijk (in bet vorige jaar voor 46 millioen gulden), terwijl de nederlandsche nitroer naar Rusland slechts -een ge wicht van 34- millioen kilogram beloopt. ïn ver band daarmede komt ran de schepen, die van Rus land naar Nederland gaan, slechts ruim een vijfde met retourvracht en de rest met ballast terug. In het vorige jaar verlieten 1288 schepen de, Russische havens met bestemming naar Nederland. Aan ons depart, vau Financiën wordt een uitbreiding der handels- betrekkingen met Nederland, ware het zelfs ten koste van die met Duitscbland, zeer wenschelyk geacht, ook omdat de Russische zeevarenden steeds klagen over de plagerijen, waaraan zy van de zijde der Duitsche haven-autoriteiten voortdurend blootstaan, terwyl ten aanzien van Nederland nooit dergelijke klachten vernomen zijn. Ook hieruit blykt weder, hoe de haat tegen Duitscbland in allerlei zaken zyn invloed doet gevoelen. Aan den fraaien nazomer van dit jaar is ook we der te danken dat op sommige plaatsen aardbeien nog eens bloeien of perenboomeu bloesems dragen. Als een wonder der natuur, waarvoor men deze ver schijnselen wil doen doorgaan, kunnen zij niet gel den. Een krachtige aardbeienstruik geeft wel eens \meer nabloemen, soms nog wel vruchten, en in vroeger. Ayd werden er aardbeien geteeld, die maandbloeiers werden genoemd, omdat zy tot December met open weer nog wel bloesem en bruikbare vrucht droegen. Van een perim- of appelboom ie nog wel eens bloe sem te wachten als de nieuwe loten, het zoogenaamde qints-Jans lot, goed ontwikkeld zijn, zooala thans het geral is, en om die leden bloeien sommige /heesters dan ook wel eens voor do tweede maal. De heer Bodelschwingh, baron en predikant, die gedurende verscheidene jaren leeraar was te Parijs en te Bielefeld in Westfalen woont, waar hy een inrichting van diaconessen en een gesticht voor zenuwlijders bestuurt, heeft te Wilhelmsdorf een landbouw-kolonie gesticht, om landloopers lust tot den arbeid in te pretaten. De zwervers, die bij hem komen, kleedt bij geheel in *t nieuw. Vervolgens zendt hij ben naar een loods om daar hout te zagen en te hakken. Staat dit werk hun tegen, dan laat men hen met hnn oude pak wéér het vrye veld in gaan. Gewobnlyk echter zijn ze reeds te zeer aan hun vroegere plunje ontwend, en komen binnen ettelijke dagen den directeur verzoeken ben weer onder zyn 130,123.10*/, dak te nemeu. Zoo verdwijnen alle bedelaars uit deze Woensdagavond werd te s’ Hage een poging tot moord bedreven, welke door omstandigheden, van des daders wil onafhankelijk, gelukkig haar uitwerking miste. Omstreeks 11 uren werden de bewoners der Prin- segracht in het gedeeelte, dat van de Brouwersgracht tot den Singel loopt, plotseling uit hun rast op geschrikt door twee op elkander,volgende pistool schoten. Zij werden gelost door een gepens. onder officier van het O.-I. leger, genaamd M., ond 46 jaren. Deze persoon had op de straat post gevat bij de woning van zyn zuster, mevr, de wed. Le C., aan de Prinsengracht ten wier huize inwoont een nichtje, dat van een partijtje huiswaarts moest keeren. I Blykbaar wachtte M. het 25-jarig meisje op om zyn vooraf beraamd plan ten uitvoer te leggen en een aanslag op haar leven te plegen. Toen zy' circa 11 uren vroolyk en opgeruimd per rytuig thuis kwam en de woning binnentrad, drong M. met baar de voorgang binnen, loste twee schoten op haar hoofd, waarvan éen het doel geheel miste, terwyl de kogel bij het tweede schot haar rakelings lange het hoofd ging ha haar één schampschot ««■TJaarop zatte M. zich 1 en schoot zien is de keel, wond neerviel. De politie, die inmiddels was toegesneld, riep oogen- biikkelyk geneeskundige hulp in. De geneesheeren dr. le Rutte en Mastboom verleem. den de eerste geneeskundige hulp aan den bedryver van den aanslag, die naar het gasthuis werd over gebracht en voor wiens leven, "volgens ontvangen berichten, geen gevaar, bestaat. M. is intusschen ter beschikking van de justitie gesteld. De wonde, die hij zyn slachtoffer toebracht, is -r r coals wy boven meldden van geringe beteekenis. Men verzekert, dat bij dit drama onbeantwoorde liefde in bet spel was. (Fed.) Dat de internationale tentoonstelling de welvaart onder de kleine burgery te Amsterdam niet weinig bevorderd heeft, kan o. a. worden afgeleid uit het bedrag der gelden, die gedurende de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September jl. bij, de Rijks- postspaarbank (kantoor Amsterdam) zijn belegd: Dit bedrag is groot276,766.69 Over gelijk tijdvak in 1882 beliep het 146,643.58'4 Het voor 1888 gunstig verschil be loopt derhalve den worden op Woensdag 17 en Donderdag 18 October. Zij zal den eersten dag te 7 uren en den volgenden ten 1 ure, telkenmale te Haastrecht aan vangen. Uit Haastrecht schrijft men In de Maandag gehouden huishoudelijke vergade ring van tot bestuursleden gekozen de en W. Snelleman. De beide --- heeren F. L. Idenburg en J. O. Muller, waren niet herkiesbaar. De eerste openbare nutsvergadering zal plaats heb ben op Maandag 15 October in de openbare school. Mejuffrouw A. J. Groote van Amsterdam, vroeger te Velp, zal alsdan eene lezing houden. -j- Aan eene harddraverij van paarden, te Stolwijk, die nimmer een prys gewonnen hadden, werd Woensdag deelgenomen door 35 paarden. De prijs werd behaald door J. Bonter te Ameide, berijder J. A. Diepenhors; de le premie door 0. Oudijk te Waddinxveen. berijder J. G. Matse, en de 2e premie door E. G. Meursing te Alblasserdam, berijder K. de Vries. De Fsltess Barentz is gisteren avond na eene voorspoedige reis te IJmuiden binnengekomen. Officieel wordt nu medegedeeld, dat de ïnternatio- nale landbouwtentoonstelling, bet volgende jaar te Am- sterdam te houden, zal worded geopend den 25n de[en te bestudréren, waardoor de handel met Ne- Augustns a. s. De aangifte van inzending is bepaald op 1 April

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1