HG. 1883. N? 3994. BINNENLAND. Woensdag 31 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. MR, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave ht, e n9 tract- olade, bruik goede nden, vordt jjders is de m bjj volge le en leesch, oodigd anuari jerichten GOUDSCHE COURANT AD VERTENTIÊN worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN N. Z. Zeep worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS het ■ster- d Be rsten Hof- i van 'FF, ikruis GOUDA, 30 October 1883. De collecte voor Indië bracht te Waddiugoveeo 189.1!1/, op. De gemeenteraad te Krimpen aan den IJeel heeft de jaarwedde van het te benoemen hoofd der openbare •chool aldaar vaetgeoteld op f 1000 met vrije woning en tnin. zon- iring. mmissie, iris, Jwartm). rster- jders, 2,20, 1> teren 1. IR 1883, le Garni- a, onder Minister l en 2,40. •baar :oud- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 j franco per post f 1.50. levering leringen inzage, tandant. a. g, oeken en zijn bjj «Vrede- Men beeft er ook een plant, de Boientüla Cause- tifta gevonden, die in Scandinavië niet voorkomt, maar die men in Groenland slechts nabij Europeesche vestigingen vindt. Men onderstelt, dat wat verder, bij Kaap Dan, een vrij talrijke besetting bestaat, maar men kon ditmaal too ver niet komen. Ondergeteekenden, overtuigd dat het Synodaal wets voorstel tot wederinvoering van de afgeschafte pro ponentsformule voor de geheele Kerk een zeer ge vaarlijke strekking heeft, en met geestverwanten een samenkomst wenschende te houden, om middelen te beramen tot afwending van dat gevaar, noodigen gelijkgezinde gemeenteleden en predikanten uit, zich vóór 10 November schriftelijk bij den laatst onder- geteekende (Leiden, Singel 160) met duidelijke opgave van hun adres, aan te melden, waarna hun plaats, dag en uur zullen meegedeeld worden, C. G. Cba- vannes, R. van Boneval Faure, H. G. Hagen, F. W. N. Hugenholtz, J. Knappert, A. Kuenen, H. Oort. Gisteren ten 1 ure had hier ter stede de 13e Alg. vergadering plaats van den Nederlandschen Protestantenbond, onder praesidium van Prof. L. W. E. Rauwenhoff. Deze sprak in zijne openings-rede de hoop uit, dat de werkzaamheden mogen beantwoorden aan het doel. De werkzaamheden, want het is het jaar der wetsherzie ning. Niet alleen omdat voor 5 jaren bepaald is, dat die wetsherziening moet plaats hebben, maar ook het karakter van het Bond brengt mee, dat de wet telkens in overeenstemming worde gebracht met de behoeften des tijds. Thans is de toestand bijzonder ernstig. De besluiten der laatste Synode van de Nederl. Hervormde Kerk, het gering aan tal jongelieden aan de academiën, die de kerk wen- schen te dienen, enz., dat alles maakt, dat de be hoefte aan samenwerking dringend wordt gevoeld. Toch uit de diepte naar omhoog Het Bond moet zich in betrekking stellen tot de //minderheden in verdrukking", die overal zuchten onder het con- fessionalisme. Niet aanstonds zijn er groote resul taten te wachten. Het belangrijkste, dat de verga dering te doen heeft, is de reorganisatie van de Commissie voor godsdienstonderwijs. Er is werk in de Gemeenten, dat op ons wachtVan deze verga dering ga uit niet alleen de herinnering aan aange naam samenzijn, maar ook kracht tot den arbeid, waartoe de nood der gemeente dringt. Daarop wordt de presentie-lij st gelezen. 61 leden, afgevaardigden of correspondenten zijn aanwezig. Van de buiteniandsche genootschappen of vereeni- gicgen vertegenwoordigt de heer Böhringer èenen Zwitserschen Ferein. Hy wordt door de verg, wel kom geheeten. Aan de orde werd daarop gesteld het concept-regle ment van orde. De heer Baart de la Faille (Purmerend) vraagt of het Protestantsch is, wat in art. 5 staat //Protesten tegen hetgeen besloten is, worden in het verslag niet opgenomen." De voorz. antwoordt, dat het niet Protestantsch zou zijn, de protesten op de vergadering niet te willen ontvangen, maar ze in het verslag op te nemen is iets anders. De heer De la Faille is met deze toelichting tevreden. Het regle ment van orde wordt aangenomen. Aan de orde is punt IIIGoedkeuring van het verslag der vorige vergadering. Na eene opmerking van den afgevaardigde van Utrecht, door den voor zitter beantwoord, wordt het verslag goedgekeurd. Dr. H. U. Meyboom, van Assen, secretaris van den Bond, geeft vervolgens een geestig en boeiend verslag. Daaruit blijkt, dat drie afdeelingen zijn te niet gegaan, doch tien nieuwe verrezen. Tegen een verlies van 159 leden weegt de aanwinst op van ruim 700 nieuwe leden. De Bond telt thans 10,936 leden en be gunstigers, en is dus na de laatste jaarvergadering met 547 leden vooruitgegaan. Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van landbouw heeft besloten, een algemeeri petition nement in ’t leven te roepen, om Regeering en Volks vertegenwoordiging te bewegen, onmiddellijk te doen overgaan tot het afmaken van al het van longziekte verdachte vee in het spoelingdistrict. ’t Was, volgeris het Handelsblad, Zondag weer zoo levendig op de tentoonstelling als waren we nog in het hartje van den zomer. De muziekuitvoering had plaats in de open lucht, en het ontbreken van de stoelenrijen om het orkest was een gemis. Het getal betalenden op dezen zeldzaam schoonen najaarsdag was 22,000. Ook gisteren was het be zoek zeer druk. De oogarts dr. Steffan te Frankfort vestigt de aandacht op een bezigheid, die voor de oogen der kinderen zeer gevaarlijk is, nl. de op Fröbelscholen veelvuldig voorkomende vlechtwerken, het uitprikken van figuren en het teekenen tusschen vierkantjes. Al deze werkzaamheden zijn zeer nadeelig voor het jeugdig oog. Dr. Steffan verdedigt zich tegen het vermoeden, als zoude hy de verdiensten van Fröbel wallen verkleinen, doch hij merkt zeer terecht op, dat in Fröbels tijd de oogheelkunde nog niet dien trap van ontwikkeling bereikt had als tegenwoordig. Daar wij echter thans weten, dat het turen op fijne punten en figuren het oog groot nadeel doet, moeten deze bezigheden uit de Fröbelschool verwij derd worden. Dr. Steffan zegt, dat het voor een oogarts bedroevend is te zien, hoe met die oogbe- dervende werkjes gepronkt wordt, bij de tentoonstel ling van Frobelwerken. Niet alleen uit een oogpunt der gezondheid, maar ook in verschillende andere opzichten verdient de aan dacht gevestigd te op de beuzelachtige en na- deelige wyze waarop leerwys dikwijls wordt toegepast. Men vergeHrniet, dat reeds het woord hKindergarten" doelde op eene vrye, natuurlijke opvoeding van de jeugd, en niet op een beuzelachtig gepeuter, dat schadelijk is voor het oog en het ge heele lichaam, en een bekrompen richting geeft aan den geest. De Kerk. Ct. bev$t de volgende advertentie De Hervormde kerk en de proponentsformule. Op de lijnen der Staatspoorwegen te Veriloo worden thans proeven genomen met geheel ijzeren en ver plaatsbare wachthuisjes, die zoo doelmatig zijn inge- richt, dat aan eene algemeene invoering daarvan bijna niet te twijfelen valt. Het huisje vormt een groot rondeel van dubbel ijzer, waarin eene kachel geplaatst wordt, die in den schoorsteen uitkomt, waaraan tevens zes leidingen tot invoer van versche en afvoer van bedorven lucht aangebracht zijn. Het huisje bevat tevens veel ruimte en gemakkelijkheden voor den wachter. De twee eerste zijn Maandag door den smid J, Ten Dijk, te Venloo, aan de Maat schappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen afgeleverd. De vergadering van het Ned. Tooneelverbond werd Zaterdag door den voorzitter dr. A. Pierson, geopend met eene keurige rede. Hij bedankte de afdeelingen, speciaal diegene wier onbaatzuchtige deelneming de7 vereeniging geheel en belange loos ten goede komt. De ajrbeid van bet Tooneel verbond is nuttig en onöntbeerlyk, in de eerste plaats voor de Tooneelschool. Dat deze belang stelling ondervindt, blijkt ook uit de entiek, waar over spreker eenige belangrijke opmerkingen mede deelt. Hij wijst verder op de moeielykhedeu welke die school had te overwirinen, brengt hulde aan haar directeur, den heer Bouberg Wilson, en be sluit met eenige opmerkingen over wat de school behoort te zijn, en dat zij de belangstelling van ieder ernstig man verdieni. Op voorstel der afge vaardigden van Rotterdam) werd goedgevonden dat deze afdeeling voor hare .rekening de keurige rede zal laten drukken en aan’ ieder lid een exemplaar zenden. Verslag en rekening over 1882/83 werden goedgekeurd. De begroot.ing voor 1883/84 gaf aan leiding tot verschillende /opmerkingen, zoowel alge meene als meer bijzondei nopens de Tooneelschool. Zij werd onveranderd vastgesteld. Punt 4, behel zende de vraag op wélke wijze het tekort van 1512 zal worden gedekt, gaf tot uitvoerige dis- cussiën aanleiding. Aangenomen werd een voorstel van Amsterdam om de afdeelingen op te wekken tot het inzamelen van vrijwillige byd ragen. Ver worpen werd een voorstel van Rotterdam om aan het Hoofdbestuur op te dragen te onderzoeken of aan bet Tydschrift kon worden toegevoegd een advertentieblad en of dit dan ook baten zou kunnen afwerpen. -- De tweede expeditie van Nprdjenskjold naar Groen land is niet zonder belangrjjke resultaten gebleven. Althans de nasporing van froegere Normandische Koloniën ia vry. wel gelukt.» Op verschillende pun ten ie de beroemde reiziger langs een kust gekomen, die sedert meer dan 300 jaren ontoegankelijk was voor alle expedition. Nordjenakjöld heeft getracht door den ijsgordel te breken, die het zuidelijk gedeelte van Groenland blokkeert. Aanvankelijk wilde hij dit doen door in de nabijheid van de kust op het vasteland te blijven. Later moest hy Mfeter den vroeger ge- volgden weg inslaan en pogefe City heen te slaan door den ijsgordel aan de zeezym./ Jber die zeer soliede is gebouwd, gelukte •4/te doen wat andere schepen niet konden gedaan stijgen en den 4n Sept, wierp dat Poolscbip het anker uit aan een haven, die volgens Nordjenakjöld een der beste van de Zweedscbe kust is en well^ hij den naam van den haven Oscar II heeft gegeven. Zij ligt op ongeveer den 66n breedtegraad. Men vond er versche sporen van Eskimo’s, die waarschijnlijk op de vlucht wa ren gegaan en bewees te blijken, dat dit oord eertijds althans nu en dan door Normandiërs is bewoond geworden.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1