s 9 nes. e 55 05 S N? 2989. Vrijdag 19 October. 1883. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. 3) ING L. 05 O, al binnen in 1829. 1. GOUDSCHE COURANT hel progymnasium Jan.1884. LENAAR den Heer rnemelksl. 5RINGEN ICTOBER iet Koffie- i 30 cent., brng, aan asolventen staat gele- JOPENde rianswo- '.and, be- i WERVE verneemt, laat de Minister van justitie van wet tot regeling van het notarisambt, lijn voorganger samengesteld door den 1 en degen aan re, behoo- jMEES te GOUDA, 18 October 1883. In de gisteren gehouden vergadering der centrale anti-revolptionnaire Kiesvereeniging Nederland en Oranje alhier is tot caudidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gekozen Mr. U. H. Huber, advocaat-procureur te Leeuwarden. Op de Internationale Vis.cherij-Tentoonstelling te Londen is een zilveren medaille toegekend aan den beer G. Soos alhier voor zijne netten en een bronzen me daille aan den heer B. van Galen alhier voor verschil lende soorten ran gareu. Eere-diploma’s werden toegekend aan de hh. D. Bouwman en D. Dirkzwager te Moordrecht. Bij beschikking van den Minister van biunen- landsche zaken is benoemd tot lid-plaatsverrgnger der Commissie, benoemd tot het afnemen der examens in de Hoogduitsche taal, waarvan het programma bij Kon. besluit van 3 Augustus 1879 is vastgesteld, voor het jaar 1883, de heer H. Pol, leeraar aan de ryks hoogere burgerschool en het progymnasium alhier. In een Dinsdagavond gehouden buitengewone huis houdelijke vergadering van het Departement «Gouda* der Maatschappij lot Nut van *t Algemeen is tol Bestuurslid benoemd de heer Dr. W. Julius. Tot Lid van de Commissie bedoeld bij art. 41 der wet (waarvoor hei Departement Gouda ditmaal een afgevaardigde moest aanwyzen) werd benoemd de beer Mr. D. N. Brouwer en tot diens plaatsvervan ger de heer D. Ruijter. De „Bt.-Cl.e bevat de door Z. M. goedgekeurde statuten van de Gymnastiekrereeniging Excelsior, alhier. Door de Politie alhier is aangehouden Harm Casper Sterken en Gerrit de Jong, eerstgenoemde voor be delarij en laatstgenoemde voor diefstal. Beide hebben meermalen met de Justitie kennis gemaakt, de laatste niet minder dan zeven keeren, ter zake van diefstal, bedelarij en landlooperij. Ten behoeve der noodlijdenden in Ned. Indië is te Gouderak de som van 155,35 bijeengebracht. By de gisteren te Krimpen a/d IJsel gehouden stemming ter verkiezing van drie gemachtigden in bet kiescollege, is gekozen één caudidaat der vrijzinnige partij; terwjjl er eene herstemming moet plaats hebben tusscben twee candidaten der rechtzinnige party en twee der eerstgenoemde fractie. Naar men bet ontwerp op last van beer H, W. J. Sanne., ontvanger der registratie domeinen te Oorschot, niet rusten. De Minister beeft nl. den samensteller uitgenoodigd zich met twee notarissen in Commissie te vereenigen om zijn ontwerp met ’t oog op de praktijk aan een nader onderzoek te onderwerpen. De door den Minister daartoe uitgenoodigde notaris sen zyn de heeren A. G. Bodaan te ’s-Gravenhage, en A. Molt te Arnhem. Het amendement t conclusie van de Commissie werd verworpen met 32 Na goedkeuring van de rapporten op inlichting) delbaar onderwijs en op de verslagen over 1880 en schillende kleinere wetsontwerpen behandeld L gen en tot naturalisatie van eeoige Bjj een dezer ontwerpen gaf de 1 den heer Schitnmelpenninck v. d. Oye te kennen, dat de verkoop van domeinen van Z. K. H. Prins Erederik in bét rentambt Zwaluwe, Oosterhout en Steenbergen spoedig zal plaats hebben, maar dat de verkoop van de bosschen zal geschieden zóó dat zij aiet gesloopt worden. Voorts werd ook behandeld de credietaanvraag van 30,000 voor de Foma-expeditie. De heereu van Bek en Corver Hooft protesteerde tegen de Regee- ringshulp voor zulke gewaagde en roekelooze onder nemingen, terwjjl daarentegen de heer van Wassenaar hulde bracht aan den ijver van de Regeering, aan het initiatief van prof. Buys Ballot en aan de loffe lijke medewerking van de wetenschappelijke