ITEN door mjjne de jongste onderzoe- opigste ge- :oring te richtingen, noodlot- buiten- lékten en BINNENLAND. Be N° 2999. Zondag 11 November. 1883. Cts. mii am. rneerd). 30 Cts. en goedkoop Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EEL De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. nts. 6. )eth, a.) rijzing, van AD VERTENTIËN worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN per week, De op gedochte wjjte daar uitgebroken appelpke Ie Kunsten recteur der treeht. B ?e, :erd. Ver- nf de ziekte ERING van en TEIJE. UNKMAN tomen lZEN, eschilderde anskerk 'te lis der St. ringen, enz. lijk levens- Gebroeders in de Roek- te Gouda. eene drukfout bevat- landgenoot werd De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS GOUDA, 10 November 1883. Door de rechtbank te Utrecht lyn >n alphabeti.ohe volgorde aanbevolen voor de vaceerende betrekking van kantonrechter te Woerden: mr. C. H. Moena, aubat. -off. van justitie te Heerenveen, mr. P. J. Swaving, ambtenaar van bet O. M. te Den Bosch, en mr. N. Th. Witkop, kantonrechter te Medemblik. - De Gemeenteraad van Schoonhoven beeft gisteren behandeld het voorstel om: lo. in principe te be sluiten, dat de gemeente Schoonhoven eene som van f 100.000 als aandeel in een tramweg naar Gouda zal nemen, zoo het uit een onderzoek, door des kundigen ingesteld, zal blykcn, dat de lyu levens vatbaarheid heeft en interest van het daarvoor be- noodigde kapitaal kan worden verwacht, en 2o. eene som van 800 aan eene commissie uit den Raad als crediet te verleenen, ten einde bovenbedoeld on derzoek door deskundigen te doen bewerkstelligen. Dit voorstel, sub 1 en 2, is door den Raad met algemeene stemmen aangenomen. Tot loden der commissie voor de tram werden be noemd de heereu S. P. H. Noordendorp, Mr. D. van Oosten Slingeland en E. E. Denekamp. Bij besluit van Gedeputeerde Stalen van Znid-Hol- land van 5 Nov. 1888 werd vergunning verleend aan het polderbestuur van Stein tot het plaatsen van hekken op den Tiendeweg (gemeente Reeuwjjk) met ontheffing van de verplichting om te zorgen dat die hekken op de eerste vordering voor den door- tocht worden geopend. Als eeue bijzonderheid kan worden vermeld dat in den tuin van den huize „Voorzorg" te Reeuwijk op den 8 November rijpe frambozen werden ge plukt en de aardbeziënplanten bloeiden. De heer Treurniet te Bleiswyk zal dezer dagen naar Dois in de Vendée (Frankrijk) vertrekken, om aldaar onderrioht te geven in de Hollandschc ma nier van kaasmaken. In de najaarsvergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland hebben Gedeputeerde Staten me- dedeeling gedaan van den brief, dien zjj betreffende den waterweg AmsterdamRotterdam op 1 Augustus jl. richtten tot den minister van waterstaat enz., waardoor zij gevolg gaven aan de opdracht hun door de statenvergadering verstrekt. De staten droe gen nl. in de bijeenkomst van 10 Juli aan Gedepu teerden op, om de onderhandeling met de Regee- ring krachtdadig door te zetten, en zelfs, wanneer het tot stand komen van bet werk daarvan afhan kelijk mocht worden gesteld, hoogere geldelijke bij dragen van wege do provincie aan te bieden dan vroeger waren bepaald. Zij wjjzen er in hun schrijven op, dat de schade onberekenbaar is die voortdurend geleden wordt door het ontbreken van een deugde lijk vaarwater tussohen het Noordzeekanaal en de Zuid-Hollandsohe stroomen. Reeds in 1878 stelden de staten van Noord-Holland een plan voor en thans wordt er door hen op aangedrongen, dat volgens GOUDSCHE COURANT (Jambode.) De stad Roubaix is in verslagenheid gedompeld over een vreeselgke ramp, die baar trof, en welke aan niet minder dan 14 personen het leven kostte terwijl bovendieu 17 anderen zwaar werden gekwetst. Ziehier de toedracht der zaak. In de spinnerij der firma Dolly frères was 's morgens te 6 uren brand uitgebarsten, en wel in de werkplaats der stiksters, vermoedelijk door een onvoorzichtigheid van een kind, dat een flesob benzine over don vloer had uitgego ten. In een oogwenk stond het gebouw in licht laaie. Schier verlamd door den schrik, sprongen eenige werksters uit de vensters op de geplaveide binnenplaats of op straat, andere door het gat van den asoenseur; voor de meeaten was die sprong noodlottig. Slechts degenen, die naar boven vlucht ten, brachten het er goed af. By de werkzaamheden van de brandweer bekwamen twee spuitgasten ver wondingen, en werd een politie-agent zelfs ernstig gekwetst. De gemeenteraad van Roubaix heeft 8000 frank voor do familiën der slachtoffers toegestaan. I die wenken in de toekomst lijn voordeel doen. Het De Economist bevatte Donderdag een artikel van den heer G. Bosch, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Den Bosch, ’t welk een zonderling licht werpt op de wijze, waarop bij het toekennen ran bekroningen op de Tentoonstelling is te werk gegaan. De heer B. was lid van de jury van groep VI klasse 40. Reeds onmiddellijk bleek, schrijft hij onder anderen, dat er geen sprake was van het onderzoek der ten