I Lis BINNENLAND. rEN, Woensdag 17 October. N° 2988. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lorten •EN gen. NEN, w HEE, e letten) i FAN. en Uit- ling- im. tiers P I Bureau I terdam. I elijkül )r. Lowet lang zoe- irwater Ijjketnid- dert bin- en Baard uitvallen IT LZ. GOUDSCHE COURANT Gouda. I [UB, tertiaris. e h o o r t. ictie >rten van J.GANG- Centen \Pre- betaün- I visie en I klitteen omtrent het bij nicht gesloten dpëryen of van huizen waarin tappe- lütg^lefend. De ambtenaar van het ■L.'*4w nu ‘ema°d mocht goed- riifetgelyke woning, volgens de veror- I eena mocht opgeheven worden, de zou genoodzaakt zien een gebeele op te richten, wal natuurlijk veel De heer van Iteraon stelde voor gratificatie te verleenen voor één g van ge lde nigen zich met den wenach der Commissie om 1000 meer uit te trekken voor het gaslicht. Tot nog toe branden de lantaarns 2100 uren in liet jaar, voortaait zon dat dan ruim 2300 uren bet geval zyn. De aanstelling van een agent van Politie, speciaal voor de scheepvaart, achten B. en W. niet wenscbe- lijk doch bij dit punt wordt de medecfeeling gedaan, dat bij den Burgemeester deter gemeente een oooretel in overweging tot reorganisatie der inrichting mn de politie, welke mededeeling zeker niet van belang ontbloot kan worden geacht. In deze zitting werd ten slotte een stembureau benoemd voor de verkiezing van eeu lid voor de 2e Kamer, tot leden waarvan werden benoemd de hh. L. J. Ruijgers en H. G. Hoefhamer, en tot hunne plaatsvervangende leden de hh. H. Jager en C. C. H. Prince. ren succes. uitvinder de Keyser verzonden tedrag in r gefiran- Yte bekend iLOTAGE zal plaats BER a. s. TERDAG sn afgele- 8 van vijj, Ned. om ommer en venstaand t gedepo- etelsel, dat samenwerking moet waarborgen. En later, toen Noord en Zuid weder vereenigd werden, toen bleek omgekeerd, dat een stelsel, berekend op innige samenstelling en anderdeels ingericht op wederzijdsshe concession, niet voldoende is om tot samenwerking te leiden, waar de eenheid van denken en willen van nature ontbreekt. Maar nu wij in dezelfde dagen de grondlegging van het Noord*Nederlandscbe volksbestaan herdenken en den Koning van België binnen onze landpalen ontvangen, blijkt toch, dat wij verder zijn dan voor drie eeuwen en verder dan in den aanvang dezer eeuw. De vijandschap tusschen de volken is uitge- wischt: wat uiteengaat, staat niet meer gewapend tegenover elkander, gaat ook niet meer naast elkander zijns weegs met den wrok in het hart, maar gunt elkaar volgaarne een plaats in de rij der natiën, met warme belangstelling en sympathieke waardeering wederzijds vervuld. Op die goede verstandhouding tusschen twee volken komt het bezoek van den Belgischen Koning het zegel drukken. Is het dan vermetel te hopen, dat in niet te verre toekomst een tijd moge dagen, dat uniën en alliantiën overbodig zullen blijken, maar dat de volken en de vorsten in de overtuiging der eenheid van aspiratiën en eenheid van belangen, ook waar ver schillende wegen gevolgd worden, den hechtsten band tusschen de natiën vinden? (Vad.) Dezer dagen werd voor het kantongerecht te Schoonhoven de navolgende zéér interessante straf zaak behandeld. De heer J. S., (te Krimpen aan de Lek) is lid der sociëteit Harmonie aldaar, welke sociëteit gehouden wordt in het koffiehuis van Klaas Roest. De politieverordening dier gemeente bepaalt dat de koffiehuizen te tien uur gesloten moeten worden en dat de bezoekers op dien ly’d het kof fiehuis verlaten moeten. Op zekeren dag in de maand Augustus 11. deed de gemeenteveldwachter na tien uur avonds de ronde en vond genoemden heer destijds nog aanwezig in de zaal van bet koffiehuis, alwaar gehouden wordt de sociëteit Harmonie. Daar voor stond de heer 8. Zaterdag terecht. Hij beweerde niet als bezoeker in de tappery aanwezig geweest te zijn, doch slechts als lid eener sociëteit destijds in die sociëteit verbleven te zyn. Aangetoond werd dat de sociëteit hare statuten en haar bestuur had alsmede hare eigen fondsen. De gedaagde beweerde dat de bepalingen