I BINNENLAND. 'N? 3998. 1883. Vrijdag 9 November. HNG Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DAM. s. >iïst, ELS fcCo. sis HAN. r 1883, men, aatweg van d Reeuwyk- 1. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave :s. delijkü! Dr. Lowet lang iotf ’.arwater reljjke mid- jrdert bin- llen Baard t uitvallen GOUDSCHE COURANT ADVEETENTIËN worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN 5de set B 1, C 8. worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GEOOTE LÈTTEE8 oten. ekking Alkmaar («wart). 4de «el C 8, B 7. 1 van De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDEEDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. it Logement Overtocht, a r worden men eucces. 50- 1 uitvinder a de Keyser verzonden bedrag in >or gefran- Het volgende schrijft men aan de »Pr. Or. Crt.“: Naar ik verneem, zal aanstaande voorjaar ie Frederikè- oord een landbouwschool met 3—jarigen cnrcus worden gesticht. Deze inrichting zal worden tot stand ge bracht zonder bezwaar voor de kas der Maatschappij van Weldadigheid. Een mij nog niet bekend parti culier moet de noodige fondsen beschikbaar hebben gesteld. De school zal gebonwd worden in de nabij heid van het logement „Frederiksoord" aan den kunst weg van Steenwyk naar Vledder. Zaterdag jl. is te Haarlem aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht de broodbakker H. Voorn, laatst woonachtig in de Damstraat aldaar, en sedert eenige dagen failliet. Hij wordt verdacht van het verduisteren van een aantal goederen tot den inventaris beboerende. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn die goederen door de Politie alhier in beslag genomen. Zjj waren geladen in de stoomboot varende van Haarlem op Botterdam en zouden te Rotterdam wor den afgehaald. Toen een paar personen bij aankomst der boot te Rotterdam naar de goederen vroegen ontvingen zij de treurige tijding dat de Commis saris van Politie te Gouda die goederen had laten afbalen. Men meldt uit Amsterdam, dat er sprake van is, dat,wanneer de Transvaalsohe deputatie daarkomt, de studenten der Vrije Univeraiteit haar eene eere- wacht zullen aanbieden. Niettegenstaande herhaalde oproepingen in de dagbladen, heeft zich te Krimpen a/d IJsel, slechts één sollicitant aangemeld voor de vaceerende be trekking van onderwijzer aan de O. L. school, op eene jaarwedde van 650. De voordracht vermeldt dan ook alleen den heer Joh. C. Emeis te Den Bommel. het verveel- ingen, Mu- annen.Tee- tardigd zyn. kwerk. Ap- toren. Pros- rauco. MMANN. GOUDA, 8 November 1888. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, bandel en nijverheid is bepaald dat de comm. 4e kl. bij de adm. der posterijen J. E. A. Post Uiterweer zijne functien zal uitoefenen ten postk. te Gouda. Dinsdag 13 November e. k. zal de eerste lees* vergadering plaats hebben in het hier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Als spreker treedt op Dr. R. Sinia, uit Brielle, die tot onderwerp koos: „Onze afkomst, blikken in de archieven der aarde." Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is inge komen een voorstel van den heer Van Eek, betreffende de wijze van behandeling der Troonrede. Bij den gemeenteraad van Amsterdam, is ingekomen een verzoekschrift van de Sociaaldemocratische vereeni- ging, om aan iederen leerling van de openbare la gere scholen eerste klasse, wiens ouders zulks verlangen, eene portie goed warm eten te verstrekken. Aan leden en begunstigers van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen is kennis gegeven, dat de ter gelegenheid van het aanstaand eeuwfeest der Maat schappij geslagen medailles in goud, zilver en brons zullen worden verkrijgbaar gesteld voor de leden, tegen den kostenden prijs. De goedkoopere, maar minder artistieke gedenkpenning zal kosten in brons 4.50, zilver 13 50, goud f 163, terwyl de prijs der artis tiek fraaiere, iets grootere en duurdere medaille moet worden gesteld in brons 7.50, zilver 22. goud 300 armbesturen, maar wenscht naast deze te staanim mers hare taak is eene geheel andere. Zij wil inlichtingen omtrent .behoeftigen inwinnen en geven; inwinnen door, zoo Nauwkeurig mogelijk, onderzoek te doen naar behoeftige personen en huis* gezinnen, terwyl zij den uitslag van hare onderzoe kingen aanteekent in een daartoe bestemd register; en inlichtingen geven door aan de leden, welke bij haar navraag doen naar een behoeftige, een uittreksel uit dat register toe te zenden. Zij meent hiermede in een bestaande behoefte te voorzien omdat niet ieder, die, benevens zijne giften aan armbesturen, of andere openbare instellingen ook rechtstreeks liefdadigheid wil niloefeoen, in de gele genheid is, zich de noodige inlichtingen omtrent be- hoeftigen