toongestelde taken; het lid der jury, behoorende tot de uatie wier tentoonstellingen men beoordeelde, gaf eenige inlichtingen; men keek de uitstalling eens aan, vroeg soms inlichtingen aan de tentoon- stellers of hunne vertegenwoordigers, en vooral sloeg de bekroonden!ijst der laatste Parijzer tentoonstelling na. Dat was eigenlijk de eenige basis; had men te Parijs brons gehad, dan kreeg men te Amsterdam zilver, vooral als men Franschman was. Naar den aard van het uitgestalde werd niet gevraagd; of de voorwerpen die men te beoordelen had, eene som van intellect, van wetenschap, van onderne mingsgeest of soms van speculatie vertegenwoordigden, was in geen geval de waardemeter; of de tentoon- steller reeds geruimen tijd in zijne zaken werk zaam was of niet, of hij, misschien minder uit* stekend fabrikant, prachtig tentoonsteldeof hij, bij minder geslaagde tentoonstelling toch een voortreffe lijk fabrikant was, werd niet gevraagd. Slechts in sommige gevallen was de jury streng. Dhar waar de tentoongestelde voorwerpen in tegenspraak met zich zelf waren, en onder de juryleden positief des kundigen, barstte het onweer los. Bevreemdend evenwel was het, dat dergelijke tentoonstellingen, die men zoude meenen dat eerder een brandmerk verdienen, toch nog bekroond werden, zij ’t dan ook slechts met broes of eervolle vermelding. Na vervolgens te hebben vermeld hoe aan den heer Raoul Pictet die „niets" tentoongesteld had en alleen brochures, prospectussen enz. liet zien een gouden medaille werd toegekend, schrijft hij over de beoor- deeling van onze landgenooten aldus: De Nederlandsche inzenders werden evenmin be oordeeld als welke andere ook. De verschillende onderscheidingen werden in deze afdeeling met dezelfde lichtvaardigheid daarheen geworpen, als overal elders. Er zijn maar drié bijzonderheden voorgevallen in de Nederlandsche afdeeling. Twee inzenders hadden blijkbaar een deel van den glans hunner tentoon* stelling ontleend aan de werkplaatsen van derden, en werden daarom laag geschat. Een derde verkreeg de hooge onderscheiding niet, waarvoor de Nederlanders in de jury voordroegen. En waarom niet? Omdat uit het rapport der laatste Par ijzer-ten toon stel ling bleek dat hem daar eene veel lagere onderscheiding ten deel gevallen was. Wij moesten zwichten voor dien alles beheersohenden maatstaf, en hoewel wij later konden aantoonen dat de vertoonde Parijzer rapporten althans op dat punt ten, het mocht niet baten; onze het slachtoffer van die drukfout! De heer Bosch sluit zijn biecht met de woorden „Geen der bekroonden kan zich in ernst op zyn onderscheiding beroepen; geen der slachtoffers behoeft zich zijn teleurstelling aan te trekken. Het werk was ijdel van het begin tot het einde." De heer Bosch eindigt met aan te duiden hoe Ay wenscht, dat by de tentoonstellingen en de be kroningen te werk zal worden gegaan. Men kan met Op Atjeh wordt voortdurend gevochten, meestal met succes. De op geduchte wijze daar uitgebroken cholera maakt er de toestanden nog somberder; ofschoon de energieke, ronde en krachtvolle persoon lijkheden, die daar thans aan het hoofd staan, den geheelen Atjeh-oorlog een hoopvoller, helderder glans verleenen en de fiksche tijden van generaal Vau der Heijden voor den geest roepen. In Toba is de expeditie tegen de Battaks afge- loopenzonder practisch resultaat, zeggen de berichten. In Borneo is op 20 Sept, de vijandelijkt* benting aan den Boven Teweh genomen, oa hardnekkigen tegenstand. In Indragirie is de toestand nog dezelfde. De Soethan is dood, er zijn drie pretendenten, doch de meest populaire is door ons gouvernement niet ge wild. Tot overmaat van verwarring is de opperleen heer, de Sultan van Lingga, mede gestorven zonder erfgenamen voor den troon achter te laten. Annexeeren zou hier misschien de veiligste en aan gewezen staatkunde zijn. dat plan of in den geest daarvan weldra tot de uitvoering van bet werk worde overgegaan. Zy schrijven aan het slot: „hoogst aangenaam zou het ons zijn, binnen korten tyd te mogen vernemen wat de Regeering voornemens is in deze zaak te doen, en op welke wijze de vaartverbetering, desnoods tonder de medewerking van Znid-Eolland, naar uw ge voelen binnen den kortst mogelijk tijd zou zyn tot stand te brengen." Er is echter nog geen antwoord gekomen, en bij brief van 10 October hebben Gedeputeerde Staten bij den Minister op beantwoording vau bovenbedoel den brief aangedrongen. Het officieel verslag van Atjeh 520 September maakt, behalve van eenige malen beschieten van Djerir, waardoor onzerzijds geen verliezen werdén geleden, gewag van een nachtelijk vuurgevecht, dat den lOden September van 2 u. 25 min. voormiddag lot 3 u. 10 min. geleverd werd tuaseben de bezetting van Lepong Ara en een ongeveer 40 man sterke met Beaumontgewercn gewapende bende. Van de bezet ting sneuvelde de Europeesche fuselier Houters, terwijl de Europeesche fuselier Bolten gewond werd. De verliezen door den vijand geleden bleven on bekend.

Goudsche Courant | 1883 | | pagina 1