*83. N° 2995. BINNENLAND. Vrijdag Z November. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave AD VERTENTIËN worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN 4de iel G 1, F 3. 2380 8874 2368 worden geplaat at van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS 2366 6 Alkr 3de zet 7de zet C 4, B 3. Gouda uit. ld boten Foort Getal Kiezen. 660 107 37 47 199 28 186 34 67 83 120 79 186 187 162 117 74 61 139 94 69 71 134 62 180 35 61 180 113 181 36 89 38 67 118 180 INDENTIE. Den Haag zwart. 6de zet C 6. E 6. GOUDSCHE COURANT. imaupzwart. st B7, B 6. 8CHAAKCORRE3PC)i Gouda wit. ingsveen huizen rjjk ohenhoek rijk dreoht rerkerk a/d Deel Ie a/d IJsel irkerk >en a/d Lek kerk a/d IJsel nwoude srak nhoven ijk. mbaobt ïrstol recht titgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad eschiedt de uitgave in den avond van 1IN8DAG, DONDERDAG en ZATER- )AG. De prjjs per drie maanden is 1.25 ranco per post 1.50. GOUDA, 1 November 1883. VERKIEZING van een Lid voor de Tweede ir der Staten-Generaal, op Dinsdag 30 October had den volgenden uitslag Uitgebracbte Stemmen ran onwaarde de zitting der Rotterdamache Arr. Rechtbank Dinsdag morgen werd J. v. R., veehouder te inxveen, bekl. van geweldpleging jegens een tend beambte, vrijgesproken. 8 water «dorp t Ruige Weide (rare :op den eld der sutswaarder top merdam. nderveen Droogle van Bei in den .ring Schoonhoven vacant zyn. De Minister van financiën brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de oude centen, welke ingevolge het koninklijk besluit van 15 October 1883 op lo. Januari a. e. ophouden gangbare munt te zyn, van heden af aan alle kantoren der betaalmeesters en van de ontvangen en kommiea-ontvangers der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen ter inwisseling kunnen aangeboden worden op de uren, waarop die kantoren voor hot publiek geopend zjjn. Zonder eenige formaliteit zijn gisteren nam. te 5 uur precies de deuren van het gebouw en die voor de terreinen der tentoonstelling dicht gedaan, en daarmede een tydperk in de geschiedenis des lande van de grootste beteekenis afgesloten. De tentoonstelling toch was dezen zomer de roem vau Amst rdam en van geheel Nederland. Dr. Kuyper ie op uitnoodiging van da Transvaalsche deputatie naar Londen vertrokken, om met haar over onderscheidene aangelegenheden te raadplegen. Bij de 2* Kamer is ingekomen een wetsontwerp om het behoud der vicarie-goederen zooveel mogelyk te verzekeren, totdat de wetgever, voorgelicht door een ingestelde staatscommissie, de zaak blijvend zal hebben geregeld. Daarbij wordt de toestemming van het staats gezag geëisoht als eeu onmisbare voorwaarde voor vervreemding of bezwering van vicarie-goederen. De Koning moet in elk geval zyn toestemming geven en de voorwaarde vaststellen, op verbeurte van nie tigheid. w Voorts is ingekomen een ontwerp tot overschrijving vun f 464,000 ongebruikt gebleven voor verbetering van den Rotterdamaohen Waterweg in 1881 op de begroeting van den Waterstaat voor 1882 en 1883. De minister deelt mede, dat sedert de hervatting der werkzaamheden reeds meer dan 3 millioen voor de verbetering van den Rotterdamaohen Waterweg is ver werkt, zoodat bij voldoening van deu eersten termijn 8 ton bydrage van Rotterdam in 1884 kan worden kanaal van Coevorden naar Nieuw Amsterdam, Al- meloo, Nordhorn en CoevordenAlte Picardie mo gelyk te maken. Op de begrooting van 1883 wordt nog 1 ton aangevraagd voor herstel van buitenge wone winter- en stormschade 60,000 voor het wegruimen van een wrakton, 149,820 voor beteu geling der afschuiving in het kanaal van Terneuzen; 20,000 voor meerdere onteigeningskosten voor de verbetering van bet Meppelerdiep, 10,000 voor meerdere kosten ter bevordering der Nederlandsche belangen op de Londenaobe Viueherij-tentoonstelling. Dinsdag avond had in de zaal „Nut en Vermaak, alhier de byeenkomst plaats, die steeds bij gelegen heid van de