1 s. 1883. Zondag 28 October. N? 2993. .Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. s. 1 laad der Co. I ard.” nd. itendag. iSDIENST- Mr. W. THORBECKE zegevierend uit de stembus komt. BINNENLAND. Aan de Goudsche Kiezers. RDAM. 'IEN. ia 1 De inzending van advertentiön kan geschieden tot één MM des namiddags van den dag der uitgave i ■fj 'BS. I Bfj deze Courant behoort een Bijvoegsel. ADVERTENTIÊN Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN Dordt en s i Schoonhoven ll 4 II dien, als leden (HOLTZ, Jan', aan den te en zullen de n den Vreemde nhoven. \oonhoven. i/d Lek. Loten. Trekking De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. istreken nd, Junior, iningmeester. Sociëteit <un ^ere-Voorzitter, sr de volgende GOUDSCHE COURANT. ingen wensdht er Vereeniging re zich aan te Heer J. na worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTER wórden berekend naar plaatsruimte. iging «KRIM- al, Hoofdkies- ndscheCou- onden door den te Gouda. IBS, Predikant rectie van den SL. Program- onw zjjn a 25 TÜM Zoon, den onze openbare school, die vereenigt en niet verdeelt, waarop de tegenpartij vooral hare scherpste pjjlen richt. Zie, al belooftde naaste toekomst geeh schitterende zegepralen der libe ralen op politiek gebied, onze plicht is het te zorgen, dat wy niet achteruitgaan, dat wijniet overvleugeld worden en daartoe moet ieder onzer bij elke gelegenheid zijn uiterste krachten in spannen. Laten wij althans er voor waken, dat wy niet genoodzaakt zijn, als betere tjjden komen, om te beginnen met het verloren terrein te heroveren. Onze plicht en ons belang brengen mede, ook bij minder opgewekt politiek leven onzer partij, pal te staan voor hetgeen wij en onze voorgangers na zoo heeten strijd hebben veroverd. Beziet gij de zaak van dat standpunt, Goudsche liberalen, dan zal ongetwijfeld geen uwer zich laten verleiden achter te blijven en wij, voor ons, hebben allen moed, dat, als ieder doet, wat zyn hand vindt te doen, de naam van onzen candidaat GOUDA, S7 Oetober 1883. De R. O. kiesrereeniging Recht voor Allen alhier heeft met algemeene itemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. U. H. Huber. De beer M. G. van Franckenbuyien te Amersfoort ie benoemd tot Chef der IJael-stoomtramweg-Maat- schappij, standplaats Gouda. Ook de heer C. H. Felix, van Boskoop, leerling der Rijks H. Burgerschool alhier, heeft met goed ge volg het litt-math. examen gedaan. In de Donderdag onder praesidium van den heer H. W. G. Koning gehouden vergadering der afd. «Gouda* van bet Nederlandtch Tooneelverbond wer den de punten no beschrijving der algemeens ver gadering bespfoken. S Daarbij werd o. a. door enkele sprekers betoogd, dat de meening, dikwijls op algemeens en afdee- lingsvergaderingen geuit, als zouden de kleinere afdeelingeó zoo bijzonder gesteld zijn ophel blijven bestaan van het tijdschrift der Vereeniging, onjuist is. Althans in de afd. Gouda wordt dat tijdschrift weinig gewaardeerd. Als middel om den finaneieelen toestand te verbeteren werd het denkbeeld in over weging gegeven om in de voornaamste gemeenten des lande ook daar waar geen itfd. van het Too- neeiverbond is gevestigd - ten beroep te doen op de welwillendheid der toooeelvrienden en hen in de gelegenheid te stellen toe te treden als contribuant voor eene vaste bijdrage, b. v. van 1, uitsluitend voor de Tooneelschool. Daardoor zou, meende men, voldoende in het tekort worden voorzien, wijl velpn eene contributie van 5 te hoog vinden, vooral in de kleinere plaatsen, en toch wel eene kleinere bijdrage willen geven. Werd dan tevens het tijd schrift opgeheven dan zou de ünancieele toestand veel verbéteren. genparty zyn opgewassen, zoolang Rome ééne Ijjn trekken. Wy ontkennen niet I dat deze stemming tot op zekere hoogte ver klaarbaar is. Maar mag men er zich zoo door laten beheerschen, dat men geheel den moed verliest, by de pakken gaat ueerzitten en de handen in den schpot legt? Behalve dat het kiesrecht ook 4b plicht medebrengt als staatsburger van dat recht naar zijn beste weten gebruik te maken, getuigt het van on verstand, als men door moedeloosheid op poli tiek gebied het veld vrijlaat aan den: tegen stander. En de droeve stemming heeft maar tot op zekere hoogte reden van bestaan. Gij, liberale kiezer, die zoo zeker weet dat uw stemmen toch niet baat, weet gjj vooruit hoe deze verkiezing zal loopen? Zyt gy volkomen overtuigd dat de tegencandidaat tkans in den smaak valt der beide verbondaft-clericale partyen en den steun van hen allen verkrijgen zal? Hebt gy, by vorige gelegenheden, alles gedaan wat ge doen kunt? Gy, die zoo