G JS, I I i EU. I I - i: BINNENLAND. 1BB 1i II N? 8986. Vrijdag 12 October. 1883. UNG I. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ll Hl ►verige i 8. 11. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave N. •r l’l'l.l ken. D. V Jl 1 11 bre n- rden -ï i - I .4 if: AD VERTENTIÊN worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN Hl 1 Huizen A T onder 1 GOUDSCHE COURANT. N. ida en hebben, en STA- A. K. v» |-Agent P. iten P. J» DLSHOUT veen en M. worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. IF GOUDA, 11 October 1883. Naar wij vernemen beeft de heer J. IJsseisteyn zich onlangs tot Z. M. den Kouing gewend om gratie van de veroordeelingen door den Schuttersraad alhier en Gedep. Staten van Zuid-Holland tegen hem uitgesproken, en deter dagen eene ongunstige beschikking op zyn request ontvangen. Door de politie is alhier aangehouden Jan Pijpe, die in den loop van dit jaar was ontvlucht uit het bedelaars-gesticht Ommerscbans en zich nu aan 'het bureau van politie om ondersteuning kwam aanmelden. Hij is naar voormeld gesticht terug gebracht. Het litterarisch-mathematisch examen om tot de studie als arts te worden toegelaten ig met goed gevolg afgeiegd door den beer M. Schinkel, tot de laatste vacantie leerling der Rijks Hoogere Burger* school alhier. Voor de akte als onderwijzer werden op 8 en 9 October te ’s-Gravenhage geëxamineerd 16 candidaten, waarvan 6 werden afgewezen en 10 toegelaten. Toe gelaten werd o. a. de heer J. Gravesteyn, van Gouda. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen werden o. a. veroordeeld B. B., boomkweeker te Boskoop, bekl. van rebellie te Waddinxveen gepleegd, tot 14 dagen gev. cell. J. B., arbeider te Nieuwerkerk a/d IJsel., bekl. van rebellie te Capelle a/d IJssel gepleegd, tot maand gev. cell. Ds. J. Vonk te de Mee^n heeft voor het beroep naar Gonderak bedankt. Te Berkenwoude is ten behoeve der noodlijden den in Ned. Indië de som van 45.90 bijgedragen. Naar aanleiding van een polemiek over de toepassing ran eenige artikelen van het Burgerlijk Wetboek, klaagt de heer P. M. Montyn, notaris alhier, in het JFeekblad van het Regt over den langzamen gang der voorbereiding van de herziening van genoemd Wetboek. De Redactie zelve vindt in een dezer dagen vermeld bericht over de regeling van den werkkring der herzienings-commissie aanleiding om den wenscb uit te spreken, dat het gevaar worde vermeden, //dat, ten gevolge van te grooten rijkdom van wetenschap over voortdurende armoede van vruchten voor de wet? geving worde geklaagd*. Op dit laatste punt neemt de heer Montyn een pracliscbe opmerking van het Weekblad over den parlementairen gang van zaken op. De heer Montyn teekent er bel volgende by aan: //Laten wij het ons echter niet verbloemen,_Mijn- beer de Redacteur, er wordt in de Tweede Kamer ▼eel te veel gepolitieeerd en qefrondeerd door de verschillende partijen en hare woordvoerders. //Op een Minieterie van Zaken, al wierden ook de belangen van handel, nyverheid, landbouw enz., doör bekwame en onpartijdige mannen uitstekend daarin vertegenwoordigd en behartigd, wordt steeds princi- pieel laag neergezien, en reeds van zyne wording af> wordt zoodanig Ministerie begroet door sommigen met een welwillend en genadig handdrukje, door anderen met een medelijdenden glimlach en door nog anderen met een wrok in het hart wegens hunne eigene gebleken onmacht. Maar hierin komen schier allen overeen //bet is slechts een Ministerie van overgang, een Minieterie van Zaken". Als of niet daaraan, en geenszins aan een partij-Minieterie, het Nederlandscbe Volk, ia dine dagen van vrij algemeen malaiee, juist de meeste behoefte hqd. z/Maar zouden die theciriseerende woordvoerders, onverschillig of zij zoogenaamd anti-revolulionaire of Roomsche theoriën verkondigen, wel zei ven werkelijk gelooven, dat in Nederland hunne partij eenmaal zal zegevieren Ik durf het ten zeerste betwijfelen. „En de mannen der zoogenaamd liberale richting, zouden zij ook eindelyk niet eens gaan inzien, dat, zoo door de bovenmatige ^.overdrijving in de toepas sing van wellicht op zich zelve juiste beginselen, als door het moedwillig af breken van Ministerien van zaken, gezwegen van de ergernis, die het woelen en streven van individaeele eerzucht in deu lande heeft verwekt, zou het ook aan ben niet reeds dui delijk zijn geworden, dat weldra de door hen ge plante standaard topzwaar zal worden en vallen zal, tenzij zij stelselmatig, zonder aanzien des persoons, ieder bekwaam en onpartydig Minieterie van Zaken sleunen, bij behandeling en ter afdoening van zooveel, wat urgent en practisch noodig en nuttig is? ,De Nederlandscbe natie kan inmiddels zeer ge voegelijk wel gedurende eenigen tijd het vrij on verkwikkelijk