Bqitenlandsch Overzicht. Schuttersraad te Gouda. APVERTENTIËN. POLITIE. Burgerlijke Stand. Gouda. Haastrecht Beeuwijk Waddinxveen des burgerlijken stand rerscbenen weigerde de rader ras de bruid hardnekkig zjjne toestemming te ver- leenen. Bidden noch smeeken hielp, en het gezel schap was genoodzaakt zich te verwijderen. Toen de bruid daarna de verzekering gaf dat „vader» na het gebruik van een borrel veel handelbaarder zon zijn, werd dit middel toegepast. Men toog geza menlijk naar eene kroeg, en na aldaar een ruim ge bruik van de „vergunning* gemaakt te hebben, werd door «vader» de vergunning tot het huwelijk gege ven. Men ging opnieuw, doch than9 begeleid door eène groote menigte nieuwsgierigen, naar het stad huis, waar alles verder iu de beste orde afliep. Omtrent de Krakatan-Ramp ontleenen wij aan de Indische bladen aog het volgende: Het Bat. H. deelt de volgende berichten mede: Heden, 3 September, kwam de hopperbarge van de Bat. Havenwerken van Telok Belong terug. Men bericht, dat men het heeft moeten opgeven om die plaats over land te bereiken. De controleur van het B. Bestuur Bejjeriuck met vrouw en twee kinderen zijn medegekomen. Zij lijden aan vreeseljjke brandwonden, terwijl een kind nog is overleden. De bevolking is zeer kwalijk gezind; de oontro- leur verwonderde zich, dat men het waagde zonder wapens aan den wal te gaan. Drie palen ver landwaarts in is alles verwoest; men kan zioh geen denkbeeld maken van de overal heer- sehende ellende. Men vond duizenden lijken drijvende. De controleur moest, om niet vermoord te worden, beloven rijst te zenden en liet werkelijk wat rijst achter. Indien het Gouvernement geen kolounes zendt onder gewapend geleide, is Telok Betoog niet anders over land te bereiken. Over zee is daarvan geen sprake. De Lampongsche districten verkeeren in een staat vau volslagen anarohie. De nog levende Europeanen verkeeren tu het grootste levensgevaar. De lieden, door onzen berichtgever allerwege ont moet, zqn zeer verbitterd en wijten, evenals de Ban- tammers, de schuld van het hun overkomen onheil aan het Gouvernement, om zijn oorlogvoeren met Atjeh. Ten vervolge van bovenstaand bericht vernemen wij nog, dat het aan de heeren, die per hopper barge naar Telok Betong zijn vertrokken, niet is mogen gelukken die plaats te bereiken. Het vaar tuig kon, in weerwil van alle aangewende pogingen, door de massa's drijvende en nabij de kust opeen gehoopte puimsteen niet verder voort. Men heeft er zich dus toe moeten bepalen langs de kust te zien of er iets te redden viel. Men is daarin geslaagd door het vinden der coutroleursfamilie, die hier in deerniswaardigen toestand is aangebracht. Omtrent die familie meldt men ons, dat hij zich den 27 n Augustus in huis bevond, in het gezicht van Krakatau gelegen, en plotseling een kolossale vulkanische werking der kust ontwaarde, zich open barende in vlammen en asch, welke uit den grond oprezen. De vlam sloeg uit den grond onder de woning en zette deze in eeu ondeelbaar oogenblik in brand, zoodat zoowel de controleur als diens echt- genoote zware brandwonden bekwamen. Zjj zijn onmiddellijk van den BoohS alhier naar het hospi taal vervoerd. Omtrent het leven van de vrouw des controleurs verkeert men nog in twijfel; zij tooh is het ergste gewond en ljjdt ondraaglijke pijnen. Na het gebeurde te Katimbang bestaat er dus meer dan ooit vrees