de raasigow. BINNENLAND. (883. Zondag 4 November. Winkel EM. 3996. men, aatweg van iren, sch KELEN, t gevestigd i Rookworst de Kamper te en zinde- >n worden, waardig te OCHE t HOLM. ioorriwr- nde Quina ede etc. 1.20 1883, t Logement Overtocht, a r worden Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. beth, nts. 4 i lelijk!!! I UER. Lorie Ipanoff) J. Haspels zyn geachte i op heden sche Cou- en door den Gouda. Dr. Lowet lang zoe- arwater eljjke mid- rdert bin- ten Baard uitvallen 1 Reeuwgk- 61. Omstreken Gouda. GOUDSCHE COURANT. onze kunnen missen. -Ün gevolg de on gunstige omstandigheden, tegenover welke Idm kracht niets vermag. I Doch wat de kiezers zelven betreft, hoezeer wjj ook rekening houden met de neerdrukkende nen succes. 0— uitvinder de Keyser verzonden bedrag in or gefran- Door Z. M. is een pensioen verleend aan M. G. Emeis, hoofd eener school te Reeuwyk, van 700. De aangevraagde concessie door den heer J. M. Van Valkenburg te Alfen voor een tramweg, is door de raden der gemeenten Zoeterwoude, Hazerswoude en Alfen verleend. RINKMAN komen 1ZEN, reschilderde lanskerk te nis der St. ningen,enz. ljjk levens- Gebroeders Bij de Weerbaarheids-Vereeniging „Burgerplicht" alhier geldt de bepaling dat de zilveren medaille wordt toegekeod voor het op 200 pas behalen van 2 maal 52 punten en op 300 pas 2 maal 46 pun ten en de gouden medaille op 200 pas voor 2 maal 56 punten en op 300 pas voor 2 maal 50 punten, telkens in 2 op elkander volgende serien met deze beperking dat de zilveren medaille slechts een- maal in üjf jaar en de gouden medaille slechts een maal in tien jaar aan denzelfden schutter wordt uit uitgereikt. Thans is bij het einde der gewone schietoefe ningen, die van 1 April tot 1 November werden gehouden, de Gocdïn Medaille toegekend aan den Heer H. van Wijngaarden en de Zilveben Me daille aan den Heer G. H. G. de Lange. Naar men weet waren er in de bekroningslijst van de Amsterdamsche Tentoonstelling eenige fouten en vergissingen ingeslopen, waardoor een tweede, ver beterde, editie noodig werd. Naar wy vernemen is den hser D. Samsom alhier thans een zilveren medaille toegekend in plaats van de bronzen, hem vroeger toegewezen. Donderdag avond, nadat een der HH. Geestelijken van de B. K. kerk op den Kleiweg alhier, zijne pre- diking geëindigd en den kansel verlaten had, werd die beklommen door een der onderwijzers van de school voor Christ. Nationaal ouderwijs den heer G. F. alhier, die roeping scheen te gevoelen ook zijne pre dikkunst eeos te vertoonen. Spoedig evenwel werd het hem duidelijk dat men daar niet van gediend wilde zijn, en werd hij van den kansel en uit de kerk verwijderd. Later schijnt gebleken te zyn, dat genoemde onderwijzer, niet goed bij zijn ziunen was, wat dan ook al aanstonds Vermoed werd. Volgens bet D.v. N. beeft de Grondwetscommissie hare taak ten einde gebracht. Zij is gisteren met *t werk gereed gekomen. Gisteren-middag is door het Gerechtshof te 's-Hage uitspraak gedaan in de zaak der Millioenen-jnifrouw en hare medebeschuldigden: Jaantjo Cornelia Struik is veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Jan Hendrik Van Zutphen tot I1/» jaar gevange nisstraf. Theodorus Nioolaas Vau der Heem en Emanuël David Consenbeim zyn beide vrijgesproken. Verscheidene werklieden en andere personen* werden gisteren, bij het verlaten der tentoonstelling, naar den politiepost gebracht en streng gefouilleerd; o, a. ook waarin de- titelrol zal worden vervuld door Mevr, zijde niet meer stemmen zijn uitgebracht. Er Cath. Beersmans. --n V Ontegenzeglijk is het genoemde stuk bet meest beroemde van den laalsten tijd. Nadat het II De cember van het vorig jaar te Parijs