te verschaffen. Maar de Kamer van Navraag beoogt nog iets anders. Er kunnen gevallen zyn, waarin de byzondete lief dadigheid een tusschenpersoon verlangt tussohen haar en een behoeftige: daat wenscht zij zich als zoodanig aan te bieden, en de hulp, die men wil verleenen, over te brengen. Ook kunnen er om standigheden zyn, waarin zy het wenschelyk zou achten, dat de byzondere liefdadigheid hulp bood: dan wil zij trachten gelden bijeen te krijgen, uit sluitend voor dat bepaalde geval. Want «de Kamer" aldus luidt eene harer grond bepalingen, «onthoudt zich van elke poging om een foudroijeen te brengen." Lid dezer Kamer is ieder, die zich verbindt tot een jaarlijksche bijdrage van 50 cents. Deze con tribution dienen alleen tot dekking van de adminis tratiekosten, als: onkosten voor drukwerken, bode loon, enz. Telken jare in de maand November worden de leden bijeengeroepen tot eene Aigemeene Vergadering. De eerste Aigemeene Vergadering zal plaats heb ben in het laatst van November a. s., in welke byeenkomst door de leden een bestuur gekozen zal worden. De ondergeteekenden, uitgenoodigd om als voor- loopige Commissie op te treden, nemen bij dezen de vryheid Uwe aandacht te vestigen op bovenge noemde instelling en haar bij U aan te bevelen. Eerstdaags zal van hunnentwege eene Inteeken- lijst worden aangeboden. Zij verzoeken U beleef delijk Uwe handteekening daarop te plaatsen, als bewijs, dat het Lidmaatschap dezer Vereeniging door U wordt aanvaard. Zij vertrouwen, dat eene inrich ting, die op andere plaatsen zqo gunstig werkt, zich ook in Gouda zal mogen verheugen in de aigemeene ondersteuning en medewerking. A. J. Biezenaae. E. S. Cats. A. H. van Dillen. G. C. Fortuijn Droooleever. J. M. Noothoven van Goor. 8. F. W. Grebe. J. de Jonö. H. Kemp. 8. B. van Leer. H. P. Schim van der Loeff. Dr. C. H van Rhijn. J. A. Roest van Limburg. L. J. Ruijgers. Gouda, November 1883. Donderdag stond voor het Gerechtshof te Arnhem de heer Roland Holst Jr. terecht, vroeger door het Hof te Amsterdam wegens eedsweigering als getuige tot een cellulaire gevangenisstraf van drie dagen veroor deeld, welk vonnis door den Hoogen Raad werd vernietigd, omdat als feitelyke grondslag was aan genomen, dat niet is gebleken, requirant tot een kerk genootschap zou behooren, ’t welk het eedzweren verbiedt, welken feitelyken grondslag de Hooge Raad als niet genoeg met redenen omkleed beschouwde. Beschuldigde is, hoewel ingeschreven in het kinderboek der Doopsgezinde Gemeente, niet aangenomen of gedoopt. Hij verklaarde dan ook nu, persisteerende bij het vroeger vóór het Hof te Amsterdam verklaarde, dat hij niet behoorde tot eenig kerkgenootschap. De Advociiat-Generaal, Mr. Sandberg, concludeerde ook, dat de heer Holst tot geen kerkgenootschap behoort. Welnu, wie niet tot een kerkgenootschap behoort, moet den eed, geldig voor allen, afleggen, want hij maakt geen deel uit van een kerkgenoot schap dat het eedzweren verbiedt. Een persoonlijke overtuiging of meening legt hier geen gewicht in de schaal. Er is een regel met een uitzondering en wie niet tot de uitzondering behoort moet den regel volgen. Straf is düs mogelijk. Spr. echter achtte straf met noodig en requireerde tot veroordee- De volgende circulaire is in onze gemeente ver spreid, waarop wij aller aandacht vestigen. De zaak, die het hier geldt moet ieder ter harte gaan en wij zijn daarom voornemens in een onzer volgende nrs. deze afzonderlijk aan eene bespreking te onderwer pen, daar zij aller belangstelling ten volle verdient. Stadgenooten Op den I2n Juli jl. is Ie dezer stede opgericht eene KAMER van NA VRAAG naar Behoeftigen ten dienste der bijzondere liefdadigheid. Deze inrichting heeft ten doel Zonder onderscheid van godsdienstige gezindte de by zondere liefdadigheid in te lichten omtrent de om standigheden, waarin zij, die hare ondersteuning be hoeven, verkeeren, en desgewenscht op te treden als tusschenpcrsoon tus- schen haar en die behoeftigen, ten einde zooveel mogelijk armoede te voorkomen daar, waar het noodig is, hulp te doen verleenen zoogenaamd stille armen op kiesche wijze onder steuning te doen toekomen, gebrekkige en verwaarloosde kinderen te doen ver zorgen en voor de maatschappij bruikbaar te doen worden. Ter bereiking van dit doel stelt zij zich in be trekking tot de Diakonieën cn plaatselijke Vereeni- gingen van liefdadigheid om de noodige inlichtingen omtrent behoeftigen in te winnen en desgevorderd te kunnen geven. Zij treedt alzoo niet op als mededingster van 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE Gouda (wit). Den Haag (zwart). 7 de zet rokeert. 8ste zet F 2, F 4. Göuda (wit).

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1