mannen die hem steunden. De credietaanvraag werd eenparig goedgekeurd. Een warme discussie had plaats naar aanleiding van de suppletoirs aanvraag voor onderwijskosten. De heeren Wintgens, Sohaepman, van Baar, van der Oye en Pompe wezen op de toenemende druk kende uitgaven tengevolge der Schoolwet en verlang den grondige herziening, althans op het financieel gedeelte der wet van 1878, alvorens de natie nieuwe lasten werden opgelegd. De heeren de Meijier en van Houten verdedigden de onderwijsuitgaven, als zjjnde niet uitsluitend de reden vau het financieel tekort. De Minister Heemskerk verklaarde thans bij deze gelegenheid geen algemeene belofte te kunnen doen orer de herziening der onderwijswet, later zal er gelegenheid zyn tot debat. In de zitting van gisteren is aangenomen de wyzi- ging der begrooting van Curasao, waarop voorkomen kosten van een onderzoek naar den aanleg van een droogdok en bavenrerbetering, nadat de Minister nader zijn plan had ontvouwd om te trachten van Curasao een Singapore te maken, met het oog op de Panama- doorgraving, en de heer Wingent daarmede instem ming had 'oetuigd. Mede zyn o. a. aangenomen alle provinciale be- lastingontwerpen. Alleen tegen die voor Zuid- en Noordholland stemden de anti-revolutionnairen, we gens bezwaren tegen de subsidiën aan bewaarscholen en aan de Tooneelschool. De heer Keuchenins kwam ook op tegen de sub- sidiën aan Koepokgenootschappen en kritiseerde de vermoedens in de Staate-Coarant geopenbaard, dat de geneesheer te Oud-Beierlaod valsche vacoinatie- volgen van een slender- en routinegeest, die in de verklaringen zou hebben afgelegd. laatste tyden berhaaldelyk Gouvernements-etablisse- menten door rampen hebben getroffen door onacht zaamheid. De heer Blussc, voorzitter der commissie, verde digde het rapport, dat in zyn verschillende para grafen ruiterlijk en rond heeft gewezen op de onvoor zichtigheden, misvattingen en tekortkomingen, welke tot de ramp hebben medegewerkt. De Minister van Marine deelde mede, dat onder scheidene maatregelen reeds zyn genomen in den geest van die welke de commissie aanbeveelt. De plichten en de verantwoordelijkheid der komman danten zyn geregeld; omtrent de berichten van aankomst en vertrek zijn de noodige instruction gege ven; het internationaal seinboek is bij de rammonitors ingevoerd. De kommandanten moeten echter niet te sterk aan banden gelegd wordenop hun vorant- woordelykheid moet men kunnen rekenenmaar de Regeering moet zorgen dat zy, haar bevelen gevende, maakt dat alles in orde is en zooveel mogelijk voor de veiligheid wordt gezorgd. Terwijl de heer Lieftinck zyn aanvulliugs-conclusie bleef volhouden, verdedigde de heer Mees nader het rapport, waarin bij de verschillende onderdeden wordt uiteengezet wat de heer Lieftinck wenscht. Diens toevoeging is dus overbodig. Het amendement van den heer Lieftinck op de conclusie van de Commissie werd verworpen met 32 tegen 26 st. en de conclusie onveranderd aangenomen. Na goedkeuring van de rapporten op inlichtingen betrekkelyk de toepassing van de wet op bet mid delbaar onderwysen op de verslagen over 1880 en 1881 van de Algemeene Rekenkamer, werden ver schillende kleinere wetsontwerpen behandeld en goed gekeurd meestal tot verevening van euppl. begroetin gen en tot naturalisatie van eeoige personen. i. v. fio. aan De Koning en de Koningin del Belgen zyn gisteren ochtend te 9.45 te Breda aangekomen. Zy werden verwelkomd door den commissaris des Ko- nipgs en den directeur-generaal der Staatsspoorwegen. Om 10 uur vervolgden de hooge gasten hunne reis en arriveerden te Nijmegen te 11.26, waar de Koning en Koningin de op het spoorwegstation verzamelde menigte minzaam groetten, waarby de Koning het hoofd ontblootte. Na van locomotief verwisseld te hebben, vertrok de koninklyke trein, bestaande uit zes rytnigeu, te 11,29 verder naar Het Loo. Van het station en de groote spoorwegbrug over de Waal wapperden de Belgische en Nederlandsohe vlaggen, terwyl op