voor het niet ver van daar gelegen Telok Betong. Ook de griffier van Kalie Anda is met dezelfde gelegenheid medegekomen en ook deerlijk verbrand. Verder werden nog een paar inlanders, ook in ellendigeu toestand aangebracht. Door de „Kediri" werd op verzoek van den con troleur rjjst aan het uitgehongerde overgeschoten gedeelte der bevolking verstrekt. Te Kali Anda was door een inlander een misschien onvertrouwbaar bericht aangebracht, dat namelijk van de geheele Europeesche bevolking van Telok Betong alleen de resident gered was. Dit bericht wordt hier echter onder de mee9te reserve medegedeeld. De geest onder de bevolking ter Zuidkust van Sumatra is echter van dien aard, dat Euroreanen zich slechts zwaar gewapend durven vertoonen. De commissie voor de noodlijdenden door de ramp van 27 Aug. ontving uit Serang het volgend te legram van den heer rar. H. D. Levyasohn Norman: „Vele duizenden huisgezinnen van al hun have en goed beroofd en gevlucht naar het binnenland andereu verstoken voor het oogenblik vau alle mid delen van bestaan door het te loor gaan van den oogst der vruohtboomen van dit jaar. „Nog zeer onzeker, in hoever deien in de zwaar geteisterde klapperaanplantingen, een hoofdbron van volksbestaan, weder zullen opleven, eu de met asch bedekte velden voor bebouwing in aanstaanden West- mousson geschikt zullen zijn. Er zijn dus honderdduizenden noodig om in de dadelijke behoefte te voorzien en door verstrekking van middelen tot opbouw van woningen en aansohaf- fiug van kleeren en gereedschappen de bevolking weder aan den gang te helpen. Verlies van vee nog geheel onbekend. „In de voorloopige behoeften der Europeanen, slechts weinigen in aantal, uit de reeds toegezonden gelden voldoende voorzien. Vele vreemde Oosterlingen door ramp getroffen; opname geschiedt. „Wegens omvang nood verzoeke reeds Maandag inschrijvingen te openen. „Geest van de bevolking jegens Bestuur en Euro peanen, volgens Resident, geheel bevredigend; geen enkele klacht ingekomen. Uitlatingen van enkele inlanders, zelfs in dreigend levensgevaar verkeerende, onjuist of overdreven voorgesteld. Meeste putten waren vol asch, waardoor op dat oogenblik tjjdeljjk gebrek aan drinkwater. Van Lampongs, ofschoon andera druk verkeer, hier nog niets bekend. „Resident verzoekt hem zoo spoedig mogelijk ander maal tienduizend gulden over te maken.» Aan dit verzoek werd bereids heden voldaan, terwijl 11. Zaterdag aan den "Resident van Batavia op zjjn verlangen een bedrag van tweeduizend gulden werd ter hand gesteld. De uitvoerige berichten, van den gezagvoerder Lindeman van de „Gouv.-Gen. Loudon» bij de N.- Ind. Stoomvaartmaatschappij ontvangen, geven eenigs- zins een denkbeeld van de vreeselijke reis, die dit schip gehad heeft, en de flinkheid, dnarbij door den gezagvoerder en den lu stuurman aan den dag gelegd, die tweemaal 24 uren onder de vreese- lijkste omstandigheden onafgebroken op de brug ge bleven zijn. Reeds gedurende de reis naar Telok Betong 11. Zondag werden herige stroomen en eeu regen van asch en steentjes doorstaan. Te Telok Betong 's avonds aankomende, liepen er zulke wild rondloo- pende stroomen, dat het geraden geacht werd den dag af te wachten. Er werd nog beproefd met een sloep gemeensohap met den wal te krijgen, maar die poging moest opgegeven worden, 's Nachts werd de toestand niet beter en liepen er van tjjd tot tijd