schouwspel ontberen, ’t welk sommige leden der Tweede Kamer, in de laatste jaren, haar te aanschouwen gaven, door het herhaald ontijdig provoceeren van ministerieels crisissen, waardoor ten langen leste elk eenigszins krachtig Gouvernement onmogelyk zal worden. z/Ik kan dien leden dan ook geen beieren raad geven dan de geschiedenis van Polen te bestudeeren gedurende het laatste tydperk van zyn zelfstandig bestaan, en daaruit de noodige leering op te zamelen." Het beeld van den schryver vasthoudende, spreekt het Weekblad in ‘t voorbygaan de hoop uit, dat de (nu aangevangen) discussie over de Gesticbtenwet althans //ons niet aan de geschiedenis der Poolsche Landdagen herinnere." Gisterenavond, omtreeks 5*/s ure, is door een der treinen van de Rynspoorweg-maatscbappij nabij de Oude Plantage onder Rotterdam eeu man overreden, wiens verminkt lijk eenige oogenbikken later op de rails is gevonden. Morgen zal de hoogste raad van de internationale jury van de tentoonstelling te Amsterdam bijeen komen, ten einde de vele vergissingen en klachten over de belooningen, door den boogsten raad der jury toegewezen, te onderzoeken. In een brief uit Batavia dd. 30 Aug. aan het „Berl. Tageblatt" over de aardbeving van Krakatau, wordt deze ramp een //furchtbares Elementar Ereig- niss" genoemd en o. a. verteld, dat het te Batavia haaien en krokodillen regende 1 Door bemiddeling der Nederlandscbe Handelsmaat- schappij is gisteren weder ƒ45,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve 360,000. Te Dresden wil men eene Ebers-galery aanleggen, bestaande uit schilderijen, geïnspireerd door Eber’s romans. Tadema heeft gezonden eene scène uit Homo Sum, voorstellende den dood vau Mender; mevr. Ta dema eene uit „Die Frau Bürgemeieterin. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zittin gen van 9 en 10 October. In de Dinsdag gehouden zitting is ingekomen een wetsvoorstel van den heer van Delden en vier andere leden, tot buitengewone versterking van ’s Rijks middelen over 1884, door de heffing eener inkomsten belasting op roerende- en onroerende goederen. De beraadslaging der gevangeniswet is aanstonds begon nen met de behandeling der onderdeelen, overeenkom stig het Regeerings-voorstel werd het woord //gevan genissen" als algemeene benaming voor de gestichten gebezigdover het voorstel van den beer Pompe, om eene vesting-^-strafgevangenis en een huis van bewaring in iedere arrondissements-hoofdplaats niet gebiedend voor te schrijven, vingen de debatten aan. In de gisteren gehouden zitting is daar de cen trale afdeeling besloten heeft het voorstel-Van Delden tegelijk met de regeling der belastingontwerpen te onderzoeken, een wijziging gebracht in de agenda en besloten onmiddelijk na de gestichtenwet de reeds aan de orde gestelde ontwerpen te behandelen en alleen Vrijdag te wyden aan het sectie-onderzoek der belastingontwerpen. Met 48 tegen 20 stemmen werd verworpen bet voorstel van den heer Keuche- nius, dat door den heer Gratama werd bestreden, om vóór bet sectie-onderzoek van de voorstellen - Van Delden met de regeering te debatteeren over de vraag, of zij wenscht mede te werken tot een income-tax. De discussie over de gestichtenwet werd voort gezet. Op art. 6 zijn aangenomen het amendement-Pompe met 68 tegen 2 stemmen om de stichting van de huizen van bewaring naast de gewone strafgevange nissen niet gebiedend voor de schrijven en het amen- demeut-Van der Kaay en Kist met 46 tegen 24 stemmen om het laatste lid te doen vervallen. Daarentegen verworpen met 60 tegen 11 stemmen het amendement Van Eek om ons te vervangen door den Koning. Art. 7 en 8 wijzen de verschillende categorien van gestichten aan. De heer Van Eek stelde voor de rijkswerkinrich- tingen niet te Veenhuizen en te Hoorn maar te Hoorn, te Veere en te Leeuwarden voor mannen en te Veenhuizen voor vrouwen te vestigen en Leiden in plaats van Leeuwarden tot strafgevangeuis aan te wyzen. De Minister bestreed dit sterk als strijdig met de geest van het strafwetboek en met de bedoe ling van alle criminalisten, die de opzending naar een gesticht slechts als een bijkomende straf wilton beschouwd zien. De verdere amendementen zijn van den heer Van Baar om in plaats van Eindhoven Amersfoort aan te wyzen voor een gesticht voor vrouwen en van de heeren Kist en Van der Kaay om Z/De Kruis berg" voorloopig te bestemmen tot jongensgevan- genis en haar later aan te wijzen als opvoedings gesticht in plaats van Ommen, waarover de beslis sing blijft voorbehouden. Gisteren ochtend begaf zich in Den Haag een jong paar, vergezeld van respectieve ouders, naar het stadhuis, ten einde daar in den echt verbon den te worden. Eenmaal voor den ambtenaar van

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1