voor het eerst werd opgevoerd heeft bet alom maanden lang volle zalen getrokken. Het is bij uitstek geschikt om de groote talenten van Mevr. Beersmans tot hun volle recht te doen komen. Naar veler oordeel moet zij in meer dan één tooneel zelfs beter voldoen dan de actrice, voor wie het stuk geschreven werd: Sarah Bernhard. Het is te verwachten dat de Goudsche ingezetenen het op hoogen prijs zullen stellen met het stuk, waarover zooveel gesproken en geschreven werd, kennis te maken en dat de zaai Donderdag avond stampvol zal zyn. Behalve Mevr. Beersmans treden in het stuk op Mevr. Burlage en Mej. van Kijken, benevens de hh. D. Haspels (in de rol van T-—-^ T (De Siriex) Ch. de la Mar, Jan C. de Vos, Van 'den Heuvel, Mutters, Poolman enz. enz. van leedwezen van het hart, dat er van onze zijde niet meer stemmen zijn uitgebracht. Er is een tijd geweest, dat by eene kalme verkie zing ah deze, toch nog ongeveer 1000 liberale stemmen gehaald werden. Het is van belang dat wjj niet telkens achteruitgaan en onze vrienden zullen wel doen, als zij zorgen dat onze geestverwanten den weg naar de stembus niet vergeten. Daar is b. v. de gemeente Stol wijk,'waar men vaak zoo hoog opgeeft van den heerschenden liberalen geest, zou een wei nig meer yver onzer vrienden niet kunnen voorkomen, dat daar 3/, der kiezers absent blyven? (slechts 41 van 113 kiezers hebben gestemd). Minder in 't oog loopend, maar toch bedroevend is de deelneming te Gouderak en voorspellen. Öm in den strjjd te Capelle, waar de helft, te Berkenwoude en geestdrift noodig, eene zekere Lekkerkerk waar een derde, te Gouda en te Waddinxveen, waar circa i/i der kiezers thuis bleven. Er kan niet genoeg op gedrukt wor den, dat hoe gering de kans op welslagen moge zijn, toch elke stem als protest tegen de cleri- calen hare waarde behoudt. Ook uit het oóg- gunt van beleefdheid tegenover den bekwamen candidaat, die uit plichtsbesef zijn naam leent als verzamelsein. Voortsan hebben wy dus de eer vertegen woordigd te worden in de kamer door twee mannen, van wier verdiensten niemand in ons district eenige weet had, voordat zy ons uit het anti-revolutionaire hoofdkwartier ah onze re presentanten werden toegezonden. De beide stroo- mingen in de party hebben de zetels verdeeld een Utrecbtsch jonker .naast den Frieschen burger-advocaat. Wjj hopen van de geprezen rechtskennis van Mr. Huber meer vruchten te plukken, dan wij tot dus ver zagen van dè finan- cieele begaafdheden van den heer Godin de Beaufort. Men zou anders gezygd hebben, dat er gelegenheid genoeg was voor den laatsten om in de tegenwoordige financieele moeilijkheden eenig bljjk van leven te geven; misschien komt hij na het reces bjj de begrootingsdebatteli wel voor den dag als reddende engel met een voorstel, dat zyne medeleden begroeten ah het ei van Co lumbus. In afwachting van de aanstaande heldendaden der Goudsche vertegenwoordigers ware stellig gewenscht, dat zij ons eens in de gelegenheid stelden hen van aangezicht tot aangezicht te zien en kennis te maken met hun inzichten omtrent de groote vraag van den dag: de voorziening in het tekort op de staatsbegrooting. Het zou ons bjjzonder aan genaam zyn hen daarover eens te mogen hoo- ren in eene openbare kiezersvergadering of op een meeting. Mr. Gleichman heeft zulk een goed voorbeeld gegeven te Amsterdam, ook Mr. Borgesins heeft zich doen hooren, al was het niet voor zjjne kiezers, waarom zouden Mr. de Beaufort en Mr. Huber niet bereid bevonden word'en hun licht in 't district te laten schij nen, als hun daartoe beleefd het verzoek gedaan werd? Van onze zjjde kan het initiatief moei lijk uitgaan, maar wij geven ons denkbeeld in alle bescheidenheid