hooge zeeën, zoodat van tjjd tot tijd alarmseinen van de prauwen bij deo wal vernomen werden, zon der dat tot assistentie iets gedaan kon worden. Zoo ging de nacht voorbij, toen in den morgen omtreek8 7 uren vier hooge zeeën het strand opliepen, waardoor, zegt de heer Liodeman, „waarschijnlijk veel mensehenlevens zullen verloren gegaan zijn. Den vuurtoren zagen wij niet meer en de gouvernements- stoomer „Berouw V, en de kruiaboot en een aantal prauwen lagen boog op het strand.» De zware stroom noodzaakte verder uit den wal te gaan, en te 10 uren moest in de Lamponbaai in 15 vadem water geankerd wordeu. Het !wae nu totaal duister, terwijl een orkaan met vreeseljjk hooge zee den toestand nog hachelijker maakte. Een modder regen bedekte het schip waarvan de tenten weggewaaid waren, met een halven voet modder. Tusschen de modder vielen dichte asch en puimsteenen terwijl on afgebroken hevigs donder en bliksem woedde. „Ik had veel vrees voor kantelen,» schrijft de heer Lindeman, „en stoomde achter twee ankers.» Gelukkig heeft het schip dien gezameulijken aanval van alle mogelijke vijandelijke natuurkrachten weder- staan, tot ten 1 ure de zee kalm werd en de machine kon stoppen. De duisternis hield tot vier uren aan. Een poging om den weg naar hier terug te gaan tusschen Poeloe-tiga en Siboekoe kon niet gedBan worden, omdat, voor zoover gezien kon worden, Poe- loe tiga, Siboekoe en de vaste wal aaneen verbonden schenen. Men ging nu door Straal Lagoendi, die zelve rrjj schoon was, maar pas was men buiten, of men zag zich weder ingesloten door een kolossale puimsteen laag, waardoor de „Loudon» heen stoomde en die bevonden werd in het midden niet minder dan 7 a 8 voet dik te zijn. Van Krakatau, dat men bezuiden om wenschte te pasBeeren, zag men geen rook meer upgaan, en meer westelijk van dat eiland komeude, zag men, dat het midden van het eiland weg was en dat tnsschen Krakatau eu Sebesi een rif was ontstaan met eenige werkende kraters. Te Anjer gekomen, werd van het schip af niemand aan den wal gezien. Toch gaf de gezagvoerder, ofschoon twee zulke dagen achter den rug hebbende, het niet op en ging met den ln stuurman per sloep aan wal, waar hg toen den Resident vond en, na deze naar Karang Antoe gebracht te hebben, de Padangboot tegemoet stoomde. Omtrent Telok Betong leert helaas dit overigens zoo interessante bericht nog weinig. Omtrent het zeilschip de Marie der firma Landberg aldaar meldt de heer Lindeman niets. Algemeen vernemen wjj, dat bet residentiegebouw te Telok Belong zoo hoog ligt, dat het veilig moet gebleven zijn, In den loop der Dinsdag gehouden zitting van de Tweede garner is, naar wij hierboven reeds meldden, ingekomen een wetsontwerp der heeren Van Delden, De Jong, Van der Linden, Gleiehman en De Ruiter Zijlker tot voorloopige Versterking der Rijks middelen voor het jaar 1884. Dit wetsontwerp heeft ten doel: Heffing in 1884 van eene directe belasting van de inkomsten uit ver mogen en uit jaarwedden, lootten, verdiensten git niet-patentplichtige betrekkingen, uiikeeriogen enz. De inkomsten uit vermogen worden geacht te be dragen 3'/j pCt. van de waarde van alle onroerends en roerende goederen op 31 Deo. 1883; daarvan wordt geheven l'/s pCt. Van de inkomsten uit jaarwedden enz., berekend naar het Jeawege in 1888 ontvangene, wordtpCt. geheven. In een vergadering van kleinhandelaren in sterken