de locomotief twee Belgische vlaggetjes waren geplaatst. De trein werd begeleid door den directeur-generaal der Staatsspoorwegen en te Zutfen opgewacht door den directeur der Hollandsche Spoor wegen. Mej. Westerwoudt had de eer H. M. de Koningin hier een bouquet aau te bieden. Overal waren vele belangstellenden verzameld. Van Zutfen tol het Loo waren de stations en de wachthuisjes met Belgische en Nederlandsche vlaggen getooid. Te 12,55 reed de koninklijke trein, uit 8 wagens bestaande, vóór het perron by het lustslot. Daar was een tent opgericht, waar zich de Koning eu de Koningin met geheel bun thans op bet Loo rerblyfhoudend gevolg bevonden. Allen waren in gala, de Koning in admiraalsuniform met het groot kruis der Leopolds-orde. By het uitstappen uit den salonwagen kusten de Koningen on de Koninginnen elkander. De Koning der Belgen zeide; «Vous avez été bien aimable de nous inviter,* en begroette ons koningspaar recht hartelyk. De eerste groet van koning Leopold vóór het binnentreden van de tent was aan de Belgische journalisten, die voor deze gelegenheid over waren gekomen. In de tent had vervolgens de voorstelling tran de respectieve hof houdingen plaats. De korte afstand uaar het slot werd in open rijtuigen afgelegd. Te 8,40 vertrokken HH. MM. naar Amsterdam. Heden morgen reisden Koning Willem eu de Koningin naar Amsterdam, pm dezen avond naar het Loo terug te keeren. Het Vaderland schrijft Uit de rede, gisteren door den beer Van Houten in de Kamer uitgesproken, bleek, dat de door 5 leden voorgestelde inkomstenbelasting, door den heer Wintgens ah ootafdement “fier liberale schoolwet beschouwd, niet is een ontwerp van de geheele liberale partij. Was daarmede alleen gezegd, dat niet de liberale party over indiening en samenstelling van zulk een plan is geraadpleegd, of was er ook mede bedoeld, dat de liberale party zich er niet bij kan neerleggen Wy hopen, dat dit laatste onwaar moge blijken, al vernamen wy reeds geruchten, die doen vreezee, dat ook thans weder geen eensgezindheid onder de libe ralen zal worden verkregen. Zou weer de politiek der onmacht moeten zegepralen, die het betere ver werpt, omdat zy bet beste niet kan krijgen? Dat de gebreken van onS belastingstelsel niet verdwynen door het voorstel der 5 leden, wordt waarlyk niet betwist, ook niet door de voorstellen zelveo. Maar bedenkt men wel voldoende, of het mogelyk is, nu dé tyd dringt, een herzieningsplao dat totgelykmatigeu druk leidt, niet alleen te improviseeren, maar ook uit te werken, in behandeling te brengen, te doen aannemen? En als dat onmogelyk is, kan men tot tydelyke aanvulling van het tekort een betere belasting bedenken, dan een inkomstenbelasting, die voorloopig de inkomsten uit den grond wel, die patentplichtige bedrijven niet treft? Wil men niettemin dit voorstel verwerpen, men is dan niet verantwoord, tenzy men het voorbeeld der vyf heeren volgt en een bruikbaar plan daarte genover aau de overweging der Kamer aanbiedt. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zittin gen ran 16 en 17 October. In de zitting van Dinsdag kwam in behandeling het verslag van de Commissie uil de KameroverRegeerings- inlichtingen betrekkelyk de ramp met de monitor de Adder. De heer Lieftinck, hulde brengende aau den ar beid der Commissie, meende evenwel dat tusschen de regels van haar rapport slaat te lezen wat zij niet rondweg schijnt te hebben durven zeggen, dat er plichtverzuim heeft plaats gehad, door wie dan ook en wel door een samenloop van omstandighe den, samen het uitvloeisel van slecht ineenzittende controle en den boezen geest van routine. Hij stelde dan ook voor om, bij de door de Commissie voor gestelde dankbetuiging aan den Minister van Marine voor de gegeven inlichtingen, den wensoh te voegen, dat maatregelen worden genomen welke de herhaling van dusdanige ramp kunnen voorkomen. Ook de heer Gratema wees op de acbadelyke ge- - .1 1„_ ..A.'

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1