Alg. vergaderingen van den Ned. Protes tantenbond gehouden wordt en waar ook gelegen heid werd gegeven tot debat. Ditmaal had zij plaats onder leiding van den eere-voorzilter, den heer W. De Meijier, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De Nietaee Rolt. Ct. .bevat daarvan het volgende verslag De heer de Meyier opent met een welkomst groet dezen Protestantendag. De apr. betuigt zijn leedwezen, dat de hamer van den voorzitter niet in handen van den heer Rauwenhoff ie gebleven, maar hij zwichtte voor het verlangen van het hoofdbestuur. De stad Gouda, meent apr., beeft geen aanbeve ling noodig van het doel van het Protestantenbond. In 1683 werd hier beroepen als predikant de beer Herman Herbert, die door de synode als onrechtzin nig is veroordeeld, aangeklaagd door de classis Dord recht (nomen eet omen'). Als predikant te Gouda is hij gestorven. Met volle sympathie roept de spr. de ingenomenheid der aanwezigen in voor het Protes tantenbond, omdat hij buigt voor de souvereine macht der waarheid, omdat onze kennis onzeker ia, omdat hij den nadruk legt op waarheidszin, idealis me en humaniteit. Maar zou dat bond zich niet oompromitteeren door zijne volstrekte vrijheid Welnu, Jezus heeft zich in zyn tijd by de godsdienstigen van die dagen ook gecompromitteerd. En Paulus Met volle vryheid durven wij het vragen. „Een heilige ligue van verdraagzaamheid' moet ons bond zyn. Zullen we ons daarom vrijdenkers noemen Maar boren goed denken (wat niet velen kunnen) staat goed en braaf en eerlijk zijn. Maar daarom willen we de vryheid van denken niet aan banden leggen. Op onbevangen onderzoek stellen we prys, maar hel hoofddoel is: vrye ontwikkeling van bet godsdienstige leven. Tegenover het materialisme hand haven wij die uitdrukking. De religie verdient wat beters dan den glimlach van den dwaas, of deu glim lach van den onnoosele. Zullen wij de verscbyr.se- len van het godsdienstig leven voorbijgaan Maar zal dan de barmhartige Samaritaan ko men, die niet voorbijgaat. Eerbied voor het den ken, maar eerbied ook voor de eischen van bet ge moedsleven. Confessioneelen en ultramontanen be roepen zich op de vryheid, maar de geschiedenis leert ous voorzichtig te zyn. In ons vaderland is de wacht te houden voor de heilige vryheid. Teruggekomen op de geschiedenis van vóór 3 eeu wen, verklaarde spr. dat de toestand van toen niet de toestand van beden kan zyn. Geen hulp van de overheid, eene vrye Kerk in den vryen Staat. De stad Gouda beriep, tysast Herbert, nog twee liberale predikanten. Zoo hoort het. Men moet een ieldige Stemmen Alzoo volstrekte meerderheid 1181 arvan verkregen de bh.: Mr. U. H. Huber, stemmen, Mr. W. Thorbeoke, 871. >dat gekozen is de Haer Mr. U. H. Huber. tedt gilleren bij bulletin aan de abonnee in de medegedeeld.) de Dinsdag gehouden verkiezing voor een Lid de Tweede Kamer der Staten-Generaal is in de lillende gemeenten van het kiesdistrict Gouda olgende aantal stemmen uitgebracht. Getal uiig, stemmen. 369 72 29 28 107 19 96 24 44 27 84 87 78 104 98 67 65 29 72 61 41 36 90 46 84 24 28 118 41 75 19 69 29 87 67 62 De brug van de IJsel-stoomtrammaatachappij over den Ysel te Haastrecht is thans goedgekeurd en voor het publiek opengeateld. Het gedeelte trambaan, dat wegens de brug niet kon afgewerkt worden, is gisteren voltooid, zoodat de tram spoedig den dienst zal kunnen beginnen. Gisterenmorgen is door bet schrikken van het paard een landbouwer uit Vliat met paard en rijtuig te Haastrecht te water geraakt. De drie personen in het rytuig hebben geen letsel bekomen, bet paard beeft zich erg bezeerd on hst tenwagentje was deer lijk gehavend. Predikanten nood. Na het vertrek van Ds. Fortuyn [leever van Krimpen a/d IJsel en van De. Renier bergambacht zullen er zeven predikantsplaatseu betaling van vroeger toegeetane subsidiën voor een nen, met elkander samenwerken.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1