drank, te Rotterdam gehouden, ia besloten tot de Regeering een adres te richten, waarin wegneming wordt gevraagd van hun grieven tegen de drankwet. Een eerste grief is, dat het vergunningsrecht tot vervel- aohing van drank verleidt, zoodat afschaffing van dit recht, uf althans streng toezicht op den verkochten drank wordt gevraagd, waarbg men aannam, dat ds drankverkooper zelf zjjo vak zoo behoort te verstaan, dat hg niet door zijn leveranciers wordt misleid. De tweede grief is de ongelijkheid der belasting, welke, volgens het adres, gelijkmatige schatting over het geheele land noodig maakt, met bepaling van de belasting op 10 per honderd. In de derde plaats wordt geklaagd, dat de wet althans in de toepassing, de vergunning aan het lokaal vastbindt, waardoor de eigenaar-verhuurder den drankverkooper kan dwingen, buitensporige hnar te betalen. Voor de handhaving van het doel der wet, achtte men dien band onnoodig, omdat met een vergunning, die den persoon volgt, als hij ven huist, hetzelfde doel wordt bereikt, beperking vin het aantal. Het adres zal ook in andere gemeenten ter onder- teekening worden gelegd en het plan is opgevat een vereeniging van drankverkooper! op te richten, tot verdediging der gemeenschappelijke belangen. In Engeland heeft men een nieuwe en zeer merk waardige toepassing gevonden van de pbotograpbis op de telephoon: een middel namelijk om de trillingen van bet telephoonplaatje op te schrijven en aldus het in dat instrument gesproken woord, op het oogenblik zelf dat het wordt uitgesproken, in teekens vast te leggen. Men bedient gich daartoe van een buisvor mige glazen plaat, bedekt met een laag collodion en evenals de photographieplaten gevoelig gemaakt. Die glazen plaat is opgesteld in een miniatuur camera obacura, waarin een spleet een lichtstraal doorlaat. Vlak tegenover bet gevoelige glas is het telephoon plaatje, dat', wanneer het trilt, een klein lnikje opent en sluit, zoodat de lichtstraal bij elke trilling op de oollodion-plaat kan inwerken en daarop l|jnen doet teekenen, waarvan de dikte veraohilt naarmate van den aard en den omvang der trillingen van bet telephoon plaatje. De geprepareerde glazen plaat draait door middel van een horlogeveer. Het telephoniseh gevoerde gesprek wordt op die manier opgeteekeud, maar er wordt niet bijgevoegd of het ook leesbaar is. Over voeding op sehool leest men iu het jonRsle geschrift der „Vereeniging tot verbetering van Ar menzorg»; Er is iu den laatsten tijd een nieuwe bewegiog op touw gezet, een vreemdsoortige beweging. Voe ding op school wordt geëiseht, voeding voor de arme kinderen, die door hulpbehoevende ouders naar sehool worden gezonden. Tot duiver was er van voeding alleen aprske op enkele haveloozescholeo. Soms werd dat middel te baat genomen om kinderen van de straat te lokken, soms meende daardoor de een of andere barmhar tige philanthroop aan kinderen uit zijn buurt een weldaad te bewgzen. Verder was men tot dusver niet gekomen. Thans echter wil men die voeding voor alle kostelooze scholen. Aanvankelijk hebben wjj aan die beweging weinig waarde gehecht. Wg meenden te doen te hebben met een nieuw lokaas, dut welmeenende, maar verblinde volksvrienden het volk voorhielden. Wij hebben ons hierin evenwel vergist. Het denkbeeld is door be zadigde mannen met ingenomenheid begroet. Een gunstig bekend Engelsch parlementslid