omtrent de tapperijen niet van toepassing waren opt zijne sociëteit. De ambtenaar van het O. M., mr. Van Onteren, betoogde, dat volgens de verordening de koffiehuishouder gelijk gesteld wordt met tapper en dat, mede overeenkomstig de verordening, onder tapperijen begrepen zijn alle huizen waarin het bedrijf van tapper wordt uitge oefend, terwyl het voor het bestaan der overtreding geheel onverschillig is of in de woning ook socië teit gehouden wordt, die toch, al ware zij aanwe zig, door de bepalingen omtrent de tappdjtien zou worden beheerscht, en dat de genreen teraiW volko men bevoegd is om in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid te bepalen dat open bare inrichtingen als tapperijen en soortgelijke aan voorschriften worden onderworpen, waartoe o. a. be- h ooren debêpikli houden va^ftui rijen wototó’VWig O. M. .inden in eeol' deuing met tapperij gelijkgesteld, eene sociëteit te houden, hij en de bezoekers ten dien opzichte onder worpen blijven aan de bepalingen omtrent de tap peryen vgstgesleld, en zich niet kan beklagen over belemmering of verkorting van de wye beschikking over zijn eigen goed, omdat de verordeningen, die deze beschikking beperken, zyn uitgegaan van eene macht, daartoe door de wet als bevoegd aangewezen. Tegen den gedaagde, die opzettelijk na 10 uur 'e avond, iu de sociëteit was gebleven, ten einde door den rechter bovenstaande quaestie te doen uitmaken en beslissen, werd door den ambtenaar van het O. M. eene geldboete van 3 met subsidiaire gevange nisstraf van één dag gerequireerd. Krachtens de door de Tweede Kamer aangeno- GOUDA, 16 October 1883. In de gemeenteraadszitting van heden middag is besloten 1. Tot voorloopige goedkeuring der begrooting der dd. Schuttery voor 1884. 2. Tot goedkeuring der rekening der Stade-Librye over 1882. 3. Tot goedkeuring der rekening van het voorma lig Armbestuur van Stein, dienst 1882. 4. Tot verleening van een uitstel voor het in ex ploitatie brengen der IJselwaterleiding, nl. tot 1 De cember 1883. 5. Om afwyzend te beschikken op het adres der 'tfgeüteii van politie om verhooging van bezoldiging. (De heer van Straaten betuigde zyn leedwezen, dat B. en W. geen vryheid hadden gevonden voor te stellen die bezoldiging te verhoogen en stelde voor hun in zooverre een kleine tegemoetkoming te verlee- neu door hen geen schoolgeld te doen betalen voor hunne kinderen en hen genees- en heelkundige diens ten benevens geneesmiddelen kosteloos te verstrekken. Nadat de Voorzitter er op gewezen bad dat by aanneming van dat voo’stel ook andere ambtenaren van de gemeente daarop aanspraak zouden kunnen maken werd het voorstel verworpen met 12 tegen 2 stemmen, die der heeren Van Straaten en Hoo- genboom. 6. Om afwijzend te beschikken op een adres van de wed. E. Vonk, verzoekende eene gratificatie. De heer van Straaten stelde voor adreseante een toelage te verkenen van 50, welk voorstel bij gemis aan de noodige ondersteuning niet in be- raad.laging kon komen. 7. Óm afwyzend te beschikken (overeenkomstig het voorstel van B. en W.) op een adres van Mej. E. Verhoef, houdende verzoek om eene toelage van 50 gedurende 4 achtereenvolgende jaren. Over dit voorstel werd eenige discussie gevoerd. De heer van Straaten stelde voor het verzoek van Mej. Verhoef toe te staan, daar hij vreesde dat, too die school gemeenteraad zich nieuwe school -- geld zou kosten. Mej. Verhoef een gratificatie te verleenen voor een jasr 50, daar zij tot verbetering haver school nog al kosten heeft gemaakt, waartoe indirect aan leiding gaf het beiluit van den raad om de Com missie van Toezicht op het Lager onderwijs uit te nvodigen ook op de bewaarscholen toezicht te houden. De heer Straver vreest dat zoo de raad Mej. Verhoef eene gratificatie verleent ook Mej. Weurman om subsidie zal komen. Do heer Noothoven van Goor verklaart ten zeerste medelyden te hebben met de finantieelen toestand van Mej. Verhoef, doch ook hij gelooft dat Mej. Weurman dan haar vroeger verzoek om subsidie zou herhalen en zou het de vraag zijn of