ijverig zyt, waar het uw eigen zaken geldt en uw eigen belang, hebt gy wel altijd zooveel mogelijk ingespannen, toen het gold de zaken van uw land? Hebt gy persoonlyk uwe vrienden en kennissen over reed om op uwen candidaat te stemmen en desnoods ze op den dag der stemming met een zoet lijntje naar de stembus getroond? Zjjn er onder die honderden, die steeds afwezig bljjven geen personen, op wien gy direct of indirect invloed zoudt kunnen uitoefenen om ze over te halen in uwen geest te stemmen? Hebt gy al uwe relation in net district aange wend tot bereiking van het goede doel en alle geoorloofde middelen gebezigd om propa ganda te maken voor den man uwer keuze? Zoo niet, ga dan heen en doe bet nu en spreek nooit van de onmogelijkheid om in ons dis trict eemdiberaal verkozen te krygen, voor dat gy overtuigd zyt, dat alle liberalen van eenige meerdere ontwikkeling gedaan hebben zooalsgy. En de weinig opwekkelyke atmosfeer, waarin wij liberalen thans verkeeren is ook al geen reden tot werkeloosheid. Gy kiezer, hebt ge nooit in uw zaak een tjjd gekend, dat het slap was en er niet veel omging, zoodat ge in eene gedrukte stemming uw fabriek of werk plaats opzocht en mismoedig het oog liet gaan over uw boeken? Wee uwer, zoo ge dan in een hoek gingt zitten treuren en niet ten minste alle pggingen deedt om het hoofd boven water te heffen en althans te behouden wat ge hadt. Zoo excelsior dan uw leuze niet kon zijn, dan ten minste je maintiendrai. Ga dan nu heen yn doe desgelijks. Laten wij als libéralen trach ten te behouden wat wij het meest liefhebben: onze vrijheid, die belaagd wordt door partijen, die wel dit wóórd in hun banier geschreven hebben, maar die niets anders bedoelen dan vrjjheid om ons te krommen onder het juk hunner ordinantiën Gods of de voorschriften der kerk, welke door godsdienstleeraren en kerk voogden worden uitgelegd. Laten wij behou- Voor de tweede maal binnen een tijdsverloop van even vier maanden is in ons district de stem bus weder geopend ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer. Gold net dezen zo mer de gewone aftreding van een der zitting hebbende leden, thans zal de stryd loopen tus- schen nieuwe mannen, hetgeen voor de libe ralen in dit geval een voordeel is. Vele kie zers toch aarzelen steeds een zitting hebbend lid hun stem te onthouden, omdat zy er on gaarne toe overgaan iemand ongevraagd uit een college te verwijderen. Met uit gemoeds bezwaar oehoeven wjj thans geen rekening te houden; de keuze is geheel vry en deze omstan digheid alleen moest voor alle liberalen een spoorslag zjjn, thans weder alle krachten in te spannen om een hunner geestverwanten in de kamer te brengen. De meerderheid der liberale party in de kamer isfclein; elk begrijpt dus, dat de aan winst van een stem van groot belang is voor ops. Elke kans om daartoe te geraken, behoort met beide handen te worden aangegrepen en geen .liberaal is verantwoord, indien hy ver zuimt zijne stem uit te brengen of nalaat an deren op te wekken zijn voorbeeld te volgen. Tet meer daar de keuze der liberale kiesver- eenigingen in ons district zich gevestigd heeft op iemand van zoo goeden naam en zooveel bekwaamheid als Mr. W. Thorbecke. Reeds hebben wjj in ons vorig nummer in herinne ring gebracht, waardoor deze candidaat zich onderscheidt en hoezeer de Gondsche Kiezers zich verdienstelijk zouden maken wanneer zy hem in de gelegenheid stelden het land in de Volksvertegenwoordiging te dienen. Wy voe gen er nog by, dat de heer T. niet is een eerzuchtig man in den gewonen zin, maar alleen ,door plichtbesef genoopt is de hem aan geboden candidatunr niet van de hand te fey- zen. Een man van dien stempel kan by de belangryke zaken, welke eerlang aan de orde komen, waaronder de financieele ontwerpen en de grondwetsherziening in de eerste plaats onze aandacht trekken, onschatbare diensten bewijzen en eene eer zijn voor het district dat hem atvaardigt. Onder zulke betrekkelijk gunstige omstandig heden den stryd aanvaardende en met een can didaat wiens naam zoo goeden klank heeft, zou men mogen verwachten dat al onze geestver wanten als één man optrokken ter stembus en •dat elke opwekking daartoe overbodig mocht worden geacht. Toch is dit het geval niet. Wy bespeuren om ons heen zoo weinig van w'at gelykt op geestdrift, op dat /eu sacré, dat alleen ter overwinning voeren kan. Tweeërlei redenen zyn daarvoor te vinden1°. de lusteloosheid die het algemeene kenmerk is der liberalen in ons land, 2° de bijzonder in ons district heer- schende overtuiging dat wij niet tegen de te-

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1