heeft niet ge aarzeld er een lans voor te breken. Niet door ouderwetsche philanthropen wordt de wensch naar schoolvoeding geuit. De radioale school mannen gaan hier voor, de radioalen, pionieren dus van later liberalisme. De schoolvoeding hangt nauw samen met de zoogenaamde sociale quaestie, voor welker oplossing juist de radicalen zich het aller eerst in de bres stellen, en daarom is de zaak ernstig. Onze Vereeniging beweegt zich niet op het gebied derhedec, waar h|j ze vinden kan en h|j heeft daarvan nooit een geheim gemaakt. Vreemd is het dat, terwjjl in Pruisen bjj sohier elke verkiezing de doodklok van de nationaal-liberalen wordt geluid, deze in het groothertogdom Baden bij de laatste algemeene verkiezingen de overwinning hebben behaald; de definitieve verkiezingen z|jn thans afgeloopen en het bl|jkt dat de nationaal-liberalen 4 plaatsen hebben gewonnen. De nieuwe Landdag is aldus samengesteld: nationaal-liberalen 35 (vroeger 31); ultramootauen 18 (vroeger 22); democraten 9 (vroeger 7); conservatieven 1 (vroeger 3). Ten gevolge der gebeurteniseen in de laatstverloo- Een dagen bestaat voor Spanje wel eenige kaus, dat et zijn vurig verlangen bevredigd zal zien op gelij ken voet door de groote mogendheden behandeld te worden; en dat de Spaanscbe staatsmannen van de omstandigheden zeer goed weten partij te trekken is vaak gebleken. De Epoca meldt dat graaf Von Solms, gezant van Doitecblaud te Madrid, weldra op z|jn post zal terugkeeren, met een buitengewone zending door zgnen souverein belast. Inmiddels maken de ministers toebereidselen om de Cortes bjjeen te roe pen, eu door dit middel althans de dynastieke oppositie tot zwggen te brengen. Met betrekking tot de eventneele kabinetscrisis verneemt men men, dat de ministers van oorlog, van binnenlandsche zaken, van koloniën en van openbare werken gaarne hunne portefeullee zullen nederleggen; de twee laatstbedoelden, evenals de meeste veteranen van het liberalisme, kunnen de houding van bun ambtgenoot de La Vega D'Armijo in de buiten- landsche politiek volstrekt niet goedkeuren, 's Konings reis en de toenadering tot Duiticbland hebben den li beralen, democraten en de republikeinen nooit behaagd. De Nihilisten hebben het doodvonnis uitgespro ken over den Czaar. De proclamatie, waarin hier van den volke kennia wonlt gegeven, luidt als volgt; „Het uitvoerend comité der Russische revolutionaire partij heeft met eenparigheid van stemmen het dood vonnis uitgesproken over Alexander III. De door ons vastgestelde termijn, welke aan Alexander III nauwkeurig bekend was gemaakt door ons orgaan „Naroduaja Wolja,» zoomede door de uitgevaardigde proclamatie is verstreken, zonder dat gedurende dien tijd eeu enkele poging is gedaan om den nood en de ellende, onder het Russische volk heersehende, te lenigen. Wjj voegen hierbjj de verzekering, dat w|) ons doel zullen bereiken, in sp|)t van alle middelen door onze vijanden in het werk gesteld om dit te verhinderen.» Uit Weenen wordt aan Daily fierce gemeld, dat men in Oostenrijk zeer nieuwsgierig is te weten, hoe in Servië de wetgevende macht en de regeering het eens zullen worden, na het weergalooze feit, dat een zitting der Skuptschina denzetfden dag geopend en gesloten werd. De gevolgen dezer gebeurtenis zjju voor Oostenrijk zeer onaangenaam, want de ratificatie van het epoorwegverdrag wordt er door vertraagd. Van