de school van laatatgenoemde niet de meeste aanspraken daarop zou hebben. De heer Kist ondersteunt het voorstel van Iterson, o. a. om te voorkomen dat de gemeente zich later grootere uitgaven zal moeten getroosten, daar een bewaarschool roor die klasse van kinderen, welke bij jufvr. Ver hoef gaan, een behoefte ie. Het voorstel van B. en W. om afwyzend te be schikken op het adres van Mej. Verhoef werd aan genomen met 11 tegen 3 st., die der hh. van Straa ten, van Iteraon en Kist, De Raad besloot, op voorstel ran den heer Samsom, een voorstel betr. het aanwyzen van eene aanlegplaats aan het Galgeveld voor den bargedienst van den heer P. Goedewaagen Tz. eerst een volgende vergadering iu behandeling te namen. In deze zitting kwam in het antwoord van B. en W. op het rapport betr. de begrooting der gemeente voor 1884. Wat betreft de quaestie van verlaging van school geld ontraden B. en W. die te behandelen bij gele genheid der behandeling der begrooting, daar de zaak van zóóveel gewicht is dat een afzonderlijke behandeling wensohelyk moet worden geacht. B. en W. veree- Voor de a. s. Verkiezing van de 2e Kamer in dit district is door de liberale kieavereeniging „Burger- 1 plicht" alhier in eene gisterenavond gehouden niet zeer talryk bezochte vergadering candidaat gesteld mr. W. Thorbecke te ’s Gravenbsge. Behalve deze werd alleen nog genoemd de oud-Minister Mr. Mod- derman. De aanwezigen waren het blijkbaar eens 1 met het bestuur, dat Mr. Thorbecke èn om zijne 1 persoonlijke eigenschappen en bekwaamheid, èn om den goeden naam, dien bij in het district heeft, ook thans de candidaat der liberalen verdient te zyn. Althans met algemeene Itemmen op één na werd hy tot candidaat verkozen. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek, dat Mr. Thorbecke ook candidaat gesteld is in de andere afdaelingen der Centrale Kieavereeniging nl. te Woer den, Oudewater en Alfen, zoodat hy zonder nadere stemming de candidaat is dgter Veresiuging. Naar wij vernemen is te IJsselstein, dat geen deel uitmaakt der Centrale Kieavereeniging insgelijks de heer Thorbecke verkozen. ïndien nu ook de kies- vereenigiug „Krimpenerwaard" te Schoonhoven zich met de candidatuur rereenigt, hetgeen waarschijnlijk is, dan is eenstemmigheid der liberalen bij deze verkiezing weder verzekerd. De collecte voor Krakatau heeft te Haastrecht op gebracht 103.31. Iu eene gehouden vergadering der afdeeling Ou dewater en omstreken van de Hollandsohe Maatschappij van Landbouw zyn benoemd: tot afgevaardigde ter algemeene vergadering de hr. B. W. Haentjes Dekker te Oudewater, en tot diens plaatsvervanger de hr. J. A. van Bums, te Benschop. Tot voorzitter dezer afdeeling is met algemeene stemmen benoemd de hr. A, W M. Jongensei te Oudewater, in de plaats van het aftredend lid de hr. L. A. van den Berg, te Montfoort. De plechtige onthuldiging van het standbeeld van graaf Jan van Nassau heeft gisteren te Utrecht met groote plechtigheid en in de beste stemming plaats gehad. De Koning en de Koningin gaven door hunne tegenwoordigheid een hoog gewaardeerd blyk van belangstelling in deze hulde aan hun grooten voor zant en zyn tydgenooten. Jammer was bet, dat het weder niet gunstiger was; het regende onophoudelijk. De feestredenaar was dr. Ruitenschild, die eene sierlijke rede hield. Het beeld doet den ontwerper Stracké en den vervaardiger Merokelbach uit Breda alle eer aan. HH. MM. werden ontvangen en uitgeleid door eene eerewacht. Een herdenking van de Unie van Utrecht en een herinnering aan de scheuring met België vallen toe valliger wijze dezer dagen samen. Ook door een scheuring van Noord en Zuid, door het besef althans dat een samengaan op den duur onmogelyk was, werd de Utrechtsohe Unie noodzake- lyk. De Unie zelf was een soort van staatsverdrag, dat meer dan twee eeuwen lang tot bewijs strekte, dat hetgeen van nature bijeen behoort, ook niet gescheiden kan worden, hoe zwak de band moge zijn, die moet binden, hoe onbeholpen het regeer-

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1