aan de besturen der anti revolutionaire en katholieke vêreenigingen, die hen candidaat stelden, in ernstige overweging. Als kiezers stellen wy natuurljjk groot belang in de personen en de meeningen van hen, die ons in de kamer vertegenwoordigen. GOUDA, 3 November 1883. Donderdag 8 November e. It. zal door de Bot- tardamzobe Afdeeling van de Kon. Vereeniging Het aNederlandecli Tooneel hier ter atede worden opge- omstandigheden, toch moet ons een betuiging voerdFedoba, drama in 4 bedr. van Victor Bardon, Voor de meesten onzer lezers is de uitslag der verkiezing voor de 2e Kamer, zooals wjj die in ons vorig nummer hebben medegedeeld, geene verrassing geweest. Wie geen vreemde ling is in ons district, kon zoodanig resul taat met bjjna wiskunstige zekerheid voorspel len. Niet om de volstrekte onmogelijkheid om een liberaal verkozen te krygen, want zoolang er nog honderden kiezers nooit stemmen, is het bewys daarvan nog niet geleverd. Maar afgaande op den thermometer van de politieke geestdrift in onze omgeving, die nagenoeg op het vriespunt stond, behoefde men juist geen profeet te zyn om eene jammerlijk neder laag voor ons te i oyerwinnen is er geestdrift noodig,- mate van moed en zelfvertrouwen, dat aan stekelijk werkt en anderen meesleeptdaarvan bij deze gelegenheid geen spoor en alle pogin gen- zelfs om kunstmatig eenige belangstelling te wekken stuitten af op de ijskoude, doodscUB, fatalistisch in het onvermijdelijke berustende stemming van het kiezerspubliek. Met een leger, bij voorbaat overtuigd van de nutteloos heid van verzet en den hopeloozen stand zij ner zaak, is niets aan te vangen. Wie stand houdt en zich verweert, doet zulks uit plicht gevoel, maar deze drjjfveer, hoe lofwaardig ook, werkt individueel en bij de keurbende, doch heeft geen vermogen op de schare der weifelaars en lauwen, wien alleen hoop op succes veer kracht geeft. üit dat oogpunt is een aantal van 871 nog een eerbiedwaardig getal. Er blyft dus steeds een kern van liberale kiezers, welke, ondanks de ontmoedigende ervaringen en om standigheden, van hun kiesrecht gebruikmaken om tegen de meerderheid te protesteeren; voor wien dit recht een plicht is, waaraan zy zou den voldoen als stonden ze alleen en met geen ander wapen dan een blanco-biljet. Het be houd van deze kern is noodig, want keerende kansen, komen er weder tjjden dat ern stige vragen het volk beroeren, dan moet de beweegkracht toch weer altyd komen van die oude garde, die hart beeft voor de zaak, en waar het meerdere politieke uitzicht te vinden is, hetwelk tot kompas strekt aan de doorgaans onverschilligen, die alleen tydeljjk tot een kort stondig leven worden gewekt. Het is dus te hopen, dat de besturen der liberale kiesvereenigingen en allen die gewoon zyn zich aan deze zaken te laten gelegen liggen, niet den moed verliezen bjj de telkens her nieuwde teleurstelling. Evenals men den ver oordeelde een kwartier laat om op zyn rechter te schelden, zij hun van harte een dag of wat gegund om hun gemoed te luchten over de traagheid en onverschilligheid hunner mede- kiezers, welke verwijten, aan het rechte adres gericht, tevens hun goede zyde kunnen heb ben, maar dan moet hun beter ik weder boven ko men en zij weder bereid bevonden worden hun vaak ondankbare taak op te vatten, in de over tuiging dat zy een goed werk doen en eenvou dig hun plicht als staatsburger volbrengen. De mannen van goeden wil en verlichten bur gerzin zyn te dun gezaaid, dan dat maatschappij hun diensten zou 1- Wy allen, liberale kiezers uit het district, zyn overtuigd dat het échec niet is een van hun gebrek aan ijver, maar van ir Ie

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1