een anderen kant echter verneemt men, dat de Regeering die overeenkomst in werking zal doen tre den, iu afwachting van de goedkeuring er van later door het Parlement. Volgent den Weener correspondent van het Berl. Tagell. werd door den minister-president de plot selinge sluiting der Rkuptschina noodzakelijk geacht, omdat de radicale meerderheid voornemens was ge weest, dadelijk het afgetreden Kabinet in staat van beschuldiging te stellen en het nieuwe heftig aan te vallen. Zoodra de gemoederen wat kalmer zjjn, zal de zitting heropend worden. De portefeuille van binnenlandsche zaken in Zwe den is uit de handen van Hederstierna in die van Thyselius overgegaan. De eerste is tot gouverneur van Westraanland benoemd, in welke betrekking men hem beter op zijn plaats aoht dan in het tegen woordig ministetie. Van den tweeden koestert men algemeen de beste verwachtingen; men hoopt slechts dat z|jne hooge jaren hem niet belemmerend iu den weg tullen treden. Van den nieuwen consulatieven minister Krnsenstierna heet het, dat hij z|jne hooge betrekking aan zijne bekwaamheden en het geluk te danken heeft. Hij is nameljjk nog jong, 42 jaar oud, en heeft geen staatkundig verleden, maar z|jne administratieve bekwaamheden z|jn des te grooter. H|j is een zwager van z|jn nieuwen collega van Styern, maar in deze betrekking is tegenwoordig geen bezwaar gelegen. In vroegere dagen, toen enkele famitiën het bestnur in handen hadden, was dit een ander geval; de tegenwoordige grondwet verbiedt, dat bijv. vader en zoon of broeders tege lijk ministers zjjn. Voor hot zwagerschap bestaat zulk een verbod niet. INGEZONDEN. Met de opname dezer regelen zal U zeer verplich ten de ingezetenen, huurders, bruikers en eigenaren van den Polder Stein. Mynheer de Redacteur, Dank aan de ontwerpers en uitvoerders van het Stoomgemaal van onzen Polderhetwelk volmaakt blgkt te voldoen, want nu reeds hebben wij gezien dat regen ons wel sohaden, maar niet meer onder water zetten kan en ofschoon het hier is zooals overal, niet naar ieders genoegen, geloof ik door dezen de tolk te zijn van bijna alle in gelanden. U tevens dank zeggende voor de opname dezer regelen, ben ik steeds, Uw dienstwillige dienaar, G. GEVONDEN voorwerpen aan het Bnrean van politie gedeponeerd en nog niet afgehaald. Een nienwewolle vrouwen doek gekleurd met streep jes, een onderstuk van een gouden Oorbelletje, een Sleu tel, een Schortje, eeu gouden Oorbel; een Zilver Le peltje, een Twintigste kooplot in de 5e klasse der Staats Loterij, een gemaakt ei waarin twee rozenkransen, een mes, een sleutel. MARKTBERICHTEN. Gouda, li October 1883. De graanmarkt van heden was van weinig be- teekenis. De zaken welke afgedaan werden, gingen tot ongeveer vorige prijzen. De beste zeeuwschs, Tarwe bracht 9,25 a 9,75 op; de beste pol per Tarwe 9a 9,50, gewone en goede, 8,50 a 9Rogge in blanke drooge kwa liteit 6,75 a 7,10; mindere 6a 6,50. Gerst 5,25 a 6voor gewoneChevalier 6,50 a 7,50. Haver 4— 4,50. Erw ten en Boonen met geringen handel als voren. De veemarkt met goeden aanvoer, den handel in alle soorten ving, vette varkens van 25 a 28 ct., varkens voor Londen 22 a 23 ct., magere varkens en biggen traag biggen 1.00 a 1.30 per week, schapeu traag. Kaas aangevoerd 85 partijen, eerste kwaliteit 32 a 35tweede kwaliteit 28.a 31.— Noord-Hollaodsche 31.a 36. Goeboter 1.60 a 1.70. Weiboter 1.40 1.50. GEBOREN.- 8 Oct. Eliwbetb Gerarda Maria, ouders G. J. F. Steijnen en J. M. T. Spruit. Johannes, baders D. van Leeuwen en A. HappelSusanna, ouders N. Mogen- dorff en J. Trijbita. 9 t. atharina Gesina, ouders J. Kruis heer en G. Zijdemans. Maria Wilbelmina, ouders J. N. Brouwers en M. C. Wielders. 10 Klazina, ouders N van Vliet en M J. van den Berg. Nela, ouders J. de Jong en G. Anders OVERLEDEN: 9 Oct. M. J Stolwijk, 7w 10 4. Bakker, 22j. M. Koppendraaier, 2d. M Verblaanw, wed. van Leeuwen, 7§ J. 11 P. W. van den Berg, 1 j. 3 m GEHUWD: 10 Oct. N. de Jong en M Jausen. W. Belonje en S. M. M. van Sprang. Bnrgelijke Stand van onderstaande gemeenten van 29 Sept. tot 5 Oct. Moordrecht GEBOREN: Dirkje Adriana, ouders P. de Bruin en W. de Mol. ONDERTROUWD: G. Dijksman, 23 j. (wonende te Nieu- werkerk a/d IAsel), en G. Bloot, 22 j. GEHUWD: A* Polak, 19 j. (wonende te Gooderak), en S. Baas, 22 j. GEBOREN: Maartje, ouders B. Hofland en P. W. Both. Adrianus, ouders T. Lakerveld en S. van der Mispel. Jacob, ouders W. J. Ridderhof en J. Kip. Klaas, ouders A. van Duuren en E. Booi.' OVERLEDEN: E. van ZijU, 4w. GEBOREN; Sytje, ouders T Hagen en W. van Wel- zenis, Adrianus, onders L Slerk en E. C. Kwinkelenberg. Cornelia, onders A Reijneveld en H Kranenburg - Dirkje, onders W van Eyk en M van Merkus Johannes Hermanus, onders D van Wyk en S Pronk OVERLEDEN: P Oosterwijk, 72 j N Jongeneel, 15 m GEBOREN Cornelia, ouders A ran Dijk en N Verschuur Maria Johaaua, ouders G fan Helden en J G Olie Adrianoa Antoeiue, onders T Harensteijn en C M ?aa Roezelaar OVERLEDEN T de Roo|j, 4 m J van der Maat, 75 j ONDERTROUWD J Pgpere ea G de Brugo Isa onderwijs. Waar echter ia bedoeldeD geest wordt gewerkt, blijft de school uiel alléén school, ze wordt ook inrichting fan armenzorg. W|j moeten spreken wsnt zij verootdetlen de toejuichingen die het nienwe streren ten deel rallen; wjj beschouwen ze als een Ternienwd bewijs hoereel er aan armenzorg nog te Tsrbcteren ii. Velen onder hen die de schoolroeding verdedigen, jollen wel over onderwjjs, maar niet over armenzorg hebben nagedacht. Zjj zullen de voordeden van het een hoog wellicht te hoog schatten, en de eiacben van hel ander geheel voorbijzien. Tegen die eenzij dige opvatting willen w|j waarschuwen. Wij z|jn zeer wtrme voorstanders van goed onderwgt. De taak van den armverzorger wordt verlicht door dit krachtig mid del ter voorkoming van armoede. Of de overheid dan wel de pariciulier onderwijs geeft, of de kerk er zich mede bemoeit, dan wel leeken bet opkomend geslacht trachten te ontwikkelen, kan ona onverschillig zjjn. Maar denkende wezens moet het onderwgt zooveel mogelijk vormen, menschen die niet enkel hebben leeren lezen, sohrgven en rekenen, maar fdie ook eenigermate zijn toegerust voor den levenstaak die hun wacht. Het onderwjjs moet vooral ook dienen als voorbereiding tot de kennis der verplichtingen, die op elk lid van onze samenstelling rutten. De lagere schoot doet weinig ze kan ook maar weinig doen om van die maatschappelijke plichten eenig begrip te geven Ons schoolwezen it hiervoor nog niet genoeg ontwikkeld, niet zoo doelmatig alt men wenechen kon. Hoe zorgvuldig moet men dan niet alles vermijden wat een verkeerden indruk vau die plichten geven kan. Vooral niet door kwalijk gekozen middelen verslappend gewerkt op het streven naar een onafhankelijk beataanl De schoolvoeding is zulk een middel. De voor standers zeggen dat het kind niet goed kan leeren alz het niet goed gevoed is; eeD hongerige maag scherpt niet altjjd het verstand. Toegegeven. Maar wordt door de voeding bereikt wal men wil Wij denken aan de resultaten van Engelsohe preeken met voeding, bidstonden met voeding en mieeies met voeding. Heeft men zich deze tot voorbeeld gekozen. Ge zult met uw zteleel een raz proletariërs kwee ken. Ge juicht echoolbedeeling toe, terwijl ge voor- ■tznders ven schooleparen beweert te z|ju. Ge zult met de eene hand afbreken, wat ge met de andere opbouwt. W|j herinneren aan één groote plicht, een alles beheerscheude maalzchappelgken plicht, die in elk burger levendig moet zjjnde plicht voor zich- telven en voor zijn gezin te zorgen. Uit het ver- ontaehtzamen van dien plicht ontstaat de armoede, de ellende waartegen wij etrjjden. Daarom allee in het werk gesteld, om de verruiling van dien plicht te bevorderen. De zorg voor de kinderen niet nog meer genomen van de schouderen der onders, die in de eerste plaats verantwoordelijk moeten gesteld worden voor hel aan- zjjn hunner kinderen. De volksvoeding kan een aolkerecht worden, delvoor bode van verdere rechten! Maar plichten gaan voor, rechten volgen. Generaal Campeoon, dia reede lid geweeat ia van het knbinet-Gambetta, ia tot miniater van oorlog benoemd. De positie van de Fransehen in Tongkin is wer kelijk aanmerkelijk verbeterd; het terugtrekken der Zwarte Vlag is geen krijgslist geweest, maar het go- volg ran een weloverlegde lactiek der Franaohen; ge holpen door de Anemieteu, hebben tjj de volgers der Zwarte Vlag in een andere stemming gebracht door hun te beloven de achterstallige soldij nit te betalen en hun het gebied tusschen Saokai en Houghai over te loten. Is dit werkelijk zeo, dan maken de Fransehen een leeljjke streep door de rekening der Chineezen, wier halsstarrigheid roornameljjk gebouwd ie op het geloof aan ile macht der Zwarte Vlag en haar hulpbenden om de Franechen met goed gevolg het bezit ran Tongkin te betwisten. Van onderhande lingen tusschen Frankrjjk eu China ia voor 't oogenblik geen spreke; de Chiaeeache gezant Tseng heeft met zijn geheele personeel Parijs verlaten en is naar En geland vertrokken. Behalve de Chineezen zijn ook de Engelsehen door de tactiek vah de Fransehen gedupeerd. De Duitsche binden deeleu mede, dat Bismarck besloot met de sociale wetgeving iets langzamer te werk te gaan. In de aanstaande zitting van den Rjjksdag zou alleen de wet ter verzekering tegen ongelukken worden behandeld en de ouderdomeer* zekeringswet nog een tjjd moeten wachten. Zou de Rijkskanselier eindelijk tot de overtuiging komen, dat er op dit gebied meer voetangels en klemmen "ggen dan hij zioh heeft voorgesteld? Er wordt bijgevoegd, dat Bismarok voornemens is bjj de ongeluk- verzekeringswet een meerderheid te maken met de oonserratieven en nationaal-liberalen. Men kan daar echter weinig op rekenen; Bismarck neemt zijn meer- Bjj vonnis, uitgesproken 9 October is veroordeeld J. S., schutter, wegens vertel door daden gedurende den dienst, tot wegtending uit den dienst, eene jaar- lijksche boete van 50.— voor ieder jaar van den nog overigen vijfjarigen diensttijd en in de kosten. Bevallen van een Jongen, A. M. PEETERS- Gouda, 11 October 1883. van Vuurbn.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 2